the rain

The Rain – jak nie zgubić człowieczeństwa, wędrując po postapokaliptycznym świecie

3 lipca 2018 | Publikacje

Jak wyobrażasz sobie świat w obliczu siejącej zniszczenie zagłady? Książki i filmy wykreowały obraz postapokaliptycznej rzeczywistości jako martwej pustki, areny, w której resztka ocalałej ludzkości toczy zaciekłą walkę o przetrwanie, starając się przystosować do niesprzyjających warunków.

the rain

Źródło: Netflix

The Rain ukazuje, jak zagłada i destrukcja obejmuje ludzi – ich ciała, bezbronne w starciu z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem, technologię, bez której czują się zagubieni, budynki i pojazdy. Zewsząd otaczają ich ruiny dawnego świata. Przyroda natomiast w opadach toksycznego deszczu jest bezpieczna, zwierzęta nie giną, choć mogą zarażać wirusem. To człowiek okazuje się intruzem, musi walczyć i starać dostosować się do nieprzyjaznej natury. Pogoda wyznacza bohaterom rytm dnia, narzuca niektóre decyzje, wymusza poszukiwanie schronienia. Ludzie czują się jak marionetki, sterowane przez nieprzewidywalną aurę. Wędrują pod stałą presją, nie zapomninając o groźbie deszczu, który może spaść w każdej chwili.

the rain

Źródło: Netflix

Aparycja bohaterów, ich brudne, niedopasowane ubrania, ziemista cera i matowe włosy dodają realności, dlatego wpasowują się w brzydki, post-apokaliptyczny świat, w jakim przyszło im walczyć o przetrwanie. Ekstremalna sytuacja, która doprowadziła ocalałych na granice ludzkiej wytrzymałości sprawia, że ich zachowanie często jest impulsywne, a decyzje nielogiczne. Twórcy nie próbują heroizować bohaterów, zostają oni przedstawieni jako grupka zagubionych, przerażonych młodych ludzi, z których każdy nosi w sobie swoją przeszłość, własną historię i wydaje się, że tylko przypadek popchnął ich ku sobie we wspólną wędrówkę. Faktem jest, że w grupie szanse na przeżycie rosną, ale czy taka strategia to wyłącznie chłodna kalkulacja, czy próba przezwyciężenia strachu i samotności?

the rain

Źródło: Netflix

W świecie, w którym ludzie są dla siebie wrogami, a krótki kontakt z zarażonym człowiekiem może okazać się wyrokiem śmierci, nie brakuje momentów pełnych uczuć i emocji. Obserwujemy ogromną więź łączącą brata i siostrę, przyglądamy się pierwszym zauroczeniom bohaterów i związanymi z tym niepewnościami. Katastrofa kształtuje ich osobowości i pozostawia traumę, z którą niełatwo jest beztrosko czerpać radość z młodości.

ZOBACZ TEŻ  Seriale skandynawskie, od których się nie oderwiesz - TOP 15
the rain

Źródło: Netflix

I o tym przede wszystkim jest ten serial. Przedstawia świetnie wykreowanych bohaterów, których możemy polubić, a nawet się z nimi utożsamiać, bo nie brakuje im naturalności, zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu. Fabuła serialu została uproszczona, wątków jest niewiele. W takim ujęciu postapokaliptyczna rzeczywistość może stanowić tylko tło do obserwowania złożonej psychiki bohaterów i ich wzajemnych relacji.

Pierwszy sezon The Rain pozostawił otwarte zakończenie z nadzieją na kontynuację. To już potwierdzone. Choć The Rain zadebiutował zaledwie dwa miesiące temu, Netflix zapowiedział 2 sezon serialu. Premiera planowana jest na 2019 rok.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram