20 seriali true crime, czyli historie mrożące krew w żyłach

j

Autor: Anna Pikiel

}

Data: 1 listopada 2021

W związku z sezonem na wiedźmy, wampiry, i inne demony postanowiliśmy przedstawić wam listę seriali lekko odbiegającą od typowych halloweenowych tematów, jednocześnie pozostając w tym klimacie. Sprawy morderstw, zaginięć i zabójstw, które zdarzyły się naprawdę, cieszą się ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz to więcej seriali true crime, opartych na historiach, który potrafią poruszyć cały kraj, a nawet świat. Nie mniejszą sławą cieszą się produkcje dotyczące nie jednej, a kilku zbrodni popełnionych przez jednego mordercę, ze szczególnym uwzględnieniem historii samego zabójcy, jego psychiki, motywów i przeszłości. To właśnie takie klimaty odnajdziecie tu, na tej liście seriali, stworzonej specjalnie w tym halloweenowym okresie.

Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy’ego

Ted Bundy patrzący w aparat, pierwsza pozycja seriali true crime
netflix, pierwszy na liście seriali true crime

Opublikowana w 30. rocznicę egzekucji jednego z najbardziej rozpoznawalnych złoczyńców, tytułowego Teda Bundy’ego, seria jest zbiorem wywiadów z jego rodziną, znajomymi, obrońcami, ofiarami, którym udało się przetrwać oraz z samym mordercą. Ten ostatni opowiada o swoim życiu, w momencie, kiedy nie ma już nic do stracenia – czeka na wymierzoną mu karę.

Miniserial pokazuje, jak charyzma, inteligencja, urok osobisty i przebiegłość pozwoliła mu manipulować swoimi ofiarami oraz wszystko to, co go ukształtowało. Co ważne, z tej produkcji (i nie tylko z tej) można wyciągnąć coś dla siebie i mam nadzieje, zwiększymy swoją czujność. Tej pozycji zdecydowanie nie powinno zabraknąć na liście seriali true crime.

Schody

Michael Peterson opierający głowę o rękę, zmartwiony

Wydarzenie, które z pozoru wygląda na nieszczęśliwy wypadek, wzbudza wiele wątpliwości. Kiedy Kathleen Peterson zostaje znaleziona martwa na dole schodów, wszyscy początkowo myślą, że kobieta z nich spadła. Jednak krew dookoła miejsca śmierci, podejrzana rozmowa Michaela Petersona z dyspozytorką numeru alarmowego 911 oraz rany na głowie Kathleen szybko nasuwają pytanie: czy to naprawdę był wypadek? W związku z tymi okolicznościami, osoby badające sprawę za podejrzanego biorą nikogo innego, jak właśnie Michaela, amerykańskiego pisarza i męża kobiety. Badając tę sprawę, na światło dzienne wychodzi wiele intrygujących zdarzeń z życia Petersona.

The Keepers

Kiedy pewnego dnia z młodą zakonnicą – Catherine Cesnik urywa się kontakt, jej znajomi zaczynają się niepokoić. Jej ciało zostaje odnalezione po dwóch miesiącach w nieczęsto odwiedzanej części Baltimore, miasta na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Śledztwo, które zostało wszczęte po tragicznym wydarzeniu, nie wskazuje jednak przestępcy, a sprawa nie zostaje rozwiązana. Po 50 latach grupa kobiet – byłych uczennic zakonnicy, wznawia śledztwo na nowo, odkrywając nieujawnioną prawdę, o której, jak się okazuje, wiedziało wielu.

Making a Murderer

W zeszłym wieku, w latach 80. Steven Avery został skazany za brutalny gwałt i napaść. Po latach zostaje uniewinniony, a sam sposób prowadzenia dochodzenia budzi wiele wątpliwości. Chociażby to, że Steven miał kilkanaście świadków i paragon potwierdzający swój pobyt z miejsca oddalonego o kilkadziesiąt mil od miejsca przestępstwa budzi kontrowersje. Po latach wytacza wymiarowi sprawiedliwości sprawę, jednak jego losy komplikują się kiedy ginie Teresa Halbach. I to właśnie Steven miał z nią kontakt jako ostatni. Produkcja skupia się na całej sprawie, głównie funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Nagrania z procesów, wywiadów i przesłuchań są tym bardziej interesujące, jednak trzeba mieć na względzie to, że produkcja jest subiektywna i skupia się na względach świadczących o niewinności Avery’ego.

Zaginięcie Madeleine McCann

Mała Madeleine McCann

Kiedy Madeleine McCann, córka małżeństwa Lekarzy, ma skończyć 4 lata, zdarza się tragedia. Podczas rodzinnego pobytu na wczasach znika w tajemniczych okolicznościach, sprawa zyskuje ogólnoświatowy rozgłos. Z zeznań rodziców wynika, że zostawili dziewczynkę wraz z jej młodszym rodzeństwem w pokoju znajdującym się na parterze, a sami udali się na kolacje ze znajomymi. Kiedy matka Maddie zjawiła się w ośrodku wypoczynkowym, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, dziewczynki już nie było. Co więcej, w pokoju było otwarte okno. Niektórzy szybko zakładają udział rodziców w tej sprawie.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale na faktach - 18 propozycji

Evil Genius

Przełamane kolory przedstawiąjące kobietę, zamieszaną w sprawę, o której mówi serial

W 2008 usiłowano wykonać napad na bank w Pensylwanii, lecz ta kradzież zmieniła się w głośne na cały kraj morderstwo. Dostawca pizzy, zmuszony do dokonania rabunku, miał zawieszoną na szyi bombę. Po zdarzeniu następuje śledztwo w celu dowiedzenia się, kto tak naprawdę odpowiada za sprawę. Wysunięto podejrzaną, która następnie została skazana, a miniserial ma na celu pokazanie, że w całej sprawie kryje się drugie dno.

Wyznania morderców

Jeden z opowiadających w serialu
naEKRANIE

Historia dziesięciu przestępców, którzy po czasie opowiadają o swoich makabrycznych zbrodniach, o motywach, o tym co ich ukształtowało i stosunku do spraw po czasie. Nie mają już nic do stracenia. Podczas seansu wysłuchać możemy między innymi Miguela Angela Martineza, który jako nastolatek dokonał trzech morderstw.

The Confession Killer

Jeden z makabryczniejszych morderców, Henry Lee Lucas

Historia Henry’ego Lee Lucasa, który wraz ze swoim towarzyszem, Ottisem Toolem, miał zamordować około 600 osób. Posuwali się do makabrycznych czynów od molestowania, przez morderstwa i akty nekrofilii, aż po ćwiartowanie ciał ofiar. Frustrujące jest to, że mimo wielu przewin łatwo było go złapać i wyciągnąć z niego zeznania, był skory do współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Niestety doszło do tego dopiero po tak długim czasie i po tak wielu zabójstwach. Sprawa zyskała taki rozgłos, że śledczy z całego kraju zjeżdżali do niego, aby połączyć swoje sprawy z modus operandi Lucasa.

Kolejna pozycja typu must-watch której nie mogło zabraknąć na liście seriali true crime.

Na miejscu zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil

Ekrany z monitoringu w Cecil Hotel
netflix, jeden z najpopularniejszy seriali true crime

Ciało 22-letniej Elisy Lam, córki hongkońskich emigrantów, zostaje znalezione w zbiorniku wodnym w Cecil Hotel w Los Angeles. Hotelowi współlokatorzy skarżą się na jej dziwne zachowanie, a już kilka dni później słuch po niej zaginął. Jakiś czas później do internetu trafia nagranie z monitoringu, które zapewne większość z was zna. Dziewczyna zachowuje się bardzo nietypowo, co chwila wychodzi i wchodzi do windy. Komentarze zasypane były różnorakimi teoriami spiskowymi. Niektórzy nawiązywali do choroby psychicznej, a jeszcze inni mówili o wpływie paranormalnych sił. Cała sprawa przybiera na sile w związku z faktem, że w hotelu Cecil dochodziło już do licznych przestępstw, w tym morderstw. Mówiono również, że jest to miejsce kryjówki seryjnego mordercy – Richarda Ramireza.

Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę

Richard Ramirez, kolejna pozycja seriali true crime

Lata 80. ubiegłego wieku, historia nieprawdopodobna, a jednak prawdziwa. Nocne zbrodnie, z pozoru ze sobą niepowiązane, dotyczyły wszystkich. Nie był istotny wiek ofiary, jej pochodzenie, rasa, status społeczny czy majątek. Kiedy panika mieszkańców obszaru metropolitalnego Los Angeles depcze śledczym po piętach, jeden z nich zwraca się o pomoc do wybitnego Franka Salerno. Dochodzenie doprowadziło ich do Richarda Ramireza, zwany Nocnym Prześladowcą. Przesiąknięty złem mężczyzna swoją przestępczą działalność rozpoczął już w wieku nastoletnim. Zaczął kraść, zażywać narkotyki i wyrzucono go ze szkoły. Co więcej, narodziło się w nim zainteresowanie satanizmem. Dokument przedstawia szereg dowodów, wywiadów, zdjęć oraz archiwalnych dokumentów i zdecydowanie nie jest dla tych bardziej wrażliwych.

Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta

Robert Durst, zdjęcie w czerni i bieli na tle budynku, fotografia wykonana od dołu, Durst patrzy w kamerę; intrygująca pozycja na liście seriali true crime

Żyjący od zawsze w dostatku tytułowy Robert Durst żeni się z Kathleen McCormack. Pracował w korporacji ojca aż do momentu, gdy głową biznesu stał się jego młodszy brat. Rozpoznawalność zyskał dzięki jednemu, tragicznemu zdarzeniu – zaginięciu jego żony. Kiedy Kathleen ginie bez śladu, jej bliscy zaczęli podejrzewać Roberta, którego winy nie udowodniono, a sprawę zamknięto bez rozwiązania. Po osiemnastu latach na nowo jego nazwisko zaistniało wśród policyjnym akt. Wtedy to właśnie zamordowana została wieloletnia przyjaciółka Dursta – Susan Berman. Po tych wydarzeniach Robert chcąc schronić się przed prasą, wyprowadza się. Żył spokojnie do czasu znalezienia rozczłonkowanego ciała jego sąsiada – Morrisa Blacka.

Rozpruwacz z Yorkshire

Peter Sutcliffe, rozpruwacz z Yorkshire

Działający na przestrzeni lat 70. i 80. ubiegłego wieku Brytyjczyk Peter Sutcliffe został skazany za trzynaście morderstw i usiłowanie dokonania siedmiu kolejnych. Ofiarami wszystkich zbrodni były kobiety. Atakował głównie w obszarach mieszkalnych, ale z czasem przeniósł się do miejsc, gdzie na każdym kroku można było skorzystać z usług prostytutek. Kiedy mordowane osoby są przypadkowe, niespokrewnione, o wiele ciężej wpaść na trop przestępcy. Tak też było w tym przypadku. Pseudonim zaczerpnięty został z historii znanego wszystkim Kuby Rozpruwacza, który, według policji, również skupiał się głównie na kobietach świadczących usługi seksualne.

ZOBACZ TEŻ  Making A Murderer - kolejny pozew dla Netflixa

Cień prawdy

Młoda Taie Rady

Historia młodej, bo jedynie 13-letniej Tair Rady, która została brutalnie zasztyletowana w szkolnej toalecie. Choć już od początku serii widz z łatwością dostrzega winę oskarżonego, to sprawa jednak okazuje się nie być wcale taka prosta. Pewność co do posądzenia potencjalnego mordercy z odcinka na odcinek słabnie, a historia Tair okazuje się bardziej złożona, niż początkowo przypuszczano.

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę

Kolaż zdjęć kotów w klimacie śledczym

Może część z was kojarzy serie filmików wrzucanych w sieć, na których oprawca morduje koty. Jeden ze sposobów, jakim się posłużył przy zabijaniu, było użycie torby hermetycznej, a następnie odessanie z niej powietrza, kiedy zwierzęta były w środku. Sprawa szybko zyskała sławę na całym świecie, a amatorscy, internetowi detektywi z różnych krajów rozpoczęli swoje własne, prywatne śledztwa. Im bliżej im do odkrycia prawdy było, tym bardziej wydawała się ona makabryczna i przerażająca. Dzięki współpracy internautów dotarto do modela i aktora porno – Luki Magnotty, którego historia okazuje się być niezwykle skomplikowana. Pozycja oddająca klimat seriali true crime w całości, jednak nie jest to produkcja dla osób o słabych nerwach, szczególnie że twórcy zamieścili wycinki ze wspomnianych filmików.

Aaron Hernandez: W głowie mordercy

Aaron Hernandez

Amerykanin Aaron Hernandez za czasów szkolnych z powodzeniem grał w drużynie futbolowej. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego futbolisty ze szkół średnich w kraju. Swoją sportową karierę kontynuował w późniejszym życiu. Dlatego właśnie tak wstrząsające dla ludzi było to, że oskarżony został o przestępcze działania. Zarzucono mu morderstwo Odina Lloyda oraz dwóch innych mężczyzn z okolic Bostonu. Na światło dzienne wyszły również nietypowe zainteresowania Aarona światem gangsterskim oraz jego burzliwa przeszłość. W ten sposób historia obiecującego sportowcy u szczytu kariery zmieniła się w kryminalną sprawę o ogólnoświatowym zainteresowaniu.

Procesy w sprawie Gabriela Fernandeza

Wycinek z gazety i zdjęcie Gabriela Fernandeza
bestflix, propozycje seriali true crime

Śmierć dziecka zawsze jest zdarzeniem wybitnie smutnym, szczególnie jeśli okazuje się, że jego życie było istnym piekłem na ziemi. Ośmioletni Gabriel Fernandez umiera na skutek długotrwałego maltretowania przez matkę i jej partnera. Mimo wielu sygnałów i czerwonych flag nikt nie uchronił chłopca przed tragedią. Rodzą się więc pytania dotyczące ochrony dzieci, narażonych na przemoc.

Morderstwo wśród mormonów

Mężczyzna na tle wybuchu

Atak najbardziej boli, gdy dotyczy tego, co dla nas ważne. Jednym z takich tematów jest wiara. Tak też jest i w tym przypadku. Kiedy w wybuchach bomb rurowych poszkodowany zostaje Mark Hofmann, na światło dzienne zaczyna wychodzić prawda o ludziach połączonych ze społecznością mormońską. Co ciekawe, Hofmann znajdował się w posiadaniu legendarnego listu, który rzekomo podważał podstawy wiary mormonów.

Pozycja idealnie oddaje charakter seriali true crime, szczególnie że motyw fanatyzmu religijnego zawsze oddaje ich klimat.

R.Kelly: jego wszystkie ofiary

R. Kelly podnoszący ręce; historia prawdziwej gwiazdy na liście seriali true crime

Historia prosto ze sceny muzycznej. Piosenkarzowi i producentowi muzycznemu, znanemu pod pseudonimem R. Kelly, sławę przyniosła nie tylko kariera muzyczna, ale i liczne oskarżenia o przestępstwa, których się rzekomo dopuszczał. Napaście seksualne, pornografia dziecięca, a nawet handel ludźmi to jedne z karygodnych czynów, o które był oskarżany. Mimo wszystko, przez długi czas uchodziło mu to na sucho. Dokument zrzesza wywiady z ofiarami Kelly’ego i osobami z jego otoczenia, które mogą podzielić się w końcu swoją historią.

Kto zabił małego Gregory’ego?

Obraz małego Gregory'ego
konieczna pozycja na liście seriali true crime, choć nie aż tak popularna

Na przestrzeni lat rodzinę Gregory’ego nękały telefony z pogróżkami. Sama głowa rodziny, Jean-Marie, nazywany był ironicznie „szefem”, bo udało mu się wyrwać z klasy robotniczej i awansować społecznie. Punktem kulminacyjnym są pogróżki dotyczące jego syna. Pewnego dnia tytułowy Gregory, syn Jeana-Marie, bawi się przed domem i po czasie znika. Jego ciało zostaje znalezione w rzece Vologne. Został do niej wrzucony kiedy jeszcze żył. Rozpoczyna się śledztwo.

Podejrzany: Sprawa Bernarda Wesphaela

Bernard Wesphael w samochodzie, ostatnia pozycja seriali true crime

Waloński poseł – Bernard Wesphael światową sławę zyskuje nie dzięki politycznej karierze, a tajemniczej śmierci jego żony. Véronique Pirotton zostaje znaleziona w hotelowej łazience. Już na samym początku budzi to wątpliwości, a pytanie główne brzmi: morderstwo, wypadek czy samobójstwo? Tytułowy Bernard jest podejrzany w tej sprawie, a zeznania osób z bliskiego otoczenia świadczą na jego korzyść. Skąd więc zawirowanie i niespójność w jego zeznaniach?

Podsumowanie: Seriale true crime

Seriale true crime cieszą się naprawdę sporą popularnością. Wykorzystuje to Netflix, który zaskakuje nas coraz to nowszymi produkcjami o tej tematyce. Dla tych bardziej zainteresowanych polecam podcasty, które znajdziemy między innymi na Spotify. Zakwestionować można jedynie fenomen historii prawdziwych zbrodni, który dzieli się na zwolenników i zagorzałych krytyków. Moim zdaniem dają one szansą na zwiększenie czujności wśród społeczności, co jest zdecydowanym plusem. Globalizacja umożliwia również zaangażowanie się osób postronnych, które nie raz pomogły w rozwiązaniu śledztw.

Popularność tematu automatycznie poszerza dostęp do materiałów i mam nadzieje, że proponowane serie rozbudzą waszą ciekawość. A co wy byście dodali do tej halloweenowej listy seriali true crime?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze