Najlepsze seriale o mafii – Ranking Top 5

j

Autor: Agata Krasoń

}

Data: 18 lipca 2019

Rodzina Soprano mafia seriale o mafii

Kto nie jest fanem psychologicznej gry towarzyskiej jaką jest Mafia? Zabawa, jak dobrze wiemy, polega na podzieleniu graczy na Mafię i Miasto – mafiozi grają na nosie uczciwym mieszkańcom blefują i oskarżają niewinnych graczy. Ich zadaniem jest panowanie nad swoją niewerbalną mową ciała, żeby się nie zdemaskować. Członkowie frakcji przeciwnej zaś uczą się dogłębnie analizować i przewidywać zachowanie innych uczestników, tak aby wytypować mordercę. Gra zyskała ogromną popularność na całym świecie, a podobne czynności związane z analizą postaci wykonuje widz oglądając seriale o mafii. Możliwe, że jest to przyczyna tak szerokiego grona sympatyków produkcji o mafijno-gangsterskim charakterze.

Seriale o mafii – Ranking Top 5

Mafijnych historii jest naprawdę sporo w naszej kulturze, te bardziej popularne zostały zekranizowane, jednak nie sposób wymienić ich wszystkich i dopasować się pod każdego. Przedstawiam Wam moje ulubione seriale o mafii, jednak brak rang od najlepszego do najgorszego, obowiązuje totalna równość, ponieważ każdy z niżej wymienionych seriali ujął mnie czymś innym.

#1 Peaky Blinders

peaky blinders e1610989534164

Brytyjski serial stacji BBC, który możecie obejrzeć na Netflixie. Początkowo producenci nie spodziewali się tak ogromnego sukcesu, a serial emitowano na kanale BBC 2 – ma to związek z mniejszą oglądalnością. Steven Knight, znany scenarzysta, odpowiada za scenariusz Peaky Blinders, maczał on palce w niejednej brytyjskiej produkcji. Przenosi on nas do świata ponurego miasteczka Birmingham w wyjątkowe czasy – lata 20. ubiegłego wieku. Chyba każdy gangster przyznałby, że były to idealne czasy do prowadzenia nielegalnych interesów i poszerzania swoich wpływów. 

Ta historia opowiada o gangu Peaky Blinders, który oprócz wyrównywania porachunków w brutalny, acz oryginalny sposób ze swoimi wrogami, specjalizują się w prowadzeniu nielegalnego zakładu bukmacherskiego. Na czele rodzinnego biznesu stoi Tommy Shelby – idealnie opanowany i zimny Cillian Murphy o hipnotyzujących, niebieskich oczach, którego można porównać do takiej ikony kina, a zarazem symbolu egzystencjalnego smutku, jak Humphrey Bogart. Wydawać by się mogło, że Tommy, który zmaga się z PTSD po walce w I wojnie światowej, jest złamany, nie ma uczuć – jednak tu pojawia się femme fatale, która wydobywa z niego resztki wrażliwości emocjonalnej, a jednocześnie jest przyczyną jego nieszczęść. 

Serial ze świetną obsadą – pojawiają się takie nazwiska jak Tom Hardy, wcześniej wspomniany Cillian Murphy, Helen McCrory, Adrien Brody, szczególnie Tom Hardy zasługuje na gromkie brawa, postać Alfie’go, którą wykreował osobiście uznaję za najciekawszą z całego serialu.

ZOBACZ TEŻ  Recenzja serialu Atypowy, czyli o chłopaku, który chciał się wtopić w tłum

Warto zwrócić uwagę także na oprawę muzyczną, twórcy świetnie wkomponowali melancholijno-rockową współczesną twórczość Nicka Cave’a & Bad Seeds, nostalgiczne Radiohead, jak i porywające utwory PJ Harvey do pesymistycznego świata serialu.

#1 Zakazane Imperium

Zakazane imperium

Skoro jesteśmy w temacie czasów prohibicji to nie sposób nie wspomnieć o Zakazanym Imperium. Serial amerykański, wyprodukowany przez HBO, który zdobył nie tylko wiele nagród, ale też wielką sympatię widzów. Elementem zachęcającym do obejrzenia serialu jeszcze, gdy nie miał wyrobionej renomy było nazwisko Martina Scorcsese, który oprócz tego, że został producentem to w dodatku wyreżyserował pilotażowy odcinek. Za scenariusz serialu odpowiada laureat nagrody Emmy –  Terence Winter, znany także z Rodziny Soprano. Winter oparł serialową historię na książce Nelsona Johnsona Boardwalk Empire: The Birth, High Times, and Corruption of Atlantic City. 

Akcja dzieje się w Atlantic City, gdzie poważany polityk, pełniący funkcję skarbnika w mieście,  Enoch „Nucky” Thompson w dniu poprzedzającym wprowadzenie prohibicji zauważa szansę na wielki biznes – co prawda nielegalny, ale kim jesteśmy żeby go sądzić? 

Moim zdaniem ten serial to kunszt, dopracowany w najmniejszym szczególe – na co pozwalał oczywiście ogromny budżet. Składają się na to świetne, ekspresywne postacie – Steve Buscemi jest zachwycająco – przerażający, wielowątkowość fabuły, intrygi, które nie są wprowadzane od czapy do serialu, no i oczywiście klimat, scenografia i perfekcjonistyczne kostiumy przenoszą nas do Ameryki lat 20. XX wieku.

#1 Rodzina Soprano

Rodzina Soprano mafia

Gdy pada pytanie o seriale o mafii – jedną z pierwszych odpowiedzi musi być Rodzina Soprano! To również serial produkcji HBO, klasyk uznawany za najlepszy serial w historii telewizji, a na pewno najlepszy z seriali o mafii. David Chase – twórca produkcji – przedstawił nam świat mafiozów z zupełnie innej perspektywy i może dlatego, między innymi, osiągnął taki sukces – nagrody takie jak Złoty Glob, czy Emmy.

Psychologiczne przedstawienie postaci głównego bohatera Tony’ego Soprano (James Gandolfini), jego ataków paniki, związanych z depresją, rozterek dotyczących rodzinnego życia, motywów swojej niewierności, jak i życia biznesowego, lęku przed straceniem autorytetu, pozwalają nam spojrzeć na bossa mafii jak na człowieka, a nie bandziora.

Ważnym wątkiem jest również temat mniejszości narodowych, w latach 20. grubymi rybami w Stanach byli Żydzi i Włosi. Rodzina Soprano idealnie przedstawia mentalność Włochów w Ameryce na początku ubiegłego wieku. Byli oni bardzo zamknięci i mocno utożsamiali się z własną grupą, a wszystkich innych odbierali jako obcych.To był wystarczający powód do pożądania władzy i polepszenia swojego statusu, więc zorganizowana przestępczość stała się ich kluczem do sukcesu. 

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze dramy koreańskie 2021 roku - obejrzeliście wszystkie 23?

#1 Breaking Bad

breakingbad

Amerykański serial Vince’a Gilligana, który możecie obejrzeć na platformie Netflix. Wielokrotnie nagradzany, zyskał przychylność krytyków i został uznany za jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Cóż więc w nim takiego wyjątkowego?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nie jest to produkcja, która opowiada historię gangu, czy rodziny mafijnej bezpośrednio, jednak losy głównej postaci są przeplecione z mafijnymi motywami. Serial zawdzięcza swoją wyjątkowość przede wszystkim aktorowi pierwszoplanowemu – Bryan’owi Cranston’owi – wcześniej mało popularnemu, głównie grywającemu w serialach komediowych, czy sitcomach. Cranston wciela się w Waltera White’a, którego poznajemy jako spokojnego, żeby nie powiedzieć flegmatycznego, nauczyciela chemii, który dowiaduje się o chorobie nowotworowej, jednak wyrok śmierci nie odbiera mu decyzyjności i aktywności. Szczególnie motywuje go pragnienie zabezpieczenia finansowego swojej rodziny, stąd pomysł na rozpoczęcie produkcji metafetaminy. Ale nie byle jakiej mety, wraz ze swoim byłym uczniem Pinkmanem stają się producentami najlepszego towaru w Stanach, oczywistym jest więc, że zaczyna interesować się nimi konkurencja – i tu pojawia się wątek mafii – potężne kartele narkotykowe nie dają za wygraną.

Walter przemienia się z flegmatyka w choleryka, w panującego nad swoim życiem, mającego wysokie poczucie kontroli, ambitnego, charyzmatycznego mężczyznę. Jednak nie byłoby to możliwe bez wybitnego aktorstwa Cranston’a, którego grą zachwycał się sam Anthony Hopkins, uznając ją za najlepsze aktorstwo, jakie kiedykolwiek dane było mu widzieć.

#1 Synowie Anarchii

synowie anarchii

The last but not least! Amerykański serial, który opowiada o gangu motocyklowym z Charming, w Kalifornii, wyłączonym spod prawa. Za scenariusz odpowiada Kurt Sutter, który trzyma widzów w napięciu od początku pierwszego odcinka. 

Członkowie gangu zajmują się głównie nielegalnymi interesami, hedonistycznym podejściem do życia, gdzie króluje przygodny sex i morze alkoholu. Jednak główny bohater – Jax Teller (Charlie Hunnam) – stara się to zmienić, jego wysoka pozycja wiceprezydenta, jak i syna założyciela Sons Of Anarchy powinna mu w tym pomóc, jednak prezydent klubu Clay jest innego zdania. 

Świetnie wykreowane, wyraziste postaci, klimat gangu motocyklowego przypominający włoskie mafie. Idealnie wkomponowana muzyka, wysoka pozycja kobiet, które mają wpływ na bieg wydarzeń – świetnym przykładem na to jest matka Jaxa – Gemma Teller. Nie można też pominąć dynamicznej akcji, która nieustannie trzyma widza w napięciu. Zdarzają się oczywiście wpadki, takie jak mało prawdopodobne zbiegi okoliczności, które wydają się naciągane, ale mimo tego serial uważam za godny polecenia.  

A jakie są Wasze ulubione seriale o mafii i gangsterach? Dajcie znać w komentarzu 🙂

Dodatkowo, jeżeli szukacie seriali o podobnej tematyce to na pewno warto zajrzeć do rankingu najlepszych seriali kryminalnych!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agata Krasoń

Studentka psychologii, miłośniczka podróży i entuzjastka seriali. Umiejętności szczególne? Oglądanie całego sezonu wyczekiwanego serialu w jedną noc.