Najlepsze seriale o sztuce – 7 propozycji

j
}

Data: 27 czerwca 2022

Przedstawimy Wam dziś subiektywną listę na której znajdują się najlepsze seriale o sztuce – według redakcji Serialowy. Znajdziecie tutaj przede wszystkim produkcje dokumentalne, chociaż nie zabraknie kilku propozycji fabularnych. Wszystkie wymienione przez nas tytuły są dostępne na platformach o których również wspomnimy. Jestem pewna, że zdołacie znaleźć tutaj coś ciekawego – czego wcześniej nie oglądaliście.

Artyści

artysci
źródło: serialowa

Artyści to dramat z 2016 roku, stworzony przez nierozłączny duet w składzie: Monika Strzępka i Paweł Demirski. Te wspaniałą dwójkę, możecie kojarzyć głównie z przedstawień teatralnych. Serial cieszy się niezwykle wysokimi ocenami krytyków i widzów, liczy sobie jeden sezon, który możecie obejrzeć na platformie Netflix bądź Ninatece. Wśród tej wybitnej obsady, znajdują się między innymi takie nazwiska jak: Marcin Czarnik, Juliusz Chrząstowski, Jerzy Trela, Dorota Segda, Michał Majnicz czy Tadeusz Huk.

W wyniku ogromnej tragedii w Teatrze Popularnym w Warszawie, pojawia się nowy dyrektor, który wraz z żoną i dzieckiem przeprowadza się do nowego miasta. Aktorzy etatowi boją się o możliwe zwolnienia bądź małą aktywność zawodową w nowym sezonie. Marcin Konieczny stara się jak może spełniać swoje nowe obowiązki, nie jest to jednak łatwe w momencie w którym zespół jest do niego źle nastawiony. Aktorzy przygotowują nową wielką premierę Snu nocy letniej, jednak ich współpraca nie układa się za dobrze, całe szczęście nad teatrem czuwają duchy…

Abstrakt: Sztuka Designu

Abstrakt: Sztuka Designu to amerykański serial dokumentalny z 2017 roku, który należy do produkcji Netflixa i to właśnie na tej platformie możecie obejrzeć jego dwa sezony. Reżyserią zajęło się kilka osób, w tym między innymi Morgan Neville czy Brian Oakes. Serial cieszy się bardzo wysokimi ocenami krytyków i widzów, jest również wysoko w rankingach TOP produkcji Netflixa.

Jeżeli interesujecie się sztuką a przede wszystkim jej zapleczem, to jest to pozycja idealna dla Was. Zobaczycie tutaj wiele różnych historii w tym: ilustratora, scenografa, projektanta butów Nike, architekta, projektanta samochodów i wiele więcej. Za tymi wszystkimi zawodami stoją naprawdę imponujące nazwiska takie jak: Christoph Niemann, Es Devlin, Tinker Hatfield, Bjarke Ingels czy Ralph Gilles. Przekonacie się ile czasu zajmuje proces twórczy, czy istnieje coś takiego jak osławiona „wena”, a może niektórzy będą woleli pracować od-do. Zobaczycie również efekty końcowe tej ciężkiej pracy.

ZOBACZ TEŻ  Spinning out – recenzja 1. sezonu. – Można dostać zawrotu głowy

Pamiętnik Andy’ego Warhola

Pamiętnik Andy’ego Warhola to serial biograficzny z 2022 roku, wyreżyserowany przez Andrew Rossi, którego możecie kojarzyć między innymi z takich produkcji jak Wieża z kości słoniowej czy Marvel’s 616. Ten mini serial liczy sobie sześć odcinków, które są dostępne na platformie Netflix. Jeżeli bylibyście bardziej zainteresowani historią/pamiętnikami Warhola zajrzyjcie również do wydania papierowego.

Andy Warhol jest postacią, której nikomu nie trzeba przedstawiać – to jeden z najznakomitszych amerykańskich artystów swojego pokolenia. Kontrowersja to słowo, które powinno go opisywać. Jego dzieła są imponujące, zabawne, efektowne i prowokujące. Przez całe artystyczne życie Warhola, niewiele było o nim wiadomo. Udzielał wywiadów, aczkolwiek nie wspominał o życiu prywatnym. Dwa lata po jego śmierci, wszystko się zmieniło. Opublikowano jego pamiętnik, który natychmiastowo stał się bestsellerem. Podobno był on starannie spisywany przez dziesięć lat. Podsumowując – nie możecie przegapić tej artystycznej uczty.

TO JEST NAPAD – Największa kradzież dzieł sztuki w historii

to jest napad
źródło: Wyborcza.pl/Netflix

TO JEST NAPAD: Największa kradzież dzieł sztuki w historii to amerykańska produkcja dokumentalna z 2021 roku. Cztery odcinki, z których każdy trwa około godziny, dostępne są na platformie Netflix. W rolę reżysera wcielił się Colin Barnicle.

Jak okraść bostońskie muzeum? Oglądając TO JEST NAPAD, znajdziecie odpowiedź na to pytanie. W latach 90. dwóch mężczyzn, przebranych za policjantów zdołało wykraść parę naprawdę cennych rzeczy. Ironią losu z pewnością będzie fakt, że zostali oni wpuszczeni do budynku przez samego ochroniarza. Przeprowadzimy więc śledztwo: jak do tego doszło? Gdzie znajdują się skradzione eksponaty i kto za tym stoi? Policja (tym razem prawdziwa) – trafi na pewien trop, ale dokąd ich to zaprowadzi i czy odkryją prawdę – tego musicie dowiedzieć się już sami!

Spinning Out

spinning out
źródło: naekranie

Spinning Out to amerykański dramat sportowy z 2020 roku, stworzony przez Samanthe Stratton, którą możecie kojarzyć z takich produkcji jak Tropiciele czy Agent X. Produkcja dostępna jest na platformie Netflix, a w niej wystąpią między innymi: Kaya Scodelario, Evan Roderick, Svetlana Efremova, January Jones, Sara Wright czy Amanda Zhou.

Jest to jedna z niszowych produkcji Netflixa, której historia opowiada o łyżwiarce figurowej – Kat Baker. Dziewczyna zdecydowanie posiada nieziemski talent i jest w stanie oddać wszystko za spełnienie swoich marzeń. Jak większość sportowców, myśli o medalu olimpijskim. Musi jednak trenować z nowym partnerem – Justinem, z którym Kat ma burzliwe relacje. Serial świetnie oddaje poświęcenie dla tego zawodu i przedstawia jego ciemne strony. Główna bohaterka będzie musiała poradzić sobie z nieułożonymi relacjami rodzinnymi, sprawami sercowymi oraz z najgorszą zmorą, która może spotkać sportowca – kontuzją.

ZOBACZ TEŻ  Lupin – zobaczcie zapowiedź drugiej części 1. sezonu!

Spinning Out to jeden z tych seriali, które nie doczekały się swojej kontynuacji, a wielka szkoda! Serdecznie polecam Wam obejrzeć chociaż sezon pierwszy.

Lupin

Lupin to francuski serial kryminalny z 2021 roku, stworzony przez George’a Key, którego możecie kojarzyć między innymi z takich produkcji jak Obsesja Eve czy Czas Prawdy. Ta produkcja została wyjątkowo dobrze przyjęta przez widzów, którzy szybko po premierze domagali się drugiego sezonu. Całą historię możecie obejrzeć na platformie Netflix, a na ekranach zobaczycie takie nazwiska jak: Omar Sy, Vincent Londez, Etan Simon, Ludivine Sagnier czy Shirine Boutella.

Assane Diop – inspirując się opowiadaniami, które dostał w dzieciństwie: Arsene Lupin – Dżentelmen Włamywacz, postanawia pomścić swojego ukochanego ojca. Swego czasu został on niesłusznie oskarżony i skazany za kradzież, przez zamożną rodzinę dla której pracował. Assane w roli czarującego włamywacza, postanawia okraść Luwr, a właściwie przejąć znajdujący się w nim naszyjnik, który należał do tamtej rodziny. Mężczyzna nie może jednak zapominać o przykrych konsekwencjach, które mogą dotknąć jego syna i byłą żonę.

BODO

Bodo to biograficzny serial telewizyjny z 2016 roku, który ukazał się również w formie filmu. Wyreżyserowany został przez Michała Kwiecińskiego (Jutro idziemy do kina, Statyści) oraz Michała Rosa (Szczęście świata, Co słonko widziało). Wszystkie odcinki obecnie dostępne są na platformie Netflix oraz TVP VOD. Na ekranach zobaczycie między innymi takie nazwiska jak: Tomasz Schuchardt, Antoni Królikowski, Agnieszka Wosińska, Anna Próchniak, Roma Gąsiorowska, Anna Pijanowska czy Piotr Żurawski.

Eugeniusz Bodo był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów – swoich czasów. Marzył odważnie i dążył do wyznaczonych sobie celów. W tej produkcji zobaczycie przebieg jego kariery (zadbano o każdy szczegół), niemal od początku. Pierwsze wzloty i upadki, miłości oraz tragiczna śmierć, która go spotkała – to wszystko mieści się w zaledwie jednym sezonie. Jego początki nie były łatwe, zdołał zdobyć jednak sławę i rozgłos nawet w Stanach Zjednoczonych. Bohdan Junod – bo tak naprawdę miał na imię, pokaże Wam jak niegdyś działał przemysł filmowy i odpowie na pytania: czy trudno było zaistnieć w teatrze?

Najlepsze seriale o sztuce – 7 propozycji – podsumowanie

Jak już pewnie zdołaliście zauważyć, na naszej liście przeważają produkcje dokumentalne/biograficzne. Dajcie znać czy widzieliście już, którąś z nich i czy macie jakiegoś faworyta – moim z całą pewnością będą Artyści (naprawdę warto zobaczyć). W komentarzach napiszcie nam również swoje propozycje, oczywiście serialowe – o które powinniśmy uzupełnić naszą listę, a postaramy się ją zaaktualizować.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Julia Jaworska

Cześć! Jestem studentką Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, która kocha się w kinie i teatrze. Uwielbiam sięgać po stare tytuły i przenosić się w czasie. Gdyby tylko agent Cooper istniał naprawdę, bez wątpienia zostałby moim mistrzem.