Stare polskie seriale – poznaj te najlepsze – TOP20

j

Autor: Kamila Baran

}

Data: 17 października 2021

Polskie seriale od początku cieszyły się wiernym gronem odbiorców. Emitowane były o stałych porach a bohaterowie i ich perypetie przez lata gościły w naszych domach. Poniżej przedstawiamy stare polskie seriale, do których warto czasami wrócić i powspominać. 

Wojna domowa (1965-1966)

Wojna domowa
Źródło: tvp.pl

Scenariusz serialu powstał na podstawie felietonów publikowanych przez Mirę Zientarową na łamach ,,Przektoju” w latach 50. i 60. Autorka opisywała w nich stosunki rodzinne polskiego społeczeństwa. Wojna domowa to serial o codzienności dwóch rodzin, które zmagają się z problemami dorastających dzieci. Kamińscy i Jankowscy mieszkają w jednym bloku i nie przepadają za sobą. Jankowscy wychowują syna bardzo surowo, natomiast ci drudzy,  nie mają własnych dzieci, a Anula trafia do nich tylko pod opiekę. Anula i Paweł to nastolatkowie, którzy marzą o wolności. Łatwo popadają w kłopoty, ulegają pokusom stawianym przed nastolatkami lat 60. Ich rodzice często nie radzą sobie z wyzwaniami potomków, co staje się powodem wielu zabawnych sytuacji.

Czterej pancerni i pies (1966-1970)

czterej pancerni

W 1966 roku powstał serial, którego głównym wątkiem jest przyjaźń w obliczu wojny. Serial ,,Czterej pancerni i pies” znają chyba wszyscy. Jest to opowieść o losach załogi czołgu I Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, którzy przemierzają Europę w celu wyzwolenia ojczyzny spod okupacji hitlerowskiej. Załoga ,,Rudego” pokazuje losy żołnierzy na froncie, a także miłosne i humorystyczne wątki poboczne młodych ludzi żyjących na wojnie. Janka, Gustlika, Grzesia i Olgierda, oraz ich psa Szarika z załogi czołgu o numerze taktycznym 102 z napięciem śledziły miliony Polaków. 

Stawka większa niż życie (1967-1968)

tvp
Źródło: TVP

Jest to serial wojenny w reżyserii Janusza Morgensterna i Andrzeja Konicy. Głównym bohaterem jest polski agent wywiadu, któremu powierzona zostaje misja. Zostaje on agentem J-23 i musi on udawać niemieckiego agenta Hansa Klossa. 

Doktor Ewa (1970) 

ewa

Główną bohaterką jest doktor Ewa- absolwentka Akademii Medycznej. Po ukończeniu studiów medycznych nie przyjmuje propozycji stażu w stolicy i wybiera pracę na wsi, w wiejskim ośrodku zdrowia. Ewa przyzwyczajona do życia w mieście poznaje wiejskie życie, które przysparza jej wielu kłopotów i trudności. Początkowo mieszkańcy nie przepadają za młodą lekarką, jednak po czasie Ewa zyskuje ich sympatię i zaufanie.

Janosik (1973)

janosik

Reżyserem serialu jest Jerzy Passendorf i przedstawia on dzieje zbójnika. Akcja toczy się w górach, gdzie Hrabia Horvath źle traktuje chłopów. W ich obronie staje młody góral- Janosik, który zostaje pojmany i wtrącony do lochów przez hajduków. W ucieczce pomaga mu Klarysa- córka hrabiowska. Młodym zbiegom pomagają zbójnicy pod wodzą harnasia Jakubka. 

ZOBACZ TEŻ  Filmy na podstawie seriali - Opowiedzmy tę historię inaczej

Czterdziestolatek (1975- 1977)

ocdn
Źródło: ocdn

Serial pokazuje losy i codzienne perypetie warszawskiego inżyniera Stefana Karwowskiego i jego żony Magdy oraz dzieci: Jagody i Marka.  Rodzinę poznajemy w dniu czterdziestych urodzin głównego bohatera. W serialu możemy zobaczyć codzienne zmagania średniej klasy rodziny w realiach socjalistycznej Polski lat 70. XX wieku, których dorobkiem jest M4 i Fiat 124p. 

Daleko od szosy (1976)

daleko od szosy

Kolejna propozycja starego polskiego serialu przedstawia losy młodego chłopaka ze wsi- Leszka Góreckiego, który interesuje się samochodami. Marzy, żeby zostać kierowcą. Zaczyna spotykać się z najładniejszą dziewczyną ze wsi- Bronką, jednak mimo to, postanawia wyjechać na Śląsk. Bardzo ciężko pracuje i każdy zarobiony grosz odkłada na kurs prawa jazdy. W wakacje poznaje Anię, studentkę biologii, która wpada mu w oko. Dzieli ich jednak ogromna przepaść społeczna. 

07 zgłoś się (1976- 1987)

07

07 zgłoś się, to najpopularniejszy serial kryminalny nie tylko z czasów PRL. Każdy z odcinków przedstawia nową zagadkę kryminalną, którą ma rozwiązać porucznik MO Sławomir Borewicz (Bronisław Cieślak). Reżyserem był Krzysztof Szmagier, który przerabiał polskie powieści kryminalne na odcinki serialu. 

Dom (1980-2000)

dom

Jest to serial obyczajowy przedstawiający życie  życie Polaków od czasów powojennych po współczesność. Opowiada o losach chłopskiej rodziny Talarów, której potomkowie przeprowadzają się do warszawskiej kamienicy przy ulicy Złotej. Przedstawia Polskę w latach 1945–1980, odbudowę stolicy, system pracy a także oblicza komunizmu. 

Alternatywy 4 (1986)

alternatywy 4
Źródło: Kobieta Onet

 Jest to kultowy polski serial komediowy z czasów PRL’u. Ukazuje codzienne zmagania lokatorów nowego bloku przy Alternatywy 4 w Warszawie i jego zarządcy- Stanisława Anioła ( Roman Wilhelmi). Perypetie rodzin z różnych grup społecznych w satyryczny sposób przedstawiają realia i absurdy Polski Ludowej.

Zmiennicy (1987-1988)

zmiennicy

Główną bohaterką jest Kasia, która zatrudnia się na stanowisko kierowcy w Miejskim Przedsiębiorstwie Taksówkowym. Żeby otrzymać pracę, dokonuje oszustwa i przebiera się za mężczyznę. Prawdy nie wyjawia nawet swojemu zmiennikowi, z którym jeździ taksówką o numerze 1313. W odcinkach przedstawiane są śmieszne, czasem groteskowe, a nawet niebezpieczne sytuacje z życia taryfiarza. 

Ekstradycja (1995-1999)

ekstradycja

To jeden z najpopularniejszych polskich seriali sensacyjnych powstały podczas polskiej transformacji. Ukazuje pracę policjantów w momencie pojawiania się narkotykowych grup przestępczych. Głównym bohaterem jest komisarz Olgierd Halski (Marek Kondrat), który w pracy najczęściej zmaga się z mafiami narkotykowymi i korupstwem. W życiu prywatnym jest pożądany przez kobiety, jednak mimo to, nadużywa alkoholu i ma problemy rodzinne. 

13 posterunek (1997-2000)

13 posterunek

Akcja serialu ma miejsce na trzynastym posterunku na peryferiach miasta i opowiada o grupie policjantów. Jest to serial komediowy, w którym może zdarzyć się wszystko, jednak grupa policjantów, mimo wielu perypetii i groteskowych sytuacji jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim.

ZOBACZ TEŻ  Seriale technologiczne - najgorętsze propozycje dla geeka

Złotopolscy (1997-2010)

zlotopolscy syn marnotrawny 1997

Jeden z najdłuższych polskich seriali obyczajowych przedstawiających losy dwóch rodzin: Złotopolskich i  Gabrielach. Dionizy Złotopolski i Eleonora Gabriel są rodzeństwem, które jest skłócone od wielu lat. Fabuła serialu dotyczy codzienności ich dzieci i wnuków, które od strony Dionizego-  mieszkają w Złotopolicach, a od strony Eleonory- w Warszawie. 

Miodowe lata (1998-2004)

ppstatic2
Źródło: ppstatic

Kolejną propozycją jest serial komediowy, przedstawiający codzienne zmagania dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, mieszkających w Warszawie na Woli. Cała uwaga skupiona jest zazwyczaj na motorniczym tramwaju- Karolu i pracującym w miejskiej kanalizacji- Tadeuszu. Panowie ciągle poszukują możliwości na zarobienie ogromnych pieniędzy, co wiąże się z ich licznymi kłopotami i porażkami. Obaj są nieco nierozgarnięci, a ich żony, twardo stąpające po ziemi kobiety, często nie są w stanie powstrzymać ich szaleństw.

Rodzina zastępcza (1999-2009)

rodzina zastepcza 1

Akcja serialu toczy się wokół codziennych spraw rodziny Kwiatkowskich mieszkających w Warszawie. Anka i Jacek Kwiatkowscy mają dwoje dzieci: Majkę i Filipa. Postanawiają adoptować Romka, kolegę Filipa, jednak przypadek sprawił, że przyjęli pod swój dach jeszcze dwie dziewczynki: Zosię i Elizę. W każdym odcinku rodzina mierzy się z nowymi wyzwaniami, które często ,,pomagają” rozwiązać siostra Anki- Ula, oraz nieco nierozgarnięty posterunkowy. 

Plebania (2000-2012)

plebania

Jest to telenowela, która porusza problemy religijne i społeczne mieszkańców wsi Tulczyn. Akcja serialu koncentruje się głównie na plebanii, w której rozmawia się o większości wydarzeń, problemach i zatarciach. Plebania jest wyjątkowym miejscem dla wszystkich mieszkańców. Duchowym przewodnikiem tej społeczności jest ksiądz Antoni, a w życiu codziennym jemu i innym mieszkańcom pomaga Józia- gosposia.

 Pensjonat pod różą (2004-2006)

pensjonat

Akcja tego serialu obyczajowego toczy się w pensjonacie Pod Różą niedaleko Warszawy. Właścicielem tego miejsca jest Iwa, która dostaje go w spadku, oraz Ksawery. Pensjonat to miejsce spotkań i rozmów Iwy i jej przyjaciółek: Maryli i Dusi. Pokazuje również życie ich właścicieli, pracowników, oraz historie i wyzwania gości, którzy zmieniają się w każdym odcinku.

Kryminalni (2004-2008)

kryminalnii

Ten serial, to kryminalno- sensacyjna łamigłówka. Serial opowiada o pracy policjantów z Wydziału Kryminalnego. Każdy odcinek serialu policjanci pracują nad inną zagadką. Śledztwa prowadzone przez komisarza Zawadę oraz jego partnerów: Marka i Basię, mrożą krew w żyłach. Kryminalni to jeden z lepszych polskich seriali kryminalnych.

Ranczo (2006-2016)

Ranczo
Plotek

Serial opowiada losy mieszkańców wsi Wilkowyje. Jedną z głównych bohaterek jest Lucy Wilska, Amerykanka polskiego pochodzenia, która odziedziczyła w Wilkowyjach dworek i postanawia go wyremontować. Mieszkańcy wsi z początku są wrogo do niej nastawieni, jednak Lucy szybko przekonuje ich do siebie i uczy się mentalności wiejskiej społeczności. Ważną rolę odgrywają również bracia bliźniacy: proboszcz Kozioł i wójt Kozioł, którzy są skłóceni od lat. Oliwy do ognia dolewają zawsze miejscowi pijacy, którzy popijając miejscowe wino na ławeczce przed sklepem celnie komentują wydarzenia we wsi.

Niektóre z przedstawionych przez nas seriali, to jak cofnięcie się w czasie. Mamy nadzieję, że miło Wam się wspominało, a może nawet skusicie się na obejrzenie kilku odcinków wybranych przez nas produkcji? Znacie je wszystkie? Które były waszymi ulubionymi? Koniecznie dajcie znać!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze