Najlepsze seriale szpiegowskie – 10 propozycji

j
}

Data: 10 czerwca 2022

Tym razem weźmiemy na tapet najlepsze seriale szpiegowskie – oczywiście według redakcji Serialowy. Poniżej znajdziecie aż 10 propozycji tych nowszych i tych starszych, które mogą przypaść Wam do gustu. Zresztą założę się, że niektóre już widzieliście! Pojawią się również prawdziwe klasyki. Dobra produkcja szpiegowska powinna przede wszystkim trzymać w napięciu, zaciekawić i zaangażować widza. Sprawdźmy więc tytuły, które spełniają te wymagania!

Hit & Run

Rok produkcji: 2021

Gatunek: Dramat/Szpiegowski/Sensacyjny

Gdzie obejrzeć: Netflix

Obsada: Lior Raz, Moran Rosenblatt, Sanaa Lathan, Kaelen Ohm, Gregg Henry, Igal Naor

Hit & Run to amerykańsko-izraelska produkcja serial w której za reżyserię odpowiedzialni są: Mike Barker (Opowieść podręcznej, Broadchurch), Neasa Hardiman (Jessica Jones, Happy Valley) oraz Rotem Shamir (Fauda).

Sagev to Izraelski przewodnik, który prowadzi spokojne i szczęśliwe życie – ma piękną i zdolną małżonkę – Danielle i młodą wspaniałą córkę. Kobieta jest znakomitą tancerką. Wyjeżdża więc do Nowego Jorku na kolejne przesłuchanie – a przynajmniej taki ma zamiar… Nigdy nie zdoła opuścić kraju, przez tajemniczy wypadek. Wszystkie znaki na niebie i ziemi mówią, że to przypadkowe potrącenie. Sprawca jednak uciekł z miejsca zdarzenia, a Denielle nie zdołano odratować. Życie Sageva stanie na głowie – nie odpuści jednak póki nie znajdzie winowajcy. Po drodze odkryje również kilka faktów o których wolałby nie wiedzieć.

Stawka większa niż życie

stawka wieksza niz zycie

Rok produkcji: 1967

Gatunek: Sensacyjny/Wojenny/Szpiegowski

Gdzie obejrzeć: TVP VOD

Obsada: Stanisław Mikulski, Krzysztof Chamiec, Emil Karewicz, Bronisław Pawlik, Tadeusz Teodorczyk, Leon Niemczyk

Stawka większa niż życie to popularny serial w reżyserii Janusza Morgensterna (Żółty szalik, Trzeba zabić tę miłość) oraz Andrzeja Konica (Krzyżacy, Wielka wyspa).

Tej produkcji zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. W końcu kto z nas nigdy nie słyszał o osławionym agencie J-23? Przenieśmy się do roku 1941, kiedy to Polak – Stanisław Kolicki rozpoczyna swoją współpracę z radzieckim wywiadem. Zauważalne staje się jego podobieństwo do innego bohatera – Hansa Klossa, a ten fakt szybko zostanie wykorzystany do celów szpiegowskich. Kolicki uciekając na stronę niemiecką, jako agent J-23, rozpoczyna tajną misję. Mężczyzna będąc niezauważonym (a nawet odznaczonym kolejnymi orderami) ujawni istotne plany i dokumenty przeciwnika, używając do tego swojej inteligencji i sprytu.

Biuro szpiegów

Rok produkcji: 2015

Gatunek: Dramat/Szpiegowski

Gdzie obejrzeć: Aktualnie tytuł nie jest dostępny na portalach streamingowych/TV – Canal+

Obsada: Mathieu Kassovitz, Jean-Pierre Darroussin, Sara Giraudeau, Florence Loiret Caille, Gilles Cohen, Alexandre Brasseur

Biuro szpiegów to francuski serial, który ma naprawdę wielu twórców, wśród najbardziej aktywnych reżyserów znaleźli się: Eric Rochant (Valerian i Miasto Tysiąca Planet) oraz Samuel Collardey (Polarny rok, Jak lew).

Guillaume Debailly po kilku latach nieobecności, wraca do Francji. Ostatni czas spędził na tajnej misji w Syrii. Mężczyzna sześć lat pracował pod przykrywką – miał kompletnie inną tożsamość o której ciężko będzie zapomnieć z dnia na dzień. Na dodatek w kraju, czekają na niego nowe wyzwania i nowy tryb pracy. Łatwo pomylić tę produkcję z błachą opowieścią o szpiegach, możecie się jednak miło zaskoczyć. Jest to zdecydowanie jeden z lepszych seriali o tej tematyce, który został doskonale zbudowany. Mówi się nawet iż Agencja Rządowa chwaliła sobie ujęcia Biura Szpiegów, za wierność w odwzorowaniu.

ZOBACZ TEŻ  Polecane seriale na Netflixie - TOP 13

Arsenał Szpiega

arsenal szpiega

Rok produkcji: 2021

Gatunek: Dokumentalny

Gdzie obejrzeć: Netflix

Arsenał szpiega to amerykański serial o tematyce politycznej. Wśród nazwisk producentów i twórców możemy wymienić między innymi Keith H. Melton czy Robert Wallace.

Czym tak naprawdę jest szpiegostwo i jakimi rządzi się zasadami – o ile w ogóle możemy mówić o zasadach – tego dowiemy się właśnie w Arsenale Szpiega. Oprócz posiadania w swoich szeregach dobrego agenta, należy pamiętać o dobrym wyposażeniu. Serial podzielony jest na osiem odcinków, a każdy z nich opowiada o nowym aspekcie tego zawodu. Pozyskiwanie informacji, zabójcze trucizny, perswazja i szantaż, sabotaż, łamacze szyfrów, a może również podwójni agenci? Każdy odcinek trwa około 30. minut podczas których poznacie zbiór sposobów na szpiega idealnego. Czyżby był to przepis na Jamesa Bonda?

The Spy

Rok produkcji: 2019

Gatunek: Dramat/thriller

Gdzie obejrzeć: Netflix

Obsada: Sacha Baron Cohen, Noah Emmerich, Hadar Ratzon Rotem, Nassim Si Ahmed, Yael Eitan, Mourad Zaoui

The Spy to francuski serial trzymający w napięciu, stworzony przez Gideon’a Raffa (Operacja Bracia, Więźniowie wojny), który odpowiadał za reżyserię oraz scenariusz.

Eli Cohen zostaje zrekrutowany i przeszkolony, aby wcielić się w prawdziwego agenta, który musi udać się na niebezpieczną misję w Syrii. Bohater nie raz wpada jednak w niebezpieczeństwo, ponieważ jego metody operacyjne należą do niekonwencjonalnych. Na dodatek jego żona – Nadia Cohen, zostaje sama, ze wszystkimi obowiązkami rodzinnymi na głowie i paroma podejrzeniami. Mężczyzna musi jednak poznać cel ataku jaki Syria chce zgotować Izraelowi i w porę przekazać go odpowiednim osobom. Eli doświadczy również emocjonalnych trudów tego zawodu, z którymi będzie musiał sobie poradzić.

Homeland

Rok produkcji: 2011

Gatunek: Thriller

Gdzie obejrzeć: Canal+ ONLINE

Obsada: Claire Danes, Damian Lewis, Morena Baccarin, Diego Klattenhoff, Jackson Pace, Morgan Saylor

Homeland to serial amerykański serial stworzony przez duet w składzie: Alex Gansa (Z archiwum X, Jezioro marzeń) oraz Howard Gordon (Z archiwum X, Buffy: Postrach wampirów).

Ta produkcja prawdopodobnie należy do jednej z bardziej popularnych na naszej liście. Carrie Mathison to uznana agentka CIA, która podejrzewa sierżanta Nicholasa Brody’ego o najgorsze. Ten żołnierz został uwolniony, po kilku latach niewoli w związku z czym zostaje okrzyknięty wręcz bohaterem. Carrie myśli jednak, że zamiary Nicholasa przez ten czas mogły się diametralnie zmienić i może planować on zamach terrorystyczny na amerykańskiej ziemi. Agentka z pewnością łatwo nie odpuści i zrobi wszystko aby odkryć prawdziwe zamiary bohatera i (jeżeli będzie taka potrzeba) zapobiec zdarzeniu. Carrie jest porywcza i może postawić wszystko na jedną kartę. Czy będzie miała rację? W jej zawodzie, nie ma miejsca na pomyłki.

Obsesja Eve

obsesja eve

Rok produkcji: 2018

Gatunek: Thriller

Gdzie obejrzeć: HBO MAX, Viaplay, Canal+ ONLINE, Play now

Obsada: Sandra Oh, Jodie Comer, Fiona Shaw, Kim Bodnia, Kirby Howell-Baptiste, Owen McDonnell

Obsesja Eve to amerykański serial stworzony przez Phoebe Waller-Bridge, która może być również kojarzona z takimi produkcjami jak: Żelazna Dama czy Żegnaj Christopher Robin.

Eve Polastri to agentka wydziału MI5, która zaczyna być śmiertelnie znużona swoją pracą biurową. Marzyła w końcu o zostaniu prawdziwym szpiegiem – na szczęście, będzie miała okazję sprawdzić się w tej roli. Na horyzoncie pojawia się tajemniczna morderczyni – Villanelle. Eve interesując się jej zbrodniami, stanowczo wykracza poza swoje obowiązki w MI5. Mimo licznych uwag swojego szefa, kobieta drąży dalej. Eve identyfikuje kobietę jako sprawcę (gdyż na pierwszy rzut oka, wszyscy obecni byli przekonani, że to mężczyzna) i dostaje propozycję pracy w MI6. Niestety, a może stety w jej dawnym wydziale, nie ma już dla niej miejsca. Może jednak dzięki tej zamianie uda się schwytać zabójczynię i zapobiec kolejnym morderstwom.

ZOBACZ TEŻ  Noworoczne fajerwerki – styczniowe premiery seriali

Stacja Berlin

stacja berlin

Rok produkcji: 2016

Gatunek: Thriller

Gdzie obejrzeć: Polsat go

Obsada: Richard Armitage, Rhys Ifans, Leland Orser, Michelle Forbes, Richard Jenkins, Tamlyn Tomita

Stacja Berlin to niemiecko-amerykański serial z ogromną ilością twórców, a wśród nich znajdują się miedzy innymi: Christopher Schrewe (Mr. Robot, Fear the Walking Dead) czy John David Coles (House of Cards, Chirurdzy).

Daniel Miller to agent CIA, który obecnie przebywa w Berlinie. Jego zadaniem jest wytropienie niejakiego Thomasa Shaw. Ten człowiek stoi za ujawnieniem poufnych informacji dotyczących amerykańskiego wywiadu. Trzeba więc za wszelką cenę go powstrzymać, chociaż praca w terenie nie będzie należała do prostych i przyjemnych. Sytuacja z pewnością nie będzie jednoznaczna. Intrygi, oszusta, a może nawet podwójni agenci? Daniel biegając po ulicach Berlina, odkryje pewien ślad. Zaprowadzi on go w miejsce, którego nawet agent CIA, mógł się nie spodziewać.

Nocny recepcjonista

Rok produkcji: 2016

Gatunek: Thriller

Gdzie obejrzeć: prime video

Obsada: Tom Hiddlestone, Hugh Laurie, Olivia Colman, Elizabeth Debicki, Tom Hollander, Michael Nardone

Nocny recepcjonista to amerykańsko-angielski mini serial wyreżyserowany przez Susanne Bier, która może być również kojarzona z takimi produkcjami jak: Druga szansa czy W lepszym świecie.

Serial został stworzony na podstawie powieści Johna le Carre, występującej pod tym samym tytułem. Jonathan Pine to właśnie nasz nocny recepcjonista, a na dodatek były żołnierz brytyjskiej armii. Bohater dostaje istotne zadanie, które skupia się na Richardzie Roperze – handlarzu bronią. Jonathan musi za wszelką cenę zbliżyć się do Ropera, zdobyć jego zaufanie oraz dowody, które umożliwią jego szybkie zatrzymanie i skazanie. Żadna z dzisiejszych misji nie jest łatwa i ta też nie będzie, niech nie zwiedzie Was długość serialu! Pine będzie musiał zdać niejeden test „wierności”, który zafunduje mu Roper, a może nawet sam stać się bandytą.

Allo Allo

Rok produkcji: 1982

Gatunek: Komedia/wojenny

Gdzie obejrzeć: TVP VOD, Play now

Obsada: Gorden Kaye, Carmen Silvera, Vicki Michelle, Francesca Gonshaw, Sue Hodge, Richard Marner

Allo Allo to serial wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, który został stworzony przez Davida Crofta (Armia tatuśka, Pan wzywał Milordzie?) oraz Jeremy’ego Lloyda (The Beatles, Morderstwo w Orient Expressie).

Na sam koniec, ciut luźniejsza propozycja, której chyba również nie trzeba przedstawiać. René Artois podczas II wojny światowej, w jednym z Francuskich miast, prowadzi kawiarnię i powiedzmy, że dobrze żyje z Niemieckimi oficerami. Pewnego dnia przychodzi mu jednak ukryć u siebie dwóch angielskich lotników, przyprowadzonych przez francuski ruch oporu. René nie przyjmuje tej informacji zbyt entuzjastycznie, zgadza się jednak na tę przysługę i załatwienie im fałszywych dokumentów. Niedługo później będzie musiał udawać przed oficerami, iż jest swoim bratem bliźniakiem. Na drugim planie wyróżniają się: Edith – żona René, Madame Fanny – teściowa czy też Pułkownik Kurt von Strohm. Każdy z bohaterów, będzie istotnym elementem kolejnych perypetii tego niezwykłego właściciela kawiarni.

Najlepsze seriale szpiegowskie – 10 propozycji – podsumowanie

Napiszcie w komentarzach ile seriali spośród wymienionych przez nas już widzieliście! I który jest waszym faworytem, moim z całą pewnością będzie Allo Allo, które pamiętam jeszcze z dzieciństwa! Trzeba przyznać, że seriale szpiegowskie występują raczej jako thrillery, udało mi się w końcu znaleźć tylko jedną pozycję komediową! Dajcie znać, czy przychodzą Wam do głowy inne tytuły o które moglibyśmy uzupełnić naszą listę, a postaramy się to zrobić!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Julia Jaworska

Cześć! Jestem studentką Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, która kocha się w kinie i teatrze. Uwielbiam sięgać po stare tytuły i przenosić się w czasie. Gdyby tylko agent Cooper istniał naprawdę, bez wątpienia zostałby moim mistrzem.