Najlepsze seriale religijne – 15 produkcji, które musisz obejrzeć

j

Autor: Redakcja

}

Data: 8 kwietnia 2021

Szukasz serialowej propozycji na dzisiejszy wieczór? Dobrze się składa! Z myślą o prawdziwych serialomaniakach przygotowaliśmy najlepsze seriale religijne, które warto obejrzeć. Jeśli jesteście ciekawi, jakie tytuły znajdują się na naszej liście, koniecznie zostańcie z nami! I nie nastawiajcie się źle już na samym początku, o religii przecież może tez być ciekawie!

Tematyka religijna na wielkim ekranie

Seriale fabularne w ciekawy sposób przedstawiają stricte religijną tematykę. I choć seriale te zazwyczaj nie mają na celu pogłębić naszej wiary, niektóre pozycje odbiły się głośnym echem. Jak przedstawiona jest religia w serialach? Jakich wątków możemy się spodziewać i co warto obejrzeć na Netflixie i HBO GO? Zobaczcie sami!

Pozostając na moment w tematyce religijnej… Jeśli szukasz idealnego pomysłu na prezent, zajrzyj koniecznie na stronę – https://www.holyart.pl. Internetowy sklep Holyart posiada bogatą ofertę artykułów liturgicznych i akcesoriów religijnych na każdą okazję. Tymczasem przejdźmy do meritum… Oto naszym zdaniem najlepsze seriale religijne!

Rodzina Borgiów

the borgias
Źródło: NY Books

Mieszanka religii i włoskiej mafii z pewnością przypadnie wam do gustu. „Rodzina Borgiów” przedstawia losy rodu kardynała Rodrigo Borgii i długą drogę, jaką musiał przejść. Możecie się spodziewać wciągającej fabuły i tajemniczych wątków. Jako jeden z licznych seriali o rodzie Borgiów przyciągnął przed ekrany całe rzesze widzów. Scenografie i kostiumy robią piorunujące wrażenie!

Revelations

revelations

Biblijny koniec świata jest już blisko, a wraz z nim ponowne nadejście Chrystusa i Antychrysta… Miniserial stworzony przez znanego z „The Omen” Davida Seltzera miał swoją premierę w 2005 roku. Cała fabuła jest bowiem oparta na zawartym w Apokalipsie przekazie świętego Jana. Produkcja ta jest stosunkowo krótka, lecz bardzo intrygująca.

Highway to Heaven

highway to heaven

„Highway to Heaven” to produkcja z 1994 roku! Jest w nieco innym klimacie aniżeli powyższe propozycje, warto jednak po nią sięgnąć. Przemyślane historie, ciekawi bohaterowi – to wszystko znajdziecie właśnie tutaj. Serial przedstawia losy anioła i jego przyjaciela, którzy pomagają ludziom na Ziemi.

Lucifer

lucifer
comingsoon

Czy ktoś nie zna tej oto pozycji? Jesteśmy niemal pewni, że nie! „Lucifer” w krótkim czasie zagarnął serca widzów, a my doskonale wiemy dlaczego! Naturalnie rzecz biorąc, jest to serial oparty na wątkach religijnych… Niemniej jest to raczej kryminał w nieco innym wydaniu. Nieszczęśliwy Lucyfer porzuca funkcję Władcy Piekieł i udaje się do serca Los Angeles, gdzie zostaje właścicielem klubu nocnego. Brzmi ciekawie, nieprawdaż?

ZOBACZ TEŻ  10 seriali których akcja rozgrywa się w Los Angeles

Unorthodox 

Unorthodox

Ten miniserial podejmuje motyw judaizmu i życia w ortodoksyjnej społeczności żydowskiej. Fabuła opiera się na historii dziewiętnastoletniej żydówki Esty, której życie toczy się w nowojorskim Brooklynie w ultra ortodoksyjnej społeczności. Przyszłość młodej kobiety jest odgórnie zaplanowana – ma być żoną konkretnego mężczyzny i matką jego dzieci. Główna bohaterka chce jednak uciec od zaaranżowanego małżeństwa i życia w klatce, serwowanego przez zamkniętą żydowską społeczność, którą twórcy serialu świetnie pokazali od strony kulturowej. Esty ucieka do Berlina, gdzie próbuje zacząć nowe, świeckie życie. Kiedy wychodzi na jaw, że dziewczyna jest w ciąży, żydowska społeczność wyrusza za nią w pościg.

Młody papież

Młody papież

To kolejny, gorąco przyjęty przez widzów i krytyków, serial o tematyce religijnej. W produkcji HBO, opowiadającej o losach Piusa XIII – pierwszego amerykańskiego papieża w historii Kościoła, tytułową rolę gra nominowany do dwóch Oscarów Jude Law. Wybór 47-letniego kapłana na papieża jest wynikiem kompromisu pomiędzy ścierającymi się frakcjami liberalną i konserwatywną. Lenny Belardo, który przyjmuje imię Piusa XIII, wydaje się być tajemniczy i pełen sprzeczności. Już w pierwszych dniach pontyfikatu szokuje swoimi decyzjami. Apodyktyczny, narcystyczny i despotyczny papież dąży do przywrócenia Kościołowi nadrzędnej pozycji w świecie, a czyni to, uprawiając bezkompromisową politykę. Serial świetnie ukazuje relację pomiędzy człowiekiem a Bogiem, która nie zawsze jest w dobrej kondycji nawet wśród hierarchów kościelnych. Główny bohater ma chwile zwątpienia, ale mimo to cały czas szuka Boga. 

Nowy papież 

Nowy papież

To kontynuacja Młodego papieża, która podobnie jak poprzednia część, podbiła serca widzów. Tytułowa, nowa głowa Kościoła pojawia się w serialu ze względu na wydarzenia, mające miejsce w ostatnim odcinku wcześniejszej produkcji. Dla nowego papieża zastąpienie charyzmatycznego Piusa XIII, który stał się obiektem kultu, okazuje się sporym wyzwaniem, a skonfliktowane środowisko duchownych i ataki zewnętrznych oponentów dodatkowo utrudniają całą sytuację. Serial ponownie zagłębia się w kulisy działań Stolicy Apostolskiej, pokazuje złożoność współczesnej wiary i przedstawia ludzkie słabości czy pragnienia, które nie są obce hierarchom kościelnym.

Sekta

Sekta

To bardzo interesująca historia opowiadająca o pewnym kulcie. Sceny przedstawione w serialu pokazują tajemnicze i nieoczywiste życie religijnej sekty zwanej Meyerizmem. Jej członkowie mają własne modlitwy, stopnie wtajemniczenia oraz silne poczucie i potrzebę misyjności. Kwestia religii jest pokazywana przez twórców dość obszernie, aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie wierzą i co ich skłania do danej wiary. 

Mesjasz

Mesjasz

Serial Netflixa, który odniósł spory sukces, analizuje granice pomiędzy religią i wiarą a polityką w dzisiejszych czasach. Kiedy na Bliskim Wschodzie pojawia się tajemniczy mężczyzna podający się za tytułowego mesjasza, ludzie dzielą się na dwa obozy. Uważających go za prawdziwego zbawiciela oraz tych, twierdzących że jest oszustem, który chce zakłócić porządek społeczny na świecie. Charyzmatyczna postać mesjasza łatwo zyskuje popularność w mediach i gromadzi coraz więcej wyznawców, dla których potwierdzeniem jego autentyczności są cuda, jakie wywołuje. Agentka CIA, która śledzi jego poczynania, próbuje ustalić czy jest prawdziwym zbawcą czy tylko udaje, a widzowie dzielą z nią tą samą zagwozdkę aż do ostatniego odcinka serii.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o mafii - Ranking Top 5

Outcast

Outcast

Jest to produkcja oparta na komiksie Roberta Kirkmana, którego możemy znać między innymi z popularnego The Walking Dead. Serial, mający cechy horroru i dramatu, porusza wątek religijny, jakim jest opętanie. Główny bohater chcąc odzyskać normalne życie, podejmuje walkę z demonami, które nękają go od najmłodszych lat. Razem z duchownym, który również walczy z własnymi zmorami i wierzy, że jest wojownikiem Boga w świętej wojnie przeciwko siłom zła, szukają odpowiedzi i odkupienia.

Kalifat

Kalifat

Ten dobrze zrealizowany i wciągający serial przedstawia historie trzech muzułmanek, które wpisane są w główny trzon fabuły – planowany przez ISIS atak na Szwecję. Twórcy pokazali jak ta organizacja terrorystyczna próbuje zwerbować kolejne osoby stosując skuteczną manipulację. Doskonale oddano mechanizm selekcji dokonywanej przez fundamentalistów wobec podatnych na ich ideologię, a także techniki wywierania wpływu i zdobywania bezgranicznego zaufania ofiar. Pokazano jak poszczególne grupy społeczne mogą zareagować na manipulację radykalnego islamu. W serialu można zobaczyć również wiele kontrowersji, z jakimi muzułmanie spotykają się na co dzień, m.in. z generalizowaniem i nazywaniem ich wszystkich terrorystami. Oprócz tego szczególny nacisk położono na kwestię kobiet, które w islamie traktowane są przedmiotowo i często używa się wobec nich przemocy.

Greenleaf

Greenleaf

Amerykański serial, którego producentem wykonawczym jest Oprah Winfrey, opowiada o bogatej rodzinie tytułowych Greenleafów, stojących na czele wspólnoty protestanckiej w Memphis. Pięcio sezonowa seria odkrywa przed widzem życie pełne tajemnic, skandali i intryg, które często stanowią grzeszne występki. Świat Greenleafów ukazany został jako pozbawiony skrupułów, a sam Kościół jako pewnego rodzaju korporacja. W zeszłym roku zapowiedziano stworzenie spin-offu tej serii, która zyskała wielu fanów.

Prawi Gemstonowie

Prawi Gemstonowie

Amerykański serial HBO utrzymany w stylu komedii, opowiada o rodzinie teleewangelistów, w której ojciec jest sławnym kaznodzieją i prowadzi program telewizyjny. Kiedy najstarszy syn Gemstone’ów próbuje pójść w ślady ojca i kontynuować jego dzieło, na jaw wychodzą tajemnice i grzechy z przeszłości, mogące zaszkodzić całej rodzinie. Produkcja pokazuje, że religia i związany z nią kult często bywają źródłem zysku.

Seriale religijne – podsumowanie

Znalezienie ciekawej produkcji to nie takie łatwe zadanie. Z miesiąca na miesiąc dowiadujemy się o kolejnych premierach, a Netflix aż huczy od nadmiaru treści. Mamy nadzieję, że chociaż częściowo ułatwiliśmy wam poszukiwania ciekawych seriali o tematyce religijnej!

Tekst „seriale religijne” napisały: Paulina Pawłowska i Hania Chorążykiewicz

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Szukająca

    Polecam gorąco serial „Jonasz z 2b” i jego kontynuację „Jonasz z maturalnej” na kanale Langusta na Palmie, prowadzonym przez o. Szustaka 🙂 Spodoba się i młodzieży i dorosłym.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze