Wikingowie to historyczny serial telewizyjny stworzony i napisany przez Michaela Hirsta dla kanału History. Produkcja kręcona była w Irlandii, a premiera pierwszego odcinka miała miejsce 3 marca 2013 r. w Kanadzie. W styczniu 2019 roku ogłoszono, że 20-odcinkowy szósty sezon, który został zamówiony 12 września 2017 roku będzie ostatnim.

Serial Wikingowie inspirowany jest sagami o Ragnarze Lothbroku, jednym z najbardziej znanych legendarnych bohaterów nordyckich. Serial opowiada historię Ragnara, który będąc rolnikiem, zyskuje sławę dzięki udanym najazdom na Anglię i ostatecznie staje się królem skandynawskim, przy wsparciu swojej rodziny i wojowników. Po śmierci Ragnara późniejsze sezony śledzą losy jego synów i ich przygody w Anglii, Skandynawii i na Morzu Śródziemnym. W głównych rolach występują: Travis Fimmel, Clive Standen, Gabriel Byrne, Katheryn Winnick, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Gustaf Skarsgård.

Wikingowie wyróżniają się na tle innych seriali doskonałą charakteryzacją, wciągającą fabułą i świetną grą aktorską. Produkcja została uhonorowana nagrodami jak Satelity, IFTA, Złota Szpula, a także wielokrotnie była nominowana do nagród Emmy.