Obsada Stranger Things – dzieciaki, które pokochał cały świat

j
}

Data: 12 marca 2018

a

Kategorie: Publikacje

W małym miasteczku znika chłopiec, a paczka jego przyjaciół spotyka w lesie tajemniczą dziewczynkę. Do tego wszechogarniający mrok, groza i zjawiska nadprzyrodzone. Mówi Wam to coś? Powinno, skoro Stranger Things to jeden z najlepiej ocenianych seriali wyprodukowanych przez Netflixa. Za co widzowie tak go pokochali? Na pewno za fabułę i kosmiczny klimat lat 80, ale przede wszystkim za niesamowitą obsadę.

Obsada Stranger Things – dzieciaki uwielbiane przez cały świat

Młodzi aktorzy w centrum uwagi – obsada Stranger Things

Obsada Stranger Things to przede wszystkim młodzi aktorzy, a wręcz dzieci. W pierwszym sezonie nie zobaczymy zbyt wiele chłopca, przez którego powstało całe zamieszanie w Hawkins, ale świetnie poznamy jego kolegów – Mike’a, Lucasa i Dustina, a także tajemniczą Jedenastkę, która do nich dołącza. Role chłopców wydają się skądś zapożyczone, widz odnosi wrażenie, że już kiedyś widział tych chłopców, może w ET, a może w Goonies? Nie ma to jednak większego znaczenia. Młoda obsada Stranger Things jest świeża i w innowacyjny sposób odgrywa nastolatków lat 80.

Will – chłopiec przez którego wszystko się zaczęło

Obsada Stranger Things - Will Byers

Netflix

Noah Schnapp, grający Willa Byersa, w pierwszym sezonie nie ma zbyt wielu popisowych scen, ponieważ najistotniejszym aspektem jego postaci jest zaginięcie. Za to w drugim się wykazuje i potwierdza swój talent aktorski. Ciężko stwierdzić, czy to kwestia dobrze przeprowadzonego castingu czy reżyserii, ale ze spokojem można powiedzieć, ze Noah ściąga na siebie całą uwagę widza. Odciąga ją nawet od Jedenastki, która była bezkompromisową królową pierwszego sezonu. Sceny, w których Will spogląda nieobecnym wzrokiem, jakby znajdował się w zupełnie innym świecie… genialne.

ZOBACZ TEŻ  Serialowa prasówka do drugiego śniadania [22.01.2018]

Jedenastka – tajemnicza dziewczynka bez imienia

Obsada Stranger Things - Jedenastka

Netflix

Dołączając do obsady Stranger Things, Millie Bobby Brown na pewno nie wiedziała, że rola Jedenastki przyniesie jej taką sławę. Ta postać to niekwestionowana gwiazda pierwszego sezonu. Dziewczynka dzięki tej roli zdecydowanie wkroczyła w świat hollywoodzkich gwiazd i już teraz jest stałą bywalczynią czerwonych dywanów. Wydaje się to bardzo naturalne i oczywiste, skoro perfekcyjnie zagrała tak trudną rolę. Jedenastka jest pozbawiona emocji, niezrozumiana i odrzucona przez społeczeństwo, a jednocześnie niesamowicie zagubiona w rzeczywistości, której nie rozumie. Za tą dualność – emocji i ich braku – należy jej się piątka z plusem!

Mike, Lucas i Dustin – najlepsi kumple ze szkoły

Obsada Stranger Things - Mike, Dustin, Lucas

Netflix

Mike Wheeler, Lucas Sinclair i Dustin Henderson … Kolejno Finn Wolfhard, Caleb McLaughlin i Gaten Matarazzo nie odstawali od wyżej wymienionej dwójki. Chłopcy tak różni i odmienni, połączeni wspólną tajemnicą, walką i przyjaźnią. Brzmi to jak patetyczny obraz przyjaciół z piaskownicy, ale w połączeniu z humorem sytuacyjnym i grozą, która raz po raz nawiedza chłopców, widzowie otrzymują mieszankę wybuchową, którą ogląda się z nieposkromioną ciekawością.

Specyfika Dustina, chłopca bez zębów, skrada serce każdemu, podobnie jak wielkooki Mike i ich czarnoskóry kolega John. Wszyscy trzej dopełniają się w niesamowicie naturalny sposób. W drugim sezonie pokazują odrobinę doroślejsze oblicze – na przykład scena na balu, w której każdy z nich ma swoją drugą połówkę.

Steve, Nancy i Jonathan – starsze rodzeństwo – młodzieżowa obsada Stranger Things

Obsada Stranger Things - Steve, Nancy, Jonathan

Netflix

Obsada Stranger Things to nie tylko Jedenastka i jej przyjaciele, ale również ich starsze rodzeństwo. W tych trzech rolach kolejno Natalia Dyer, Joe Keery  i Charlie Heaton. Jonathan Byers, starszy brat Willa, boryka się z brakiem popularności, niespełnionym uczuciem do dziewczyny Steve’a Harringtona – Nancy Wheeler. Od pierwszego sezonu wkraczają wspólnie w zawirowania związane z nadprzyrodzonymi zjawiskami, co coraz bardziej zbliża ich do siebie (a czasem jednak oddala). Nie można nie wspomnieć o chłopaku Nancy, który przechodzi bardzo ciekawą dla widza transformację. Aby nie spoilerować tego wątku należy jedynie napisać, że starsze rodzeństwo warte jest naszej uwagi prawie na równi z młodszymi postaciami. Między nastoletnimi aktorami widać chemię, więc albo wyniknie z tego relacja poza planem, albo mamy do czynienia z przyszłymi gwiazdami kina.

ZOBACZ TEŻ  Co słychać w Westeros? Część 1: A kim to jesteś, rzekł dumny lord...

Joyce – matka, która uwierzyła w ducha – dorosła obsada Stranger Things

Obsada Stranger Things - Joyce Byers

Netflix

Aktorką najbardziej rozpoznawalną i doświadczoną w obsadzie Stranger Things jest zdecydowanie Winona Ryder. Jej kunsztowi aktorskiemu nie można nic zarzucić, pokazała to zresztą w wielu innych produkcjach. Joyce Byers, którą gra, przechodzi genialną metamorfozę przez dwa sezony. Poznajemy ją jako bezsilną, zrozpaczoną kobietę targaną emocjami, która szuka śladów swojego synka w… lampkach choinkowych. W drugim sezonie prezentuje się już jako silna i odważna matka, która doprowadzona na skraj szaleństwa nie boi się stawić czoła złu zagrażającego jej dziecku. Jej relacje z mężczyznami to też ciekawy wątek.

Nowy sezon, nowi bohaterowie

W drugim sezonie do obsady Stranger Things dołączyło rodzeństwo – Max Mayfield i jej zbuntowany brat Billy Hargrove. Rudowłosa dziewczynka, w którą wcieliła się Sadie Sink wydaje się być trochę traktowana przez scenarzystów jako powód zgrzytów pomiędzy Jedenastką i Willem, ale końcowo dołącza do paczki i znajduje w niej swoje miejsce. Billy, grany przez Dacre’a Montgomery’ego, ze swoim buntem przeciwko światu wydaje się typowym nastolatkiem, dopóki nie dowiadujemy się, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Obie postaci są warte uwagi w kolejnym sezonie.

Utalentowani aktorzy i przyszłe gwiazdy – obsada idealna

Obsada Stranger Things to przede wszystkim paczka kolegów Willa i Jedenastka, starszy brat zaginionego chłopaka i jego grupa rówieśnicza, a także dorośli z Joyce na czele. Mieszanka wybuchowa na tyle, że poza fabułą i niezwykłymi ujęciami (szczególnie Upside Down w drugim sezonie!) już same ich charaktery przyciągają przed ekrany i nie pozwalają się od nich oderwać przez długie godziny.

Kto jest Waszą ulubioną postacią w obsadzie Stranger Things, a kogo nie możecie znieść?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Paulina K

    obejrzałam dwa sezony i czekam na trzeci 😀 , ale w tekście macie błąd pisząc o czarnoskórym przyjacielu Johnie? Chyba chodziło o Lucasa 😀

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Chara

Ogląda seriale odkąd nauczyła się samodzielnie obsługiwać komputer. Według niej interesujący serial jest mroczny, brudny, tajemniczy i można odnaleźć w nim drugie, trzecie i czwarte dno. Uwielbia postacie z zaburzeniami psychicznymi, nie pogardzi małą domieszką zjawisk nadprzyrodzonych, a wszelkiej maści dramaty i krwawe kryminały to jej żywioł.