Choć Netflix, VOD, HBO i AMAZON to jedne z najpopularniejszych serwisów streamingowych w Polsce, warto też zwrócić uwagę na CDA. To tam znajdziemy wiele ciekawych filmów, zarówno polskich jak i zagranicznych, oraz masę seriali. Zatem jeśli po ciężkim dniu macie ochotę na chwile relaksu – wybierzcie coś dla siebie! Chcecie się pośmiać, przestraszyć, a może uronić łzę ze wzruszenia? Zobaczcie najlepsze seriale CDA.
Spis treści
Komedie na CDA
The Office
Choć The Office emitowany był w latach 2005-2013, do tej pory bawi, jak mało który serial. W Internecie można znaleźć wiele memów stworzonych na podstawie dialogów i scen z The Office. O czym zatem opowiada serial o polskim tytule Biuro? Właśnie o biurze, a dokładniej o pracownikach biura regionalnego firmy papierniczej Dunder Mifflin w Scranton w Pensylwanii. Kierownik oddziału Michael Scott (w tej roli absolutnie genialny Steve Carell) to wiecznie narzekający i obijający się szef. Wydaje się być kompletnie odklejony od rzeczywistości, a jego żarty są po prostu żenujące. Prawdziwy wrzód na tyłku dla współpracowników, którzy, swoją drogą, także nadają serialowi barwy i często trzymamy za nich kciuki. Humor serialu opiera się na typowych biurowych sytuacjach, co jakimś cudem wcale nie nudzi! Pełno w nim zabawy i absurdu, jednak przynosi także całkiem sporo wzruszeń. Poprzez te kilka zdań absolutnie nie jestem w stanie przekazać wam fenomenu serialu The Office. Dlatego koniecznie musicie go obejrzeć! Wszystkie 9 sezonów dostępne w całości na CDA.pl.
Szefowa
Szefowa to amerykański serial komediowy. Jest on luźną interpretacją autobiografii Sophii Amoruso “#GIRLBOSS” założycielki Nasty Gal. W serialu poznajemy życiowe perypetie głównej bohaterki Sophii Marlowe (Britt Robertson) oraz jej zmagania w branży modowej. Absolutnie spłukana dziewczyna z wizją eksmisji i wyzerowanym bakiem w samochodzie. Na pierwszy rzut oka nie wróżyłam Sophie zbyt dużych sukcesów. Skórzana kurtka motocyklowa sprawia jednak, że dziewczyna wpada na pewien pomysł i postanawia wdrożyć go w życie. Droga młodej szefowej nie jest jednak usłana różami. Trzeba ogarnąć dobry biznesplan, postawić stronę i odeprzeć ataki członków forum internetowego. Kiedy wydaje się, że wszystko zaczyna się jakoś układać, na drodze do szczęścia stają problemy sercowe i to bardzo bolesne. Koniec końców jest to serial komediowy i momentami można się naprawdę dobrze pośmiać. Dodatkowo jest to opowieść o silnej i bardzo niezależnej młodej kobiecie, co może zmotywować wiele osób do działania.
Doktor Martin
Doktor Martin Ellingham (Martin Clunes) to znakomity chirurg naczyniowy. Niestety jego prężnie rozwijająca się londyńska kariera, zostaje zatrzymana z powodu nietypowej – szczególnie dla chirurga naczyniowego – przypadłości. Mianowicie Doktor Martin nabawił się hemofobii, sami przyznacie, że lęk przed krwią niekoniecznie sprzyja w tym zawodzie. Przeprowadza się zatem do małego miasteczka Portwenn w Kornwalii i obejmuje tam posadę lekarza pierwszego kontaktu. Niestety, nie do końca wpasowuje się w klimat miasteczka. Niechętnie nawiązuje nowe relacje, jest zimny, obojętny i uchodzi za osobę wręcz gburowatą. Nie obejdzie się także bez zawirowań sercowych, o czym świadczą same tytuły odcinków takie jak ”Rozstania i powroty”, “Przerwany romans”. Wszystko razem tworzy niezwykle zabawną komedię obyczajową, od której nie sposób się oderwać! Całe szczęście, że powstało aż 9 sezonów i wszystkie dostępne są na CDA.pl
Tracey Ullman Show
Tracey Ullman to jedna z najbardziej doświadczonych brytyjskich aktorek komediowych. Jest także tancerką, piosenkarką, scenarzystką i pisarką. Przez niemal trzydzieści lat mieszkała w USA. W swoim show pokazuje przemiany kulturowe, jakie zaszły w ojczyźnie podczas jej nieobecności. W prześmiewczy sposób ukazuje brytyjską rzeczywistość, komentuje bieżące wydarzenia polityczne oraz absurdy stosunków międzynarodowych. W każdym odcinku wciela się w inną postać, od ludzi z pierwszych stron gazet, po tych prowadzących zwykłe życie. Jak czytamy w opisie pierwszego odcinka 2 sezonu, zamieszczonym na player.pl “Dame Judi, Clare Balding i Angela Merkel powracają w kolejnym sezonie „The Tracey Ullman Show”. W drugim sezonie nie zabraknie zwrotów akcji i, co najważniejsze, zagadki w tle, bo Nicola Sturgeon porwie JK Rowling!”. Choć brzmi to jak pomieszanie z poplątaniem, satyry Ullman pomimo tego, że bawią są także bardzo trafne.
SKAM
W 2015 roku norweski SKAM cieszył się ogromną popularnością. Z każdym kolejnym sezonem bliżej poznawaliśmy wszystkich bohaterów, ich historie, obserwowaliśmy jak rozwijają się relacje między nimi. Pierwszy sezon skupia się głównie na związku Evy (Lisa Teige) i Jonasa (Marlon Langeland). Jednak poznajemy w nim także przyjaciółki Evy- Noore (Josefine Frida Pettersen), Vilde (Ulrikke Falch), Chris (Ina Svenningdal) i Sane (Iman Meskini). W drugim sezonie przyglądamy się bliżej relacji Noory i Williama (Thomas Hayes) oraz poznajemy fantastycznych współlokatorów Nory- Eskilda (Carl Martin Eggesbø) i Linn (Rakel Øfsti Nesje). Trzeci sezon serialu opowiada o uczuciu które łączy Isaka (Tarjei Sandvik Moe) i Evena (Henrik Holm) oraz o tym jakie przeciwności losu muszą pokonać. Główną bohaterką czwartego sezonu zostaje Sana. Jednak wszystkie sezony coś łączy. Tym spoiwem jest przyjaźń. Dziewczyny wspierają się nawzajem i wiedzą, że kiedy są razem są w stanie pokonać wszystkie trudne chwile. Serial łamie i wyjaśnia stereotypy, z bliska pokazuje nastoletni świat oraz problemy w nim panujące. Na CDA.pl dostępne są także wyprodukowane w 2018 roku inne wersje serialu, mianowicie- hiszpańska, włoska i francuska.
Dramaty CDA
Ania, nie Anna
Myślę, że większość z nas, jak nie każdy, słyszał o przygodach Ani z Zielonego Wzgórza. Zapewne znajdzie się także wielu fanów książek Lucy Maud Montgomery, czy filmowych adaptacji Kevina Sullivana. Choć Ania nie Anna wydaje się być kolejną odsłoną tej samej opowieści, okazuje się, że została opowiedziana w trochę innym (sposób) świetle, przez co nadaje tej historii głębi. Nie uważam, aby książkom Lucy Maud Montgomery czegokolwiek brakowało, jednak twórcy serialu postanowili pokazać życie Ani w realnym świecie, bez żadnych upiększeń. Jako dzieci nie do końca potrafimy czytać między wierszami. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo Ania została skrzywdzona przez los i z jaką traumą musi się zmagać. Z perspektywy osoby dorosłej możemy w pełni zrozumieć to, co nie zostało wypowiedziane. Zauważamy, jak mocno przeszłość odbija się na psychice dziewczynki. Swoją drogą Amybeth McNulty grająca Anię, wprost idealnie pasuje do tej roli. Dokładnie tak wyobrażałam sobie Anię Shirley. Chuda dziewczynka z rudymi rzadkimi włosami, bladą, wręcz papierową cerą i licznymi, drobnymi piegami. Filmowa Ania, jakkolwiek to nie zabrzmi, była jak dla mnie zbyt urocza. Kreacje Mateusza (R.H. Thomson) i Maryli (Geraldine James) również zostały znakomicie zagrane. Cały serial dopracowany jest w najmniejszych szczegółach, co widać już w przepięknej i niesamowicie wrażliwej czołówce.
Szkoła dla Elity
Las Encinas to elitarne hiszpańskie liceum, do którego, wskutek zawalenia się jednej ze szkół w biedniejszej dzielnicy miasta, stypendium otrzymuje trójka, jakby się mogło wydawać, szczęśliwców. Niestety dość szybko okazuje się, że dla Samuela (Itzan Escamilla), Nadii (Mina El Hammani) i Christiana (Miguel Herrán) wejście w ten świat nie będzie ani łatwe, ani przyjemne. Od samego początku pierwszego sezonu, praktycznie do końca trzeciego, fabuła opiera się na odkryciu zabójcy Mariny (María Pedraza). Jednakże w (międzyczasie – nie ma takiego słowa) poznajemy bliżej innych uczniów Las Encinas i ich historie. Możemy obserwować bardzo różniące się od siebie relacje rodzinne, poruszony został także problem religii. Pojawiają się narkotyki, niechciana ciąża, adopcja, białaczka, HIV. Problemów jest wiele, a do tego wszystkiego dochodzi jeszcze zbrodnia. Pierwszy odcinek 1 sezonu rozpoczyna się właśnie w miejscu zbrodni, także od początku wiemy, kto zginął. Żeby zaintrygować widza i nie pozwolić mu uciec sprzed ekranu, cały sezon zbudowany jest tak, że co jakiś czas widzimy scenę z przesłuchania poszczególnych bohaterów, a w międzyczasie poznajemy ich historię, oraz relacje z Mariną. Sami tak naprawdę przeprowadzamy śledztwo, bo podejrzewamy każdego. To mógł być zazdrosnych chłopak, jego brat recydywista, niezbyt przyjazna koleżanka, możliwości jest naprawdę wiele i ja ostatecznie byłam zaskoczona. Motyw tych przesłuchań bardzo mi się podoba i jest on konsekwentnie kontynuowany przez wszystkie trzy sezony. Mam także wrażenie, że każdy kolejny sezon staje się ciekawszy, a my jako widzowie przywiązujemy się do wszystkich bohaterów. Dlatego też dużym zaskoczeniem była dla mnie częściowa zmiana obsady w 4 sezonie, który jest właśnie w trakcie kręcenia. Dlatego koniecznie obejrzycie 3 dotychczasowe sezonym dostępne na CDA.pl i czekajcie na ciąg dalszy!
Słodkie magnolie
Słodkie Magnolie to serial oparty na popularnej serii książek, opowiadających o losach trzech przyjaciółek. Choć każda z nich jest na innym etapie swojego życia, znajdują czas na wspólne rozmowy przy margaricie. Dana Sue (Brooke Elliott) jest przepracowaną właścicielką i szefową kuchni w restauracji Sullivan’s. Wychowuje także samotnie dorastającą córkę, która potrzebuje uwagi ze strony matki. Helen (Heather Headley) jest cenioną prawniczką, jednak w życiu osobistym nie jest tak spełniona jak w zawodowym. Swój instynkt macierzyński przelała na ukochaną córkę chrzestną. Maddie (Joanna Garcia Swisher) natomiast ma małą córkę, dwóch nastoletnich synów i właśnie rozwodzi się z mężem który oczekuje kolejnego potomka wraz ze swoją młodszą partnerką. Na jej drodze pojawia się także przystojny nowy trener – Cal Maddox (Justin Bruening). Niezwykła przyjaźń prowadzi kobiety do spełnienia marzenia z dzieciństwa. Wspólnie postanawiają otworzyć spa. Przy okazji starają się zapanować nad trudami życia. Słodkie Magnolie to serial z 2020 roku, cały pierwszy sezon znajdziecie na CDA.pl. Jednak na następny z pewnością będziemy musieli trochę poczekać.
Instynkt wilka
Instynkt wilka to serial kryminalny składający się z dwóch sezonów, po 6 odcinków każdy. Jednak są to odcinki dość długie, każdy z nich trwa średnio godzinę i trzydzieści minut. Przedstawia on historię detektywa – Vargi Veuma (Trond Espen Seim), który na przestrzeni odcinków rozpracowuje różne, często zawikłane sprawy. W jednym z odcinków, po tym jak na jego oczach młoda czarnoskóra kobieta wpada do zatoki, Veum wpada na trop szajki nielegalnie wykorzystującej imigrantki. Zostaje także wynajęty przez wpływowego biznesmena i jego żonę, do odnalezienia ich zaginionej córki. W trakcie śledztwa okazuje się, że nastolatka zajmuje się prostytucją w Kopenhadze, dodatkowo zostaje oskarżona o morderstwo. Choć każdy odcinek to praktycznie oddzielny film przedstawiający inną historię, to jednak wszystko łączy się w spójną całość.
Kryminał / Dokument CDA
Kobiety kryminału
Kobiety kryminału to serial opowiadający o losach kobiet przebywających w polskich zakładach karnych. Został stworzony przez Grupę Medialna WTK z Poznania. Producentem jest Krzysztof Szydłowski, a autorem Jan Józefowski. Zakład karny w Krzywańcu koło Zielonej Góry jest jednym z największych więzień dla kobiet w Polsce i to właśnie do jego wnętrza została wpuszczona kamera. Ten 10-odcinkowy serial pokazuje więzienne życie od środka. Jakie są relacje między więźniarkami? Dlaczego wyroki za zabójstwo odsiadują często kobiety, które przez lata same były ofiarami swoich partnerów? Jak słyszymy w zwiastunie “W każdej osobie jest jakaś namiastka dobra”. Warto zatem zobaczyć jak wygląda świat za murami.
Kryminał Wronki
Tak samo jak w przypadku Kobiet kryminału, serial został stworzony przez telewizję WTK, jego producentem jest Krzysztof Szydłowski, a autorem Jan Józefowski. Zakład Karny we Wronkach, do którego zostajemy wprowadzeni, to największy w Polsce zakład zamknięty. Znajduje się w nim oddział dla więźniów szczególnie niebezpiecznych, często też chorych psychicznie lub upośledzonych. Twórcy postanowili pokazać, jak przebiega terapia leczenia uzależnionych oraz praca opiekuna z tak niebezpiecznymi więźniami.
Katastrofy, które zmieniły świat
Katastrofy, które zmieniły świat to 6-odcinkowy dokument, wyprodukowany w Kanadzie w 2013 roku. Twórcy przeanalizowali naukowo wszelkie fakty dotyczące największych katastrof naturalnych na świecie. Pożary przeistoczone w burzę ogniową, potężne wybuchy wulkanów, ogromny mróz, czy burza 400 razy silniejsza niż huragan Katrina. Niezwykłe wydarzenia z całego świata, zostały przeanalizowane pod kątem atmosferycznym. Dowiemy się zatem, jak duży wpływ na bieg wydarzeń miała natura.
Horror / Thriller CDA
Nawiedzony dom na wzgórzu
Poziom straszności horroru każdy powinien ocenić we własnym zakresie. Jednak ten serial z pewnością nie należy do miłych opowiastek. Jest rodzina, dom, jest także tragedia sprzed lat, która wywiera ogromną traumę na bohaterach. Brzmi dość typowo, jednak rodzina Crainów zdecydowanie do typowych nie należy. Hugh (Timothy Hutton/Henry Thomas) i Olivia (Carla Gugino) oraz ich pięcioro dzieci: Steven (Michiel Huisman), Shirley (Elizabeth Reaser), Theo (Kate Siegel) oraz bliźniaki Nell (Victoria Pedretti) i Luke (Oliver Jackson-Cohen), mieszkają w starym gotyckim domu. Dzieją się w nim jednak niepokojące rzeczy – na ścianach ruszają się obrazy, najmłodsze dzieci skarżą się, że widzą duchy, a w słuchawce starego telefonu dla służby słychać dziwny głos. Znajdują się w nim także tajemnicze czerwone drzwi, których w żaden sposób nie da się otworzyć. Pewnej nocy przerażony ojciec bez słowa wyjaśnienia wywozi dzieci do motelu. Jak się okazuje jego żona – podobno – popełniła samobójstwo. Dom zostaje zamknięty na cztery spusty i nazwany przez prasę „najbardziej nawiedzonym domem w Ameryce”. W każdym odcinku pojawia się dużo retrospekcji, co pozwala lepiej zrozumieć bohaterów na płaszczyźnie emocjonalnej. Dowiedzieć się, jaki wpływ na ich dorosłe życie ma nieprzepracowana trauma i sam dom. Nieważne, czy jesteś fanem horrorów, czy nie Nawiedzony dom na wzgórzu to serial, który zdecydowanie przykuwa uwagę.
Wolf Creek
Wolf Creek to sequel trzymającego w napięciu thrillera z 2005 roku. Opowiada historię o seryjnym mordercy, którego głównym celem są turyści. Mick Taylor (John Jarratt) to psychopata polujący na bezbronnych ludzi, przemierzających Australię. Pewnego dnia atakuje amerykańską rodzinę. Jedyną osobą, której udało się przeżyć masakrę jest 19-letnia Eve Thorogod (Lucy Fry). Gdy dziewczynie udaje się dojść do siebie, postanawia się zemścić i pomścić śmierć bliskich. W drugim sezonie serialu narażone zostaje życie dużo większej liczby osób. W okolicy zatrzymuje się autokar pełen turystów z całego świata. Nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że dla wielu z nich mogą być to ostatnie wakacje w życiu. Mickowi trafia się nie lada okazja na dokonanie masowego mordu. Obydwa sezony dostępne są na CDA.pl
Inne
Bitwa o ciężką wodę
Bitwa o ciężką wodę jest to norweski serial wojenny. Hitlerowskie Niemcy w celu prac badawczych nad bronią atomową próbują zdobyć niezbędną do jej produkcji ciężką wodę. Nie udaje im się przechwycić francuskich zapasów. Jednak gdy w kwietniu 1940 roku zajmują Norwegię, mają swobodny dostęp do ciężkiej wody. Dzięki zakładom chemicznym Norsk Hydro, położonym niedaleko miasta Rjukan, uruchamiają własną produkcję. Celem Hitlera jest stworzenie bomby jądrowej. Gdy alianci dowiadują się o jego planach, w brytyjskim sztabie zapada decyzja o zorganizowaniu sabotażu. Grupa komandosów zostaje zrzucona w ośnieżone szczyty gór. Mają za zadanie przedostać się do miasta i wysadzić fabrykę w powietrze. W serialu mamy możliwość przyjrzeć się tym wydarzeniom zarówno ze strony Norwegii, aliantów, jak i Niemiec. Śmiało możemy także stwierdzić, że nauka i wojna idą ze sobą w parze.
Rubirosa
Porfirio Rubirosa był dominikańskim dyplomatą, kierowcą wyścigowym i kobieciarzem. Łączyła go bliska współpraca z dyktatorem Republiki Dominikany – Rafaelem Trujillo. Dyktator usiłował wykorzystać zdolności towarzyskie Porfirio do nawiązania dobrych stosunków dyplomatycznych z krajami demokratycznymi. Rubirosa to historyczno – biograficzny serial z 2018 roku. W rolę Porfirio Rubirosy wciela się Jorge Perugorría, natomiast Rafaela Leonidasa Trujillo gra Damián Alcázar. Jest to serial, w którym nieustannie splatają się ze sobą miłość, piękne kobiety, polityka i ogromne pieniądze.
Czyścicielka
Czyścicielka to argentyński serial akcji. Jak czytamy w opisie zamieszczonym na CDA.pl “Rosa jest samotną matką, zarabiającą na życie jako sprzątaczka. Pewnej nocy zostaje zmuszona przez gangsterów do wyczyszczenia miejsca zbrodni.” Młoda kobieta zostaje postawiona przed trudnym wyborem. Ostatecznie jest zmuszona zrobić to, na czym się zna – posprzątać.
Obejrzałem „czarnobyl” – bardzo dobry serial tylko szkoda że tak krótki. Mogli zdecydowanie bardziej rozwinąć te odcinki. Teraz od kilku dni oglądam „selfie po polsku” który urzekł mnie swoim humorem. Gra aktorska również bardzo dobrze tutaj wypada z Mariuszem Pujszo na czele. Dokończę na pewno wszystkie odcinki.
Obejrzałem „czarnobyl” – bardzo dobry serial tylko szkoda że tak krótki. Mogli zdecydowanie bardziej rozwinąć te odcinki. Teraz od kilku dni oglądam „selfie po polsku” który urzekł mnie swoim humorem. Gra aktorska również bardzo dobrze tutaj wypada z Mariuszem Pujszo na czele. Dokończę na pewno wszystkie odcinki.