Najlepsze seriale o nastolatkach i trudach dorastania – subiektywna lista

j

Autor: Ola Woźniak

}

Data: 20 sierpnia 2018

Produkcji traktujących o losach dzieciaków u progu dorosłości powstało co niemiara. Jedne lepsze, inne gorsze. Punktem wspólnym wszystkich, jakie dane mi było obejrzeć, okazała się walka o przetrwanie w świecie, który nie do końca rozumie, o co chodzi głównym bohaterom, a także stawianie czoła problemom z perspektywy czasu stającym się tylko słodko-gorzkimi wspomnieniami. Poniższa lista zawiera najlepsze seriale o nastolatkach i trudach dorastania te tytuły, które osobiście wydają się najbardziej wartościowe. 

 

Najlepsze seriale o nastolatkach – zestawienie 

 

Cudowne lata (1988-1993)

Najlepsze seriale o nastolatkach: Cudowne lata

Źródło: ABC

Ten serial dla nastolatków był pierwotnie emitowany przez stację American Broadcasting Company (ABC). W Polsce mogliśmy go oglądać od 1990 roku dzięki TVP2, od kilku lat również za sprawą telewizji Comedy Central Family.

Cudowne lata to wspaniała historia o dorastaniu w Ameryce lat 60. Skupia się na typowej rodzinie składającej się z pracującego i wiecznie zblazowanego ojca, niepracującej matki – świergoczącej pani domu – oraz z trójki rodzeństwa w różnym wieku, a co za tym idzie, z różnymi problemami wieku nastoletniego. Głównym bohaterem tego serialu dla nastolatków jest najmłodszy członek familii Andersonów – Kevin. Jego najbliżsi przyjaciele to ciapowaty Paul oraz piękna i popularna Winnie, która okazuje się być jednocześnie obiektem westchnień protagonisty. Kevinowi towarzyszymy od gimnazjum do college’u. Przeżywamy z nim wzloty i upadki, dobre i złe decyzje, jak również całą masę wesołych przygód kształtujących charakter chłopca.

Luzaki i kujony (1999-2000)

Seriale dla nastolatków

Źródło: Popsugar

Premiera tego serialu miała miejsce za sprawą stacji NBC (National Broadcasting Company, nie mylić z ABC). W Polsce ta produkcja nie doczekała się emisji na żadnym kanale telewizji publicznej, ale spokojnie, wszystkie odcinki są dostępne na platformie Netflix. Prowadząc research do zestawienia uświadomiłam sobie, że właśnie po ten serial sięgnęłam w pierwszej kolejności.

ZOBACZ TEŻ  Seriale przyrodnicze - programy dokumentalne z przyrodą w roli głównej

Luzaki i kujony opowiadają historie, jakich wiele, ale w niezwykle wdzięczny sposób. Lindsay i Sam są rodzeństwem. Dobrze się uczą, całkiem nieźle dogadują się ze sobą i rodzicami, mają swoje własne paczki przyjaciół, ale każde z nich chce czegoś więcej od życia. Młodszy Sam próbuje zaaklimatyzować się w szkole, do której już od jakiegoś czasu uczęszcza jego starsza siostra. Przyjaciele chłopca to zdecydowanie tytułowe „kujony”, przez co zdarza się im popadać w niełaskę szkolnych łobuzów. Lindsay nieustannie próbuje zerwać z wizerunkiem „panienki z dobrego domu” i dołącza do grupy wyluzowanych dzieciaków, które mają trochę na bakier z nauką i obowiązkami.

Moim zdaniem ta skondensowana opowieść (tylko 18 odcinków) jest idealnym zobrazowaniem tego, jak naprawdę wygląda życie amerykańskiego nastolatka. To nie tylko imprezy i wieczna pogoń za popularnością. Te dzieciaki mają w głowach znacznie więcej oleju, niż pokazują nam współczesne produkcje.

