Najlepsze seriale biograficzne, czyli historie ludzi godnych zapamiętania – Top 8

j
}

Data: 23 października 2021

Choć nie chciałbym się posunąć tak daleko, by żonglować banałami w stylu „życie pisze najlepsze scenariusze”, sądzę, że dobrze napisane seriale biograficzne mogą konkurować z każdą historią fabularyzowaną. Poniżej prezentuję listę produkcji, którym ta sztuka w moim odczuciu się udała.

American crime story: Sprawa OJ Simpsona

American crime story: Sprawa OJ Simpsona - Najlepsze seriale biograficzne
Sterling K. Brown as Christopher Darden and Cuba Gooding, Jr. as O.J. Simpson.

Sprawa jednej z najgłośniejszych zbrodni w USA ostatnich dziesięcioleci, spektakularnie przełożona na rzeczywistość filmową. Serial – obładowany zresztą masą nagród branżowych – prowadzi nas przez zagadkę morderstwa, którym żyła cała Ameryka: żona znanego, bogatego i lubianego futbolisty, Nicole Brown Simpson,  zostaje znaleziona martwa w swoim apartamencie, a wszystkie ślady zbrodni prowadzą do jej męża. Na szczęście dla naszego bohatera, dowody w amerykańskim systemie sprawiedliwości nie są kwestią kluczową przy rozstrzyganiu winy… Tak rozpoczyna się walka OJ Simpsona przed sądem, by przekonać ławników do swojej wersji wydarzeń.

Prawo Garrowa

Opowieść o prawniku idealiście, walczącym z niesprawiedliwością autorytarnego charakteru systemu prawnego Anglii końca XVIII wieku.  Jego praca i podejście do prawa zrewolucjonizowała nie tylko  skostniały w formie wymiar sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, ale i niemal wszystkich krajów świata zachodniego.

Akcja toczy się głównie na salach sądowych, przed którymi tytułowy bohater, William Garrow, toczy bój ze stronniczymi urzędnikami o prawdę i uznanie zasady domniemania niewinności.

Trocki

trock
Źródło: TVP

Historia losu człowieka, który formował ramy wielkiego imperium komunistycznego, by później, po przegranej walce z Józefem Stalinem o schedę po Włodzimierzu Leninie, stać się w ZSRR wrogiem publicznym numer jeden. Ciekawie poprowadzona narracja zabiera nas w pierwszej kolejności do Meksyku, do którego zbiegł Trocki w obawie przed represjami. Stamtąd nasz bohater wraca myślami do czasów wielkiego sukcesu rewolucji i wtórnego jej wyrzutu sumienia – brutalnej walce o władzę i krwawych czystkach politycznych.

ZOBACZ TEŻ  Król tygrysów – Netflix zapowiada drugi sezon serialu dokumentalnego

Niestety obraz ten nie jest bezpośrednio dostępny dla polskiego widza. Dla chcącego jednak nic trudnego – można go jednak obejrzeć logując się na netflixa przez bramkę proxy.

Geniusz: Picasso

Picassa nie trzeba przedstawiać chyba nikomu. Swoją formą dokonał przewrotu w malarstwie, przez co do dzisiaj jego nazwisko kojarzone jest ze sztuką współczesną, stało się niemal synonimem awangardy artystycznej. Serial przybliża nam kulisy narodzin geniuszu Picassa, zaczynając od samego jego dzieciństwa, aż po życie jako uznany i dojrzały artysta.

Warto przy tym wspomnieć  niesamowitą kreację Antonia Banderasa jako Picasso.

Jezus z Nazaretu

jezznaz

Zaryzykuję twierdzenie, że jest to najsłynniejsze przedstawienie życia Jezusa Chrystusa w historii kinematografii. Nie ma zresztą chyba innej produkcji o tej tematyce, do której tak często by się odwoływano – od groteski Źywota Briana grupy Monty Pythona, do Pasji Mela Gibsona. Podsumuję więc krótko: kultowy.

Szkicować zarysu fabuły chyba nie muszę – w końcu mowa tu o najbardziej wpływowej postaci historii kultury zachodniej.

Królowa Elżbieta

W odróżnieniu do innych historii o królach i władcach, motywem przewodnim tej produkcji nie są wojny, sojusze, zdrady i spiski, a małżeństwo – mówiąc ściślej, próba znalezienia odpowiedniego kandydata na męża dla Królowej Anglii, Elżbiety Tudor.

Jest to świetnie zrealizowany serial kostiumowy, w którym zadbano o każdy, nawet najmniejszy szczegół scenografii.

Kleopatra

kleo11

Kleopatra doczekała się tytułów najpiękniejszej i najpotężniejszej kobiety świata jeszcze za życia. Cóż, była w końcu kochanką Boskiego Juliusza Cezara, a późniejszy jej związek z Markiem Antoniuszem nazywany jest największą love story starożytności, przechodzącą w katastroficzną opowieść o zdradzie, morderstwie i samobójstwie.

Opowieść prowadzi nas od wojny domowej w Egipcie, po bitwę pod Akcjum. Przewodnikiem jest nam właśnie Kleopatra.

Król Tygrysów

Jest to w zamyśle serial dokumentalny, jednak ułożony w koncepcję spójnej opowieści, przez co nadającej mu rys pełnoprawnej fabuły. Produkcja stała się na tyle popularna, że jej aktorzy zostali wyniesieni niemal do roli bohaterów kultury masowej… I nie ma w tym nic z przesady: szaleństwo Króla Tygrysów pogrupowało – i wciąż grupuje – fanów serialu z całego świata na stronników ekscentrycznego Joe Exotica i egzotycznej Carole Baskin.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o miłości – 5 ulubieńców introwertyczki

Całkiem niedawno (i całkiem nieoczekiwanie) Netflix zapowiedział kontynuację historii w sezonie drugim.

Seriale biograficzne – podsumowanie

Oprócz świetnych, trzymających w napięciu akcji, wspólnym mianownikiem dla wszystkich przeze mnie zaproponowanych pozycji są ciekawe postaci. I zdaje się, że to właśnie jest ich kluczem do sukcesu. A jakie są Wasze ulubione seriale biograficzne?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze