Najlepsze dokumenty naukowe Netflix – warto obejrzeć te 10 produkcji!

j
}

Data: 16 czerwca 2021

Najlepsze dokumenty naukowe Netflix to subiektywne zestawienie ciekawych propozycji, które możecie znaleźć na tej platformie. Skupimy się dzisiaj na tematyce naukowej, dzięki czemu przygotowane przeze mnie seriale, nie tylko sprawią, ze miło spędzisz czas ale też, mam nadzieję, przekażą Ci wartościową wiedzę. Są tu propozycje zarówno dla pasjonatów kosmosu, jak i osób lubiących przyrodę, podróże, a także tych których ciekawi ludzkie ciało.

1. Człowiek od środka

Serial dokumentalny Człowiek od środka to produkcja z 2021 roku opowiadająca o tym, jak funkcjonuje ludzki organizm. Wiedza zawarta w tym tytule, opiera się na badaniach naukowych oraz subiektywnych opowieściach bohaterów. Serial składa się z 6 odcinków, gdzie w każdym omawiany jest inny temat.

Na początek bokserka posiadająca bioniczną rękę, opisuje sposób jej działania, dzięki systemowi nerwowemu. W kolejnych odcinkach poruszane są tematy: tętna i jak pomaga ono w przeżyciu ekstremalnych wydarzeń z życia, jak czerpana jest energia z pożywienia, w jaki sposób działa system odpornościowy, jak pracują nasze zmysły oraz z czym wiążą się narodziny.

Najlepsze dokumenty naukowe Netflix - Człowiek od środka
Grafika Google

2. Obce światy

Seriale naukowe o kosmosie mają swoją rzeszę fanów. Wśród ciekawych tytułów jest serial Obce światy, czyli brytyjska produkcja, wyemitowana 2 grudnia 2020 roku w serwisie Netflix. Ostatnie odkrycia astronomów, którzy uzgodnili, że poza naszym Układem Słonecznym, są tysiące innych planet, zainspirowały twórców dokumentu do zastanowienia się, jak wyglądałyby na nich życie. Opierając się na prawach, które znamy z Ziemi, postanowili za pomocą CGI zwizualizować obcych, ich sposób odżywiania, rozwoju i rozmnażania.

Dokument składa się z czterech odcinków, trwających po około 44 minuty. Narrację prowadzi angielska aktorka, Sophie Okonedo. Produkcja to idealne połączenie fikcji z faktami naukowymi. Swoich zwolenników znajdzie zarówno wśród fanów seriali dokumentalnych, a także wśród miłośników science-fiction.

obce swiaty
Grafika Google

Headspace

Headspace to firma działająca na rynku od 2010 roku, która ma swoją główną siedzibę w Santa Monica w Kalifornii. Andy Puddicombe poświęcił znaczną część swojego życia na naukę medytacji. Postanowił swoje doświadczenie przekazać jak największej ilości osób na świecie, stąd zrodził się pomysł stworzenia aplikacji do medytacji Headspace. Dodatkowo, w 2021 roku, współpracując z platformą Netflix, firma wyprodukowała dwa seriale animowane, opisane poniżej,

ZOBACZ TEŻ  Seriale przyrodnicze Netflixa, które warto obejrzeć z dziećmi - 7 propozycji

3. Poradnik Headspace: Medytacja

Poradnik Headspace: Medytacja to pierwszy dokument powstały we współpracy firmy Headspace i Vox Media Studios. Wspomniany już wcześniej Andy Puddicombe, postanawia w tych ośmiu, 20-minutowych odcinkach przedstawić odbiorcy korzyści wynikające z medytacji, opierając się na badaniach naukowych. Dodatkowo, każda część uczy innej techniki i kończy się wspólną sesją medytacji. Celem dokumentu jest pokazanie, że taka praktyka jest łatwa, przyjemna i dostępna dla każdego.

headspace medytacja
Grafika Google

4. Poradnik Headspace: Sen

Poradnik Headspace: Sen to dokument, który przy pomocy animacji, pomaga widzowi zrozumieć jak poprawić jakość swojego snu. Serial opiera się na siedmiu, krótkich odcinkach (około 19 min każdy), w których poruszane są takie tematy jak: bezsenność, tabletki nasenne, telefony czy stres. Na końcu każdej części, wprowadzona jest sesja wyciszenia, która ma pomóc odbiorcy w relaksacji i zasypianiu.

headspace sen
Grafika Google

5. Podróże z Zakiem Efronem

Podróże z Zaiem Efronem to amerykański serial dokumentalny, który został wyemitowany na platformie Netflix w lipcu 2020 roku. Występują w nim znany aktor Zac Efron oraz autor książki “Pięć zdrowych nawyków”, Darin Olien. Mężczyźni pełnili także funkcje producentów wykonawczych.

Dokument skupia się na podróżach Zaca Efrona do ośmiu różnych zakątków świata: Islandii, Francji, Kostaryki, Sardynii, Limy, Portoryko, Londynu oraz Iquitos. Serial wyróżnia się od innych tego typu produkcji, tym, że widz rzeczywiście może czegoś się nauczyć, a nie tylko pooglądać ładne widoki. Bohaterzy zahaczają o różne ciekawostki ze świata, poruszają tematy związane z ekologią, a to wszystko jest przeplatane odpowiednią dawką humoru.

podroze z zaciem
Grafika Google

6. Niemowlęta

Niemowlęta to kolejny serial z serii dokumenty naukowe Netflix. Jego produkcja zajęła 3 lata i swoim zasięgiem objęła 15 rodzin. Produkcja dokładnie opisuje, w jaki sposób niemowlęta uczą się i poznają świat w swoim pierwszym roku życia. Twórcy posłużyli się w tym celu badaniami naukowymi oraz najnowszą technologią. Dzięki temu, mamy informację, jak niemowlęta nawiązują pierwszą więź z rodzicami, jak uczą się karmienia i raczkowania, oraz wiele więcej.

Swoimi odkryciami dzielą się: Rebecca Spencer z Uniwersytetu Massachusetts w Amherst, Michael Georgieff z Uniwersytetu Minnesoty, Ruth Feldman, profesor w IDC Herzliya w Izraelu oraz Susan Lynch z Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco. Za produkcję serialu odpowiedzialne jest studio Nutopia, słynące z tworzenia wysokiej jakości i w wielkiej skali, dokumentów.

niemowleta
Grafika Google

7. W świecie danych

W świecie danych to dokument, w którym kanadyjski dziennikarz, Latif Nasser, sprawdza w jaki sposób jesteśmy połączeni między sobą i ze wszechświatem. W tym celu, bohater udaje się w różne zakątki świata, aby udowodnić, że istnieje więź między ludźmi z całego globu. Stara się również pokazać, że każda mała, codzienna rzecz, jak np. poranna toaleta czy powietrze mają wpływ na galaktykę oraz ważne wydarzenia ze świata, m.in. katastrofa statków.

ZOBACZ TEŻ  Poznaj szefa swego po gabinecie jego – zestawienie serialowych biur i ich właścicieli
w swiecie danych
Grafika Google

8. Nasza planeta

Dokumenty naukowe Netflix to również często tematyka przyrodnicza. Platforma ma tak dużo tytułów w tej dziedzinie, że powstał osobny artykuł na ten temat: Seriale przyrodnicze Netflixa, które warto obejrzeć z dziećmi. W tym zestawieniu skupię się na produkcji Nasza Planeta, która swoją premierę miała w 2019 roku. Do jej nakręcenia twórcy potrzebowali aż 4 lata, podczas których 600-osobowa ekipa odwiedziła 50 krajów, gdzie nagrywała odpowiednie klipy.

Głównym narratorem serialu jest David Attenborough, znany angielski dziennikarz, który podróżom i naturze poświęcił zdecydowaną większość swojego życia. W polskiej wersji, głosu użycza niezastąpiona Krystyna Czubówna. Dokument prezentuje różnorodność siedlisk, jaką znajdziemy na całym świecie, od głębin morskich, po Arktykę, aż po Dżunglę w Ameryce południowej. Serial doczekał się ośmiu odcinków, z czego każdy trwa po około 50 min.

ourplanet

9. Selekcja nienaturalna

Selekcja nienaturalna to czteroodcinkowy serial, którego twórcami są Leeor Kaufman i Joe Egender. Jest to bardzo ciekawa pozycja wśród dokumentów Netflixa, ponieważ przedstawia opinie naukowców, etyków, hakerów i znawców technologii. To właśnie dzięki rozwojowi możemy oczekiwać odmiany w przyszłości naszego ludzkiego gatunku.

W tym miniserialu, widz może przyjrzeć się pracy osób, które na co dzień zajmują się modyfikacjami genetycznymi. Te eksperymenty umożliwiają pozbycie się chorób, wyboru cech dziecka oraz tzw. “hakowania biologii”. Wszystkie te zabiegi stawiają przed ludźmi wiele pytań m.in. czy jest to etyczne i czy polepszy, a może pogorszy to naszą przyszłość.

selekcja nienaturalna
Grafika Google

10. Wielkie zagadki świata

Dokumenty naukowe Netflix to nie tylko projekty, których pomysłodawcy to wielcy naukowcy. W przypadku Wielkie zagadki świata, głównym twórcą jest youtuber Felipe Castanhari, który obejmuje również funkcję prezentera. W tym ośmioodcinkowym dokumencie dowiemy się, m.in.: co tak naprawdę dzieje się w Trójkącie Bermudzkim czy Globalne ocieplenie to spisek oraz czy jest możliwe podróżowanie w czasie.

wielkie zagadki swiata
Grafika Google

Najlepsze dokumenty naukowe Netflix – podsumowanie

To już wszystkie dokumenty naukowe Netflix, które przygotowałam na potrzeby tego zestawienia. Według moich spostrzeżeń, jest to gatunek, który zbiera coraz większą rzeszę fanów, dlatego przypuszczam, że platforma będzie sukcesywnie emitować coraz to lepsze i ciekawsze dokumenty. Na ten moment zachęcam do obejrzenia wyżej wymienionych tytułów i podzielenia się w komentarz, swoimi ulubionymi produkcjami naukowymi.

A jeśli nie chcecie ograniczać się do tematyki naukowej, to na naszej platformie istnieje również zestawienie najlepszych dokumentów Netflixa, w którym znajdziecie inne, ciekawe propozycje, m.in. z dziedziny sportu i historii.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.