Najciekawsze seriale o średniowieczu – 9 tytułów, przez które nie odejdziesz od telewizora

j

Autor: Linda Sternal

}

Data: 15 marca 2023

Średniowiecze to fascynujący okres w historii, pełen wojen, intryg, rycerzy, zamków i królewskich dworów. Poniżej przedstawiamy najlepsze naszym zdaniem seriale o średniowieczu. Mogą to być zarówno seriale o średniowieczu fantasy, jak i seriale historyczne o średniowieczu.

„Gra o tron” („Game of Thrones”) – jeden z najbardziej znanych i popularnych seriali, który rozgrywa się w fikcyjnym świecie podobnym do średniowiecza

gra o tron sezon 8

„Gra o tron” („Game of Thrones”) to amerykański serial telewizyjny, który był emitowany w latach 2011-2019. Serial jest adaptacją cyklu powieści fantasy „Pieśń lodu i ognia” autorstwa George’a R.R. Martina.

Fabuła serialu skupia się na walkach o władzę nad fikcyjnym kontynentem Westeros, gdzie kilka rodów szlacheckich walczy ze sobą o tron Żelazny. W serialu pojawia się wiele postaci, z których każda ma swoje motywacje i cele, co prowadzi do licznych intryg, walk i zdrad. W „Grze o tron” można zobaczyć też wiele fantastycznych elementów, takich jak smoki, zombie czy magia.

Serial zdobył wiele nagród i nominacji, w tym 59 nagród Emmy, co stanowi rekord w historii telewizji. „Gra o tron” stała się jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych seriali na świecie.

„Wikingowie” („Vikings”) – serial opowiadający historię wikingów, którzy podbili wiele krajów i terenów w Europie w IX i X wieku

wikingowie 2
„Vikings” Season 2 (2014) Brothers Ragnar (Travis Fimmel) & Rollo (Clive Standen), seriale o średniowieczu

„Vikings” to kanadyjsko-irlandzki serial telewizyjny, który był emitowany w latach 2013-2020. Fabuła serialu opowiada o wikingach, którzy w IX i X wieku podbijali różne kraje i tereny w Europie.

Serial skupia się głównie na postaci Ragnar Lothbroka, legendarnego wodza wikingów z X wieku, który stara się zdobyć władzę nad swoim krajem i pokonać swoich wrogów. W międzyczasie serial pokazuje też inne wątki, takie jak polityka, religia, kultura oraz życie codzienne wikingów.

Serial „Vikings” jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i postaciami z historii, ale zawiera również fikcyjne elementy. Serial jest dobrze oceniany za swoje kostiumy, scenografię i widowiskowe bitwy, ale także za charakteryzację postaci i ich relacje między sobą.

„Vikings” zdobył wiele nagród i nominacji, a także cieszył się dużą popularnością wśród widzów na całym świecie.

„Merlin” – serial opowiadający o młodym czarodzieju Merlinie i jego relacjach z Królem Arturem, Guinevere i Lancelotem

merlin
Źródło: BBC America, seriale o średniowieczu

„Merlin” to brytyjski serial telewizyjny emitowany w latach 2008-2012. Fabuła serialu opowiada o młodym czarodzieju Merlinie, który pracuje na dworze króla Artura jako jego osobisty doradca i mag.

Serial skupia się na relacji między Merlinem a królem Arturem oraz na ich walce z różnymi niebezpieczeństwami, takimi jak czarownice, smoki, potwory i zdradzieckie intrygi. Merlin często musi ukrywać swoje umiejętności przed innymi ludźmi, co prowadzi do licznych nieporozumień i kłopotów.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale sportowe – top 12 propozycji

Serial „Merlin” cieszył się popularnością ze względu na swoje widowiskowe sceny walk, dobre relacje między postaciami oraz ciekawą interpretację legendy o królu Arturze. Serial był dobrze oceniany za swoją scenografię i kostiumy oraz za występy aktorskie.

„Merlin” został nominowany do wielu nagród i zdobył kilka nagród BAFTA. Mimo że seria została zakończona po pięciu sezonach, pozostaje popularna wśród fanów fantasy i legend arturiańskich.

„Cesarskie cięcie” („The Borgias”) – serial opowiadający o rodzinie Borgiów, która rządziła papieską stolicą w XV wieku i znana jest ze swoich intryg i skandali.

the borgias

„The Borgias” to amerykański serial telewizyjny emitowany w latach 2011-2013, który opowiada historię rodziny Borgiów – wpływowej włoskiej dynastii renesansowej, która znana była ze swojej potęgi i skandali.

Serial skupia się głównie na postaci Rodrigo Borgii, który zostaje wybrany na papieża Aleksandra VI i dąży do zwiększenia potęgi swojej rodziny. W międzyczasie, serial ukazuje jego relacje z dziećmi (Cezarem, Juanem i Lucrezią), a także konflikty z innymi wpływowymi rodzinami włoskimi i z Kościołem.

„The Borgias” jest dobrze oceniany za swoją kostiumografię, scenografię oraz za dobre występy aktorskie, zwłaszcza Jeremy’ego Ironsa w roli Rodrigo Borgii. Serial zawiera liczne elementy polityczne, intrygi i zdrady, a także skandale i romansowe wątki, co przyciągało widzów.

Mimo że „The Borgias” został zakończony po trzech sezonach, wciąż cieszy się popularnością wśród fanów historii i kultury włoskiej oraz wśród miłośników seriali o władzy i intrygach.

„Templariusze” („Knightfall”) – serial opowiadający o Zakonie Templariuszy i ich walce o ocalenie Świętego Graala

templariusze

„Knightfall” to amerykański serial telewizyjny emitowany w latach 2017-2019, którego fabuła skupia się na historii zakonu templariuszy i ich poszukiwaniu Świętego Graala.

Akcja serialu toczy się w XIII wieku i koncentruje się na losach bractwa rycerskiego, które przetrwało krucjaty i teraz stara się utrzymać wpływy na dworze francuskim. Główny bohater, Landry de Lauzon, jest rycerzem templariuskim, który musi zmierzyć się z wrogami zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, aby zabezpieczyć swoją wiarę i swoją misję.

„Knightfall” wplata w fabułę wiele wątków historycznych, takich jak konflikt pomiędzy papieżem a cesarzem, ale też opowiada o życiu codziennym w XIII-wiecznej Europie. Serial jest dobrze oceniany za swoją kostiumografię, scenografię, rekwizyty i efekty specjalne.

Mimo że „Knightfall” spotkał się z mieszanymi recenzjami i był krytykowany za pewne uproszczenia historyczne, wciąż cieszy się popularnością wśród widzów zainteresowanych historią i rycerskimi epopejami.

„Kolor magii” („The Colour of Magic”) – dwuodcinkowa seria oparty na książkach Terry’ego Pratchetta, który opowiada o świecie, w którym żyją magowie, smoki i inne fantastyczne stworzenia

kolor magii

„The Colour of Magic” to dwuodcinkowa brytyjska seria telewizyjna z 2008 roku, która jest adaptacją powieści Terry’ego Pratchetta o tym samym tytule. Powieść ta jest częścią serii „Świat Dysku” i opowiada o fantastycznym świecie Dysku, który jest przypominający płaską krążownicę, osadzoną na grzbiecie czterech słoni stojących na skorupie wielkiego żółwia.

Serial skupia się na przygodach dwóch bohaterów – turysty z Doliny Krupówek zwanego Dwukwiatem i jego przewodnika po świecie Dysku – ośmiornicopodobnym stworzeniu o imieniu Trymon. Podróżują oni przez różne krainy i miasta Dysku, a ich przygody obejmują walki z barbarzyńcami, smokami, magicznymi istotami i innymi niebezpieczeństwami.

„The Colour of Magic” jest dobrze oceniany za swoje doskonałe wykonanie, dobrze napisany scenariusz i wierność wobec oryginalnej powieści. Serial był emitowany na brytyjskim kanale telewizyjnym Sky One i zebrał pozytywne recenzje krytyków i fanów.

ZOBACZ TEŻ  Seriale dla kobiet - 8 najciekawszych propozycji

Mimo że „The Colour of Magic” składa się tylko z dwóch odcinków, wciąż jest ceniony jako dobrze zrealizowana i zabawna adaptacja powieści Pratchetta.

The Last Kingdom” – brytyjski serial opowiadający historię urodzonego Sasa Uhtreda, który musi wybierać między swoim dziedzictwem a lojalnością wobec Anglii

the last kingdom - seriale o średniowieczu

„The Last Kingdom” to brytyjski serial telewizyjny, którego akcja rozgrywa się w IX wieku w Anglii. Serial jest adaptacją serii powieści Bernarda Cornwella, które opowiadają historię Uhtreda z Bebbanburga, młodego Sasa, który zostaje porwany przez wikingów i wychowany wśród nich, a następnie musi wybrać między lojalnością wobec swojego narodu, a przywiązaniem do wikingów.

Akcja serialu zaczyna się w momencie, gdy Uhtred (grany przez Alexa Dreweya) zostaje porwany przez wikingów, którzy zabijają jego ojca i brata. Uhtred zostaje wychowany przez wikingów, którzy doceniają jego umiejętności walki i oddają mu serce. W międzyczasie w kraju dochodzi do walk pomiędzy Sasami i wikingami, którzy starają się zdobyć kontrolę nad ziemiami Anglii.

