Product placement w serialach, czyli ciekawe przykłady lokowania produktów, które możemy zobaczyć na ekranie

}

Data: 28 lipca 2018

a

Kategorie: Publikacje

Sam fakt lokowania marki w serialach i teatralny sposób przedstawiania produktu – najczęściej jako kilkusekundowe zbliżenie na logo – czasem śmieszy, a czasem irytuje. Dlaczego product placement budzi taką awersję? Przede wszystkim dlatego, że rozprasza widza, który stara się uważnie śledzić fabułę. Na dodatek przed taką formą reklamy nie może uciec, ujęcia wyskakują jak pop-up’y i jedyne, co mu pozostaje, to zaakceptować taki stan rzeczy. Jak to wygląda w praktyce?

Pyszne picie, pyszne jedzenie

Produkty żywnościowe stanowią najczęstszy przedmiot product placementu. Nic dziwnego, łatwo subtelnie i naturalnie wpleść je w sceny, kiedy bohaterowie jedzą śniadanie lub wychodzą ze znajomymi na drinka. W jakich serialach się pojawiły?

modern family

źródło: Brands&Films

Ciasteczka Oreo i serial Współczesna rodzina. Trzeba przyznać, że pomysłodawcom udało się sprytnie i ze smakiem umieścić produkt w tej scenie, a nawet dodać do tego szczyptę humoru.

90210

źródło: Coolspoters

Marka Dr. Pepper pojawiła się w serialu Beverly Hills 90210 wielokrotnie, nawet w rozmowach pomiędzy bohaterami.

plotkara

źródło: The CW

Kolorowe butelki Vitamin Water występowały w Plotkarze tak często, że powinny otrzymać osobną rolę i wzmiankę w napisach końcowych. Były wszędzie!

family guy

źródło: Family Guy Wiki

Product placement pojawia się także w serialach animowanych, w nieco uproszczonej, rysunkowej wersji. Rozpoznajecie puszkę Red Bulla w dloni bohatera kreskówki Family Guy? Naszym zdaniem wygląda to całkiem zabawnie i nienachalnie.

community

źródło: Vulture

Swoją markę w serialach umieszczają nawet tak gigantyczne firmy jak KFC. Wzmianka o restauracji i ich chrupiących kurczakach pojawiła się w komediowej produkcji Community. Efekt? Wyszło zabawnie i z klasą.

jessica jones

źródło: Netflix

Główna bohaterka serialu Jessica Jones cierpiała na zespół stresu pourazowego i nie stroniła od alkoholu. Na ekranie możemy zobaczyć ją m.in. z butelką Jim Beam’a. Uważacie, że umieszczanie w serialu marki alkoholu to dobry pomysł czy raczej powinno być to zakazane?

ZOBACZ TEŻ  Dajmy Sabrinie jeszcze jedną szansę - dlaczego warto obejrzeć kolejny sezon Chilling Adventures of Sabrina

Luksusowe buty, drogie samochody i ekskluzywne marki

Dlaczego by nie wykorzystać faktu, że serialowi bohaterowie też muszą czymś jeździć, nosić ubrania i robić zakupy?

modern family

źródło: mcall.com

Jeszcze raz wspominamy serial Współczesna rodzina. Pojawiające się regularnie samochody marki Toyota były wynikiem umowy firmy ze stacją ABC.

sex and the city

źródło: Vanity Fair

Obsesja głównej bohaterki serialu Seks w wielkim mieście, Carrie Bradshaw, na punkcie szpilek od Manolo Blahnika była tak naprawdę sprytnym lokowaniem marki.

modern family

źródło: whatculture.com

I znów Współczesna rodzina. To chyba rekord w ilości lokowanych marek pojawiających się w jednym serialu. Tym razem w roli głównej firma Apple oraz iPad w rękach jednego z bohaterów. Czy to już przesada?

house of cards

źródło: The Guardian

Produkt Apple’a pojawił się również w serialu House of Cards i wielu innych.

Product placement w polskich serialach

Rodzime produkcje nie zamierzają pozostawać w tyle. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania lokowania produktu, to tutaj zdecydowanie przoduje Rodzinka.pl:

rodzinka.pl

źródło: TVP

rodzinka.pl

źródło: TVP

rodzinka.pl

źródło: TVP

Product placement pojawiał się w serialu praktycznie w każdym odcinku. Jako widzowie mogliśmy się dowiedzieć, jakim samochodem jeżdżą bohaterowie, gdzie robią zakupy i co jedzą – bo kamera chętnie zaglądała nawet do lodówki.

Inne przykłady lokowania marki w polskich produkcjach – seriale Prawo Agaty Lekarze:

prawo agaty

źródło: TVN

lekarze

źródło: TVN

Natomiast najzabawniejszy według redakcji product placement pojawił się w produkcji TVP. Oto Klan i „smalczyk roślinny”:

Możemy się śmiać, możemy się oburzać, lecz statystyki nie kłamią: badania potwierdzają wysoką skuteczność marketingową stosowania tego typu reklam, a przedstawiciele firm ochoczo to wykorzystują. Co ciekawe, coraz więcej widzów wyraża chęć oglądania na ekranie prawdziwych marek. Zwolennicy twierdzą, że kiedy bohaterowie używają istniejących produktów, czyni to serial bardziej realistycznym. Z badań MEC Access wynika, że prawie 54% internautów w wieku powyżej 20 lat aprobuje lokowanie produktu w produkcjach telewizyjnych.

ZOBACZ TEŻ  Najciekawsze wątki lesbijskie w serialach – 12 propozycji

A jakie jest Twoje zdanie?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.