Nowe polskie seriale – co obejrzeć?

j

Autor: Dorota Gola

}

Data: 9 stycznia 2023

Chociaż w ostatnim czasie polski przemysł serialowy nieco się rozwinął, a co za tym idzie – powstają coraz lepsze produkcje, to nadal wydaje się, że jeśli chodzi o popularność, to zostaje mocno w tyle za tym zagranicznym. Z tego też powodu przygotowaliśmy dziś dla was zestawienie nowych polskich seriali z 2022 roku, które naprawdę warto obejrzeć.

Królowa

dsc08342 rt kopia
fot. netflix

Jeśli w tym roku mielibyście obejrzeć jeden polski serial, to niech to będzie Królowa. Produkcja z Andrzejem Sewerynem w roli głównej pomimo tego, że jest nieco stereotypowa i momentami naiwna, to daje pewnego rodzaju poczucie ciepła.

Fabuła serialu toczy się wokół Sylwestra mieszkającego w Paryżu, gdzie dniami pracuje jako ekskluzywny krawiec, a wieczorami występuje na scenie jako drag queen Loretta. Teraz jednak z powodu złego stanu zdrowia swojej córki wraca do Polski, którą przed laty opuścił z raczej oczywistych powodów.  

Wielka woda

wielka woda 5

O Wielkiej wodzie mówi się, że jest pierwszym polskim serialem katastroficznym. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, czyli powodzią tysiąclecia, która miała miejsce pod koniec lat 90. ubiegłego wieku na Dolnym Śląsku. Chociaż w niektórych bohaterach i miejscach można doszukiwać się ich realnych pierwowzorów, to twórcy zaznaczają, że nie jest to serial dokumentalny, a raczej ich wizja na temat tych wydarzeń i tego, co poszło nie tak.

Fabuła toczy się wokół hydrolożki Jaśminy Tremer ściągniętej do Wrocławia przez dawnego znajomego – wojewody Jakuba Marczaka – aby pomóc w przygotowaniu planu przeciwpowodziowego. Recenzję serialu możecie przeczytać tutaj.

Odwilż

odwilz odc.1 9 fot. krzysztof wiktor 1000

Polskie seriale wyprodukowane przez HBO nie tylko cieszą się duża popularnością zarówno w kraju, jak i poza granicami, lecz także z reguły są porządnie zrobione. Podobnie jest w przypadku Odwilży zachwycającej widzów dobrym scenariuszem i wysokim poziomem aktorów.

ZOBACZ TEŻ  Seriale Marvela - w jakiej kolejności oglądać?

Fabuła serialu kręci się wokół sprawy kryminalnej prowadzonej przez Katarzynę Zawieję. W Szczecinie u brzegu Odry znaleziono ciało niezidentyfikowanej młodej kobiety, która tuż przed śmiercią urodziła dziecko, jednak nie wiadomo co się z nim stało. Śledczy muszą ustalić przebieg wydarzeń oraz to, kto mógł chcieć skrzywdzić ofiarę.

Zachowaj spokój

zachowajspokoj 1 edited

Adaptacja książki Harlana Cobena, autora wielu bestsellerowych kryminałów, którą dla Netflixa wyreżyserowali Michał Gazda i Bartosz Konopka, a w głównych rolach wystąpili Magdalena Boczarska oraz Leszek Lichota. Jest to naprawdę duży sukces dla polskiego przemysłu serialowego nie tylko ze względu na nazwisko pisarza, lecz także dlatego, że ekranizacja się po prostu twórcom udała. Serial opowiada o matce, która za wszelką cenę chce znaleźć zaginionego syna. Kiedy jednak na jaw zaczynają wychodzić pewne tajemnice, nie jest to na rękę niektórym mieszkańcom jednego z warszawskich osiedli.

Gang zielonej rękawiczki

bez tytulu 7
fot. screen z youtube

Błyskotliwa i pełna humoru historia trzech szlachetnych złodziejek. Alicja, Kinga i Zuza po nieudanym napadzie postanawiają ukryć się przed policją w domu opieki dla seniorów. Podczas gdy śledczy są coraz bliżej, kobiety kontynuują swoją działalność świetnie się przy tym bawiąc wśród podopiecznych ośrodka. Serial dostarcza widzom sporą dawkę serotoniny, a przy okazji można popatrzeć na doskonale znane twarze z polskiego kina (w rolach głównych nie kto inny, jak Anna Romantowska, Małgorzata Potocka oraz Magdalena Kuta).

Herkules

landscape 1280
fot. tvn

Coś dla fanów dawnego formatu niektórych seriali kryminalnych, w których w każdym odcinku była do rozwiązania nowa sprawa, a ogół fabuły łączyły postaci śledczych, ponieważ w Herkulesie właśnie z takim czymś mamy do czynienia. Głównymi bohaterami jest tutaj nieco ekscentryczny zespół składający się z zapalczywej policjantki Sylwii oraz genialnego introwertyka Herkulesa, który marzy o pracy w policji, jednak ciągle oblewa część praktyczną egzaminu. Pomimo wielu różnic między nimi, udaje im się w końcu stworzyć niezły duet detektywistyczny.  

ZOBACZ TEŻ  Miasta odgrywające istotna rolę w serialach

Erynie

uid 5bf46635db904f299d9af6a978746ee8 width 1600 play 0 pos 0 gs 0 height 900
fot. tvp vod

Jak głoszą wszystkie hasła promocyjne, Erynie to pierwsza adaptacja książek mistrza kryminału – Marka Krajewskiego. Na pierwszy ogień poszła powieść wydana w 2010 roku i chociaż sporo czekała na przeniesienie na ekran, to chyba było warto. Historia kontrowersyjnego komisarza, który z powodu padaczki aktywowanej przez światło słoneczne zmuszony jest prowadzić głównie nocne życie, a za dnia zawsze nosić okulary przeciwsłoneczne. Chociaż sam stoi na straży prawa, to jego styl bycia oraz metody śledcze dosyć często to prawo naginają.

Nowe polskie seriale – podsumowanie

Mamy nadzieję, że znaleźliście coś dla siebie w naszym zestawieniu. Koniecznie dajcie znać, który serial najbardziej was zainteresował i czy któryś już macie za sobą.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Dorota Gola

Miłośniczka literatury i kina. W wolnych chwilach uwielbia oglądać seriale, a w szczególności robić maratony całych sezonów.