Najlepsze tureckie seriale – dlaczego stały się tak popularne w Polsce?

}

Data: 23 stycznia 2018

Najpierw było „Wspaniałe stulecie”, które przyciągało przed telewizory nasze babcie, ciotki, matki i podbijało oglądalność TVP i mimo, że losy Sulejmana już znamy, bo ostatni odcinek został już dawno wyemitowany, to w Polsce mamy boom na seriale znad cieśniny Bosfor. Pojawiła się kontynuacja „Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” oraz wiele innych, w tym „Elif”, „Królowa jednej nocy”, „Grzech Fatmagul”, „Tylko z Tobą”, „Imperium miłości”, „Sezon na miłość”, czy „Zakazana miłość”. Poznajcie najlepsze tureckie seriale, które koniecznie trzeba obejrzeć!

Tureckie seriale kostiumowe

 

Przepych znany z pałacu sułtana Sulejmana? Intrygi w Imperium Osmańskim? Niesamowite kostiumy? Ślub z wyboru, a nie miłości? To wszystko znajdziecie w tureckich serialach kostiumowych!

„Wspaniałe stulecie” – klasyka gatunku (2011-2014)

tureckie seriale wspaniałe stulecie

Źródło: sozcu

Moda na tureckie seriale rozpoczęła się oczywiście od losów sułtana Sulejmana Wspaniałego, który panował w Imperium Osmańskie w XVI wieku. To właśnie za jego czasów Turcja stała się imperium. To właśnie ze względu na rozmach produkcji w iście hollywoodzkim stylu, polscy widzowie tak chętnie śledzili losy haremu w Pałacu Topkapi. Wspaniałe Stulecie to turecka telenowela kostiumowa, pełna intryg, która na zawsze wpisze się jako klasyk. Po emisji którego świat oszalał na punkcie egzotycznych klimatów.

„Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem” – kontynuacja klasyki (2015-2017)

Seriale tureckie wspaniałe stulecie

Źródło: Televizyon Gazetesi

To kontynuacja produkcji „Wspaniałe stulecie”, również emitowana w TVP1. Główna bohaterka, niewolnica Kösem w wieku 15 lat zostaje porwana i sprzedana do haremu sułtana Ahmeda. Jej losy potoczyły się tak, że wkrótce została jego żoną. Dzięki temu stała się jedną z najważniejszych kobiet w tureckim imperium. Ten turecki serial liczy dwa sezony, a łącznie wyemitowanych zostanie 30 odcinków.

„Imperium miłości” – zakazana miłość (2014-2015)

imperium miłości

Źródło: Carrots for Michaelmas

„Imperium miłości”, to turecki serial kostiumowy, który opowiada o losach krymsko-tatarskiej rodziny. Kurt Seyit Eminow, główny bohater, jest porucznikiem armii i zakochuje się w Aleksandrze – Rosjance. Na przeszkodzie miłości staje zarówno I wojna światowa i rewolucja w obu krajach, jak i konflikt rodzin zakochanych. Rodzina Eminowowów chce, aby syn poślubił kobietę, która pochodzi z tureckiego rodu, rodzina Aleksandry Wierżeńskiej, aby ta wyszła za Rosjanina. Serial liczy 46 odcinków i był emitowany zarówno w TVP2, jak i TVP Historia od 31 sierpnia 2015 roku.

ZOBACZ TEŻ  Seriale podobne do Domu z papieru - 7 propozycji

Współczesne tureckie seriale 

 

Nie lubicie seriali kostiumowych? Nic straconego. Tureccy producenci zadbali również o fabułę, która dzieje się w świecie biznesu, bogactwa i przepychu, który bardziej przypomina zachód Europy, aniżeli atmosferę w pałacu sułtata Sulejmana.

„Królowa jednej nocy” – czy Francuzka odnajdzie szczęście? (2016)

królowa jednej nocy

Źródło: Turkish Drama

We wrześniu 2016 roku na antenę TVP1 trafiła „Królowa jednej nocy”. To zupełnie inna cezura czasowa, bo fabuła serialu ma miejsce nie w XVI wieku, a w czasach współczesnych. Możemy więc oglądać przystojnych mężczyzn w garniturach oraz ją – Selin – Francuzkę o tureckich korzeniach, która po kilku latach przyjeżdża do Turcji i spotyka Aziza. Tego samego, z którym przeżyła romantyczne chwile w Grasse w południowej Francji. Jeśli lubicie historie o miłości, okraszone współczesnymi, biznesowymi wstawkami, to pozycja obowiązkowa! „Królowa jednej nocy” to turecki serial składający się z 15 odcinków, każdy po 120-150 minut.

„Tylko z Tobą” – co zrobi Iclal? (2016-2017)

tylko z Tobą

Źródło: İzlesene

„Tylko z Tobą” to kolejny turecki serial emitowany tym razem w TVP2 w latach 2016-2017. Liczy 166 odcinków, każdy po 120 minut. Fabuła, podobnie, jak w przypadku „Królowej jednej nocy”, ma miejsce w czasach współczesnych. Główny bohater, Yigit Kozan, jest biznesmenem, któremu nie brakuje pieniędzy, ogromnego domu, ale brakuje mu prawdziwej miłości. Poślubia Iclal, której nie kocha, a która rodzi mu syna Merta. Małżeństwu się nie układa i Yigit w końcu żąda rozwodu. Dzieje się jednak rzecz straszna – Iclal w wyniku wypadku samochodowego zapada w śpiączkę. Ojciec upewnia Merta, że matka nie żyje i na drodze bogatego biznesmena pojawia się Nur. Nowa wybranka serca, nieświadoma, że Yigit ma żonę, zgadza się za niego wyjść. W noc poślubną, po wielu latach budzi się jednak Iclal…

„Sezon na miłość” – czy da się zapomnieć o uczuciu? (2015-)

sezon na miłość

Źródło: Fox

Nie macie dość tureckich telenowel? Czas na „Sezon na miłość” i jej główną bohaterkę Öykü, która w przyszłości chce zostać najlepszą projektantką mody. Młoda studentka podkochuje się w bracie koleżanki – Mete, mimo że ten traktuje ją wyłącznie jako przyjaciółkę. W międzyczasie pojawia się Ayaz – syn znanej projektantki, który zakochuje się w Öykü. Önem, topowa projektantka nie akceptuje związku ze studentką, mimo że Ayaz w głowie układa sobie życie z Öykü. Intrygi, mające na celu rozdzielenie pary nie przynoszą skutku. Mete w końcu jednak zauważa, że to, co łączyło go z Öykü, to nie przyjaźń, a miłość. Rywalizacja między mężczyznami jest zacięta. Sprawę „ułatwia” wypadek samochodowy, w którym Öykü w wyniku urazu traci pamięć – pamięta uczucie, które czuła do Mete, ale zapomina o tym, co łączyło ją z Ayazem. „Sezon na miłość” ma łącznie 59 odcinków w 2 sezonach. Każdy z nich trwa po 120 minut. Emitowany był w TV Puls.

„Grzech Fatmagul” – czy winni zostaną ukarani? (2016-2017)

grzech fatmagul

Źródło: WLEXT

„Grzech Fatmagul” opowiada o losach dziewczyny przygotowującej się do ślubu z rybakiem Mustafą Nalçalı. Bohaterami są również Kerim IIgaz, Selim Vuralem oraz Erdoğan. Mężczyźni spędzają wieczór zakrapiany alkoholem, a podczas niego przytrafia się tragedia – Fatmagul zostaje przez nich zgwałcona. Nazajutrz Kerim o niczym nie pamięta, Vural ma wyrzuty sumienia, a Selim i Erdoğan są przekonani, że pozycja ich rodzin da im bezpieczeństwo. Jak dalej potoczą się losy Fatmagul w społeczności, w której gwałt to hańba dla kobiety? Ten turecki serial był emitowany w TVP1 w latach 2016-2017, składał się ze 160 odcinków po 90-100 minut każdy.

ZOBACZ TEŻ  Seriale islandzkie - 6 najlepszych pozycji

„Zakazana miłość” – intryga w wielkiej posiadłości (2008-2010)

tureckie seriale ask i memnu

Źródło: Ekranella

„Zakazana miłość” powstała na podstawie powieści emitowanej w odcinkach na przełomie XIX i XX wieku, napisana w języku osmańskim. Opowiada o losach Adnana, owdowiałym ojcu, który poświęcił życie swojej dorastającej córce i synowi. Wdowiec poznaje Bihter i zakochany szybko bierze z nią ślub. Los chciał jednak, że świeżo upieczona małżonka zakochuje się w Behlulu, siostrzeńcu Adnana. Romans, który między nimi trwa wpływa na wszystkich mieszkańców okazałej rezydencji Adnana.

„Elif” – jak potoczą się losy Meleki i Kenana? (2017-)

seriale tureckie elif wspaniale stulecie

Źródło: Entretengo

Elif to kolejny turecki serial emitowany w TVP1 od 8. maja 2017 roku. Liczy 650 odcinków, każdy po 30-45 minut, spakowanych w 4 serie. Opowiada o losach pokojówki, która zakochała się w Kenanie Emiroğlu i zaszła z nim w ciążę. Brak akceptacji ze strony matki Kenana sprawił, że związek szybko się zakończył, a Melek, przeświadczona że Kenan ją porzucił, wyszła za Veyselema. Mąż-hazardzista, słynący z porywczości, tonący w długach postanawia sprzedać Elif – córkę Meleki i Kenana. Czy matka zrobi wszystko, żeby uratować swoje dziecko?

 

Czarna Perła – miłość i zemsta nad Morzem Egejskim (2017)

Czarna perła

Źródło: theglobalagency.tv

W niewielkim miasteczku nad Morzem Egejskim mieszka dwoje młodych zakochanych: piękna Hazal i przystojny rybak Kenan. Kochankowie przyrzekli sobie, że ich miłość aż po grób. By udowodnić ukochanej swoje uczucie Kenan ofiarował Hazal tytułową czarną perłę. Historia pary komplikuje się, gdy w miasteczku pojawia się starszy, bogatszy mężczyzna imieniem Vural, który zrobi wszystko, by zdobyć serce Hazal. 

Miłość na wynajem (2015-2017)

Miłość na wynajem

Źródło: theglobalagency.tv

Serial opowiada o młodej, pięknej dziewczynie Defne, która by wspomóc swoją rodzinę, pracuje jako kelnerka w restauracji. Pewnego dnia do restauracji na randkę (umówioną przez ciotkę) przychodzi Ömer. Dziewczyna, z którą umówiła go ciotka nie jest w jego typie, dlatego marzy o tym, żeby jak najszybciej zakończyć spotkanie. Mężczyzna chcąc wykręcić się z randki, nazywa Defne swoją dziewczyną. Całuje ją na oczach wszystkich, przez co kelnerka zostaje zwolniona. Ciotka Neriman postanawia zatrudnić dziewczynę jako Miłość na wynajem dla Ömera. Defne w ciągu 6 miesięcy ma rozkochać w sobie Ömera, ożenić się z nim a następnie porzucić. Dziewczyna zostaje jego asystentką, co pozwala jej się zbliżyć do mężczyzny. 

Tureckie seriale na zawsze, czyli Wieczna miłość (2015-2017)

Wieczna miłość

Źródło: turkishcelebritynews

Kemal jest młodym mężczyzną, mieszkającym w dzielnicy robotniczej w Stambule. Jego bliscy pokładają w nim duże nadzieje. Nihan, chociaż urodziła się w bogatej rodzinie, nigdy nie czuła przynależności do świata „nowobogackich”. Nihan ma adoratora, który jest biznesmenem i darzy ją obsesyjną miłością. Kobieta zaprzyjaźnia się z Kemalem, który uratował jej życie. Po pewnym czasie znajomości zaczyna ich łączyć inne, mocniejsze uczucie. Jednak mezalians nie sprzyja zakochanym. Para wielokrotnie musi stawiać czoła np. rodzinie Nihan, które nie akceptuje wybranka kobiety.

Tak, jak swego czasu była moda na telenowele argentyńskie i brazylijskie, tak teraz ogromną popularność zdobyły seriale tureckie. Każdy z miłośników klimatów znad Bosforu znajdzie coś dla siebie – do wyboru macie seriale kostiumowe z Sułtanem Sulejmanem na czele, jak i współczesne, gdzie króluje biznes, intrygi i … miłość.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

5 komentarzy

 1. Magdalena Bród

  Przekonałaś mnie 😀 od czego zacząć?

  Odpowiedz
 2. Justyna Zienkiewicz

  Od „Królowej jednej nocy” 🙂

  Odpowiedz
 3. krzysztof Smorek

  po jakiego grzyba puszczac takie guw…. w publicznej telewizji gdzie ta misja tvp mam nadzieje ze prezes tvp szybko wyleci a ktos madrzejszy wywali to tureckie scierwo z tvp

  Odpowiedz
 4. krzysztof Smorek

  w naszym pieknym kraju powinno sie tworzyc nasze wspaniale seriale moze nawet o janie III sobieskim ktury to osmanskie dziadostwo przegnal te seriale maja tyle wspolnego z rzeczywistosia w turcji jak osama bin laden z uczcciwoscia

  Odpowiedz
 5. Magdalena Bród

  Czy w tym sezonie są jakieś fajne tureckie seriale w pl tv?

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Zienkiewicz

Lubi góry, mięso, whisky i siedzieć "na komputerze". Serialowo wierna klasykom sprzed lat (Chirurdzy <3), nowym tytułom daje maksymalnie kilkanaście minut szans, jeśli nie ma chemii, porzuca je.