8 Najlepszych anime w historii

j

Autor: Piotr Fidala

}

Data: 6 października 2021

Anime jest dla wielu z nas wyjątkową formą rozrywki tworzoną przez niebywale utalentowanych ludzi w dziedzinie animacji. Na przestrzeni lat zostało utworzonych naprawdę wiele wspaniałych animacji, które wciąż zachwycają starych, jak i nowych widzów. Dlatego dzisiaj chciałbym wam przedstawić 8 Najlepszych anime w historii, które swym unikalnym wdziękiem i genialnie przeprowadzoną fabułą podbiły serca milionów, przez co naszym zdaniem zasługują na miano najlepszych w historii.

1. Berserk

anime

Berserk to cudowne, a raczej makabryczne średniowieczne anime, które obciąża nasze barki potężnym dark fantasy. Głównym bohaterem jest tajemniczy szermierz o imieniu Guts, który włada ogromną stalą, mogącą przepołowić na pół wielu opancerzonych przeciwników. Gdy napotyka on na swej drodze białowłosego Griffitha, nieświadomie zaczyna pchać kołowrotek losu, ukazujący nam niesamowity obraz mrocznego średniowiecza.

To, co jednak sprawiło, że Berserk zapisał się wyraziście na kartach historii anime, to jego niecodzienna głębia w motywach postaci i ich dobrze przeprowadzony rozwój. Nie mamy tutaj tylko stos trupów pływających w morzu pełnym krwi, ale i też rozbudowaną dynamikę postaci.

2. Neon Genesis Evangelion

neon genesis evangelion t89z

Można powiedzieć, że to swoista ewangelia dla oglądaczy anime i nieskończony mem dla ludzi, którzy go nie oglądali. Neon Genesis Evangelion to anime z gatunku mecha, przedstawiające historie nieśmiałego chłopca o imieniu Shinji, który musi stawić czoła aniołom z kosmosu i znaleźć w sobie siłę do akceptacji wad naszego świata.

Nie dalekie od prawdy jest stwierdzenie, że to anime jedyne w swoim rodzaju, które zainspirowało i zrewolucjonizowało przyszłe kreacje japońskie. Powodem, dla którego Evangelion jest uważany jednym z najlepszych anime w historii, jest z pewnością fakt, że obrazuje on bardzo złożoną psychikę postaci, a ich często realne problemy trafiają tak mocno w nasze serca, że ciężko nam się z nimi nie utożsamiać.

3. OreGairu (My Youth Romantic Comedy Is Wrong, As I Expected)

oregairu 3

Być może zacznę od tego, że na pierwszy rzut oka, wydawać nam by się mogło, że jest to typowe głupiutkie komediowe anime. Jednakże OreGairu ma nam o wiele więcej do zaoferowania niż większość animacji spod tego gatunku. Mamy tutaj przed sobą inteligentnie napisaną opowieść, która potrafi nas rozbawić do łez bądź zasmucić prawdami o relacjach międzyludzkich, z których mogliśmy sobie nie zdawać sprawy. Postacie gatunkowo są śmieszne, natomiast ich unikatowa głębia sprawia, że nie sposób nam oderwać oczu od tego dzieła. Szczególnie taką głębię widzimy w Hachimanie, głównym bohaterze całej serii, który pokazuje nam swoją pokrętną filozofię życia.

ZOBACZ TEŻ  Pełna akcji zapowiedź serialu Cowboy Bebop

4. Cowboy Bebop

lllll

Macie czasami takie chwile, że kiedy oglądacie jakiś film bądź serial, to stwierdzacie w sumie, że wam się podoba, ale nie potraficie właściwie sprecyzować czemu, więc odpowiadacie po prostu, że ma coś w sobie?

Taki właśnie jest Cowboy Bepop. Nie mam w nim niczego takiego, co byśmy już nie widzieli w żadnym filmie czy serialu. A jednak urzeka nas swoją atmosferą, przyjemnymi postaciami, ciekawą lekką fabułą. Jego swoisty ton i akcja idąca swoim ruchem zegara, zachwyca niezliczoną ilość osób, dzięki czemu Cowboy Bebop jest często nominowany do najlepszych anime na świecie.

5. Death Note

aaaaa

Death Note, zapisz w Notatniku Śmierci imię i nazwisko osoby, którą chcesz zabić, a notatnik za pośrednictwem Boga Śmierci spełni twe życzenie. Brzmi znajomo prawda? Wielu z nas marzyło o podobnym przedmiocie. Ale czy kiedykolwiek przyszło wam do głowy, co by się stało, gdyby taki przedmiot o niezwykle śmiercionośnej mocy wpadł w ręce nastolatka o wielkiej ambicji do wprowadzenia idealistycznego ładu na świecie? O tym właśnie jest Death Note. W mistrzowski i intrygujący sposób przedstawił losy Lighta Yagamiego, który dostając taką szansę, walczy z przerażającą determinacją ze złem tego świata. A my oglądając jego zmagania, widzimy, do czego taka wielka ambicja może doprowadzić.

6. Attack on Titan

218 2180031 shingeki no kyojin season 2 episode 1 22

Shinzou wo Sasageyo! Oddaj swe serce dla sprawy żołnierzu! Attack on titan jest dosyć nową animacją, która zdominowała rynek świetną oprawą graficzną i muzyczną. Postacie są świetnie napisane, a ich rozwój z odcinka na odcinek jest coraz bardziej satysfakcjonujący. Sama fabuła mocno wciąga, przez co nieustannie zbiera coraz to większą rzeszę fanów, którzy sami chcieliby się wcielić w szeregi niebywale odważnych zwiadowców.

Głównym bohaterem jest Eren Jaeger, który przeżył prawdziwe piekło, kiedy dystrykt, w którym mieszkał, został zaatakowany przez ogromnych i nierzadko zdeformowanych tytanów zjadających niewinnych ludzi. Eren po ucieczce poprzysiągł, że unicestwi każdego istniejącego tytana i wyzwoli ludzi od tej tragicznej plagi tytanów trawiących ludzkość. By to zrobić, wstępuje w szeregi zwiadowców i razem z nimi ryzykuje życie, by przynieś kres tyrani tytanów.

ZOBACZ TEŻ  5 najlepszych seriali 2017 roku według Marceliny

7. Ghost in the Shell

mv5bmzbmmdkynjgtyjayzi00ytdlltk0nmmtodkzyzllodkyzdrmxkeyxkfqcgdeqxvymzy0mte3nzu@. v1

Zastanawiało was kiedyś, dlaczego większość cyberpunkowych wizji świata, które widzieliście w mediach i książkach ma podobne cechy i budowę świata? Prawdopodobnie tak, jeśli jesteście fanami ogromnego rozwarstwienia społecznego połączonego z dystopijnym życiem w czasach, gdzie wszystko jest uzależnione od imperialnej korporacji i technologi. Jednym z głównych winowajców tego przedsięwzięcia jest właśnie animowany film z 1995 roku Ghost in the shell. Wielu sławnych artystów otwarcie przyznawało się, że czerpali z niego inspiracje. Byli to na przykład bracia Wachowscy twórcy Matrixa, James Cameron Avatar, Steven Spielberg Ai Sztuczna inteligencja.

Ghost in the shell opowiada o walecznej Motoko Kusanagi, która dowodzi specjalną policyjną grupą zadaniową zwaną Sekcją 9. W międzyczasie walk z cyberprzestępczością Motoko próbuje sobie odpowiedzieć na takie pytania jak: Czym jest dusza? Czy ona w ogóle istnieje? Czy można nazwać kogoś jeszcze człowiekiem, jeśli zastąpi się jego ciało zimną, robotyczną stalą? Zdecydowanie film bardzo głęboki i ambitny, skłaniający do głębokich refleksji nad naszym jestestwem.

8. Code Geass

code geass lelouch of the rebellion 4k 1615204387

Code geass to fenomen wśród anime, gdyż nie wywodzi się on z żadnej mangi ani light novelki, jak większość animców. Był on całkowicie nieznany, gdy wychodził, ale to mu nie przeszkodziło do osiągnięcia ogromnego sukcesu i popularności. Dodać trzeba też fakt, że gatunek mecha nie należy do najpopularniejszych, mimo to nie miał żadnych problemów do stworzenia ogromnego fandomu. Jego oprawa graficzna i muzyczna jest przecudowna, a sam główny bohater Lelouch bardzo szybko zdobywa nasze serca. Mamy też wspaniałe walki mechów, ciekawie uplecione intrygi i zaskakujące zwroty akcji. Dynamika postaci jest na wysokim poziomie, a sama atmosfera idealnie balansuje pomiędzy poważnym tonem, a komedią.

Podsumowanie 8 najlepszych anime w historii

Od ostatnich lat gałąź anime diametralnie się rozrasta i choć minęło już tyle czasu od wspomnianych przeze mnie animacji z kraju kwitnącej wiśni, to nadal zostają w naszej pamięci, przekonując do siebie coraz to większą ilość osób.

Na świecie dobrych animacji jest wiele i to, że niektóre nie znalazły się na tej liście, nie umniejsza ich wyjątkowości. Chciałem tutaj zawrzeć te, które na przestrzeni lat nadal świecą przykładem dla przyszłych pokoleń. Daj cię znać, co wy o tym wszystkim myślicie i, czy przypadkiem nie pominąłem jakiegoś naprawdę ważnego animca.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

 1. Monika Adaszak

  Swietne zestawienie. Dobrze opisane bez niepotrzebnych spoilerów, którymi ( niestety ) w większości są naszprycowane inne strony. Czekam na więcej.

  Odpowiedz
  • Piotr Fidala

   Hej, bardzo ci dziękuję za taki miły, konstruktywny komentarz. Z pewnością będzie mnie motywował do pracy. W niedalekiej przyszłości planuje zrobić więcej takich zestawień z anime.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze