Dziewczyny (Girls, 2012-2017) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację HBO, stworzony przez Lenę Dunham, która jest jednocześnie odtwórczynią głównej roli. Serial, jak typowe ludzkie życie, uznaje się za komediodramat. Fabuła oraz postać głównej bohaterki luźno oparte są na doświadczeniach życiowych twórczyni.

Serial w 2013 roku został wyróżniony nagrodą Złotego Globu w kategorii Najlepszy serial komediowy. Ponadto dwukrotnie nominowano go do nagrody Emmy (w 2012 i 2013 r.)

Dziewczyny opowiadają o szalonym życiu mieszkających w Nowym Jorku dwudziestokilkuletnich kobiet. Dwa lata po skończeniu college’u, 24-letnia początkująca pisarka Hannah traci grunt pod nogami, kiedy jej rodzice oświadczają, że nie będą jej dłużej utrzymywać. Zmuszona w końcu do wkroczenia dorosłość, Hannah próbuje odnaleźć swoją tożsamość przy wsparciu przyjaciółek: pracującej w galerii sztuki Marnie, studentki NYU Shoshany i lekkodusznej podróżniczki Jessy.

Girls to serial, z którego bohaterkami można się utożsamiać. Główne postacie są niedoskonałymi, niewyfotoszopowanymi dziewczynami. Ich życie wypełniają miłosne rozterkami. Hannah uwikłana jest w związek bez przyszłości, w którym przeżywa wzloty i upadki.

Ponadto serial obfituje w naturalistyczne, wywołujące poczucie dyskomfortu sceny erotyczne, nagość odbiegającą od photoshopowych standardów i dosadne żarty. Dziewczyny pokazują, że seks dwudziestolatków nie musi wiązać się z satysfakcją, podobnie jak realia funkcjonowania w dużej metropolii i ciągła pogoń za spełnianiem wygórowanych oczekiwań.