Szkoła na fali (1997-1998)

Najlepsze seriale dla nastolatków

Źródło: Spider’s Web

Kto oglądał tę produkcję na Fox Kids pewnie lepiej kojarzy ją pod nazwą Liceum na morzu. Dwusezonowy serial dla nastolatków opowiadał o uczniach szkoły Breaker High, którzy przemierzając morza i oceany przeżywali identyczne rozterki, co ich lądowi rówieśnicy. Cała narracja kręciła się oczywiście wokół całkiem zwyczajnego szkolnego życia. Egzotyczne podróże i ciekawe miejsca, jakie nasi bohaterowie mieli okazję odwiedzić, były jedynie pretekstem do wyprowadzenia kilku skoków fabularnych.

Ten serial o nastolatkach prezentował cały przekrój różnorodnych postaci. Od klasycznych buntowników, przez młodociane kusicielki, po sympatycznych ciamajdów. Ta szeroka gama charakterów, chociaż schematyczna i stereotypowa, oddawała niejako wszystkie nastolatkowe nastroje – w końcu okres nastoletniego buntu przebiega w miarę podobnie u każdego z nas.

Warto się z tą produkcją zapoznać, chociażby po to, by zobaczyć Ryana Goslinga w tej niewinnej fryzurce.

ZOBACZ TEŻ  Programy reality show Netflix - zobacz najlepsze propozycje

Różowe lata 70. (1998-2006)

Różowe lata 70.

Źródło: Netflix

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć tej perełki ze stajni Foxa. Ośmiosezonowa komedia zakrapiana klimatem opery mydlanej w cudownej otoczce lat 70.

Przerysowane postacie z różnych grup społecznych, próbujące odnaleźć się w kolorowym zamieszaniu. Ktoś może zarzucić temu serialowi powtarzalność, w końcu znajdujemy w nim dokładnie to samo, co w pozostałych – dzieciaki mierzące się z problemami pokroju trądziku i pierwszych miłości. Kto jednak musiał wyciskać pryszcza tuż przed pierwszą randką w życiu wie, że to nie przelewki. Różowe lata 70., które są dostępne również na Netfliksie, nieco różnią się od pozostałych pozycji w rankingu swoim podejściem do kwestii używek. O ile w każdym z tych seriali pojawił się wspomniany temat, o tyle zawsze był przedstawiany w kategorii czegoś złego. Czegoś, czego należy się wystrzegać. Jeśli jakiś bohater decydował się wziąć/wypić, niemal zawsze kończyło się to poniesieniem zasłużonych konsekwencji. W przypadku Różowych lat 70. marihuana jest raczej swego rodzaju spoiwem grupy, a jej palenie rytuałem, który nie skutkuje niczym niebezpiecznym.

Inna (2011-2016)

Awkward 2

Źródło: MTV

Inna została wyprodukowana wspólnymi siłami przez Remote Productions, Mosquito Productions i MTV Production Development. Serial można było oglądać właśnie na kanale MTV. Według mojej teorii to właśnie Inna oraz Kumple stały się podwaliną pod wszelkie produkcje, które teraz niczym grzyby po deszczu wyrastają na wszelkich platformach streamingowych.

Fabuła serialu Inna jest oparta na przemianie Jenny. Do tej pory zakompleksiona i niepewna siebie, na skutek fałszywych pomówień o jej rzekomej próbie samobójczej, staje się obiektem zainteresowania. Wzbudza niezdrową ciekawość wśród rówieśników oraz grona pedagogicznego. Moralność protagonistki zostaje poddana próbie, a jej dotychczasowe relacje –  narażone na szwank.

 

A jakie są Wasze ulubione seriale o nastolatkach? Jeżeli jesteście ciekawi jak zmieniły się seriale młodzieżowe na przestrzeni lat, koniecznie sprawdźcie nasze zestawienie tego typu produkcji.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ola Woźniak

Hybryda Ally McBeal i Xeny. Nie ma prawa jazdy, bo, jak twierdzi, tylko Sokół Millennium wart jest wielu godzin mordęgi na placu manewrowym. Dobrego mema i szczeniaczki wyczuwa na kilometr.