w

Product placement w serialach, czyli ciekawe przykłady lokowania produktów, które możemy zobaczyć na ekranie

Przyjaciele, dietetyczna pepsi

Sam fakt lokowania marki w serialach i teatralny sposób przedstawiania produktu – najczęściej jako kilkusekundowe zbliżenie na logo – czasem śmieszy, a czasem irytuje. Dlaczego product placement budzi taką awersję? Przede wszystkim dlatego, że rozprasza widza, który stara się uważnie śledzić fabułę. Na dodatek przed taką formą reklamy nie może uciec, ujęcia wyskakują jak pop-up’y i jedyne, co mu pozostaje, to zaakceptować taki stan rzeczy. Jak to wygląda w praktyce?

Pyszne picie, pyszne jedzenie

Produkty żywnościowe stanowią najczęstszy przedmiot product placementu. Nic dziwnego, łatwo subtelnie i naturalnie wpleść je w sceny, kiedy bohaterowie jedzą śniadanie lub wychodzą ze znajomymi na drinka. W jakich serialach się pojawiły?

6855021682 8e7f2940b9 o
źródło: Brands&Films

Ciasteczka Oreo i serial Współczesna rodzina. Trzeba przyznać, że pomysłodawcom udało się sprytnie i ze smakiem umieścić produkt w tej scenie, a nawet dodać do tego szczyptę humoru.

annie wilson and yaya aflalo gallery 300x169
źródło: Coolspoters

Marka Dr. Pepper pojawiła się w serialu Beverly Hills 90210 wielokrotnie, nawet w rozmowach pomiędzy bohaterami.

DBY0WVAXkAAoG2h 750x430
źródło: The CW

Kolorowe butelki Vitamin Water występowały w Plotkarze tak często, że powinny otrzymać osobną rolę i wzmiankę w napisach końcowych. Były wszędzie!

Redbull
źródło: Family Guy Wiki

Product placement pojawia się także w serialach animowanych, w nieco uproszczonej, rysunkowej wersji. Rozpoznajecie puszkę Red Bulla w dloni bohatera kreskówki Family Guy? Naszym zdaniem wygląda to całkiem zabawnie i nienachalnie.

15 community3 560x375 300x201
źródło: Vulture

Swoją markę w serialach umieszczają nawet tak gigantyczne firmy jak KFC. Wzmianka o restauracji i ich chrupiących kurczakach pojawiła się w komediowej produkcji Community. Efekt? Wyszło zabawnie i z klasą.

jj2 300x169
źródło: Netflix

Główna bohaterka serialu Jessica Jones cierpiała na zespół stresu pourazowego i nie stroniła od alkoholu. Na ekranie możemy zobaczyć ją m.in. z butelką Jim Beam’a. Uważacie, że umieszczanie w serialu marki alkoholu to dobry pomysł czy raczej powinno być to zakazane?

Luksusowe buty, drogie samochody i ekskluzywne marki

Dlaczego by nie wykorzystać faktu, że serialowi bohaterowie też muszą czymś jeździć, nosić ubrania i robić zakupy?

mc allentown barnacle modern family 20170316 300x191
źródło: mcall.com

Jeszcze raz wspominamy serial Współczesna rodzina. Pojawiające się regularnie samochody marki Toyota były wynikiem umowy firmy ze stacją ABC.

sarah jessica parker manolo blahnik 300x200
źródło: Vanity Fair

Obsesja głównej bohaterki serialu Seks w wielkim mieście, Carrie Bradshaw, na punkcie szpilek od Manolo Blahnika była tak naprawdę sprytnym lokowaniem marki.

Modern Family Apple 300x150
źródło: whatculture.com

I znów Współczesna rodzina. To chyba rekord w ilości lokowanych marek pojawiających się w jednym serialu. Tym razem w roli głównej firma Apple oraz iPad w rękach jednego z bohaterów. Czy to już przesada?

House of Cards littered 011 300x180
źródło: The Guardian

Produkt Apple’a pojawił się również w serialu House of Cards i wielu innych.

Product placement w polskich serialach

Rodzime produkcje nie zamierzają pozostawać w tyle. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania lokowania produktu, to tutaj zdecydowanie przoduje Rodzinka.pl:

0005F2093YOHFP94 C122 F4 300x199
źródło: TVP
uid 0c5557a1b19223a60df54ce33d6c17a21367235628252 width 400 play 0 pos 0 gs 0 height 300 300x225
źródło: TVP
UY2ktkpTURBXy81NGU5MjAyNDM3NzQ5YzQzZWZjYmJlYjNjY2VlOGZiYy5qcGeSlQLNA8AAwsOVAgDNA8DCww 300x200
źródło: TVP

Product placement pojawiał się w serialu praktycznie w każdym odcinku. Jako widzowie mogliśmy się dowiedzieć, jakim samochodem jeżdżą bohaterowie, gdzie robią zakupy i co jedzą – bo kamera chętnie zaglądała nawet do lodówki.

Inne przykłady lokowania marki w polskich produkcjach – seriale Prawo Agaty Lekarze:

rafaello 300x170
źródło: TVN
lekarze kubus 1024x603 300x177
źródło: TVN

Natomiast najzabawniejszy według redakcji product placement pojawił się w produkcji TVP. Oto Klan i „smalczyk roślinny”:

Możemy się śmiać, możemy się oburzać, lecz statystyki nie kłamią: badania potwierdzają wysoką skuteczność marketingową stosowania tego typu reklam, a przedstawiciele firm ochoczo to wykorzystują. Co ciekawe, coraz więcej widzów wyraża chęć oglądania na ekranie prawdziwych marek. Zwolennicy twierdzą, że kiedy bohaterowie używają istniejących produktów, czyni to serial bardziej realistycznym. Z badań MEC Access wynika, że prawie 54% internautów w wieku powyżej 20 lat aprobuje lokowanie produktu w produkcjach telewizyjnych.

A jakie jest Twoje zdanie?

Weronika Żółtowska

Napisane przez Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

wciągające seriale

10 seriali, od których się nie oderwiesz

sabrina

Chilling Adventures Of Sabrina – oryginalna produkcja Netflixa z premierą już w październiku!