Polskie seriale wojenne, które koniecznie musisz obejrzeć – 7 propozycji

j

Autor: Dorota Gola

}

Data: 30 listopada 2022

Tematy wojny są chyba jednymi z najtrudniejszych do poruszania we wszelkiego typu tekstach kultury, a jednocześnie dosyć popularnymi. Twórcy bardzo często czerpią inspiracje z tych ciemnych czasów w historii narodów, mimo że absolutnie nie należą one do przyjemnych, ponieważ wspomnienia o nich są nadal bardzo żywe, a co za tym idzie – ważne. Dodatkowo nadal toczy się dyskusja dotycząca tego, jaki jest najlepszy sposób na mówienie o tak traumatycznych wydarzeniach, i każdy wydaje się mieć na to swoją własną wizję. Nie brakuje również osób, które zwyczajnie lubią oglądać produkcje o takiej tematyce, dlatego też dziś przygotowaliśmy dla was kilka polskich seriali wojennych, które musicie obejrzeć. Większość z nich będzie dotyczyć II wojny światowej, gdyż jest ona najczęstszym wyborem twórców poruszających te tematy, lecz nie tylko.

Wojenne dziewczyny

wojennedziewczyny4 655
fot. tvp

Serial Wojenne dziewczyny miał swoją premierę w 2017 roku, a obecnie emitowany jest jego piąty sezon. Akcja serialu rozpoczyna się we wrześniu 1939, w momencie wybuchu II wojny światowej. Nasze główne bohaterki to trzy dziewczyny, których młodość została przerwana przez atak zbrojny. Ewkę poznajemy, kiedy przebywa jeszcze w więzieniu, gdzie odsiaduje wyrok, Irkę podczas nalotu na szpital, natomiast Marysia ucieka z łódzkiego getta i przyjeżdża do Warszawy.

Już pierwsze chwile z naszymi bohaterkami pokazują widzom, że różnią się one od siebie pod niemal każdym względem, jednak połączy je wspólne doświadczenie pokoleniowe, czyli wchodzenie w dorosłość podczas II wojny światowej. Z każdym odcinkiem śledzimy losy zarówno ich, jak i również innych bohaterów, którzy biorą udział w akcjach narodowowyzwoleńczych.

Temu serialowi można z pewnością zarzucić parę rzeczy, jednak jest ciekawy przede wszystkim dlatego, że, w przeciwieństwie do wielu innych tego typu produkcji, skupia się na doświadczeniach kobiet w czasach wojny. One są tutaj głównymi bohaterkami i to z ich perspektyw śledzimy historię.

Czas honoru

czashonoru

Czas honoru to chyba nadal jeden z najpopularniejszych polskich seriali podejmujących tematykę II wojny światowej. Emitowany w latach 2008–2014, doczekał się siedmiu sezonów, przy czym akcja pierwszych sześciu dzieje się chronologicznie, natomiast siódmy skupia się na powstaniu warszawskim z 1944 roku, więc można go oglądać pomiędzy czwartym a piątym.

ZOBACZ TEŻ  Wrocław w kadrze - seriale kręcone we Wrocławiu

Czas honoru opowiada historię młodych polskich żołnierzy Armii Krajowej, określanych jako „cichociemni”, przebywających w Warszawie podczas II wojny światowej. Twórcy inspirowali się grupą prawdziwych dywersantów, a w samym serialu niejednokrotnie ukazane były realne wydarzenia i akcje, które zapisały się na kartach historii. Ciekawe postaci, gwiazdorska obsada, a nawet i muzyka komponowana przez Bartosza Chajdeckiego przyczyniły się do wielkiego sukcesu produkcji.

Czterej pancerni i pies

czterej pancerni

Czterej pancerni i pies to już serial kultowy nie tylko w kategorii polskich produkcji wojennych, lecz także polskiej kinematografii w ogóle. Chyba nie ma osoby, która by chociaż raz o nim nie słyszała, nie każdy jednak wie, że posiada on swój książkowy pierwowzór o tym samym tytule autorstwa Janusza Przymanowskiego (także scenarzysty serialu). Powstawał w latach 60. ubiegłego wieku, a od tamtego czasu jego emisja była wielokrotnie wznawiana, ponieważ do dziś cieszy się ogromną popularnością.

Dla tych, co nie wiedzą, serial opowiada wojenne losy pięcioosobowej załogi czołgu „Rudy”. W jej skład wchodzą: Janek, Grigorij, Olgierd, Gustlik i oczywiście niesamowicie inteligentny pies Szarik. Pomimo trudnej tematyki, jaką serial podejmuje, swoją popularność zawdzięcza między innymi temu, że po raz pierwszy podchodził do tego w lżejszy sposób niż zazwyczaj to robiono. Nadal można odczuć powagę sytuacji, jednak bohaterowie są kreowani na zwykłych, często jeszcze młodych, ludzi, którzy nawet w obliczu tragedii znajdowali powody do uśmiechu.

Nie sposób też nie wspomnieć o niesamowitej obsadzie. Są to nazwiska, które nie bez powodu w późniejszych latach zapisały się w historii polskiego kina, ponieważ ich gra aktorska była naprawdę bardzo dobra. W dodatku kto się chociaż raz nie zachwycał młodą Polą Raksą?

Kolumbowie

kolumbowie
źródło: vod

Kolumbowie są ekranizacją książki Romana Bratnego (również scenarzysty) o tym samym tytule. Opowiadają o losach żołnierzy Armii Krajowej należących do tak zwanego „pokolenia Kolumbów”, czyli osób urodzonych około roku 1920, z których większość przystępowała do matury w 1939, a ich wstępowanie w dorosłość przypadło na czasy II wojny światowej, co stanowiło dla nich element łączący ich ze sobą w jakiś sposób. Autor oparł swoją opowieść na własnych doświadczeniach i wspomnieniach, ponieważ sam, jako urodzony w 1921, zaliczał się do tego pokolenia i przeżywał to, co później opisywał. Serial pochodzi z lat 70. i  liczy zaledwie pięć odcinków, jednak zdecydowanie warto je zobaczyć, gdyż odzwierciedla realia tamtych czasów z wielką dbałością.  

ZOBACZ TEŻ  Filmy na podstawie seriali - Opowiedzmy tę historię inaczej

Stawka większa niż życie

Stawka większa niż życie
Teleman

Kolejny kultowy już serial z lat 60., o którym słyszał chyba każdy z nas. Stawka większa niż życie to historia polskiego szpiega współpracującego z wywiadem radzieckim, który okazuje się być łudząco podobny do pewnego niemieckiego oficera – Hansa Klossa. Rosjanie postanawiają to wykorzystać, w wyniku czego Stanisław Kolicki wraca do Niemiec jako Hans Kloss i zaczyna tam misję w ich armii.

Akcja serialu rozgrywa się w czasach II wojny światowej, jednak bardzo duży nacisk jest położony na jego charakter szpiegowski. Pomimo upływu lat, produkcja do dziś zachwyca i ma rzeszę fanów, dzięki czemu jej emisja wielokrotnie była wznawiana. Chociaż być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wiele dialogów, które się tam pojawiły, weszło do użytku codziennego Polaków, co chyba jest najlepszym dowodem na kultowość Stawki większej niż życie.

Tajemnica twierdzy szyfrów

tajemnica twierdzy szyfrow
źródło: vod

Kolejny szpiegowski serial w naszym zestawieniu, tym razem trochę nowszy, ponieważ z 2007 roku. W ostatnich miesiącach II wojny światowej polski szpieg, udający kapitana Abwehry’ego, musi przechwycić maszynę szyfrującą o nazwie „ryba-miecz”, która być może jest w stanie złamać szyfry uważane do tej pory za niemożliwe do odczytania. W produkcji pojawia się większość najbardziej popularnych wówczas aktorów i aktorek i tworzą oni coś naprawdę ciekawego.  

1920. Wojna i miłość

wojna i milosc

Tym razem przenosimy się do roku 1918, czyli do momentu zaraz po tym, jak Polska odzyskała niepodległość po I wojnie światowej. Trójka żołnierzy: Bronisław, Władysław i Józef poznają się jeszcze za czasów, kiedy każdy z nich służył w armii innego zaborcy, a po zakończeniu walk razem starają się działać na rzecz ojczyzny.

Polskie seriale wojenne – podsumowanie

Ze względu na uwarunkowania historyczne tematyka wojenna będzie z pewnością obecna w polskiej kinematografii jeszcze przez bardzo długi czas. W naszym zestawieniu staraliśmy się zamieścić zarówno nowsze seriale, jak i te, które spokojnie można określić mianem kultowych. Koniecznie dajcie znać czy oglądaliście którąś z powyższych propozycji lub jaka produkcja jest waszym zdaniem niezbędna dla osób lubiących taką tematykę.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Dorota Gola

Miłośniczka literatury i kina. W wolnych chwilach uwielbia oglądać seriale, a w szczególności robić maratony całych sezonów.