Kobiece spotkania z kulturą. Co warto przeczytać i obejrzeć na platformach streamingowych?

j

Autor: Redakcja

}

Data: 7 marca 2023

a

Kategorie: Publikacje

W tym miesiącu polecamy teksty kultury, które na nas zrobiły duże wrażenie. To produkcje oraz powieści, które zaintrygują nie tylko płeć piękną. Co sprawia, że warto się z nimi zapoznać? Są bliskie kobiecej naturze i odpowiadają na szereg istotnych pytań. Oto mój subiektywny przewodnik dla każdej z nas.

Kobiece dylematy, czyli film „Dzisiaj śpisz ze mną” (Netflix, 2023)

Najnowszy polski film Netflixa powstał na podstawie powieści Anny Szczypczyńskiej pod tym samym tytułem. Produkcję tę powinny obejrzeć nie tylko kobiety, bo to historia ukazująca skomplikowane relacje damsko- męskie i dylematy z tego wynikające. Główną bohaterką jest dziennikarka Nina Szklarska, żona Maćka, mama Zuzi i Leny.

Jej ustabilizowane życie nagle się zmienia, gdy w redakcji, w której pracuje, pojawia się  młody stażysta – Janek. Jak się okazuje, jest to  były kochanek Niny z czasów, gdy dziewczyna jeszcze studiowała. Pierwsze spotkanie zaskoczy zarówno Ninę, jak i Janka. Do czego ono doprowadzi? Czy powrócą wspomnienia , czy jednak bohaterowie zachowają profesjonalizm w swoich relacjach? Czy Nina, znudzona pożyciem małżeńskim, da się ponieść emocjom i wspomnieniom? Tym bardziej, że Janek dostrzega w niej kobietę, której zdaje się nie widzieć już  Maciek.

Kiedy zdezorientowana bohaterka wyznaje matce, że się zakochała, ta zdaje się nie rozumieć dylematów córki. „Odkochaj się” – słyszy w odpowiedzi Nina. Film odpowiada na jeszcze jedno ważne pytanie. Czy w Polsce, niezwykle konserwatywnym kraju, relacja starszej kobiety z dużo młodszym partnerem ma rację bytu? Los poniekąd sam zadecyduje, jak rozwinie się relacja Janka i Niny, a to za sprawą wyprawy Maćka na Islandię.

W rolę dziennikarki Niny Szklarskiej wcieliła się dawno niewidziana na dużym ekranie Roma Gąsiorowska. Partnerują jej: Maciej Musiał (Janek) oraz Wojciech Zieliński (Maciek). Za reżyserię projektu odpowiada Robert Wichrowski. Zdjęcia do filmu kręcone były w Warszawie, ale też na Islandii. Polecam, bo to historia, w której przejrzy się wiele par.

ZOBACZ TEŻ  Adam Zdrójkowski jako Patryk w 19. sezonie Przyjaciółek

O spotkaniu, które zmienia wszystko. Powieść Nataszy Sochy „Kolęda na cztery ręce” (Wydawnictwo Literackie, 2022)

koleda na cztery rece 638ee289a9126

Natasza Socha nie zwalnia tempa. „Kolęda na cztery ręce” to powieść, która na długo pozostaje z czytelnikiem, wzrusza, ale też pozwala pomyśleć o sprawach fundamentalnych, ostatecznych. Paulina jest zwyczajną kobietą, która niestety nie ma w życiu szczęścia. Właśnie rozstała się ze swoich chłopakiem Arkiem, a  przyszłość jawi się jej raczej w czarnych barwach. Niespodziewanie na swojej drodze spotyka pełną energii seniorkę Marię.

Starsza pani jest całkowitym przeciwieństwem Pauliny. Tryska optymizmem, nigdy się nie nudzi, uwielbia towarzystwo innych,  jest przy tym mądra, pełna ciepła i empatii. Zgorzkniała Paulina jest zmuszona spędzać czas z panią Marią. Na początku ta sytuacja wydaje jej się karą, później jednak zaczyna dostrzegać, jak wyjątkową kobietą jest staruszka.

To powieść, która zmusza do refleksji nad relacjami z osobami starszymi. W dzisiejszym świecie starość jest nacechowana negatywnie, a wcale tak nie powinno być. To opowieść, która tchnie nadzieją, pokazuje, że ludzie są z natury dobrzy. „Kolęda na cztery ręce” to także piękna opowieść o miłości. Nie tylko dla wielbicieli prozy Nataszy Sochy.

Przyjaźń to cenna wartość, czyli serial „Przyjaciółki” (sezon 21, Polsat 2023)

ohw47mnad3682ixqgungrni5vah9ekyb
fot. polsat

Na platformie Polsat Box Go od dwóch tygodni można oglądać pierwsze odcinki 21 sezonu uwielbianego przez widzów serialu „Przyjaciółki”. Główne bohaterki to cztery warszawianki, które łączy długoletnia przyjaźń. W tym sezonie do grona serialowych przyjaciółek dołączy Marta, grana przez Laurę Breszkę. Nowy sezon odpowie na wiele ważnych pytań.

Czy Wiktor, ukochany Patrycji (granej przez Joannę Liszowską) przeżyje skomplikowaną operację mózgu? Ostatni odcinek poprzedniego sezonu zakończył się właśnie w momencie, gdy lekarz wychodzi z sali , by powiadomić rodzinę o przebiegu operacji. Wiele zmieni się także w życiu pozostałych przyjaciółek. Energiczna i przebojowa Zuza ( grana przez Anitę Sokołowską) przyjmie pracę w Berlinie i tam się przeprowadzi. Inga zwiąże się z podróżnikiem Łukaszem.

ZOBACZ TEŻ  Trwają zdjęcia do 19. sezonu serialu Przyjaciółki

Czy jednak będzie szczęśliwa? Czy mężczyzna, przyzwyczajony do dalekich wypraw, sprawdzi się jako życiowy partner, opiekun? Wiele zmieniło się także w życiu Anki (granej przez Magdalenę Stużyńską). W poprzednim sezonie Strzelecka pod wpływem środków odurzających zdradziła męża z kolegą z pracy. Czy Paweł będzie w stanie jej to wybaczyć? Uwielbiam serial „Przyjaciółki”, bo to opowieść o każdej z nas. Warto obejrzeć poprzednie sezony. Wszystkie znajdziemy na platformie Polsat Go Box.

Wymienione przez nas teksty kultury to opowieści o kobietach i dla kobiet. Podejmują istotne tematy i stanowią głos w wielu ważnych dla płci pięknej kwestiach. Polecam, na coraz cieplejsze marcowe wieczory. A z „Przyjaciółkami” radzę się… zaprzyjaźnić.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze