Zaświaty w serialach – 3 różne propozycje Netflixa!

j
}

Data: 26 lipca 2021

Każdy z nas na pewno kiedyś zastanawiał się, co się dzieje z ludźmi po śmierci. Tak się składa, że Netflix ma w swojej ofercie kilka świetnych seriali gdzie ukazuje różne interpretacji zaświatów . Jeśli jesteś zaciekawiony tym tematem koniecznie sprawdź nasze zestawienie i obejrzyj poniższe propozycje! Oto top 3 zaświaty w serialach Netflixa.

Dobre miejsce

zaświaty w serialach, dobre miejsce

Zaczynamy od najbardziej oczywistej propozycji, a jest to – „Dobre miejsce”. Już sama nazwa wskazuje na to gdzie teoretycznie toczy się akcja. Ale czy na pewno? Gdy główna bohaterka, Eleanor, pojawia się w tym miejscu po śmierci, nie wydaje jej się, że dobrze trafiła. Dzieją się tam bardzo dziwne i nieprzyjemne rzeczy. Eleanor poznaje także inne osoby w podobnej sytuacji.

Cała akcja serialu dzieje się w wielu miejscach: tytułowym „dobrym miejscu”, ale także w złym i w miejscu „pomiędzy”. Jak się później okazuje podróż między nimi nie jest niemożliwa. Sam wygląd zaświatów (z 1 sezonu) przypomina miasteczko. Każdy ma swój dom, są różne miejsca spotkań, sklepy i restauracje. Wszystko wydaje się być kolorowe i cukierkowe.

Uwaga spojlery! W kolejnych sezonach poznajemy coraz to inne miejsca. „Złe miejsce” jest bardzo ciemne, brudne, przepełnione demonami i torturami. W „miejscu pomiędzy” znajduje się tylko jeden dom z jednym rezydentem. Jest on umieszczony na pustkowiu, a zamieszkała tam Mindy, ma dużo ograniczeń, które nie pozwalają jej ani cieszyć się tym miejscem, ani nie są torturami. Prawdziwe „dobre miejsce” jest podobne to tego sztucznego wymyślonego przez Michalea, tylko udoskonalone. Wszystko jest w jasnych kolorach i możesz sobie zażyczyć, czego tylko chcesz. Miał to być przykład błogiej egzystencji gdzie nie ma bólu, smutku i śmierci.   

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o duchach - aż 35 propozycji!

Lucyfer

zaświaty w serialach, Lucyfer

W tym serialu, na przestrzeni wszystkich sezonów, również odwiedzamy różne miejsca w zaświatach. „Lucyfer” opowiada o władcy piekieł, który opuścił swoje stanowisko, aby doświadczyć życia na Ziemi. Podczas trwania serialu dowiadujemy się informacji z jego przeszłości i poznajemy lepiej jego „boską” rodzinę.

Uwaga spojlery! Jeśli chodzi o przedstawienie zaświatów to wiele razy w serialu zostało wspominane piekło. Wyglądem przypomina przeraźliwe więzienie. Widzimy nawet klatki i kraty. Nieszczęsne dusze, które tam trafiły czeka wieczne potępienie i różne kary wymierzane przez demony, nie tylko cielesne. Kara jest odpowiednio dobierana do człowieka tak, aby cierpiał najbardziej jak to możliwe. Niebo także pojawia się w serialu, pod koniec sezonu 5. Jest to królestwo rządzone przez Boga, mieszkają w nim anioły i dusze, które na to zasłużyły. W miejscu tym panuje biel. Białe ubrania, jasna i malownicza sceneria, wszystko spowite mgłą.

Koncept zaświatów w „Lucyferze” został zainspirowany biblijnymi opisami, ale nie jest to dokładna interpretacja.

Chilling Adventures of Sabrina

Zaświaty w serialach, Chilling Adventures of Sabrina

Ostatnią propozycją serialu, w którym przedstawiane są zaświaty jest „Chilling Adventures of Sabrina”. W serialu poznajemy tytułową Sabrinę – młodą czarownicę prowadzącą podwójne życie. Podobnie jak w „Lucyferze” często pojawiają się motywy biblijne, ale nigdy nie są one dokładną interpretacją. Producenci seriali, starając się utrzymać zainteresowanie widzów, zmieniają je i łączą jak tylko im się podoba.   

Uwaga spojlery! Sabrina, zwłaszcza w późniejszych sezonach, często odwiedza zaświaty. Młoda czarownica najpierw odwiedza czyściec śmiertelników. Jest to miejsce gdzie trafiają dusze ludzi nieochrzczonych lub zmarłych przed czasem. Sam jego wygląd przypomina las spowity gęstą mgłą ograniczającą widzenie. Dusze, które tam się znalazły bezcelowo po nim krążą i uciekają przed pożeraczem dusz.

W późniejszych częściach serialu Sabrina często odwiedza piekło. Jest to miejsce gdzie trafiają przeklęte dusze. Zamieszkują tam także demony i inne stworzenia. Wiemy też, że piekło jest ogromne i podzielone na kilka rejonów i że znajduje się w nim królestwo należące do jego aktualnego władcy. W ostatnim odcinku serialu zostało także widzom przedstawione niebo. Tak jak w większości różnych interpretacji jest to błogie miejsce gdzie trafiają tylko zasłużone, dobre dusze. Panuje tam biel, czystość i światło.

ZOBACZ TEŻ  Chilling Adventure of Sabrina sezon 2. – pojawił się nowy plakat

Zaświaty w serialach – podsumowanie

Zaświaty w serialach nie są rzadkim motywem. W wyżej wymienionych seriach mogliśmy obejrzeć ich interpretacje, a nawet odwiedzić je wraz z naszymi ulubionymi bohaterami. Możemy zauważyć, że często twórcy inspirują się biblią, ale nie jest to reguła. Najbardziej wyjątkowo przedstawili je twórcy serialu „Dobre miejsce”.

Mimo iż wszystkie te pozycje mają zupełnie różną fabułę można zauważyć wiele podobieństw w przedstawianiu zaświatów. Piekło to zazwyczaj ciemne miejsce gdzie przebywają demony i odbywają się tam tortury. Niebo, natomiast, to idylliczna kraina gdzie panuje biel i jasność.    

A Wy znacie jeszcze jakieś propozycje, gdzie bohaterzy odwiedzają zaświaty w serialach? Podajcie swoje propozycje w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze