Witajcie na Melrose Place

j
}

Data: 3 listopada 2017

a

Kategorie: Publikacje

W 1992 roku stacja FOX TV wystartowała z Melrose Place. Ten amerykański serial miał stać się hitem. I choć początki okazały się ciężkie, to z biegiem czasu hitem był. Witajcie ponownie na Melrose Place.

melrose place 1

Melrose Place, FOX TV

melrose place 2

Melrose Place, FOX TV

7 lat przewrotnego przedstawienia

Melrose Place to jeden z najbardziej znanych i lubianych amerykańskich seriali dramatycznych lat 90-tych. Liczy 226 odcinków złożonych w 7 sezonów, które nakręcono i wyemitowano w latach 1992-1999. Powstał na podstawie pomysłu Darrena Stara i Charlesa Pratta Juniora. Jego kręceniem zajął się Aaron Spelling, który wypuścił takie sztandarowe dzieła telewizji jak: Aniołki Charliego, Dynastia, Beverly Hills 90210, Czarodziejki, czy Agencja Modelek. Jego emisją zajęła się natomiast stacja FOX TV. Dzieło zdobyło pięć nominacji do Złotych Globów i dwie nagrody – jedną GLAAD Media i jedną Kryształową Statuetkę.

Melrose Place przedstawia życie młodych i pięknych osób mieszkających w kamienicy na kalifornijskiej ulicy Melrose, które pragną odnieść sukces w karierze i miłości, lecz z biegiem czasu stają się coraz bardziej zdeprawowane. W gronie mieszkańców znajdują się m. in.: projektantka mody Jane, zajmująca się czym popadnie Sydney, agentka reklamowa Alison oraz aktorka Sandy. Ciężko zapomnieć romanse kochliwego Michaela, szaleństwa chorej Kimberly, mącenie przebiegłej Taylor, czy burzliwe życie władczej Amandy. Z sentymentem przywołuje się również koleżeństwa oraz przyjaźnie między Rhondą i Mattem, Jo i Jakiem, czy Alison i Billym, którzy naprzemiennie się kochali i nienawidzili. Innymi słowy – łatwiej wymienić to, czego tam nie było, niż to, co miało tam miejsce – dlatego też nazywano Melrose Place najbardziej kontrowersyjnym adresem na Ziemi.

heather locklear

Heather Locklear, FOX TV

Zaskakująca prawda o castingach

Setki początkujących aktorów zgłosiły się w 1992 roku na casting do nowego serialu o wchodzących w dorosłe życie mieszkańcach Kalifornii. Przewinęły się takie nazwiska jak: Courtney Cox, Jennifer Aniston, Dean Cain, David James Elliott, Julianna Margulies, Calista Flockhart i Noah Wyle,. Choć nie dostali angażu, to ich kariera potoczyła się w pomyślnym kierunku, bo wkrótce wszyscy dostali role w innych popularnych tytułach. Rolę w Melrose Place jako pierwszy zdobył Grant Show, który w tej samej roli wcześniej gościnnie wystąpił w Beverly Hills 90210. Zaraz za nim rolę otrzymali: Josie Bissett, Amy Locane, Vanessa Williams, Doug Savant, Courtney Thorne-Smith i Stephen Fanning. Ten ostatni okazał się dla twórców za gruby, więc po pierwszych zdjęciach zastąpił go Andrew Shue. Na plan zdjęciowy dołączył też ceniony aktor Thomas Calabro, który nie chciał się skusić na rolę w telewizji, gdy jednak ją przyjął, tak mu się ona spodobała, że jako jedyny w serialu przez wszystkie lata jego trwania. Z biegiem czasu role zdobyli kolejni aktorzy, a wśród nich: Laura Leighton i Daphne Zuniga. Występująca natomiast gościnnie Marcia Cross w końcu uległa namowom i dołączyła do serialu na stałe. Przez 7 lat pojawili się również: Rob Estes, John Haymes Newton, Jamie Luner, Kelly Rutherford, Rena Sofer i Jack Wagner. Wszyscy oni stali się sławni, a zdecydowana większość z nich sławę zyskała właśnie poprzez występ w serialu Aarona Spellinga.

ZOBACZ TEŻ  Najpiękniejsze scenerie z seriali

1993 rok okazał się dla Melrose Place przełomowy. Fabuła coraz bardziej się rozkręcała, ale stacja telewizyjna groziła zdjęciem z anteny. Wyniki oglądalności nie zadowalały, więc aby przyciągnąć widzów przed telewizor, Aaron Spelling zdecydował się ściągnąć do 21 epizodu kogoś popularnego. Tak oto pojawiła się znana z kultowej wówczas Dynastii Heather Locklear. Słupki w statystykach skoczyły w górę, a aktorka występowała w czołówce jako gwiazda specjalna już do końca serialu. Przebojowa Amanda Woodward grana przez Heather Locklear stała się jego symbolem do tego stopnia, że Melrose Place nazywano w żartach Lockwood od połączenia słów Locklear i Hollywood. Heather Locklear nie tylko uratowała serial w tym roku, ale też wraz z resztą ekipy zapewniła mu sukces na wiele lat.

hunter tylo

Hunter Tylo, CBS

lisa rinna

Lisa Rinna, FOX TV

Skandale na ekranie oraz za kulisami

Scenarzyści niemal się troili, aby każdego środowego wieczoru szokować widzów. W tym czasie aktorzy i aktorki nie stronili od tego, aby dostarczać pożywki dla mediów. Nie chodzi jedynie o to, że między sobą romansowali, czy brali śluby i rozwody. Do największego skandalu doszło w 1996 roku z udziałem Patricka Muldoona. Aktor dostał rolę Richarda za to, że chodził z córką Aarona Spellinga. Gdy jednak po roku czasu Aaron Spelling odkrył, że sypia on nie tylko z jego córką, ale też żoną, wpadł w furię. Patrick Muldoon został spoliczkowany i wyrzucony z planu zdjęciowego.

W 1996 roku postanowiono wprowadzić postać Taylor McBride, która stałaby się główną rywalką dla granej przez Heather Locklear Amandy Woodward. Do roli przyjęto uznaną przez magazyn People za jedną ze stu najpiękniejszych osób na świecie Hunter Tylo. Występująca w Modzie na sukces aktorka stała się gwiazdą przez kreację w uznanej przez publiczność i krytykę Córce Maharadży. Tuż przed rozpoczęciem zdjęć okazało się, że Hunter Tylo spodziewa się dziecka. Aaron Spelling postawił jej ultimatum – dziecko lub rola. Aktorka zdecydowała się urodzić dziecko i pójść do sądu. Choć przegrała rolę, to wygrała 5 milionów dolarów odszkodowania. Na jej miejsce przyjęto Lisę Rinnę, która fenomenalnie sprawdziła się w roli przebiegłej kobiety na Melrose. Co ciekawe, wkrótce również Heather Locklear i Lisa Rinna spodziewały się dziecka. Aaron Spelling po nauczce z Hunter Tylo, postanowił ukrywać krągłości Heather Locklear, a krągłości Lisy Rinny wpleść w fabułę. Jak wyznał w wywiadzie, w którym zarzucano mu niekonsekwencję – dla wybranych robi się wyjątki – a przecież Heather Locklear nazywano Pupilkiem Aarona Spellinga.

melrose place 3

Melrose Place, FOX TV

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

3 komentarze

 1. Patryk Augustowski

  Kochane starocie, nie ma to jak czasami powrócić do lat 90-tych:).

  Odpowiedz
 2. Patryk Augustowski

  Kochane starocie, nie ma to jak czasami powrócić do lat 90-tych:).

  Odpowiedz
 3. Arek

  Największą gwiazdą Melrose Place była niewątpliwie Heather Locklear 😉 A Hunter Tylo co prawda miała angaż, ale nie była w Melrose Place ani przez moment, bo aktorkę od samego początku zastąpiła inna aktorka, Lisa Rinna 😉

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Grzegorz Sobczak

Miłośnik szklanego oraz srebrnego ekranu - zakochany w Melrose Place 😉