w

The Rain – jak nie zgubić człowieczeństwa, wędrując po postapokaliptycznym świecie

the rain
źródło: Spider's Web

Jak wyobrażasz sobie świat w obliczu siejącej zniszczenie zagłady? Książki i filmy wykreowały obraz postapokaliptycznej rzeczywistości jako martwej pustki, areny, w której resztka ocalałej ludzkości toczy zaciekłą walkę o przetrwanie, starając się przystosować do niesprzyjających warunków.

the rain
Źródło: Netflix

The Rain ukazuje, jak zagłada i destrukcja obejmuje ludzi – ich ciała, bezbronne w starciu z błyskawicznie rozprzestrzeniającym się wirusem, technologię, bez której czują się zagubieni, budynki i pojazdy. Zewsząd otaczają ich ruiny dawnego świata. Przyroda natomiast w opadach toksycznego deszczu jest bezpieczna, zwierzęta nie giną, choć mogą zarażać wirusem. To człowiek okazuje się intruzem, musi walczyć i starać dostosować się do nieprzyjaznej natury. Pogoda wyznacza bohaterom rytm dnia, narzuca niektóre decyzje, wymusza poszukiwanie schronienia. Ludzie czują się jak marionetki, sterowane przez nieprzewidywalną aurę. Wędrują pod stałą presją, nie zapomninając o groźbie deszczu, który może spaść w każdej chwili.

the rain
Źródło: Netflix

Aparycja bohaterów, ich brudne, niedopasowane ubrania, ziemista cera i matowe włosy dodają realności, dlatego wpasowują się w brzydki, post-apokaliptyczny świat, w jakim przyszło im walczyć o przetrwanie. Ekstremalna sytuacja, która doprowadziła ocalałych na granice ludzkiej wytrzymałości sprawia, że ich zachowanie często jest impulsywne, a decyzje nielogiczne. Twórcy nie próbują heroizować bohaterów, zostają oni przedstawieni jako grupka zagubionych, przerażonych młodych ludzi, z których każdy nosi w sobie swoją przeszłość, własną historię i wydaje się, że tylko przypadek popchnął ich ku sobie we wspólną wędrówkę. Faktem jest, że w grupie szanse na przeżycie rosną, ale czy taka strategia to wyłącznie chłodna kalkulacja, czy próba przezwyciężenia strachu i samotności?

the rain
Źródło: Netflix

W świecie, w którym ludzie są dla siebie wrogami, a krótki kontakt z zarażonym człowiekiem może okazać się wyrokiem śmierci, nie brakuje momentów pełnych uczuć i emocji. Obserwujemy ogromną więź łączącą brata i siostrę, przyglądamy się pierwszym zauroczeniom bohaterów i związanymi z tym niepewnościami. Katastrofa kształtuje ich osobowości i pozostawia traumę, z którą niełatwo jest beztrosko czerpać radość z młodości.

the rain
Źródło: Netflix

I o tym przede wszystkim jest ten serial. Przedstawia świetnie wykreowanych bohaterów, których możemy polubić, a nawet się z nimi utożsamiać, bo nie brakuje im naturalności, zarówno w wyglądzie, jak i zachowaniu. Fabuła serialu została uproszczona, wątków jest niewiele. W takim ujęciu postapokaliptyczna rzeczywistość może stanowić tylko tło do obserwowania złożonej psychiki bohaterów i ich wzajemnych relacji.

Pierwszy sezon The Rain pozostawił otwarte zakończenie z nadzieją na kontynuację. To już potwierdzone. Choć The Rain zadebiutował zaledwie dwa miesiące temu, Netflix zapowiedział 2 sezon serialu. Premiera planowana jest na 2019 rok.

Weronika Żółtowska

Napisane przez Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sharpobjects

Serialowe nowości na wakacje 2018, czyli kompendium dla no-life’a

evangline lily lost reboot kate 1119974 1280x0

Evangeline Lilly o wznowieniu serialu Zagubieni