Czeskie seriale – 5 propozycji od naszych południowych sąsiadów

j

Autor: Dorota Gola

}

Data: 24 stycznia 2023

Rynek serialowy jest zdominowany przez produkcje angielskie oraz amerykańskie, a czasami wśród tych wybijających się na skale światową zdarzają się również hiszpańskie. W ostatnim czasie jednak zaczęło się to nieco zmieniać, zarówno widzowie coraz częściej zwracają uwagę na seriale z innych krajów, jak i dystrybutorzy – zamawiają je. Dzisiaj przychodzimy więc do was z kilkoma propozycjami od naszych południowych sąsiadów – Czech.

Pustkowie

pustkowie3
źródło: HBO

Ośmioodcinkowy, czeski serial z 2016 roku wyprodukowany przez HBO. Akcja serialu rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Pustina, położonym niedaleko granicy z Polską, które znajduje się w nieciekawej sytuacji, ponieważ wielki koncern wydobywający węgiel chce wykupić od mieszkańców ich posiadłości, aby poszerzyć eksploatację. Pani burmistrz – Hana Sikorova – nie daje jednak za wygraną i ze wszystkich sił walczy o przetrwanie miejscowości. Pewnego dnia jej córka nie wraca do domu, a ona pragnie za wszelką cenę dowiedzieć się kto stoi za tym zniknięciem. Śledztwo w tej sprawie ujawni wiele tajemnic, z czego nie każdy będzie zadowolony.

Serial Pustkowie stoi przede wszystkim niesamowitym klimatem. Zaczynając od ekscentrycznego miasteczka, które chociaż w żadnym stopniu nie da się określić jako ładne, to jednak jest miejscem codziennego życia wszystkich jego mieszkańców, a kończąc na wytworzonej w nim niewielkiej społeczności. Twórcy postarali się nie tylko o to, by bohaterowie byli wyraziści, lecz także – żeby wizualnie wszystko wyglądało bardzo realistycznie. Jak na kryminał przystało, mamy tu do czynienia chyba ze wszystkim, co powinno być w tym gatunku, ale zrobione po czesku.

Nieświadomi

nieswiadomi hbo europe tatiana pauhofov marie martin myika viktor skla and david nykl gerald 1000

Nieświadomi to kolejny czeski serial w tym zestawieniu produkcji HBO, tym razem z 2019 roku. Akcja rozpoczyna się w 1989 roku w przeddzień aksamitnej rewolucji, czyli wydarzeń prowadzących do obalenia komunizmu w Czechosłowacji. Utalentowana skrzypaczka Marie i jej mąż, którzy przed laty uciekli z kraju, gdzie panował reżim, powracają w rodzinne strony upojeni nadzieją, że nadszedł czas zmian ustrojowych. Niedługo po przyjeździe zostają potrąceni przez samochód, przez co Marie kończy w śpiączce, a kiedy się budzi okazuje się, że jej mąż zniknął. Kobieta musi dowiedzieć się czy miało to podłoże polityczne i czy jej samej nie grozi niebezpieczeństwo.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale z Nowym Jorkiem w tle - top 10 propozycji

Serial nie należy do najłatwiejszych zarówno jeśli chodzi o tematykę, jak i zorientowanie się początkowo w całym chaosie, ponieważ bohaterów jest dużo, a wyjaśnień mniej. Produkcja przenosi widza w bardzo trudny okres w historii Czechosłowacji, o którym być może w Polsce niewiele się tak naprawdę wie i mówi, więc chociażby dlatego warto jest ją obejrzeć. Osobiście bardzo lubię, kiedy na tle wielkich wydarzeń historycznych pokazywane są małe historie (nie)zwykłych ludzi, i to właśnie serwują widzom Nieświadomi. A wszystko dopełnia świetna obsada.

Gorejący krzew

gorejacy krzew

Gorejący krzew to miniserial produkcji HBO z 2013 roku wyreżyserowany przez Agnieszkę Holland. Produkcja skupia się na biografii Jana Palacha, 20-letniego praskiego studenta, który w 1969 roku dokonał aktu samospalenia przed pomnikiem Wacława w Pradze. Było to aktem jego sprzeciwu wobec bierności po operacji „Dunaj”, czyli inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Serial ukazuje przede wszystkim to, jaka była reakcja na czyn Jana i walkę jego rodziny o jego dobre imię.

Kolejna produkcja poruszająca trudne, a zarazem bardzo ważne, pod względem historycznym tematy. Holland nie próbuje wtłoczyć w widza tego jak ona sama postrzega tę historię, a raczej stawia przez nim pytania i zmusza do refleksji. Nie ukazuje tego w czarno-biały sposób, wręcz przeciwnie, najbardziej interesują ją wszelkie zawiłości z tym związane, jak chociażby połączenie sprzeczności w czynie Palacha. Reżyserka w świetny sposób kreśli historię o tym, ile człowiek jest w stanie zrobić dla wolności oraz – jak muszą z tym sobie poradzić ci, którzy zostali. Rola matki Palacha (grana przez Jaroslavę Pokorną) to istny majstersztyk.

Prawdziwa historia rodu Borgiów

prawdziwa historia rodu borgiow

Prawdziwa historia rodu Borgiów składa się z trzech sezonów i był produkowany w latach 2011–2014. Jak sama nazwa wskazuje, serial skupia się na wpływowym włoskim rodzie – Borgiach, którzy byli odpowiedzialni za jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Kościoła.

ZOBACZ TEŻ  Seriale LGBT – poznaj 22 produkcje, które warto obejrzeć

Jedną z największych zalet serialu jest trzymanie się w miarę faktów historycznych. Oczywiście, pewnie twórcy miejscami nieco podkoloryzowali niektóre wydarzenia, jednak okres, z którego czerpali, był na tyle wypełniony intrygami, walką o władzę czy wszelkimi innymi dramami, że spokojnie starczyło, aby zaciekawić widzów i bez tego. Produkcja po prostu wciąga swoją dynamicznością, a oddany klimat dawnych lat jest jeszcze jedną zaletą.  

Aż po uszy

az po uszy

Na koniec coś lżejszego. Serial Aż po uszy to komedia romantyczna składająca się z dwóch sezonów. Opowiada o losach ośmiorga mieszkańców Pragi, którzy po przekroczeniu magicznej liczby trzydziestu lat, próbują na nowo odnaleźć się w życiu prywatnym. Chociaż zostały tu połączone bardzo różne od siebie osobowości, to każda z nich jest tak samo wyrazista. Aż po uszy to bardzo lekka produkcja, która doskonale nadaje się do oglądania, kiedy chcemy się po prostu rozerwać.

Czeskie seriale – podsumowanie

Staraliśmy się wybrać dla was wysokiej jakości czeskie produkcje, więc mamy nadzieję, że w naszym zestawieniu znaleźliście coś, co was zainteresowało. Jeśli oglądaliście już któryś z wymienionych wyżej seriali, to koniecznie dajcie znać, co o nim sądzicie.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Dorota Gola

Miłośniczka literatury i kina. W wolnych chwilach uwielbia oglądać seriale, a w szczególności robić maratony całych sezonów.