Netflix ma problemy – była mistrzyni szachowa pozywa platformę, chodzi o Gambit królowej

18 września 2021 | Newsy

Była gruzińska mistrzyni szachowa Nona Gaprindashvili pozywa Netflix o zniesławienie. Kobieta domaga się od platformy 5 milionów dolarów zadośćuczynienia za to, iż w serialu Gambit królowej padają nieprawdziwe słowa na jej temat.

Chodzi o fragment jednego z odcinków, kiedy to padają słowa, iż w Rosji jest jedna mistrzyni świata kobiet w szachach, ale nie nigdy nie rywalizowała ona z mężczyznami. Nie jest to prawdą, bowiem Gaprindashvili wielokrotnie stawała do turniejów, w których jej przeciwnikami szachowymi byli mężczyźni.

Kobieta uznała, że twórcy hitu Netflixa celowo minęli się z prawdą, aby podkreślić, iż główna bohaterka serialu Gambit królowej przetarła szlaki innym kobietom w zdominowanym przez mężczyzn szachowym świecie. Podczas, gdy to ona była pierwszą kobietą, która to zrobiła i wygrała.

Dodatkowo Nona nie podoba się przedstawienie jej w serialu jako Rosjanki, podczas gdy jest ona Gruzinką.

Oparty na powieści Waltera Tevisa miniserial Netflix pt. Gambit królowej to opowieść o dojrzewaniu i o tym, jaka jest prawdziwa cena geniuszu. Młoda Beth Harmon (Taylor-Joy),  która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do prowadzonego w stanie Kentucky sierocińca, odkrywa w sobie niezwykły talent do szachów, jednocześnie uzależniając się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna, dręczona przez własne demony i napędzana wybuchowym koktajlem ze środków odurzających podkręconym jej własnymi obsesjami, zmienia się w wyjątkowo uzdolnioną i czarującą outsiderkę, która postanawia szturmem podbić konserwatywny i zdominowany przez mężczyzn świat zawodowych szachów.

Postać Beth Harmon została zmyślona, ale całość osadzona jest w prawdziwych realiach i ukazuje także prawdziwych szachistów z lat 50 i 60 ubiegłego wieku.

Źródło: światseriali

ZOBACZ TEŻ  Gotham - zwiastun finałowego, 5. sezonu

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram