Najlepsze seriale lat 70 – Top 10

j

Autor: Dominik Smyk

}

Data: 14 lipca 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

W kolejnym już zestawieniu przypominającym o kultowych produkcjach sprzed lat wezmę na warsztat tym razem najlepsze seriale lat 70. Znajdą się tu pozycje reprezentujące różne gatunki, łączyć będzie je jednak odniesiony sukces, również w naszym kraju. Zapraszam do lektury.

M*A*S*H (1972-1983)

825294 864241fbd14584c1d273a4dd812436a4

Największymi zaletami tego serialu komediowego są czarny humor i antywojenne przesłanie. Produkcja ta opowiada o losach wojskowych lekarzy i pielęgniarek służących w polowym szpitalu od którego to nazwy pochodzi tytuł serialu. Miejscem akcji jest Korea Północna w której to w latach 50 dochodziło do walk pomiędzy tymi dwoma krajami. „M*A*S*H” w kolejnych sezonach coraz częściej wątki komediowe przeplatał z refleksją na temat trudnego życia tej grupy społecznej. Nie można mieć jednak wątpliwości, że „Sokole Oko”, „Trapper” czy „Gorące wargi” to postacie zapamiętane na długo.

Muppety (1976-1981)

eoh9w1xw4aeipgr

Jest to brytyjsko – amerykański program telewizyjny utrzymany w formie serialu, którego głównymi bohaterami są tytułowe lalki. Do stworzonych przez Jima Hensona muppetów w każdym z odcinków dołączała jakaś znana osobistość, czy to ze świata sportu, muzyki czy filmu. Przez blisko 5 lat powstało 120 odcinków produkcji, w której to mogliśmy oglądać takie kultowe postacie jak: żaba Kermit, świnka Piggy, miś Fozzie, czy duet starych malkontentów – Statler – Waldorf. Późniejszych latach powstawały nowe wersje tego programu, które to jednak nie odniosły sukcesu pierwowzoru.

Starsky i Hutch (1975-1979)

starsky and hutch television show 1

Serial, którego akcja rozgrywała się w latach 70 na terenie fikcyjnego miasta Bay City opowiada o dwóch wydawać by się mogło niedobranych stróżach prawa tropiących morderców. Pierwszy – Starsky (Paul Michael Glaser) to weteran armii amerykańskiej mający problemy z nerwami i z niekiedy dziecinnym zachowanie, drugi to zaś Hutch (David Soul) – jego zupełne przeciwieństwo, które o wiele częściej od swojego partnera używa mózgu. Charakterystycznym elementem tej produkcji był samochód którym poruszał się wspomniany duet – czerwony Ford Gran Torino nazywany „pasiastym pomidorem”.

ZOBACZ TEŻ  Bez kija nie podchodź, czyli najlepsze seriale na PMS!

Aniołki Charliego (1976-1981)

kadr z serialu aniolki charliego

Jest to nie tylko najlepsza wersja historii opowiadającej o tytułowych bohaterkach, ale także jeden z najpopularniejszych seriali wyprodukowanych w Stanach zjednoczonych, który to w latach swojej emisji bił rekordy oglądalności. Jeśli, zaś chodzi o fabułę to opowiada ona o trzech absolwentkach Akademii Policyjnej w Los Angeles: Kelly Garret (Jaclyn Smith), Jill Munroe (Farrah Fawcett) i Sabrina Duncan (Kate Jackson). Kobiety postanawiają rozpocząć pracę w agencji detektywistycznej tajemniczego Charliego i pokazać, że i one mogą stawiać czoło przestępcom.

Kojak (1973-1978)

lat 70
seriale

Tytułowy bohater tego amerykańskiego serialu kryminalnego to Theo Kojak (Telly Savalas) porucznik greckiego pochodzenia pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku. Mężczyzna dzięki doskonałej znajomości przestępczego półświatka był niezwykle skutecznym śledczym, który mimo takiej a nie innej postawy na zewnątrz posiadał też uczucia. Do światowej popkultury przeniknęło wiele elementów z tego serialu takich jak np. łysa głowa, charakterystyczny, elegancji ubiór Kojaka, czy lizaki. Te ostatnie w Polsce nosiły nazwę zaczerpniętą od nazwiska detektywa.

Hotel Zacisze (1975-1979)

z26028991vjohn cleese connie booth i andrew sachs na planie

Brytyjski sitcom, którego twórcą, a także osobą odgrywającą główną rolę był John Cleese znany przede wszystkim jako członek grupy „Monthy Pythona”. Serial ten składał się z zaledwie 12 odcinków, których to pierwsza połowa wyemitowana została w roku 1975, reszta zaś swoją premierę miała 4 lata później. Fabuła opowiadała o zabawnych perypetiach właściciela podmiejskiego hotelu w Torquay, którego to denerwuje większość gości i nie przykłada się on zbytnio do zarządzania przybytkiem. Przez wielu krytyków produkcja ta uznawana jest za najlepszy brytyjski serial.

Domek na prerii (1974-1983)

00093ea7fjfjefxe c321 f4

Produkcja ta stanowiła luźną ekranizację książek Laury Ingalls Wilder z serii „Domek” i opowiadała historię rodziny amerykańskich osadników zamieszkujących miasteczko Walnut Grove. W skład rodziny wchodziło małżeństwo, w którym to Charles (Michael Landon) zajmował się budową domu i pracą w tartaku, zaś Caroline (Karen Grassie) pomagała prowadzić gospodarstwo. Oprócz tego przedstawiane były również perypetie ich czterech córek, które uczęszczały do szkoły, a w późniejszym czasie nieco bardziej skupiono się także na bohaterach drugoplanowych.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale na faktach - 18 propozycji

Ulice San Francisco (1972-1977)

3c98aa50d6e71eee5b33d3d1100d.1000

Kolejny już na liście serial kryminalny, którego akcja jak sama nazwa wskazuje rozgrywała się w San Francisco. Głównymi bohaterami tej produkcji byli doświadczony detektyw Mike Stone (Karl Malden) i młody inspektor Steve Keller (Michael Douglas). Dla tego drugiego serial ten stanowił początek wspaniałej kariery. Oglądanie przygód duetu detektywów mierzących się z kolejnym przestępcami było niezwykle popularne, także w naszym kraju kiedy to w czwartkowe popołudnia w latach 90 na antenie Telewizji Polskiej śledzono ich perypetie.

Korzenie (1977)

0005m57dwbveg0qn c125 f4

Serial ten mimo tego, że liczył tylko 8 odcinków, których to emisja trwała tylko kilka miesięcy zdążył zdobyć miedzy innymi nagrodę Złotego Globa i aż 9 nagród Emmy. Jest to też swego rodzaju przełomowa produkcja, gdyż jej głównym bohaterem jest czarnoskóry mężczyzna. Kunta Kinte (LeVar Burton) jako nastolatek zostaje schwytany i ze swojego rodzinnego kraju przeniesiony do Ameryki. Od tej pory będzie musiał zmierzyć się z wieloma przeciwnościami, dzięki czemu widzowie będą mogli prześledzić historię niewolnictwa, a także zastanowić się nad ważnymi kwestiami.

Szpital na peryferiach (1977-1981)

seriale lat 70

Czechosłowacki serial, który to opowiadał o losach pracowników oddziału ortopedii w czeskim szpitalu, a także o ich życiu prywatnym. Produkcja ta charakteryzowała się humorem, szczególnie tym ze strony takich postaci jak doktor Josef Strosmajer (Milos Kopecky), czy też ordynator Karel Sova (Ladislav Chudik). Warto również wspomnieć, że serialem tym inspirowane były dobrze znany Polakom „Szpital na perypetiach” i jego późniejsza kontynuacja – „Daleko od noszy”.

Seriale lat 70 – co jeszcze?

Znaliście przedstawione w tym zestawieniu seriale lat 70? A może macie jakieś inne propozycje kultowych produkcji z tej dekady? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach. Wolicie seriale lat 70 czy może 80?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze