Stawka większa niż życie to polski, czarno-biały  serial telewizyjny z lat 1967-1968, wyprodukowany przez Zespół Filmowy „Syrena”. Jego emisja odbyła się na antenie  TVP od 10 października 1968 do 6 lutego 1969. Serial składa się z 18 odcinków. Scenariusz serialu napisali Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, którzy zainspirowali się pierwszym filmem o Jamsie Bondzie, Doktor No z 1962 roku.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1941 roku, kiedy młody Polak Stanisław Kolicki zamierza przedostać się do Związku Radzieckiego, by przekazać wiadomość o koncentracji wojsk niemieckich na granicy. Zostaje on jednak zatrzymany przez radziecki wywiad. Będąc łudząco podobny do jednego z aresztowanych żołnierzy niemieckich a mianowicie Hansa Klossa, zajmuje jego miejsce w niemieckim wywiadzie i jako agent J-23 rozpoczyna misje szpiegowską.

W legendarne role bohaterów Stawki większej niż życie wcielają się: Stanisław Mikulski, Mieczysław Stoor, Krzysztof Chamiec, Janina Borońska, Alicja Zommer, Andrzej May, Natalia Szymańska, Seweryn Butrym i wielu innych.