Seriale o syrenach – 8 topowych produkcji

j

Autor: Anna Pikiel

}

Data: 25 października 2021

Kto w dzieciństwie będąc na wakacjach nad wodą, czy to morzem, czy jeziorem, nie pomyślał choć raz o mistycznych syrenach? Jestem też pewna, że wielu z nas w dzieciństwie chciało taką uroczą syrenką być, bo taka właśnie wizja tych istot utarła się w świadomości najmłodszych. Seriale o syrenach więc są w pewnym stopniu ziszczeniem naszych potajemnych, dziecięcych fantazji, choć i mroczniejszych odsłon tych istot nie brak. Myślę, że spokojnie można stwierdzić, że w produkcjach dla dorosłych to właśnie taki wizerunek jest częściej spotykany. Motyw ten nie jest jednak szczególnie często poruszany jako temat główny w serialach, lecz te nieliczne, które jednak o nich traktują są warte uwagi. I to właśnie o nich dziś.

Seriale o syrenach na początek

Syrena

Seriale o syrenach – Eline Powell w roli Ryn.

Legendy i baśnie ludowe od lat głoszą o mistycznej oazie dla syren, która rzekomo miała znajdować się w nadmorskim miasteczku Bristol Cove. Pogłoski te naturalnie przyciągają osoby zainteresowane tematem. Wśród nich znajduje się Ben, błyskotliwy biolog morski, który z czasem zakochuje się w Ryn. Kobieta przybyłą do miejscowości i próbuje na nowo ułożyć swoje życie, jednak rodzący się między parą romans wzbudza wiele podejrzeń współpracowniczki Bena – Maddie.

Produkcja po raz pierwszy ukazała się 29 marca 2018 roku na amerykańskim Freeform i właśnie wtedy było o niej najgłośniej. Seria jest już zakończona i składa się z trzech sezonów.

Tidelands

Elsa Pataky jako Adrielle, tajemnicza kobieta zbierająca przedmioty pokryte tajemniczymi symbolami.
Źródło: Netflix, seriale o syrenach

Cal McTeer po 10 latach spędzonych w poprawczaku wraca do rodzinnego miasta, gdzie, jak się okazuje, społeczność wykazuje paranomalne zdolności. Przed laty została oskarżona o morderstwo policjanta i próbę zatuszowania jego śmierci poprzez podpalenie jego domu. Po dekadzie wyciętej z życia próbuje odzyskać spadek po ojcu, żądając jego części od swojego brata – Augiego, który prowadzi działalność narkotykową, a pieniądze pierze w spółdzielni rybnej. Dziewczyna z czasem poznaje tajemniczą kobietę, która zakupuje przedmioty pokryte enigmatycznymi symbolami. Ta z pozoru niewinna działalność okazuje się niezwykle niebezpieczna, a Cal szybko się o tym przekonuje, w międzyczasie odkrywając sekrety miejsca, w którym się wychowywała.

Produkcja jest debiutancką australijską serią na Netfliksie i, co ciekawe, na ekranach zobaczyć możemy Polaka – Jacka Komana, którego kojarzyć można między innymi z serialu Prokurator, Sali samobójców oraz Chyłki. Tindelands póki co oferuje nam tylko jeden, ale niezwykle angażujący sezon.

Legenda o Błękitnym Oceanie

Lee Min‑ho i Jun Ji-Hyun, główni bohaterowie Legendy o Błękitnym Oceanie

Syrena Shim Cheong podąża za przeznaczeniem, za swoją jedyną prawdziwą miłością – Kimem Moon, synem bogatego przedsiębiorcy. Kiedyś, wieki temu mężczyzna o tej samej twarzy spotkał kobietę wyglądającą identycznie jak Shim, w której się zakochał, a po latach historia kołem się toczy. Kim jednak okazuje się wyszkolonym oszustem i złodziejem, co więcej, jest w skrajnie niebezpiecznej sytuacji.

Południowokoreańska produkcja jest dostępna w języku polskim na platformie Viki. Szukajcie jej pod tytułem „The Legend of the Blue Sea – Legenda o Błękitnym Oceanie”.

The Starry Night, The Starry Sea

Bea Hayden i Shaofeng Feng na oficjalnym obrazie serialu.

Shen Luo z powodów prywatnych decyduje się powrócić do rodzinnego miasta, gdzie wychowywała się pod okiem swojego dziadka. Kiedy okazuje się, że zdiagnozowano u niego raka, dziewczyna postanawia się nim zaopiekować, a więc zostać na dłużej w rodzinnym domu. Spotyka Wu Julan, który okazuje się mistyczną postacią, znaną jedynie z baśni i legend. Możecie się więc domyślać, że jest trytonem. Między parą tworzy się silna więź, lecz w życiu nie zawsze jest kolorowo i tu również pojawiają się problemy nie do przejścia. A może jednak?

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o milenialsach

Chińska produkcja jest adaptacją powieści o tym samym tytule autorstwa Tong Hua.

Surplus Princess

Główni aktorzy grający w produkcji Surplus Princess.
Yonhap News

Zakochana w celebrycie Kwon Shi-kyung Aileen ratuje ukochanego przed utonięciem, kiedy ten przypadkowo wpada do wody. Nie jest jedyną adoratorką mężczyzny, bo i jego ludzka znajoma, stażystka na planie filmowym darzy go uczuciem. To właśnie ona wyciąga go z wody. Aileen chcąc jednak zawalczyć o swoje marzenia, decyduje się spożyć miksturę, która pozwala jej zostać człowiekiem. Jest tylko jeden, dość poważny warunek, a mianowicie musi znaleźć prawdziwą miłość i ma na to jedynie 100 dni. Po tym czasie zamieni się w pianę morską, przepadnie. Dziewczyna jednak nie zważa na konsekwencje i pragnie zdobyć to, co od dawną ją fascynuje – człowieczeństwo. W międzyczasie pojawiają się jednak miłosne komplikacje, a dziewczynie zagraża zesłane na nią niebezpieczeństwo.

Czuć klimaty znanej nam Małej Syrenki? I bardzo dobrze, bo to właśnie na baśni Andersa opiera się fabuła tej południowokoreańskiej produkcji.

Seto no Hanayome

Nagasumi i San z anime Seto no Hanayome
Screen z YouTube, seriale o syrenach dla fanów anime

Wakacje to jest ten moment, na który cały rok czeka niejeden uczeń. Tak też było w przypadku Nagasumi Michishio, który liczył na letni relaks. Wybrał się, wraz z rodzicami, do dziadków nad morze, a wakacje te zmieniły jego życie w niespodziewany sposób. Chcąc eksplorować piękno nadmorskiej krainy Mishishio decyduje się udać na pobliską plażę. Nie stroni od kąpieli, lecz wtedy zdarza się rzecz, która dla wielu okazać mogłaby się śmiertelna. Łapie go skurcz, a w kulminacyjnym momencie jego oczom ukazuje się syrena. Jakiś czas później budzi go ojciec, a historia opowiadana przez Nagasumi wydaje się każdemu wręcz absurdalna. Szybko jednak okazuje się, że chłopak mówił prawdę, a dziewczyna zjawia się w progu ich domu z dziwną propozycją.

Małżeństwo wydaje się zupełnie nietypową wizją dla Mishishio, choć nie do odrzucenia. W świecie, z którego pochodzi syrena, jest jedna, niepodważalna zasada. Jeśli istota ludzka zobaczy syrenę, jedno z nich musi zginąć. Wyjątkiem jest oczywiście wspomniane wcześniej małżeństwo.

Coś dla fanów anime i tu się znalazło. Historia oparta na japońskiej mandze, a produkcja znana jest również pod nazwami „Inland Sea Bride”, „My Bride is a Mermaid!” lub też, jak kto woli, „瀬戸の花嫁”.

Uwaga! Nostalgia

H2O: wystarczy kropla

Główne bohaterki serialu H2O w syreniej postaci

Pamiętacie to? Gdy tylko zaczęłam rozważać tworzenie tego rankingu, od razu pomyślałam o tej produkcji. Byłam jej totalną fanką w dzieciństwie. Może i nie jest to najambitniejsza pozycja na liście, ale zdecydowanie konieczna!

Emma Gilbert, Cleo Sertori (moja ulubiona w dzieciństwie) i Rikki Chadwick przypadkiem odkrywają jaskinię na pobliskiej wyspie, gdzie nieumyślnie zdobywają pewne umiejętności, z czego jedną z nich jest możliwość przemiany w syreny po każdym kontakcie z wodą. Od tej pory ich życie się skomplikowało, tym bardziej że każda z nich stale ma z nią kontakt na co dzień. Za wszelką cenę chcą utrzymać sprawę w tajemnicy, ale nie jest takie proste.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o nastolatkach i trudach dorastania – subiektywna lista

Produkcja jest dostępna na Netfliksie i uwaga, dla niektórych jest absolutnie, doszczętnie nostalgiczna.

Syreny z Mako

Głównie bohaterki Syren z Mako w wodzie.

Nastoletni Zac wybiera się na biwak wraz ze swoim przyjacielem. Ku jego (nie)szczęściu tej nocy akurat jest pełnia. Chłopak przypadkowo wpada do jeziorka, gdzie, podobnie jak w H2O, zyskuje niezwykłe umiejętności. Dnia następnego odkrywa, że stał się trytonem, a 3 syreny, które wcześniej mu pomogły, próbują odebrać mu jego nowe, paranormalne zdolności. W tym celu Lyla, Nixie i (o ironio) Sirena, które od urodzenia były syrenami, aby zapobiec katastrofie, przemieniają się w ludzi i na nowo uczą się żyć.

Spin-off poprzedniej pozycji. Dwie powyższe propozycje, „H2O: wystarczy kropla” i „Syreny z Mako”, to nie tylko seriale o syrenach, ale i dramat dotyczący życia nastolatków.

Mała Syrenka

mala syrenka
seriale o syrenach

Ariel, tytułowa syrenka, jest córką króla morskiej, mistycznej krainy – Atlantyki. Wychowuje się w towarzystwie swoich syrenich sióstr, a w przeżywanych przygodach towarzyszą jej morscy przyjaciele, w tym ryba Florek. Wspólnie rozwiązują zagadki, doświadczają ciekawych incydentów oraz bawią się przy tym wyśmienicie.

Historia, której nie muszę obszernie opisywać, bo jestem pewna, że każdy ją zna. W końcu niejednokrotnie była motywem głównych wśród twórców. Inspirowana jest oczywiście baśnią Hansa Christiana Andersa. Kultowa już produkcja, kolejna na liście, która dostarczy masę nostalgii. Część z was kojarzyć może ją z dobranocek, ale i z serii emitowanej kiedyś na TVP1 „Walt Disney przedstawia”. Produkcja jest powiązana z filmem z 1989 roku o tym samym tytule.

Dodatek

Akwamaryna

Akwamaryna z filmu o tym samym tytule wraz z przyjaciółkami.

Tytułowa Akwamaryna jest syreną, która tuż przed ślubem z trytonem z niego rezygnuje. Jako jedna z niewielu morskich, mistycznych istot wierzy w istnienie prawdziwej miłości i nie godzi się na życie, jakie dla niej zaplanowano w błękitnej głębi. Wyrzucona podczas jednej z burz z morza zostaje odnaleziona przez dwie dziewczyny, z którymi nawiązuje więź, a w zamian za pomoc oferuje spełnienie jednego życzenia.

Choć jest to ranking seriali, chciałabym wspomnieć o produkcji filmowej. Tę pozycję kojarzę już z czasów dzieciństwa i, tak samo jak w przypadku H2O, od razu o niej pomyślałam.

Metamorfoza

Główny bohater filmu Metamorfoza.
Teleman

Młody Cody Griffin wiedzie całkiem normalne, szczęśliwe nastoletnie życie. Wszystko jednak się zmienia kiedy w dniu jego trzynastych urodzin zaczynają się dziać z nim dziwne rzeczy. Stale odczuwa pragnienie, na jego ciele pojawiają się łuski i płetwy, potrafi kontrolować elektryczność. Zastanawia co się z nim dzieje. Kiedy jeden z kolegów w klasie mówi mu, że staje się trytonem, Cody nie chce w to uwierzyć, uważa to za śmieszne. Wkrótce jednak zaczyna rozważać tę myśl, a jego życie nabiera niepokojącego tempa.

Kolejna propozycja filmowa i ostatnia już w tym zestawieniu. Jest to produkcja familijna, która ukazała się w 1999 roku na Disney Channel.

Seriale o syrenach – podsumowanie

Muszę przyznać, że bardzo przyjemnie tworzyło mi się ten ranking. Może to ze względu na sentyment, którym darzę syreny? W końcu w dzieciństwie moja ulubiona książka właśnie o nich opowiadała („Nie całkiem syrenka. Syrenia wyspa” Lindy Chapman). Tak czy inaczej, w internecie nie ma zbyt wielu artykułów kumulujących seriale o syrenach w jednym miejscu, więc mam nadzieje, że każdy z zainteresowanych tematem znajdzie tu coś, co go zaciekawi. I być może przypomni wam o czymś, co oglądaliście kiedyś?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Ewa

    Super się czyta. Szczególnie tę recenzję, których realizacje znam.
    A inne…Po przeczytaniu chyba obejrzę.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze