Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego – wszystko jest powiązane

5 lipca 2018 | Recenzje seriali, Seriale komedie, Seriale Sci-Fi

j

Serial o ekscentrycznym detektywie i jego opornym asystencie rewelacyjnie oddaje klimat powieści Douglasa Adamsa. Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego rozkłada na łopatki i pozostawia z brzuchem obolałym od śmiechu. Jedną z atrakcji w ramach szalonej podróży z osobliwymi bohaterami jest skok na główkę w odmęty absurdu.

Nielogika

Produkcja stworzona przez Maxa Landisa skupia się na losach tytułowego Dirka rozwiązującego zagadki kryminalne przy użyciu niekonwencjonalnych metod. Dziwaczny detektyw twierdzi, że wszystkie rzeczy pozostają ze sobą powiązane. Kieruje się zbiegami okoliczności i przypadkowością wydarzeń, znajdując łączniki między pozornie odległymi zjawiskami. Dirk Gently niespodziewanie trafia do mieszkania Todda, który stracił pracę i źródło finansowania lekarstw dla siostry cierpiącej na zaburzenia lękowe. Mężczyzna bierze intruza za włamywacza i wyrzuca go z domu. Detektyw nie daje jednak za wygraną. Udaje mu się w końcu przekonać Todda do współpracy nad sprawą zaginionej Lydii i brutalnego morderstwa w hotelowym pokoju. Bohaterowie zostają wciągnięci w wir kuriozalnych zdarzeń i zmuszeni do walki z arcygroźnymi bandytami. Próbują odkryć tajemnicę podróżnika w czasie, rozwikłać zagadkę zamiany dusz i dowiedzieć się, dlaczego mały kotek ma wiele wspólnego ze śmiercią kilku osób. Równolegle holistyczna zabójczyni Bart poszukuje Dirka, którego z bliżej nieokreślonych przyczyn zamierza pozbawić życia. Kobiecie towarzyszy mimo woli Ken, znakomity elektryk, i na przekór początkowej niechęci zaprzyjaźnia się ze swoją porywaczką. Choć w scenariuszu absurd goni absurd, okazuje się to jego bodaj największą zaletą.

holistyczna agencja detektywistyczna dirka gently'ego

Źródło: Netflix

Kłopotliwe technologie

W świecie Holistycznej agencji detektywistycznej Dirka Gently’ego nie zabrakło wymyślnych technologii – wehikułu czasu, maszyny przenoszącej duszę do innego ciała i zabójczych harpunów-paralizatorów. Elementy fantastyczne doskonale współgrają z komediowymi, składając się na dzieło o wartkiej akcji, sympatycznych bohaterach i przezabawnych dialogach. Efekty specjalne nie wydają się groteskowe i nie przytłaczają. Na pierwszy plan wysuwa się misternie usnuta intryga, której rozwiązanie nie jest ani oczywiste, ani przeszarżowane.

ZOBACZ TEŻ  Black Mirror - recenzja 2. odcinka 5. sezonu - "Smithereens", czyli zgubny wpływ social mediów
holistyczna agencja detektywistyczna dirka gently'ego

Źródło: Netflix

Cudaczne dwójki

Samuel Barnett (jako Dirk Gently) i Elijah Wood (czyli serialowy Todd Brotzman) stworzyli genialny, diabelnie dowcipny duet, wspaniale dopełniając się we wszystkich wspólnych scenach. Ekstrawagancki detektyw i jego zmęczony życiem pomagier śmieszą niemal na każdym kroku, a wzruszają, gdy zaczynają się zaprzyjaźniać. Inną parą bohaterów wzbogacającą serial o następne okazje do surrealistycznych żartów jest Bart (Fiona Dourif) i Ken (Mpho Koaho). Pokręcona zabójczyni i przerażona jej zachowaniem ofiara porwania uderzają widza potężną dawką komizmu. Na uwagę zasłużyły też ciekawe postacie drugoplanowe – siostra Todda, Amanda (Hannah Marks), poszukująca zaginionej Lydii Farah Black (Jade Eshete) i antagonista Gordon Rimmer (Aaron Douglas). Cała obsada psychodelicznej produkcji wypadła świetnie, błyszcząc pod względem aktorskich umiejętności.

holistyczna agencja detektywistyczna dirka gently'ego

Źródło: Netflix

Hektolitry absurdalnego humoru wylewające się z ekranu, przezabawne zwroty akcji, wciągające zagadki kryminalne, klimatyczny soundtrack, zamiana dusz, podróże w czasie i uciekający corgi – to wszystko składa się na rewelacyjny serial, który potrafi już po pierwszym epizodzie skraść serce widza. Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego gwarantuje wybuchy śmiechu i fantastyczną rozrywkę, dlatego warto poświęcić czas na obejrzenie tego komediowego majstersztyku.

Pst! Muzyka z intro jest fenomenalna!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram