Polskie seriale paradokumentalne – hit czy kit?

}

Data: 28 czerwca 2018

a

Kategorie: Publikacje

Wszyscy wiemy czym są seriale paradokumentalne, a stosunek do nich można mieć jeden  – albo je kochamy, albo ich nienawidzimy. Z każdym sezonem robi się ich coraz więcej i powoli opanowują ramówki telewizyjne. Bazują na historiach „z życia wziętych”, ich bohaterowie mają bardziej lub mniej realne problemy, a zwrotów akcji mógłby pozazdrościć niejeden scenarzysta.

Pionierami w produkcji seriali paradokumentalnych są telewizje: Polsat, TV4 (własność Polsatu) i TVN. To, co różni już na pierwszy rzut oka te dwa typy produkcji to gra aktorska – w obu przypadkach aktorami są amatorzy, jednak seriale Polsatu nie posiadają ścisłego scenariusza, więc pozwala to bohaterom na dowolność wypowiedzi, natomiast TVN daje aktorom gotowy scenariusz. Miejsca, w których dzieje się akcja są różne: od domu i pracy, przez szkołę, szpital, po wakacje w ciepłych krajach. Poniżej przedstawiamy Wam ranking polskich seriali paradokumentalnych! Przyznajcie się, oglądacie? ?

Zakończone polskie seriale paradokumentalne

W11 – Wydział Śledczy

W11 - Wydział Śledczy

Źródło: TVN

Od tego wszystko się zaczęło! W 2004 roku telewizja TVN wydała pierwszy serial paradokumentalny bazujący na niemieckim pomyśle. „W11 – Wydział Śledczy” opowiadał o pracy policjantów, rozwiązujących różnego rodzaju zagadki kryminalne. Serial dostał dwie Telekamery: w 2006 roku za „Serial kryminalny dokumentalny”, a w 2014 roku jako „Najlepszy serial paradokumentalny”.

Co ciekawe, w role głównych bohaterów wcielili się eks-policjanci!

Pamiętniki z wakacji

Pamiętniki z wakacji

Źródło: Polsat

Wprawdzie już zniknęły z anteny, ale tego serialu nie da się zapomnieć – szczególnie, że grał w nim sam Krzysztof Ibisz, a odcinek z mięsnym jeżem doczekał się niejednego remiksu i mema. Akcja toczyła się w hiszpańskim kurorcie Lloret de Mar oraz na Gran Canarii i opowiadała o Polakach na wakacjach. Odcinki łączyły się ze sobą – w jednym przedstawiane były dwie historie, który trwały kilka odcinków. Kto by nie chciał wyjechać na krótkie wakacje do Hiszpanii, aby zagrać w serialu?

ZOBACZ TEŻ  Peaky Blinders - seria 4. - powtórka przed nowym sezonem

Sędzia Anna Maria Wesołowska

Sędzia Anna Maria Wesołowska

Źródło: TVN

Jeden z pierwszych seriali paradokumentalnych, który oglądaliśmy na TVN w latach 2006-2011 i pierwszy taki sądowy. Teraz na TVN7 emitowane są jeszcze powtórki. Przedstawiał sprawy sądowe w uproszczonym postępowaniu. Tytułowa bohaterka jest sędzią w Sądzie Okręgowym w Łodzi, a w serialu grała samą siebie. W późniejszych odcinkach akcja miała miejsce nie tylko na sali sądowej, ale również odbywały się wizje lokalne poza sądem.

Pielęgniarki

Pielęgniarki

Źródło: Polsat

Produkcja Polsatu inspirowana „Szpitalem”. Emitowana była w latach 2014-2016, a jej akcja toczyła się w szpitalu. Bohaterkami były tytułowe pielęgniarki, zmagające się z przypadkami chorych i swoim prywatnym życiem. W każdym odcinku przedstawiona była inna historia, jednak główne bohaterki łączyły wszystkie historie.

Szkoła życia

Szkoła Życia

Źródło: światseriali

Jeden z niewielu seriali paradokumentalnych wyprodukowany przez TVP. Nie doczekał się jednak wielu fanów, bo „Szkoła” TVN przyciągała przed telewizory więcej odbiorców. Bazował na tym samym – przedstawienie szkolnej rzeczywistości, nauczycieli, uczniów i ich rodziców, którzy zmagają się z problemami współczesnej szkoły i „trudnego wieku”.

Komisariat

komisariat

Źródło: TVP VOD

Dość nowa produkcja TVP, która premierową emisję miała w maju 2017 roku. Głównym bohaterem był znany z „W11…” Sebastian Wątroba. Serial powstał na podstawie prawdziwych historii kryminalnych z akt policyjnych i sądowych. Zakończył się w listopadzie tego samego roku z powodu niewielkiej oglądalności. Ale przy takiej konkurencji trudno się dziwić!

Polskie seriale paradokumentalne w emisji

Dlaczego ja?

Dlaczego ja?

Źródło: Polsat

Pierwsza paradokumentalna produkcja telewizji Polsat, która zebrała miliony widzów i zapoczątkowała fenomen tego typu seriali w ramówkach Polsatu. Zaraz po nim powstały m.in. „Trudne sprawy”, kolejny hit emitowany do dziś. W każdym odcinku widz poznaje inną historię bohaterów dotkniętych przez los, którzy poradzić sobie muszą z trudną sytuacją, problemami i opiniami najbliższych.

Policjantki i policjanci

Policjantki i policjanci

Źródło: Polsat

Emitowany na antenie TV4 serial opowiada o życiu prywatnym i zawodowym grupy policjantów z wydziały patrolowo-interwencyjnego Wrocławia. Fenomen serialu doprowadził do powstania dwóch filmów pełnometrażowych, które rozpoczęły drugi i trzeci sezon: „Pokój 112 – Policjantki i policjanci” oraz „Wierna jak pies. Policjantki i policjanci” obejrzane przez ponad milion widzów.

ZOBACZ TEŻ  Przerwa od seriali… a może książka? Premiery książek lato 2020

Gliniarze

Gliniarze

Źródło: Polsat

Ma w sobie trochę z „W11…” i „Policjantek…” – fundamentem jest rozwiązywanie zagadek kryminalnych, a bohaterami są dwie pary policjantów, które występują w odcinkach naprzemiennie. Akcja dzieje się w Warszawie, które jest największym, najbogatszym i najniebezpieczniejszym miastem w Polsce! Serial możemy oglądać na Polsacie.

Ukryta prawda

Ukryta prawda

Źródło: TVN

Paradokumentalny serial TVN, emitowany od poniedziałku do piątku o 17:00 na antenie TVN, a powtórki możemy oglądać na TVN7. W serialu oglądamy historie zwykłych ludzi, które zawsze kończą się ujawnieniem sekretu, który zwykle rozwiązuje problem. Akcja toczy się w Warszawie, a w każdym odcinku widz poznaje inną historię.

Szpital

Szpital

Źródło: TVN

W 2013 roku serial na stałe zajął miejsce w ramówce TVN i możemy oglądać go od poniedziałku do piątku o 18:00. Przedstawia historie osób trafiających na szpitalny oddział ratunkowy, problemy z najbliższymi, rozterki i intrygi. Bohaterowie są tak różnorodni, że w jednym z odcinków zagrał nawet Radek Liszewski – wokalista zespołu Weekend.

Szkoła

Szkoła

Źródło: TVN

Serial produkcji TVN, któremu w czołówce towarzyszy piosenka Dawida Kwiatkowskiego – idola młodzieży. W każdym odcinku przedstawione są dwie historie, najczęściej jedna gimnazjalisty, a druga licealisty. Serial ukazuje życie w szkole, problemy nastolatków, rozczarowania miłosne i pomysłowość, jaką charakteryzują się bohaterowie. Wszystko pod okiem grona pedagogicznego na stałe obsadzonego w serialu.

19+

19+

Źródło: TVN

I na koniec mój absolutny numer 1! Prawdziwy serial z fabułą, którego odcinki łączą się w jedną całość. Bohaterami jest grupa młodych osób wkraczających w dorosłe życie. Większość z nich to aktorzy znani ze „Szkoły”, którzy po skończeniu liceum idą na studia lub zaczynają pracę. Historie tam przedstawiane wzbudzają ogromne emocje, a każda zapowiedź kolejnego sezonu pozostawia wiele do myślenia. Ciekawostka: Benjamin Andrzejewski, aktor z 19+, wziął udział w drugim sezonie „Azja Express”.

To co, przyznajcie się, oglądacie? ?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Klaudia Kołodziejczyk

Może i nie jest miłośniczką najnowszych seriali, ale za to potrafi opowiedzieć fabułę każdego - dosłownie KAŻDEGO - odcinka "Przyjaciół", a z polskimi telewizyjnymi produkcjami jest na bieżąco. Planuje wkrótce wykupić sobie Netflixa i obejrzeć wszystko, co jej polecali.