Uhtred staje się kluczową postacią w tej walce, ponieważ posługuje się wiedzą o wikingach, którą zdobył, aby pomóc Anglosasom zwyciężyć w wojnie. Jego losy splatają się z losem królestwa Wessex i jego króla Alfreda (grany przez Davida Dawsona), który stara się jednoczyć kraje Anglosasów przeciwko wikingom.

„The Last Kingdom” to serial, który łączy elementy historii z fikcyjnymi wydarzeniami, aby stworzyć wciągającą opowieść o wojnie, polityce, religii i zdradzie. Serial prezentuje także interesujące postacie, w tym Uhtreda, który musi wybierać między lojalnością wobec swojego narodu, a miłością do wikingów, którzy wychowali go.

Ogólnie rzecz biorąc, „The Last Kingdom” jest dobrze zrealizowany, z doskonałymi kostiumami i scenografią, a także z dobrymi aktorami i napisanym w interesujący sposób scenariuszem. To seria, która zainteresuje zarówno fanów historii, jak i tych, którzy lubią wciągające opowieści z wątkami politycznymi i walką.

„The Tudors” – amerykański serial opowiadający o życiu dynastii Tudorów, szczególnie zaś o życiu króla Henryka VIII i jego sześciu żon

dynastia tudorow
źródło: telemagazyn

„The Tudors” to amerykańsko-irlandzki serial telewizyjny, którego akcja rozgrywa się w XVI wieku w Anglii i opowiada historię panowania dynastii Tudorów, skupiając się głównie na postaci króla Henryka VIII (grany przez Jonathana Rhysa Meyersa) i jego życiu prywatnym, a także na ważnych wydarzeniach politycznych i społecznych tamtego okresu.

Serial skupia się na postaciach związanych z królem Henrykiem VIII, takich jak jego żony i doradcy, a także na wewnętrznych konfliktach i politycznych intrygach w królestwie Anglii. Ukazane są w nim także wydarzenia historyczne, takie jak reformacja, podział kościoła anglikańskiego, konflikty z Francją i Hiszpanią, jak również życie na dworze królewskim i jego skandale.

„The Tudors” to seria, która zachwyca przede wszystkim produkcją, kostiumami i scenografią, które zostały starannie odtworzone, aby pokazać epokę Tudorów w jak najbardziej autentyczny sposób. Warto również zwrócić uwagę na wysoką jakość aktorskich kreacji, w szczególności na rolę Jonathana Rhysa Meyersa jako Henryka VIII, którego gra zasługuje na uznanie.

Ogólnie rzecz biorąc, „The Tudors” to seria, która wciąga swoją fabułą i pozwala zobaczyć, jak wyglądał świat w XVI wieku w Anglii. Jeśli interesują Cię wydarzenia historyczne, polityka i życie na dworze królewskim, to zdecydowanie warto obejrzeć ten serial.

„Robin Hood” – brytyjski serial opowiadający o losach słynnego angielskiego rozbójnika Robin Hooda i jego wojny z korupcyjnymi władzami

robin

„Robin Hood” to brytyjski serial telewizyjny z 2006 roku, który opowiada historię słynnego bohatera ludowego, który walczył z niesprawiedliwością i okrucieństwem szeryfów w Anglii w XII wieku.

Serial skupia się na postaci Robin Hooda (grany przez Jonathana Strange’a), który powraca z krucjaty do ziemi ojczystej i staje się przestępcą, aby pomóc biednym i uciskanym przez nieliczące się z prawem władze. Wraz z grupą towarzyszy, w tym swoją ukochaną Marian (grana przez Lucy Griffiths), Robin Hood dokonuje spektakularnych napadów na bogatych, aby pomagać biednym i zwalczając zło w Sherwood.

Serial przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na swój charakter akcji, widowiskowe sceny walki i zręcznościowe akrobacje Robin Hooda i jego drużyny. Warto również zwrócić uwagę na wysokiej jakości kostiumy i scenografię, które oddają klimat średniowiecznej Anglii.

Ogólnie rzecz biorąc, „Robin Hood” to seria, która pozwala nam na emocjonującą przygodę wraz z jednym z najbardziej znanych bohaterów ludowych w historii. Jeśli lubisz akcję, przygodę i zemstę na nieliczących się z prawem władzach, to zdecydowanie warto zobaczyć ten serial.

Seriale o średniowieczu – podsumowanie

To naszym zdaniem najciekawsze seriale o średniowieczu. Czy masz swoje typy? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze