Peaky Blinders – seria 4. – powtórka przed nowym sezonem

j

Autor: Redakcja

}

Data: 3 października 2019

peaky blinders

Peaky Blinders – podsumowanie 4. sezonu produkcji 

Peaky Blinders to brytyjski serial telewizyjny, którego pomysłodawcą jest Steven Knight. Do tej pory powstały 4 sezony produkcji BBC. Sezon czwarty Peaky Blinders został wyemitowany 15 listopada 2017 roku. 4 października 2019 na Netflix pojawi się długo oczekiwany piąty sezon serialu. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was streszczenie tego, co wydarzyło się w poprzedniej serii. 

UWAGA: SPOILERY

Co się wydarzyło w czwartym sezonie serialu Peaky Blinders? 

Rodzina Shelbych zostaje podzielona

Pod koniec trzeciej serii część rodziny Shelby została aresztowana. Polly, Arthur, John oraz Michael spędzili 6 miesięcy w więzieniu. Bohaterów uratował Tommy, który zaszantażował brytyjską koronę ujawnieniem prywatnej korespondencji króla Jerzego V. Po wyjściu z więzienia rodzina rozdziela się. Michael wraca do pracy w Shelby Company. Zarówno John, jak i Artur kupują dom na wsi i próbują wieść spokojne życie. Po uniknięciu stryczka Polly męczą duchy zmarłych. Kobieta znajduje ukojenie w lekach oraz alkoholu. Z kolei Tommy żyje sam, odizolowany od reszty rodziny.

Wendeta rodziny Changretta

W Święta Bożego Narodzenia w 1925 roku rodzina Shelby musiała się zjednoczyć. W ramach zemsty za zabójstwo brata oraz ojca Luca, który wrócił z Nowego Jorku, obiecuje śmierć każdemu z członków klanu z Birmingham. Jako pierwszy ginie John, który wraz z Esme postanowił, że zmierzy się sam z wrogami. Podczas ataku dokonanego przez ludzi Changretty zostaje postrzelony również Michael.

Powrót do Small Heath

Aby przetrwać zagrożenie ze strony rodziny Changretta, Shelby muszą przeprowadzić się do miejsca, które najlepiej znają, czyli swojego starego domu w Small Heath. Wykorzystują mieszkańców dzielnicy jako swoją ochronę. Tommy prowadzi fabrykę, która musi się zmierzyć z rosnącym w siłę związkiem pracowników, na którego czele stoi Jessie Eden. Ponadto bohater rozpoczyna destylację dżinu oraz kupuje konia wyścigowego. Arthur oraz jego żona odsuwają się od biznesu, Ada jest kontrolowana przez wojsko ze względu na jej wcześniejsze powiązania z komunistami, a Polly planuje zemstę na Tommym.

ZOBACZ TEŻ  Kiedy irytacja wyrasta z ekranu. Komu w serialach życzymy źle?

Walka na ringu

Wbrew zaleceniu Polly, Tommy zawiera układ z Cyganem – Aberamą Goldem. Deal polega na tym, że do Peaky Blinders dołączy Bonnie – syn Aberamy. Gang ma go przygotować do profesjonalnej walki na ringu. Z kolei ojciec chłopaka, Aberama, jest zobligowany do zapewnienia grupie dodatkowej ochrony. Bonnie ma stoczyć walkę z bratankiem Alfiego Solomonsa – Goliatem. 

peaky ring fight

Plan Polly

Polly niechętnie wraca do dawnego domu. Kobieta bardzo chce wyjechać do Australii ze swoim synem Michaelem, ale ten odmawia wyjazdu, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Polly zawiera dosyć nietypowy układ z Lucą Changrettą. Aby ochronić swojego syna, ma zdradzić Tommy’ego. Mimo wszystko Polly zależy na rodzinie, dlatego wykorzystuje swoją umowę z Lucą, aby ostrzec Tommy’ego przed planowaną zasadzką. 

peaky blinders 4 polly

Luca Changretta nadal nie ma szczęścia

Luca wysyła do domu Tommy’ego jednego ze swoich ludzi, który ma się podać za kucharza. Shelby jest czujny i szybko się orientuje, że ma do czynienia z zabójcą. Tommy zabija wroga w krwawej walce. Po nieudanym ataku na głowę rodziny, Luca wysyła 2 mężczyzn do fabryki, aby tym razem zabili Arthura. Klan Shelby znowu górą – Arthur zabija obydwu. Luca traci wielu swoich żołnierzy również na cygańskim pogrzebie Johna. 

Sfałszowana śmierć Arthura

Zabić Arthura – podejście drugie. Podczas walki Bonniego i Goliata na ringu, Arthur zostaje zaatakowany, uduszony przez ludzi Luci. Tommy poinformował wszystkich o śmierci swojego brata. Podczas jego pogrzebu zaakceptował warunki pokoju pomiędzy rodziną Shelby i Changretta, przekazując tym samym cały rodzinny majątek Luce. Gdy Luca oraz jego ludzie przybyli do Small Heath, aby odebrać podpisane dokumenty. Tommy wyciąga asa z rękawa – informuje, że zawarł układ z Alem Capone, który był poplecznikiem Luci. Changretta, który przybył na spotkanie bez ochrony, zostaje zastrzelony (uwaga, uwaga) przez Arthura, którego śmierć była sfalsyfikowana. 

ZOBACZ TEŻ  Peaky Blinders - powstaną kolejne sezony

Jak zakończyły się losy wszystkich bohaterów pod koniec czwartej serii? 

Tommy Shelby (Cillian Murphy)

peaky blinders 4 tommy

Tommy wykorzystał swoją czysto seksualną znajomość z Jessie Eden, która przekazała mu nazwiska członków partii komunistycznej. Shelby sprzedał dane brytyjskiemu rządowi w zamian za wygrane wybory do parlamentu (okręg Birmingham South). Pod koniec czwartej serii zostaje ojcem dla córki, którą ma z Lizzie. Pracuje jako podwójny agent dla Korony pragnącej stłumić zagrożenie ze strony komunistów. Jego fabryki podpisały kontrakt o wartości 2 milionów funtów na dostawy do brytyjskiej armii, która będzie walczyła z komunistami. Z kolei gorzelnia dżinu rozpoczęła produkcję ponad 200 galonów alkoholu na tydzień. Trunek był eksportowany do Ameryki. 

Arthur i Linda Shelby (Paul Anderson & Kate Phillips)

peaky blinders arthur

Artur żyje i ma się dobrze. Niestety jego żona trochę gorzej. Stres związany z wendetą Changretty oraz mieszkaniem na Small Heath sprawił, że Linda znalazła swoje ukojenie w narkotykach oraz alkoholu. Kobieta, która zawsze była wsparciem dla męża nagle sama potrzebowała pomocy. 

Michael Gray (Finn Cole)

peaky michael

Tommy wysłał Michaela do Ameryki, aby powiększył import oraz eksport na rzecz interesu Shelbych.

Polly Gray (Helen McCrory)

polly peaky

Polly czeka na powrót syna z Ameryki, ponieważ chce z nim opuścić Birmingham. Podczas czwartej serii Peaky Blinders kobieta rozpoczyna romans z niebezpiecznym mężczyzną – cyganem Aberamą Goldem.

Ada Thorne (Sophie Rundle)

peaky blinders ada

Brytyjska armia sprawdzała, jaką rolę Ada pełniła w komunistycznym ugrupowaniu. Podejrzenia o bycie członkinią ruchu spłynęły na nią ze względu na jej zmarłego męża Freddiego Thorne’a, który był członkiem partii komunistycznej. 

Lizzie Stark (Natasha O’Keeffe)

lizzie peaky blinders

Lizzie zaszła w ciążę z Tommym. Razem mają córkę – Ruby.

Finn Shelby (Harry Kirton)

Finn to jedyny męski członek rodziny Shelby, który nie walczył podczas I Wojny Światowej. Był dzieciakiem, chuliganem. Dlatego Tommy popychał go do szybszego stania się mężczyzną, aby mógł zająć miejsce Johna w Peaky Blinders. W jaki sposób? Tommy płaci prostytutce, aby rozdziewiczyła Finna oraz zachęca go do aktów przemocy.

peaky blinders finn shelby

Jessie Eden (Charlie Murphy)

Jessie jeszcze nie do końca się zorientowała, że jej kochanek (Tommy) wykorzystał i zdradził ją, aby zyskać nową rolą w polityce oraz czek na pokaźną sumę. 

peaky blinders jessie eden main

May Carleton (Charlotte Riley)

Trenerka nadal zajmuje się koniem wyścigowym Tommy’ego.

peaky blinders may

Kto zmarł w czwartym sezonie Peaky Blinders?

John Shelby (Joe Cole)
John został zastrzelony na progu swojego domu w Święta Bożego Narodzenia przez ludzi Changretty.

peaky blinders john

Luca Changretta (Adrien Brody)
Changrettę zastrzelił Arthur Shelby w destylarni dżinu Tommy’ego. Był to braterski odwet za zabicie Johna. 

peaky blinders luca changretta

Alfie Solomons (Tom Hardy)
Do śmierci Alfiego przyczynił się Thomas Shelby. Na plaży w Margate Tommy zabił go za zdradę. Sam Alfie chciał popełnić samobójstwo, ponieważ wykryto u niego raka. 

peaky blinders 4 alfie solomons

4. sezon Peaky Blinders – podsumowanie 

To byłoby wszystko, jeśli chodzi o czwartą serię brytyjskiego serialu. Jeżeli jeszcze czegoś nie pamiętacie albo macie jakieś wątpliwości, koniecznie zostawcie komentarz. Chętnie pomożemy!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze