Pewnie wielu z was zastanawiało się skąd kojarzy jakiś polski serial – „przecież już go gdzieś widziałem”, powiecie. Nie jest to przypadek, ponieważ wiele ze znanych polskich seriali, było inspirowanych zagranicznymi produkcjami. Niektóre mogą was zaskoczyć, bo jak ta polska wersja może być wzorowana na czymkolwiek innym?
Poniżej zamieszczamy listę seriali w wersji polskiej, zwykle na zagranicznej licencji. Ciekawe czy wiedzieliście, że są wzorowane na innych produkcjach?
Spis treści
BrzydUla – niesamowity powrót po latach
Jest to jeden z polskich seriali, który został nagrany na podstawie kolumbijskiego serialu Yo soy Betty la fea z 1999 roku. Sama BrzydUla opowiada o młodej, niezbyt urodziwej asystentce prestiżowego domu mody Febo&Dobrzański, która zakochuje się w swoim szefie. Przez cały serial są pokazane perypetie jej oraz innych bohaterów. Zostaje pokazana przemiana Uli z brzyduli w piękną kobietę, jej problemy rodzinne, miłosne oraz te w pracy. Polska wersja ma już 12 lat i doczeka się kontynuacji! Prawdopodobnie w serialu zobaczymy większość obsady w tym m.in. odtwórczynie głównej roli Julię Kamińską i grającego jej ukochanego Filipa Bobka.
Niania – co sprawiło, że zdobyła rzeszę fanów?
Polska wersja serialu Niania emitowana była w latach 2005-2009. W rolę tytułowej niani wcieliła się Agnieszka Dygant, a w jej przystojnego i bogatego oraz owdowiałego pracodawcę, Maksa Skalskiego – Tomasz Kot. Niania Frania to szalona, młoda, szukająca miłości zakupoholiczka o niezwykłym i niekonwencjonalnym podejściu do dzieci. Serial Niania był emitowany w stacji TVN, a prawa do niego wykupiła stacja Comedy Central Family. Jest polską wersją amerykańskiego serialu Pomoc domowa emitowanego w latach 1993-1999. Fabuła produkcji jest identycznie odwzorowana. Każdy z bohaterów ekranizacji posiada dokładnie te same cechy co jego pierwowzór, pewnie dlatego w Polsce odniósł taki sukces.
Komisarz Alex – rozwiązywanie zagadek kryminalnych tylko z tym psiakiem
Serial jest polską wersją zagranicznego serialu o tytule Komisarz Rex. Tytułowy Alex jest owczarkiem niemieckim, który pomaga członkom wydziału zabójstw rozwiązać zbrodnie oraz różne morderstwa. W role Alexa wcielały się trzy psy, tak samo jak w jego właścicieli. W rolach głównych postaci męskich, czyli właścicieli Alexa wcielają się po kolei Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki i Krystian Wieczorek.
Rodzinka.pl – najbardziej znana rodzinka w Polsce
Zgadza się – dobrze znana każdemu rodzinka Boskich ma swój pierwowzór w kanadyjskim serialu Les Parent. Losy Ludwika, Natalii i ich zwariowanych synów emitowane na antenie TVP z początku były odwzorowywane na podstawie kanadyjskiej wersji, z czasem jednak zdecydowano się odejść od tej koncepcji i tworzono zupełnie inne historie. Przygody Boskich pokochała całą Polska, może świadczyć o tym chociażby liczba sezonów, a zostało ich nagranych aż 16.
Sąsiedzi – dalsze losy Lokatorów
Serial Sąsiedzi tak samo znajduje się na liście seriali odwzorowywanych w polskiej wersji. Został stworzony na podstawie I Love Lucy. Trudno określić, który serial przypadł nam do gustu, czy Lokatorzy lub może Sąsiedzi, którzy byli ich spin-offem. Wiadomo jednak na pewno, że oba miały ogromną rzesze fanów i cieszyli się sporą popularnością
Ojciec Mateusz – duchowny śledczy z Sandomierza
Pewnie wielu nie może uwierzyć, że uwielbiany przez Polaków Ojciec Mateusz, miał swój pierwowzór już gdzieś wcześniej. Serial w którym, główną role grał Artur Żmijewski, który pomaga policji w Sandomierzu rozwiązywać zagadki kryminalne, został stworzony na podstawie włoskiej produkcji pt. ”Don Matteo”, gdzie główny bohater na swoim rowerze objeżdża włoskie miasteczko Gubbio.
Miodowe lata – Karol i Norek wkraczają do akcji
Losy dobrze znanym wszystkim motorniczego Karola i jego żony Aliny Krawczyków oraz ich sąsiadów – Tadzia i Danki Norków, także nie są pomysłem oryginalnym. Serial został wzorowany na amerykańskiej produkcji The Honeymooners, emitowanej w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Był to jeden z seriali, którego bohaterowie nie są bogaczami, a zwykłymi mieszkańcami, którzy borykają się z przyziemnymi problemami życia codziennego.
Polskie wersje zagranicznych seriali – PODSUMOWANIE
Zaskakujące jak dużo polskich, kultowych seriali było wzorowanych na innych produkcjach. Nie są to jedyne ekranizacje, mające swoje zagraniczne pierwowzory. Jednym z seriali mających swoją wersję oryginalną z innego kraju, jest serial Kasia i Tomek, opowiadający o losach młodej pary, która miewa różne przygody. Ich pierwowzorem był francuski serial Un gars, une fille, także przedstawiający codzienne życie dwójki młodych ludzi. Która z produkcji jednak najbardziej was zaskoczyła?
0 komentarzy