Toksyczne związki w serialach

j

Autor: Linda Sternal

}

Data: 14 marca 2021

a

Kategorie: Publikacje

Dziś na tapet trafiają toksyczne związki w serialach. W produkcjach, zwłaszcza tych dla nastolatków, wątek romantyczny jest nierzadko najważniejszy. Nawet jeśli fabuła nie skupia się na nim za mocno, fani chętnie go wyłapują i cieszą się, gdy się pojawia. Jednak nie zawsze jest to niewinna miłość dwójki młodych osób, które po prostu chcą się cieszyć sobą. Czasami na ekranie możemy zobaczyć toksyczną parę, którą twórcy serialu na siłę romantyzują. I właśnie na tego typu relacjach, skupimy się w dzisiejszym artykule.

Romantyzacja toksycznych związków w popkulturze

harley quinn i joker legion samobojcow

Sprzedawanie młodym ludziom toksycznych związków stało się dość popularne. Głośno swego czasu zrobiło się o związku Harley Quinn i Jokera w filmie „Legion Samobójców”. Przedstawiony związek był do bólu toksyczny, kobieta była w nim maksymalnie manipulowana, a cała historia miłosna tej dwójki to jeden wielki festiwal przemocy. Jednak masa osób z radością oglądała film, a potem pisała o tym, jak strasznie sami chcieliby przeżyć podobną przygodę. Mimo że film w żaden sposób nie próbował nam pokazać, że ich związek jest romantyczny i właściwy, wielu młodych odbiorców tak go odebrało. A po tym filmie motyw zaczął przenikać do seriali.

Jest dupkiem, ale moim dupkiem

To standardowy motyw w serialach dla młodzieży. Mamy nastolatkę, która zakochuje się w najpopularniejszych chłopaku w szkole, który okazuje się damskim bokserem, aroganckim chłopcem rozpieszczanym całe życie przez rodziców albo gangsterem. Często główna bohaterka tego wątku mówi wprost widzom, że widzi jego wady i uważa go za okropną osobę, ale w końcu ona go kocha i go nie zostawi. Czasami udaje się jej go zmienić i wtedy mamy do czynienia z niesamowicie romantyczną historią. Jednak poważne seriale poruszające tę tematykę dają nam jasno do zrozumienia: toksyczny partner zawsze będzie nam szkodzić i nie da się zmienić.

ZOBACZ TEŻ  Polskie wersje zagranicznych seriali - poznaj te 7 tytułów!

Żyć bez Ciebie nie mogę!

toksyczne związki w serialach, jezioro marzeń

Są i takie seriale, w których para zakochanych tak bardzo się kocha, że dosłownie żyć bez siebie nie umie. Kochają się, są razem, rozstają się, wracają do siebie i tak w kółko. Nawet nie potrafią zdefiniować siebie, bo widzą siebie właśnie tylko przez pryzmat tej drugiej osoby. Ekran pokazuje – och jaka romantyczna para – życie mówi – uważaj, coś tu jest nie tak! Przykład? Joey i Dowson w Jeziorze marzeń.

Zwykłe, niezwykłe uzależnienie

A ile w serialach dla nastolatków jest takich par, które są od siebie zupełnie uzależnione? Wydaje im się, że tak powinna wyglądać prawdziwa miłość – a tymczasem – robienie całkowicie wszystkiego razem nie jest zdrowe. Para myśli, że w ten sposób okazuje sobie miłość, wierność i szacunek… a tymczasem tylko sprawia, że w przyszłości, w razie rozstania, nie będzie mogła sobie poradzić i pozbierać się. Romantyzowaniu takiego zjawiska mówimy „uważaj”. Toksyczne związki w serialach? Tak, one też takie są.

Toksyczna partnerka jako element komedii

Bardzo często zdarza się, że kobieta, która terroryzuje swojego partnera, jest pokazana jako element komediowy serialu albo wręcz jako silna i niezależna kobieta. Obie te postawy są niezwykle szkodliwe i nie powinny znaleźć się w serialu dla młodzieży. Toksyczna partnerka pokazana w sposób prześmiewczy każe widzowi sądzić, że tylko słaby mężczyzna dałby sobą w taki sposób pomiatać albo że naprawdę taka sytuacja jest śmieszna. Z kolei bohaterki, które są silne, bo terroryzują partnera, to nic innego, jak gloryfikowanie przemocy, o ile wychodzi ona od kobiety w stronę mężczyzny. To ciche przyzwolenie na takie zachowania, które szkodzą młodym osobom.

Toksyczne związki w serialach – Podsumowanie

Niestety, nie zawsze w serialach widzimy po prostu dobre pary – takie, które są dla siebie dobre, nie są dla siebie z powodu jakichś korzyści, po prostu się kochają. Nierzadko są to pary pełne problemów, takie, które zdecydowanie powinny nad sobą popracować. I to właśnie idealizowanie ich nie jest dobre. Bo młodzi ludzie, nastolatkowie, niekoniecznie będą umieli odróżnić dobro od zła. Toksyczne związki w serialach oczywiście powinny być pokazane, ale nie powinny być idealizowane.

ZOBACZ TEŻ  Obsada Stranger Things - dzieciaki, które pokochał cały świat

A jakie Wy znacie przykłady takich par?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Justyna Macugowska

    Świetny temat na artykuł 😀

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze