Trzyczęściowy serial dokumentalny Obama: Ku doskonalszej unii już w sierpniu w HBO GO

}

Data: 28 lipca 2021

a

Kategorie: Newsy

Trzyczęściowa produkcja dokumentalna Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia życiową drogę prezydenta Baracka Obamy oraz wyzwania wpisane w budowanie bardziej inkluzywnej Ameryki. Premiera pierwszej części odbędzie się 4 sierpnia w HBO GO.

Obama: Ku doskonalszej unii jest zapisem prywatnej i politycznej drogi prezydenta Baracka Obamy, a jego premiera wpisuje się w obecne rozliczenia Ameryki z jej historią relacji rasowych. W produkcji usłyszymy wypowiedzi znajomych, przyjaciół i krytyków Obamy, zobaczymy fragmenty jego wystąpień oraz wywiadów prasowych. Część pierwsza przedstawia dzieciństwo amerykańskiego prezydenta – syna białej matki z Kansas i ojca z Afryki, jego duchowy rozwój, którego kierunek wyznaczyło pokolenie czarnych liderów, oraz nadzieje na bardziej inkluzyjną Amerykę. Losy Obamy wpisują się w historię całego kraju, ponieważ symbolizują dawną i współczesną tożsamość narodową Ameryki.

Nakręcony z perspektywy czterech ostatnich lat dokument Obama: Ku doskonalszej unii przedstawia wnikliwy portret Ameryki pod rządami pierwszego czarnego prezydenta. Prezydentura Baracka Obamy była doniosłym wydarzeniem w amerykańskiej historii, ale ten historyczny krok uwypuklił także pilną potrzebę rozwiązania głęboko zakorzenionych w kulturze problemów związanych z relacjami rasowymi i sprawiedliwością rasową, z którymi Stany Zjednoczone zmagają się od lat.

hbo obama ku doskonalszej unii 1 1000
fot. hbo

Reżyserem serialu dokumentalnego Obama: Ku doskonalszej unii jest zdobywca nagrody Emmy Peter Kunhardt.

Druga część dokumentu jest zapisem kolejnego etapu życiowej drogi Obamy – od zgłoszenia kandydatury do zaprzysiężenia na prezydenta w listopadzie 2008 roku, przez przeszkody i sukcesy podczas jego kampanii.

Część trzecia jest poświęcona latom spędzonym w Białym Domu oraz przeszkodom, jakie Obama musiał pokonać, żeby przeforsować swoją sztandarową reformę systemu opieki zdrowotnej w naznaczonym głębokimi podziałami Kongresie. Prezydentowi udało się w końcu doprowadzić do uchwalenia ustawy Affordable Care Act, ale jej wprowadzenie pogłębiło dotychczasowe polityczne podziały w Waszyngtonie. Kiedy wzrosła społeczna świadomość brutalnego traktowania Afroamerykanów przez policję i uruchomiono oddolne inicjatywy, aby ograniczyć dostęp do broni, krytycy zaczęli oskarżać Obamę i członków jego administracji o to, że nie zrobili wystarczająco dużo, aby zainicjować debatę na temat kwestii rasowych. Obecnie były prezydent w dalszym ciągu prowadzi działania, które mają na celu zapewnienie sprawiedliwości rasowej i równych szans członkom czarnej społeczności.

ZOBACZ TEŻ  Strefa mroku – Seth Rogen dołącza do obsady!

Produkcja Obama: Ku doskonalszej unii to portret człowieka i prezydenta, którego wizja narodu wyrasta z jego własnych doświadczeń i tożsamości. Oceniając wydarzenia z obecnej perspektywy, twórcy dokumentu przedstawiają administrację Obamy świadomi przeszkód, jakie prezydent musiał pokonywać jako człowiek oraz wyzwań wpisanych w walkę o równość w Ameryce.

Pierwsza część tego serialu dokumentalnego zadebiutuje 4 sierpnia w HBO GO, druga część produkcji pojawi się w serwisie dzień później, 5 sierpnia i trzecia – 6 sierpnia.

Źródło: informacja prasowa za HBO GO

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Justyna Macugowska

Trochę szalona domatorka, zakochana w podróżach, muzyce i kinie, nie ukrywa, że głównie zagranicznym. Na oderwanie od szarej rzeczywistości funduje sobie horrory, bo "bezpieczny strach" to najlepszy odstresowywacz. Fanka Tolkiena, a filmy z Johnnym Deep'em i Orlando Bloom ogląda na bieżąco.