w

Seriale historyczne – TOP 10

the crown

Historia to świetne pole do popisu dla wszelkiego rodzaju twórców. Powstają zarówno książki historyczne, filmy, jak i seriale historyczne, w których ciągu fabularnym poznajemy przeszłość naszych dziejów. Przedstawiamy najlepsze oraz najpopularniejsze seriale historyczne.

Seriale historyczne – TOP 10

Dynastia Tudorów – serial historyczny o Henryku VIII

dynastia tudorów
Źródło: Showtime

Dynastia Tudorów to historia panowania jednego z najbardziej znanych królów Anglii Henryka VIII Tudora. Czasy jego władzy to jeden z najbardziej opisanych momentów dziejów Anglii. To on poprzez liczne swoje romanse, żony i rozwody, sprzeciwił się papieżowi i ustanowił w Anglii – anglikanizm, stawiając siebie i przyszłych królów w funkcji nie tylko świeckiego władcy, ale również władcy kościoła. Król o niezbyt przyjemnej fizjonomii, zyskał nowe wcielenie, przystojnego władcy, w którego rolę wcielił się Jonathan Rhys-Meyers. Dynastia Tudorów niejako stworzyła nowe oblicze współczesnego serialu historycznego, gdzie przedstawiane wydarzenia historyczne zyskują współczesną dynamikę. Serial od Showtime i BBC to historia pełna seksu i przemocy, ale również wydarzenia, które faktycznie miały miejsce.

Rodzina Borgiów  – kontrowersyjna historia z Watykanu

rodzina borgiów
Źródło: Showtime

Seriale historyczne od Showtime są do siebie podobne, ponieważ cechują je kontrowersyjne wydarzenia z historii. Rok po zakończeniu Dynastii Tudorów, powstał kolejny serial historyczny tejże stacji. Tym razem również wzięto pod warsztat kontrowersyjną sylwetkę z dziejów świata, czyli papieża Aleksandra VI. O rodzinie Borgiów mówi się, jako o pierwszej mafii w historii Włoch. Na pewno rodzina Borgiów w tenże sposób się zachowywała, zabijając przeciwników i biorąc władzę w swoje ręce. Nic by nie było w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że na czele tej rodziny stał sam papież Aleksander VI, który przede wszystkim rodziny mieć nie powinien. Papież – kochanek wszystko to jednak posiadał, a dla utrzymania rodziny u władzy potrafił zrobić bardzo wiele. W rolę Aleksandra VI wcielił się znakomity Jeremy Irons, co z pewnością przyciągnęło nie jedną osobę do obejrzenia tego serialu historycznego.

Nastoletnia Maria Stuart – serial o Królowej Szkotów

serial historyczny nastoletnia maria stuart
Źródło: hir.ma

Nastoletnia Maria Stuart (ang. Reign) to amerykański serial emitowany przez stację The CW. Produkcja opowiada o nastoletnich latach Marii – Królowej Szkotów, która bardzo wcześnie objęła tron po swoim zmarłym ojcu. Reign to serial historyczny, w którym nie zabrakło intrygujących pomysłów oraz dobrze wykreowanych postaci. Serial o Królowej Szkotów stał się ulubieńcem widzów na całym świecie, o czym świadczą kolejne nominacje oraz nagroda People’s Choice za nowy ulubiony serial dramatyczny.

The Crown – serial historyczny o królowej Elżbiecie i jej rodzinie

seriale historyczne the crown
Źródło: Guees What

Seriale z historią w tle należą do najdroższych produkcji telewizyjnych, a na tej liście co najmniej 3 seriale historyczne należą do grona najdroższych seriali w historii telewizji. Na 10 odcinkowy pierwszy sezon The Crown wydano ponad 130 milionów dolarów i widać to na każdym kroku, w każdym wnętrzu i każdym kostiumie noszonym przez aktorów. Sama replika sukni ślubnej królowej Elżbiety, która była noszona jedynie przez 9 minut, kosztowała 37 tysięcy dolarów. No dobrze, ale The Crown nie zachwyca jedynie bogactwem, ale przede wszystkim fabułą, skupiającą się zarówno na problemach historycznych, jak i rodzinnych monarchii brytyjskiej. Dla fanów seriali historycznych pozycja do koniecznego obejrzenia, oczywiście jeśli jeszcze jej nie widzieli.

Wikingowie – początki inwazji Normanów na Europę

seriale historyczne Wikingowie
Źródło: Gazeta Pomorska

Wikingowie to serial historyczny, który nie wystartował z ogromnym budżetem. Twórcy starali się oddawać jak najwięcej szczegółów w realiach ekspansywnych Normanów, co spowodowało sporą oglądalność i większe budżety na kolejne sezony. A co za tym idzie bardziej spektakularne sceny batalistyczne. Serial skupia się na losach legendarnego Ragnara Lodbroka, a w późniejszych sezonach jego synów oraz ich podbojach terytorialnych. Serial historyczny od stacji History to produkcja starająca się bazować na normańskich legendach, ale twórcy dodają też wiele fikcyjnych wątków.

Rzym – między republiką a cesarstwem

Serial Rzym
Źródło: WallDevil

Rzym od HBO, pomimo upływu 13 lat, nadal wygląda bardzo dobrze. A to wszystko dlatego, że każdy z powstałych 22 odcinków serialu historycznego pochłaniał około 10 milionów dolarów. Koszty produkcji doprowadziły do jego zakończenia. Akcja serialu toczy się w czasach przed Chrystusem, kiedy rozpadała się Republika Rzymska a powstawało Cesarstwo. Głównymi bohaterami opowieści są legioniści – Lucjusz Vorenus oraz Tytus Pullo. Rzym, jak większości seriali historycznych mieszał fikcyjne wydarzenia z tymi historycznymi, dlatego mimo autentycznej realizacji, nie był w stu procentach zgodny z ówczesną rzeczywistością, co oczywiście nie sprawiło, że serial oglądało się mniej przyjemnie.

Spartacus – powstanie niewolników, ale przede wszystkim walki gladiatorów

serial historyczny Spartacus
Źródło: Deadline

Serial Spartacus to produkcja, dzięki której mała telewizja kablowa Starz zaczęła być rozpoznawalna. Nie do końca można nazwać go historycznym, ponieważ głównie skupiał się na przykrościach życia gladiatorów, walkach i seksie. Dopiero w ostatnim z sezonów doszło do buntu niewolników wywołanego przez Spartacusa. Formuła serialu jednak dosyć szybko się wyczerpała, powstał również miniserial osadzony w tym świecie, czyli Bogowie Areny.

Kompania Braci – działania armii amerykańskiej w Europie

kompania braci
Źródło: Pinterest

Seriale historyczne o losach II wojny światowej to chyba pewna domena HBO. Kompania Braci pokazuje losy Kompanii E, 506, Spadochronowego Pułku Piechoty 101, Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonej, której działania miały miejsce na terenie Europy. Losy żołnierzy pokazywane są od początku, czyli od procesu szkolenia, poprzez lądowanie w Normandii i upadek Trzeciej Rzeszy. Produkcja opiera się na książce Stephena E. Ambrose’a o tym samym tytule i przedstawia wydarzenia ze wspomnień uczestników wojny, którzy w prologach serialu pojawiają się również osobiście. Kompania Braci to jeden z najdroższych seriali w historii telewizji i w niczym nie ustępuje nawet kinowym hitom, traktującym ten sam temat historyczny. Kompania Braci zdobyła uznanie zarówno krytyków i widzów, otrzymując Złotego Globa i nagrodę Emmy.

Pacyfik – losy II wojny światowej na Pacyfiku

Pacyfik
Źródło: Pinterest

Pacyfik to najdroższy serial historyczny, jeśli policzymy ilość przeznaczonego budżetu na jeden odcinek. Każdy z 10 odcinków miniserialu kosztował ok. 20 milionów dolarów. Opowiada historię trzech żołnierzy amerykańskiej Piechoty Morskiej, którzy walczą na wyspach Pacyfiku podczas II wojny światowej. Serial został wspaniale zrealizowany! Możemy zobaczyć w nim takie wydarzenia z II wojny światowej jak: Walki o Guadalcanal, Bitwę o przylądek Gloucester, Bitwę o Peleliu, Bitwę o Iwo Jimę o raz Bitwę o Okinawę. Scenariusz opiera się na źródłach książkowych – Helmet for My Pillow Roberta Leckiego oraz With the Old Breed Eugene’a B. Sledge’a.

Polski serial historyczny – Czas Honoru

Czas honoru
Źródło: TVP

W rankingu znalazło się również miejsce na polski akcent, czyli jeden z najlepszych polskich seriali historycznych – Czas Honoru. Opowiada historię żołnierzy należących do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej czy Delegatury Sił Zbrojnych, określanych powszechnie jako Cichociemni. Twórcy inspirowali się tu historiami polskich dywersantów, którzy zostali przeszkoleni w Anglii, aby potem powrócić do ojczyzny okupowanej przez nazistów i konspiracyjnie walczyć o wolność kraju. Sezony I, II, III toczą się w 1941 roku, sezon IV od kwietnia do czerwca 1944 roku, a sezon V i VI po zakończeniu II wojny światowej. Sezon VII zmienia nieco chronologię skupiając się na powstaniu warszawskim.

Patryk Augustowski

Napisane przez Patryk Augustowski

Zapalony fan wszelkiej maści fantastyki, tej na małym ekranie, jak i literackiej. Naukowo zajmował go temat historii alternatywnych - zaliczanego do fantastyki naukowej, dlatego tak bardzo cieszy go fakt, że niektóre z nich pojawiają się na małym ekranie - Człowiek z Wysokiego Zamku od Amazon Prime czy SS-GB produkcji BBC One. Na co dzień ogląda jednak seriale każdego gatunku, doceniając ich walory na serialowy.pl.

2 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Borgiowie przedstawieni jako renesansowi Corleonowie rządzą, podobnie Jeremy Irons w roli obłąkanego Rodriga Borgii 😉

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

once upon a time cancelled

Serialowa prasówka do drugiego śniadania [07.02.2018]

dark

Kiedy jest Mikkel? Recenzja Dark