Seks w wielkim mieście – 5 powodów fenomenu serialu!

j

Autor: Klaudia

}

Data: 19 maja 2021

Seks w wielkim mieście to serial, który cieszył się ogromną popularnością już od dnia premiery w 1998 roku. Skąd wynika fenomen tej serii o czterech przyjaciółkach z Nowego Jorku? Za co kochają go kobiety na całym świecie? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu!

Seks w wielkim mieście – wyjątkowe bohaterki i ich unikatowa przyjaźń

Można go kochać albo nienawidzić – nieważne jednak, czy jesteśmy fanami Seksu w wielkim mieście, czy może za nim nie przepadamy, na pewno znamy grupę przyjaciółek, wokół której toczy się akcja tego serialu wyprodukowanego przez HBO. Mieszkają one w Nowym Jorku – kobiety bezgranicznie sobie ufają i zwierzają się z problemów osobistych, jak również seksualnych przygód. Każda z nich posiada unikalny charakter – być może to właśnie ta różnorodność pozwoliła im utworzyć tak silną więź.

Miranda Hobbes jest prawniczką o cynicznym spojrzeniu na płeć przeciwną i związki. Skupiona na karierze, twardo stąpająca po ziemi rudowłosa kobieta jest głosem rozsądku swych przyjaciółek. Samanthę Jones, drugą bohaterkę serialu, można natomiast określić jako najbardziej wyzwoloną seksualnie z całej czwórki pracowniczkę public relations. Jest to kobieta pewna siebie, szczera i silna. Większość jej historii toczy się wokół przygodnego seksu. Jej przeciwieństwem jest Charlotte York – konserwatystka, która nieprzerwanie dąży do znalezienia męża i ustatkowania się. To optymistyczna, lojalna kobieta, która zawsze stara się widzieć najlepsze cechy w innych ludziach.

Seks w wielkim mieście posiada jeszcze jedną bohaterkę – Carrie Bradshaw, która jest jednocześnie narratorką serii. Można powiedzieć, że jest ona odrobinę niezdarna oraz nieodpowiedzialna – szczególnie jeśli chodzi o pieniądze. Carrie jest jednak przepełniona optymizmem, posiada duże poczucie humoru – to właśnie te cechy sprawiają, że jest ona tak atrakcyjna dla mężczyzn.

ZOBACZ TEŻ  The Rain – jak nie zgubić człowieczeństwa, wędrując po postapokaliptycznym świecie

Zdaje się, że to właśnie fakt, iż więź między tymi czterema kobietami znajduje się w samym centrum serialu sprawił, że Seks w wielkim mieście zyskał taką popularność. Seria ukazuje sercowe potyczki tej czwórki, ich przemiany w charakterze. Jedna rzecz jednak nie ulega jakiejkolwiek zmianie – ich przyjaźń. Sex in the City to opowieść o wyjątkowych przyjaciółkach i unikalnej więzi, która je łączy.

Seks w wielkim mieście

Niczym nieskrępowany feministyczny motyw

Seks w wielkim mieście porusza tematy, które w latach jego emisji nie były czymś, co często pojawiało się w serialach. U schyłku ubiegłego tysiąclecia na wielkim ekranie nie omawiano problemów dotyczących kobiecej seksualności – a w szczególności opisanych tak szczegółowo. Seria pomogła w stawianiu kroków ku przerwaniu tabu związanego z tą materią.

Zobrazowanie wyzwolonych seksualnie, czarujących singielek było czymś odmiennym od tego, co ukazywano dotychczas. Samotne kobiety portretowane były jako niezadowolone ze swojego życia panny z kotami. Seks w wielkim mieście ukazuje natomiast całkowite tego przeciwieństwo – zaprezentował on widzom wręcz nierealistyczny, pozytywny obraz wolności seksualnej. Pozwoliło to na podjęcie rozmowy na temat wyzwolenia seksualnego przez większą liczbę osób.

sekswwielkimmiescie3

Bohaterki opowiadały o swych nieudanych łóżkowych przygodach, poruszając tym samym temat wydarzeń, których doświadczyło wiele kobiet. To kolejny powód, dzięki któremu Seks w wielkim mieście cieszy się taką popularnością. Pokazał on osobiste doświadczenia wielu osób, o których dotychczas zwykle milczano.

Serial ukazuje złożoność kobiecości. Każda z bohaterek przedstawionych w serialu ma inne cele, pragnienia oraz posiada zupełnie inny charakter. To również zachwyciło widzów – ukazanie kompleksowości kobiecych postaci. Nie są one przedstawione powierzchownie, nie są jedynie postaciami drugoplanowymi, które raz na jakiś czas przemykają po ekranie – Seks w wielkim mieście jest właśnie o nich, ich przemianach wewnętrznych, doświadczeniach i przyjaźni.

sekswwielkimmiescie 1

Seks w wielkim mieście – 5 najważniejszych powodów fenomenu serialu

Za co kochają go kobiety na całym świecie? Dlaczego wiele osób wciąż do niego powraca? Oto pięć najważniejszych powodów, dla których serial ten zyskał tak ogromną popularność:

  • prezentuje on wyjątkowe bohaterki – każda z nich posiada unikalny charakter,
  • opowiada o silnej więzi łączącej kobiety,
  • pomógł w łamaniu tabu kobiecej seksualności,
  • opowiada o doświadczeniach, z którymi wiele widzów może się utożsamić,
  • seria ukazuje złożoność kobiecości.
ZOBACZ TEŻ  Seriale dla kobiet - 8 najciekawszych propozycji

Jesteście fanami tej serii?

Seks w wielkim mieście jest serialem, któremu z pewnością brakuje elementów takich jak inkluzywność – nie przedstawia różnorodności, mimo że jego akcja rozgrywa się w jednym z najbardziej zróżnicowanych rasowo i ekonomicznie miast na świecie. Nie można jednak zaprzeczyć, że jest to seria wyjątkowa – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czasy jej produkcji. Jesteście fanami tego serialu i od czasu do czasu powracacie do niego? Cieszycie się z kontynuacji serii? Czy może nie przypadła wam ona do gustu? Koniecznie dajcie znać!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze