Telewizory Smart TV – funkcjonalność i rozrywka czy niepotrzebny dodatek?

}

Data: 22 stycznia 2021

a

Kategorie: Publikacje

Skok technologiczny zaledwie w ciągu kilku dekad dostarczył nam urządzeń, o których ludzkość mogła dotychczas jedynie marzyć. Tyczy się to również telewizorów z funkcją Smart TV. Nieustannie jednak pojawia się pytanie o ich funkcjonalność, korzyści i sposób obsługi – nie czekaj więc i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze już teraz!

W obecnych czasach praktycznie każde urządzenie elektryczne znajdujące się w powszechnym użytku posiada możliwość połączenie się z Internetem. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o telewizory – tego typu odbiorniki zdominowały rynek, choć w dalszym ciągu znajdziemy modele oparte na klasycznych rozwiązaniach. Zanim jednak przystąpimy do wyboru konkretnego telewizora, warto w pełni poznać funkcję Smart TV.

Czym jest telewizor Smart TV i czym różni się od zwykłego telewizora?

Telewizory Smart TV z pozoru nie różnią się wiele od zwykłych płaskich odbiorników – a przynajmniej do momentu ich uruchomienia. Użytkownik do swojej dyspozycji otrzymuje znacznie więcej funkcji, które pozwolą mu na jeszcze większy relaks, a także zapewnienie sobie ulubionej rozrywki. Sprzęt Smart TV, dzięki połączeniu z Internetem za pomocą Wi-Fi, udostępnia szeroką bazę seriali i filmów (w tym poprzez popularne i cenione aplikacje); daje również możliwość przeglądania jego zasobów (jak na komputerze czy smartfonie), a nawet słuchaniu muzyki.

Jakie zalety posiada telewizor Smart TV?

Wiele osób w dalszym ciągu wzbrania się przed kupnem telewizorów Smart TV, mając w pamięci nie do końca pozytywne doświadczenia z pierwszymi tego typu modelami na rynku. Nie można jednak zapominać, że od tego czasu minęły już całe lata, podczas których technologia ta była stale rozwijana. Możliwości telewizorów zostały znacznie zwiększone, dzięki czemu bez przeszkód możemy na nim zainstalować pokaźną liczbę aplikacji, a także komfortowo przeglądać Internet bez tak irytujących opóźnień. Jedyne, czego potrzebujemy, to stabilne, szybkie łącze. Nie będziemy więc już nigdy musieli łączyć telewizora z komputerem czy laptopem za pomocą kabla HDMI – wszystko zaproponuje nam sam Smart TV.

ZOBACZ TEŻ  The Originals – Współczesne wampiry – czego się obawiamy?

Jakie są rodzaje systemów operacyjnych w telewizorach Smart TV?

Telewizory z funkcją Smart opierają się na nowoczesnych systemach operacyjnych, które są stale aktualizowane w celu jeszcze większego ułatwienia funkcjonowania. Przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, z jakiego systemu on korzysta, a także jakie aplikacje są na niego dostępne. Może to mieć kluczowe znaczenie, gdyż niektóre programy dostępne są stricte pod dane oprogramowanie. Co więcej, od systemu operacyjnego zależy również wygląd panelu sterowania. Do najpopularniejszych dostępnych na rynku należą: Android (który w prosty sposób można połączyć ze smartfonami opartymi na tym samym oprogramowaniu), Tizen, webOS, a także dedykowane pod producenta.

Jakie są aplikacje na telewizory Smart TV?

W momencie uruchomienia telewizora z funkcją Smart TV szybko przekonamy się, że zostało na nim zainstalowanych kilka najpopularniejszych aplikacji (w tym polecane przez danego producenta). Możemy jednak rozszerzyć je według własnych upodobań, instalując np. aplikacje kont społecznościowych czy też ulubionych platform streamingowych. Nie zabraknie więc takich marek jak YouTube, Netflix, HBO GO, Spotify czy Deezer. Co więcej, możemy zainstalować  bezpośrednio na telewizor nawet gry (w tym wieloosobowe), choć z reguły są one stosunkowo proste. Pewnikiem jest więc, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Ile kosztują telewizory Smart TV?

Naturalnie pojawia się pytanie o cenę telewizorów Smart TV. Otóż należy mieć tutaj świadomość, że wcale nie muszą to być urządzenia, na które mało kto może sobie pozwolić. Bynajmniej! Powszechny do nich dostęp, jak i niemała konkurencja wśród producentów, sprawiły, że niejednokrotnie znajdziemy bardzo atrakcyjną ofertę, czego idealnym przykładem jest asortyment sklepu Neonet. Wysokiej jakości telewizory oferowane są przez tego sprzedawcę nawet poniżej 2000 złotych. Choć pamiętajmy, że finalny koszt będzie ściśle związany z rozmiarem, jaki wybierzemy, oraz rozwiązaniami technologicznymi, jakie zostały wykorzystane. Na przykład Smart TV o rozdzielczości 8K 83-calowy kosztuje aż 30 tysięcy złotych.

ZOBACZ TEŻ  Oglądaj ulubione seriale również na wakacjach w UE. Sprawdź, co się zmieniło

Czy warto kupić telewizor Smart TV?

Biorąc to wszystko pod uwagę, pytanie o sens kupna telewizora z funkcją Smart TV powinno być czysto retoryczne. Są to urządzenia przyszłościowe, które w dalszym ciągu będą rozwijane (a my, dzięki połączeniu z Internetem, otrzymamy od producenta aktualizacje). Z czasem całkowicie zastąpią one klasyczne telewizory, czemu dziwić się kompletnie nie można. W końcu Smart TV to wyjątkowa rozrywka i wygoda.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *