O kobietach takich, jak ja i ty, czyli co przeczytać i obejrzeć w nadchodzącym czasie?

j

Autor: Redakcja

}

Data: 1 marca 2023

a

Kategorie: Publikacje

Kobieta jest dość wdzięczną bohaterką filmów, powieści, seriali. Nie zawsze bywa niewinna, ułożona, skupiona na innych. Kobieca natura bywa nieprzewidywalna, dlatego też fascynująca. W ostatnim czasie przeczytałam i obejrzałam historie, w których główną rolę odgrywają kobiety. Są różne, jedne marzą  o księciu z bajki, inne wolą swoją niezależność, dla jeszcze innych liczy się tylko praca. Są podobne do każdej z nas, dlatego tak bardzo je lubimy. Co zatem polecam w tym miesiącu? Oto moje subiektywne propozycje na wiosnę 2023 roku.

Kobieca przyjaźń, mafia i trudne wybory, czyli „Kancelaria. Bałagan w papierach” Gabrieli Gargaś, Lekkie Wydawnictwo, 2023.

6699906958366

Twórczości Gabrieli Gargaś nie trzeba nikomu przedstawiać. To królowa polskich, niezwykle kobiecych powieści obyczajowych uwielbianych przez czytelniczki. Najnowsza książka pisarki stanowi kontynuację ciepło przyjętej przez odbiorców „ Kancelarii”. Poznajemy zatem dalsze losy bohaterów, w tym prawniczki Emilii. Gargaś skupia się jeszcze na jej dwóch przyjaciółkach – Adzie i Bognie. Każda z nich przeżywa niezwykle istotny moment w swoim życiu. Emilia nie może zapomnieć o przystojnym Włochu, z którym przeżyła namiętny romans. Niestety okazało się, że interesy, które prowadził Francesco,  nie są do końca legalne. Przerażona Emilia postanowiła zerwać tę relację, jednak nie potrafi zapomnieć o mężczyźnie. On również nie może przestać wspominać ślicznej Polki.  

Jak z tym dylematem poradzi sobie bohaterka? Czy posłucha głosu rozsądku czy jednak podąży za sercem? Gargaś i w tym przypadku zaskoczy czytelniczki, które liczą jednak na szczęśliwy happy end. Ciekawą postacią jest również w powieści Ada – mama trzech córek, od niedawna rozwódka. W czasie małżeństwa wdała się w romans z przystojnym i młodszym od niej mężczyzną Filipem. Prawda wyszła na jaw, gdy okazało się, że kobieta jest w ciąży z kochankiem. Nie zdążyła mu o tym powiedzieć, ponieważ ich drogi się rozeszły. Zdrady nie mógł przeboleć mąż Ady – Adam, który wyprowadził się z domu. Kobieta została sama z dwójką starszych dzieci i nowonarodzoną Marcelą.

Jeden błąd zaważył na życiu Ady i całej rodziny. Gargaś pokazuje jednak, że przy dobrej woli całej rodziny, można wszystko  poskładać. A może Ada jeszcze zazna prawdziwego szczęścia? Lubię tę bohaterkę, bo jest niezwykle prawdziwa. I mimo że zmaga się z nadwagą po urodzeniu córki, nie jest już nastolatką, a jednak bywa niezwykle ciepła, kobieca i atrakcyjna dla płci przeciwnej. Ostatnią bohaterką jest Bogna, która uświadamia sobie, że kocha swojego przyjaciela z dzieciństwa. Szymon właśnie wrócił do Polski, pragnie się ustatkować, uwielbia spędzać czas ze swoją przyjaciółką. Na drodze pary staje jednak była narzeczona Szymona, oznajmiając, że jest z nim w ciąży. Bogna, choć cierpi, odsuwa się na dalszy plan. Czy słusznie? A może powinna walczyć o tę miłość?

ZOBACZ TEŻ  Pierwszy zwiastun aktorskiego serialu Resident Evil

„ Kancelaria. Bałagan w papierach” to niezwykle ciepła, kobieca opowieść. Pokazuje, że życie nie zawsze jest czarno- białe, a o swoje szczęście należy walczyć. Polecam na długie zimowo- wiosenne wieczory. Powieść można czytać osobno, bez znajomości części pierwszej. Zachwyci nie tylko przedstawicielki płci pięknej.

Praca ponad wszystko, czyli film „Zołza” w reż. Tomasza Koneckiego, 2022.

37965 1.11

Anna Sobańska ma wszystko, o czym marzyć może kobieta – satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę, przystojnego i dobrego męża, udane dzieci i piękny duży dom. Niestety, praca przysłania jej wszystko. Nie ma czasu dla męża i dzieci. W domu spędza tylko późne wieczory, najczęściej ze szklaneczką mocnego alkoholu  w ręce. Jednak nie to jest najgorsze. Anna poniża innych, bywa opryskliwa, zbyt pewna siebie, nie potrafi odpuścić.  Jest znaną producentką i scenarzystką seriali.

Ma świadomość, że posiada władzę. Ludzi traktuje przedmiotowo, jest tytułową „zołzą”. Za nic ma to, że współpracownicy się jej boją, nie lubią. Uważa, że tylko silne jednostki osiągną sukces. Bywa bezwzględna, szczególnie wobec aktorów, z którymi pracuje. Sytuacja się zmienia, gdy Anna zaczyna słyszeć głosy serialowych postaci, które sama stworzyła. Wytykają jej błędy, pokazują, jak złą i bezwzględną osobą zaczęła być. Anna trafia do szpitala psychiatrycznego.

Czy to podziała na nią otrzeźwiająco? Czy przejdzie przemianę? W rolę  tytułowej „Zołzy” wcieliła się Małgorzata Kożuchowska i trzeba przyznać, że to jedna z jej najlepszych ról ostatnich lat. Na ekranie partneruje jej Artur Żmijewski. Scenariusz tej historii napisała sama Ilona Łepkowska i jak sama przyznaje Anna Sobańska trochę przypomina ją samą. Odważna deklaracja i dobry film. Jak się okazuje, praca nie może być jedynym sensem życia. Nie wszyscy jednak to rozumieją.

Czy istnieje prawdziwa miłość? „Niemoralna propozycja” Adrian Lyne , 1993.

z18032254amp niemoralna propozycja rez adrian lyne

„Niemoralną propozycję” oglądałam nie raz i  zawsze odkrywam w tym filmie coś innego. Tym razem skupię się na głównej bohaterce, ślicznej Dianie granej przez Demi Moore. Diana ma w życiu szczęście – jej mąż Dawid jest tym jedynym, wymarzonym. Para wiedzie spokojne, skromne, choć pełne miłości i namiętności życie. Niestety, brak pieniędzy powoduje, że bohaterowie nie mogą żyć tak, jakby chcieli. Trafiają do kasyna, gdzie można szybko się wzbogacić, ale też stracić wszystko.

ZOBACZ TEŻ  Nowy sezon, nowa dekada, nowa obsada. Pierwsze spojrzenie na 5 sezon The Crown

Dianę, przymierzającą elegancką sukienkę z butiku w kasynie, obserwuje miliarder. Uśmiecha się, gdy widzi, że dziewczyna kradnie czekoladki wystawione dla klientów. Diana nie kupuje sukienki, ponieważ nie ma pieniędzy. Jednak ta scena daje początek kolejnym, które zmienią w życiu Diany niemal  wszystko. Miliarder  proponuje Dawidowi milion dolarów za noc z jego żoną. Początkowo ta propozycja wywołuje w małżonkach jedynie śmiech, później jednak zaczynają się nad nią zastanawiać. „ To tylko seks” – mówi Diana, by przekonać Dawida do swoich racji. Jak się okazuje, sytuacja nie pozostaje bez wpływu na małżeństwo.

Para  nie może się porozumieć, dochodzi do coraz częstszych kłótni. Diana odchodzi do miliardera i cieszy się życiem jak z bajki. Czy jest jednak naprawdę szczęśliwa?  Czy pieniądze dają szczęście absolutne? Nie zdradzę zakończenia, choć zapewne i tak wszyscy je znają. To jedna z tych produkcji, która zostaje z człowiekiem na zawsze. „ Niemoralna propozycja” pokazuje, że nie zawsze podejmujemy właściwe wybory, choć pobudki są szlachetne. Do takich filmów warto wracać. Młoda Demi Moore zagrała rolę życia. Film można obejrzeć na platformie streamingowej Netflix.

Diana, Anna, Emilia, Ada, Bogna – kobiety takie jak ja i ty. Pewne siebie, ale też pewne wątpliwości. Romantyczne dusze i zatwardziałe singielki. Dokonujące trudnych  wyborów, czasami rozczarowane życiem i sobą. Przede wszystkim szukające szczęścia. Bo tylko ono nadaje życiu sens.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze