Najlepsze programy kulinarne Netflix – czyli programy o jedzeniu, które lubimy oglądać

Programy kulinarne cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat, tak jak wszystkie programy typu reality show. Możliwość podejrzenia mistrzów noża w kuchni, odbycia dalekich podróży wraz z najlepszymi szefami kuchni w poszukiwaniu wspaniałych smaków i inspiracji oraz poznania lokalnej kultury jedzenia – to właśnie dzięki temu, tak uwielbiamy programy kulinarne Netflix. Swoją popularność seriale kulinarne Netflix zawdzięczają również bogatej ofercie, mamy tu zarówno programy, w których kucharze zdradzają tajniki przygotowywania wspaniałych potraw, jak i te pokazujące rywalizacje pomiędzy kucharzami – amatorami.

Seriale kulinarne, poza wspaniałymi kadrami jedzenia, które są prawdziwą ucztą dla oczu, dają również możliwość poznania fascynujących historii kucharzy z różnych stron świata. Programy kulinarne Netflix dają mnóstwo inspiracji kulinarnych oraz pokazują możliwości wykorzystania jednego produktu na niezliczoną ilość sposobów. Oto lista najlepszych programów i seriali kulinarnych.

Programy kulinarne Netflix

Chef’s Table

programy kulinarne Netflix - chefs table
źródło: Netflix

Jedna z najpopularniejszych produkcji Netflixa, która została nominowana do nagrody Emmy w wielu kategoriach. Zachwyca pięknymi ujęciami jedzenia oraz wspaniałą muzyką. Jednak to, co najważniejsze w tej produkcji, to ludzie, czyli najlepsi szefowie kuchni z różnych stron świata. Każdy odcinek poświęcony jest innemu kucharzowi, który pokazuje swoją drogę do zostania zawodowym kucharzem, ale także za pomocą jedzenia przekazuje widzowi swoją filozofię życia. Kucharze łącząc tradycje z nowoczesną kuchnią, wspaniale inspirują i pokazują, jak niezwykłe danie może stać się niezapomnianą kulinarną przygodą. Chef’s Table to wspaniała podróż po kuchennych inspiracjach w różnych stylach gotowania.

Ugly Delicious

ugly delicious
źródło: Netflix

Prowadzący, znany szef kuchni i gospodarz wielu programów kulinarnych David Chang wraz ze swoimi przyjaciółmi wyrusza w niesamowitą podróż w trakcie której wspólnie poszukują najsmaczniejszych dań z różnych zakątków świata. David Chang przybliża widzom historię najpopularniejszych potraw (np. pizza czy tacos) i przekonuje, że nie ma na nie jednego, słusznego przepisu, bo najważniejsze w kuchni są nasze osobiste upodobania. Widzowie mają okazje poznać pozornie zwyczajne i wszystkim dobrze znane potrawy, w zupełnie nowych odsłonach, ale znajdują się tu również zupełnie nowe i niespotykane dania, dzięki czemu Ugly Delicious to wspaniała inspiracja dla wszystkich, którzy lubią eksperymentować w kuchni.

The Mind of a Chef

mind of a chef season
Źródło: eater

Kolejny program, który łączy ze sobą podróże i odkrywanie kulinarnego świata. Widzowie w każdym sezonie mają możliwość poznania filozofii jedzenia jednego lub dwóch wybitnych szefów kuchni. The Mind of a Chef próbuje przybliżyć widzowi, co swoim jedzeniem chcą przekazać poszczególni kucharze i skąd u nich pasja do karmienia innych. Program łączy w sobie sztukę kulinarną z historią, nauką i podróżami, a niezrównany Anthony Bourdain jako producent i narrator sprawia, że program jest najwyższych lotów.

Cooked

cooked

Serial Cooked to pozycja, która może zaskakiwać. Opowiada o jedzeniu, ale w zupełnie inny sposób, pokazując, jak ważne jest ono dla rozwoju naszej cywilizacji i jak wraz ze zmieniającymi się czasami i kulturą, zmienia się również sposób żywienia człowieka. Dodatkowo serial zadaje (ale nie ocenia) wiele pytań dotyczących produkcji jedzenia na skalę przemysłową i jej wpływu na życie i zdrowie jednostki. Cooked jest zdecydowanie wart obejrzenia – pokazuje jak wysoką wartość ma rodzina, tradycja, wspólne gotowanie oraz spożywanie posiłków i życie blisko natury, a jednocześnie nie ocenia i nie neguje żadnych zachowań konsumenckich.

The Chef Show – Szefowie kuchni w akcji

the chef show

Scenarzysta i reżyser, a przede wszystkim smakosz jedzenia Jon Favreau oraz Roy Choi podróżując, wspólnie gotują ze swoimi bardziej i mniej znanymi gośćmi z branży rozrywkowej i kulinarnej. Podczas przyrządzania potraw dzielą się swoimi sposobami na idealne dania oraz prowadzą ciekawe rozmowy. Pierwszy odcinek The Chef Show pokazuje wspólne gotowanie z Gwyneth Paltrow, w Atlancie gospodarze celebrują wspólny posiłek z aktorami filmu Avengers, a w Teksasie przygotowują mostek ze światowej sławy mistrzem pit stopów Aaronem Franklinem. W programie pojawia się również wielu szefów kuchni, krytyków kulinarnych i postaci ze świata rozrywki.

Street Food – Uliczne jedzenie

street food

Street Food zabiera widzów we wspaniałą podróż po kulinarnym świecie ulicznego jedzenia. Każdy sezon skupia się na innej części świata, jest więc seria poświęcona Azji czy Ameryce Łacińskiej. Twórcy przenoszą swoich widzów wprost na tętniące życiem ulice pełne straganów z potrawami, które zaskakują i zachęcają do poznawania lokalnych smaków. Twórcy Street Food dają możliwość podejrzenia wspaniałych, chociaż nieznanych kucharzy w akcji. Ten program to nie tylko wspaniały pokaz kulinarnych umiejętności, ale i ciekawe oraz inspirujące historie poszczególnych kucharzy.

ZOBACZ TEŻ  Zmartwychwstania w serialach – kiedy jedno życie to za mało

Breakfast, Lunch & Dinner – Smaki miast

breakfast lunch dinner smaki miast

Światowej sławy kucharz David Chang w każdym z odcinków spotyka się ze swoim znanym gościem w jednym z dużych miast. W trakcie spotkania odkrywają lokalną kuchnię i rozmawiają, a wspaniałym potrawom towarzyszą ciekawe historie i wspomnienia z dzieciństwa gości programu. Breakfast, Lunch & Dinner to również wspaniały program podróżniczy, który pokazuje historię i kulturę jedzenia danego rejonu.

Kroniki Taco

kroniki taco

Taco ma wiele odmian, z których każda łączy w sobie ciekawą historię i niesamowity smak. Dzięki temu programowi kulinarnemu poznasz nie tylko meksykańskie taco z różnych regionów tego kraju, ale również wersję amerykańską czy irańską, które potrafią być naprawdę zaskakujące. Dodatkowo oglądając Kroniki Taco, widz pozna kulturę związaną z poszczególnymi rodzajami tego najpopularniejszego w Ameryce ulicznego jedzenia.

Salt, Fat, Acid, Heat – Cztery składniki

salt fat acid heat

Program oparty na bestsellerowej książce Samin Nosrat, która jest szefową kuchni i autorką książek kulinarnych. W programie Samin zabiera widzów w podróż po Włoszech, Meksyku i Japonii oraz do swojego domu, pokazując wpływ na ostateczny smak potrawy 4 najważniejszych jej zdaniem składników, którymi są: tłuszcz, sól, kwas i temperatura. Salt, Fat, Acid, Heat to pełna ciepła i miejscami zabawna podróż, która pozwala poznać podejście Samin Nosrat do kuchni i gotowania. W każdym z odcinków gospodyni programu wspólnie z przewodnikiem po lokalnej gastronomii poznaje różne oblicza jednego z czterech składników.

Programy kulinarne Netflix – Nailed it!

nailed it

Cukiernicy amatorzy o niezbyt widowiskowych umiejętnościach biorą udział w konkursie o 10 000 zł. Za zadanie mają odtworzyć desery o niesamowitym smaku i wyglądzie, przygotowane przez znakomitych cukierników. Efekty są zaskakujące i zabawne, chociaż mało kiedy zachwycają swym wyglądem, czy smakiem, i to właśnie główna zaleta tego programu. Wspólnie z cukiernikami i jury możemy pośmiać się z efektów pracy amatorów, a to wszystko w przyjemnej i prostej formule. Po obejrzeniu tego programu żadna Twoja próba kulinarna, nawet najbardziej nieudana, nie wprawi Cię w zażenowanie. Nailed it! to program rozrywkowy, o dużej dawce poczucia humoru, dlatego stanowi idealną propozycję na wieczory po ciężkim dniu.

Best Leftovers Ever! – Uczta z resztek

Programy kuliarne netflix - uczta z resztek
Programy kulinarne Netflix, Źródło: The envoy web

Uczta z resztek jak sam tytuł wskazuje, to okazja do zobaczenia jak kucharze z niezwykłą kreatywnością zmieniają resztki jedzenia, w nowe, inspirujące i apetyczne dania. W każdym odcinku poznajemy 3 kucharzy, którzy w dwóch rundach rywalizują ze sobą o miano najkreatywniejszego kucharza i 10 000 dolarów. Widzowie Uczty z Resztek mają okazje, zobaczyć jak resztki po kolacji zamieniają się we wspaniałe śniadanie, a pozostałości po imprezie dla dzieci w pyszne koktajle i smakowity brunch. Ten program zaskakuje oryginalnością stworzonych dań i inspiruje do wykorzystywania resztek z lodówki.

The Big Family Cooking Showdown

big family cooking showdown
źródło: decider.com

The Big Family Cooking Showdown to konkurs kulinarny dla całych rodzin. Ci pasjonaci gotowania muszą się mierzyć nie tylko z postawionymi przed nimi zadaniami, ale również z różnicami zdań pomiędzy członkami familii. Efekty tych zmagań oceniają najlepsi eksperci kulinarni, aby wyłonić najlepszych domowych kucharzy. Wśród drużyn znajdziemy nastolatków, dorosłych i seniorów, co daje świetną okazje do zobaczenia, jak różne jest podejście do gotowania w zależności od wieku kucharza.

Somebody Feed Phil

somebody feed phil

Phil Rosenthal, który stworzył serial „Wszyscy kochają Raymonda” podróżuje po świecie, poznając ludzi oraz lokalną kulturę poprzez odkrywanie regionalnych przysmaków. Phil poza jedzeniem zwraca również ogromną uwagę, na ludzi którzy je przygotowują, a w poszukiwaniu ciekawych i nowych smaków zapuszcza się czasem w naprawdę niespotykane miejsca. Ciepłe poczucie humoru Phila oraz zabawne wpadki, stanowią świetny dodatek do jego kulinarnych podróży w poszukiwaniu źródeł smaków jego ulubionych dań. W każdym odcinku wraz z gospodarzem programu przenosimy się do jednego ze wspaniałych miast jak np. Bangokok, Sajgon czy Nowy Orlean.

Million Pound Menu – Bogate menu

million pound menu netflix 1200
Programy kulinarne Netflix, bogate menu, źródło: Netflix

Dwa zespoły ludzi z pasją do gotowania, którzy marzą o otwarciu własnej restauracji, dzięki programowi mogą spełnić swoje marzenie. Wystarczy, że oczarują wymagających inwestorów jedzeniem i zachwycą ich swoim pomysłem na restauracje, a zyskają środki niezbędne do rozpoczęcia działalności. Rywalizacje podkręca fakt, że inwestorzy chcą przeznaczyć na to dużą gotówkę, a wybrana restauracja zyska spokój finansowy i dobry start. Million Pound Menu ma tylko jeden haczyk – kucharze mają tylko 3 dni na przekonanie do siebie inwestorów, a konkurencja jest niezwykle silna! Kulinarne inspiracje, rywalizacja i opłakane w skutkach wpadki, to kwintesencja tego programu.

ZOBACZ TEŻ  Najpiękniejsze serialowe aktorki

Restaurants on the Edge – Restauracje na krawędzi

restauracje na krawedzi

Zespół ekspertów – szef kuchni, projektantka wnętrz i restaurator jeżdżą po świecie, ratując upadające restauracje i przywracając je do świetności. Wykorzystują do tego inspiracje z lokalnej kuchni i talenty właścicieli lokali gastronomicznych. Program Restauracje na Krawędzi stanowi wspaniałą inspirację dla wszystkich, którzy prowadzą lub chcą prowadzić lokal gastronomiczny oraz ciekawą rozrywkę dla miłośników jedzenia i gastronomii. Poza ciekawą metamorfozą restauracji w tym programie zachwycają również piękne widoki oraz ciekawe historie właścicieli. Widz dostaje również możliwość poznania lokalnej kultury jedzenia i mniej popularnych, ale zachwycających miejsc.

Programy dokumentalne o jedzeniu Netflix

For Grace

for grace

For Grace to piękny obraz, który pokazuje widzowi krok po kroku powstawanie „Grace” – wymarzonej restauracji szefa kuchni Curtisa Duffy. Oglądając jego drogę do sukcesu, pełną pasji do jedzenia i ludzi, jednocześnie poznajemy jego trudną przeszłość. Curtis i jego najbliżsi podczas przygotowań do otwarcia restauracji wspominają trudne dzieciństwo i toksyczne relacje z życia. Jest to wspaniała historia człowieka, który mimo wielu przeciwności losu walczy o siebie i swoje marzenia.

Rotten

rotten netflix 1024x576 1

Program dokumentalny, który odkrywa ciemną stronę branży gastronomicznej i wpływ produkcji jedzenia na masową skalę na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Rotten pokazuje, że dla wielu przedsiębiorców najważniejszy jest zysk za wszelką cenę, a oszustwa są standardowymi działaniami. Nie jest to typowy program o jedzeniu, a raczej dokument, który zajmuje się biznesem, jaki stanowi jego produkcja na masową skalę. Program przedstawia branżę żywieniową, ale nie z perspektywy konsumenta, a producenta jedzenia.

Jiro Dreams of Sushi – Jiro śni o sushi

jiro sni o sushi

Japońskojęzyczny film o 85–letnim Jiro Ono, który jest mistrzem sushi i właścicielem restauracji, która niegdyś mogła poszczycić się trzema gwiazdkami Michelin. W filmie poznajemy również jego synów, którzy także są świetnymi szefami kuchni sushi, a jeden wciąż pracuje dla swojego ojca. Ten program to nie tylko kadry ze wspaniałym jedzeniem, ale również niesamowita historia fascynującego człowieka, który przez całe życie robił to, co kochał. Film Jiro śni o sushi, zdobył ogromną ilość pozytywnych recenzji i uważany jest za doskonałą propozycję nie tylko dla miłośników kuchni, ale dla każdego, kto podziwia ludzi, którzy swoją pracowitością spełniają marzenia.

What the Health

what the health

What the Health to film, który otwiera oczy na wiele spraw związanych z żywieniem. Pokazuje powiązania w najbardziej intratnych branżach: żywieniowej, farmaceutycznej i medycznej, oraz ich gigantyczne przekręty, na których cierpi zdrowie człowieka. Twórcy nie idą tropem teorii spiskowych, a przytaczają fakty i badania, które pokazują tragiczny wpływ wielu produktów żywnościowych na zdrowie ludzi. Dokument opowiada o tym, jak zyski wielkich korporacji stały się ważniejsze od dobra pojedynczej jednostki oraz jak zmieniła się jakość produktów żywnościowych przez przejście z niewielkich, rodzinnych gospodarstw do wielkich przedsiębiorstw.

Seriale fabularne kulinarne Netflix

Midnight Diner: Tokyo Stories

midnight diner tokyo stories

Wspaniale zrealizowany serial, którego akcja toczy się wokół zwykłej japońskiej restauracji i podawanego w niej jedzenia. Restauracja otwierana jest dopiero o północy, a jej kucharz ugotuje wszystko, czego zażyczy sobie nawet najbardziej wymagający klient. W trakcie kolejnych odcinków poznajemy wzruszającą historię właściciela restauracji oraz problemy i troski dnia codziennego jego bliskich i klientów. A to wszystko wśród talerzy pełnych smakowitego jedzenia.

Pyszne tradycje

Pyszne tradycje to pozycja stworzona dla fanów dobrego jedzenia… i Chin. Yang Chen zabierze was w niesamowitą podróż po Chinach, której główną atrakcją są tradycyjne potrawy. Będzie trochę o glutenie, ziemniakach, souherb, gua gua i historiach osób, które gotują z miłością.

The American Barbecue Showdown

The American Barbecue Showdown to składający się z kilku odcinków program kulinarny, w którym miłośnicy grillowania stają o tytuł amerykańskiego arcymistrza grilla. Ósemka mistrzów z całą pewnością podgrzeje atmosferę i dostarczy wam wielu niezapomnianych emocji.

Planujesz otwarcie restauracji? Zajrzyj koniecznie tutaj – https://horeca-design.pl/. Horeca-Design stworzy profesjonalny projekt technologiczny lokalu gastronomicznego za ciebie!

Cooked with Cannabis

Cooked with Cannabis to stosunkowo świeża produkcja, która wręcz prosi się o obejrzenie. Jeśli myśleliście, że marihuana, THC i CBD nie mogą być doskonałymi składnikami – jesteście w błędzie. Szefowie kuchni zaserwują gościom specjalnym i gospodarzom programu coś, czego jeszcze nie było!

Szefowie kuchni w akcji

Jon Favreau oraz Roy Choi w krótkim czasie zdobyli serca milionów widzów na całym świecie. W trakcie przygotowywania potraw dzielą się swoimi spostrzeżeniami i sposobami na osiągnięcie idealnego smaku. Nie zabraknie tutaj niezwykle ciekawych rozmów i odcinków z gwiazdami. Niewątpliwie jest to jedna z tych produkcji kulinarnych, które po prostu musicie zobaczyć!

Sugar Rush

Czy mamy tutaj miłośników wszelkich słodkości? Sugar Rush to zatem idealna propozycja! W trakcie trzech sezonów widzowie mogą doświadczyć wszystkiego, co najlepsze. Rywalizujące ze sobą drużyny ścigają się w przyrządzaniu przepysznych słodkości. Jak się okaże, czas to najważniejszy składnik… Co się stanie, gdy go zabraknie?

Programy kulinarne Netflix – Podsumowanie

Powyższe programy kulinarne Netflix jest bardzo zróżnicowane, dzięki czemu każdy znajdzie program, przy którym dobrze spędzi czas. Na liście znalazły się zarówno programy dokumentalne, które świetnie przybliżają widzom branżę gastronomiczną, zarówno z perspektywy restauratorów (Restauracje na Krawędzi, For Grace), szefów kuchni (The Mind of a Chef, Chef’s Table), jak i wielkich przedsiębiorstw (Rotten, What the Health). Dla spragnionych rozrywki Netflix posiada bogatą ofertę programów, które są lekkie i przyjemne w odbiorze jak np. Nailed it!, czy Somebody Feed Phil. Większość z tych programów to bogate źródło kulinarnych inspiracji i z niesamowitymi historiami w tle. Jakie są Wasze ulubione programy kulinarne Netflix?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.