Coś dla kibiców, czyli seriale piłkarskie Netflixa

j
}

Data: 11 kwietnia 2019

Sezon piłkarski 2018/19 wchodzi w decydującą fazę. Wkrótce poznamy kolejnych mistrzów krajowych, jak i zwycięzcę Ligi Mistrzów i Ligi Europy. A co fani futbolu mają robić w przerwie między rozgrywkami? Z propozycjami seriali o piłce nożnej, zawodnikach, trenerach przychodzi platforma Netflix!

Pierwszy zespół: Juventus

Jako wierny od lat kibic Juventusu, nie mógłbym zacząć omawiania seriali piłkarskich od innej pozycji niż Pierwszy zespół: Juventus. Jest to dokument opowiadający o klubie z Turynu, a konkretniej o sezonie 2017/18. Poznajmy w nim codzienną pracę, jaką wykonują piłkarze, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Widz ma okazje towarzyszyć sportowcom podczas treningów, odpraw meczowych i samych meczy. To jednak nie wszystko. Dowiemy się, że w dzisiejszych czasach nie wystarczy ćwiczyć i grać dla klubu. Trzeba go także dobrze reprezentować. Dlatego też obejrzymy, jak wyglądają akcje reklamowe, mecze pokazowe czy działania charytatywne. Ten serial o piłce nożnej pozwoli nam zajrzeć do prywatnego życia gwiazd futbolu takich jak Miralem Pjanić, Giorgio Cheillini, Gonzalo Higuain, Claudio Marchisio czy Federico Bernardeschi. Nie zabraknie też polskiego akcentu i wywiadu z rezerwowym wówczas bramkarzem „Starej Damy”, Wojciechem Szczęsnym. Czeka nas sporo emocji związanych z walką o mistrzostwo Serie A i Puchar Ligi Mistrzów. Będzie także okazja, aby uczestniczyć w bardzo tragicznej chwili, jaką była śmierć i pogrzeb Davide Astoriego, kapitana Fiorentiny. Czeka nas też historyczny moment – pożegnanie żywej legendy klubu, czyli Gianluigiego Buffona, który po raz ostatni wystąpił w barwach Juve.

Seriale piłkarskie Pierwszy zespół Juventus

Sunderland aż po grób

Innym serialem piłkarskim, na który fani tego sportu powinni zwrócić uwagę, jest Sunderland aż po grób. Jest to produkcja realizowana w dość podobny sposób jak ta o Juventusie. Tu również odwiedzamy piłkarzy podczas treningów, meczy czy w ich domach. Tym razem twórcy poświęcili także dużo uwagi działaczom oraz kibicom klubu. Możemy więc zobaczyć, jak wyglądają okienka transferowe, sprzedaż karnetów, opracowywanie strategii czy układanie diety dla sportowców. Nie brakuje też komentarzy samych fanów, chętnie dzielących się opiniami na temat aktualnej sytuacji swojej ulubionej drużyny. Możemy oglądać tu zarówno euforię, radość, jak i łzy, gniew i rozczarowanie. Jest to wątek, który znacznie zbliża do siebie fanów. Każdy kibic z pewnością nie raz przeżywał wszystkie z wymienionych emocji. Ciekawie jest także obejrzeć oba wymienione seriale piłkarskie, aby porównać sobie, jak wygląda praca i przygotowanie w tak bogatym klubie, jak Juve i znacznie biedniejszym Sunderlandzie.

medium
Źródło: CDN

W świecie Boca Juniors

W świecie Boca Juniors to trzeci serial dokumentalny poświęcony konkretniej drużynie piłkarskiej. Tym razem jest nią dwudziestodwukrotny mistrz kraju, Club Atletico Boca Juniors pochodzący z Buenos Aires. Ponownie niewiele mamy tu różnic w samym pomyśle na realizację produkcji serialu o piłce nożnej. 😉 Oglądamy codzienne życie sportowców, zaglądamy do szatni i na boiska treningowe oraz możemy posłuchać trenerów, masażystów oraz samych kibiców. Czy warto więc oglądać? Jak najbardziej! Przecież w żadnym wypadku nie będziemy mieli identycznych scenariuszy. Ten serial pozwala nam również zobaczyć, jak wygląda futbol w Ameryce Południowej. Choć na murawie również mamy jedenastu piłkarzy, a wygrywa ten, kto zdobędzie więcej goli, to zapewniam Was, że różnice pomiędzy Włochami, Anglią i Argentyną są ogromne. Każdy fan piłki nożnej powinien przyjrzeć się im bliżej.

ZOBACZ TEŻ  Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - nasze 30 propozycji
ytimg
Źródło: YTIMG

The real football factories

Piłka nożna to nie tylko zawodnicy, sędziowie, działacze czy trenerze. Ten sport nie mógłby przetrwać i stać się najsłynniejszą dziedziną, gdyby nie kibice. To oni swoim dopingiem zachęcają ulubieńców do walki, wymyślają niezwykłe oprawy i układają przyśpiewki. Również oni napędzają futbol poprzez pieniądze wydawane na bilety, koszulki, szaliki i inne gadżety związane z ukochaną drużyną. Piłka nożna to jednak nie tylko wierni kibice, ale i kibole. The real football factories pokazuje nam najgorszych chuliganów działających na wyspach brytyjskich. Danny Dyers odwiedza więc Londyn, Manchester, Liverpool czy Glasgow w poszukiwaniu tych najgroźniejszych stadionowych oprawców. Będziecie w sporym szoku, słuchając ich wypowiedzi i oglądając „wyczyny”, jakich się dopuścili. Prześledzicie tu nie tylko współczesną historię wandalizmu, ale i zobaczycie, skąd ona się wzięła i jak się rozwijała.

Podczas tworzenia materiału postarano się także o przedstawienie nam, w jaki sposób chuligani są zwalczani przez policję. I trzeba przyznać, że w porównaniu z przeszłością, to dziś służby mundurowe naprawdę stają na wysokości zadania i znacznie ograniczają działania kiboli. Ostrzegam też, że wiele scen, zwłaszcza tych nagranych z monitoringów, jest naprawdę drastycznych. The real football factories to serial piłkarski dla ludzi o mocnych nerwach. A jeśli będzie Wam mało, to już zapowiedziano The real football factories International w którym przyjrzeć się będzie można pseudokibicom z Argentyny, Rosji, Turcji czy Polski.

Seriale o piłce nożnej The real football factories
Źródło: www.nflxso.com

Droga na futbolowy szczyt

Od 1930 roku, kiedy FIFA po raz pierwszy zdecydowała się na zorganizowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, rozegrano już 21 mundiali. Po Puchar Świata jak do tej pory sięgnęło jednak zaledwie osiem państw. Najwięcej, bo pięciokrotnie, triumfowała Brazylia. Tuż za nią, z jednym zwycięstwem mniej, plasują się ex aequo Włochy i Niemcy. Ponadto z sukcesem rozgrywki kończyły także Urugwaj, Hiszpania, Francja, Argentyna i Anglia. Dlaczego tylko te osiem zespołów było w stanie stanąć na najwyższym stopniu podium? Czy to tylko zasługa wybitnych piłkarzy i trenerów?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w serialu Droga na futbolowy szczyt. Wielu dziennikarzy, historyków, socjologów czy ludzi związanych ze światem futbolu postara się przedstawić samych sportowców, jak i całe narody z zupełnie innej strony i pokazać, jak mentalność ludzi wpływa na grę. W tym serialu o piłce nożnej poznacie historię Mistrzostw Świata w zupełnie innym świetle. Więcej będzie tu rozważań niż fragmentów meczy, ale zapewniam, że nudzić się nie będziecie. Przy okazji będziecie mogli posłuchać wywiadów z takimi gwiazdami jak Dino Zoff, Lothar Matthaus czy Lilian Thuram.

ZOBACZ TEŻ  Netflix – czerwcowe premiery na najpopularniejszej platformie streamingowej!
Seriale piłkarskie Droga na futbolowy szczyt
Źródło: Amazon

21 Thunder

21 Thunder to serial o piłce nożnej produkcji Kanadyjskiej. Opowiada on o fikcyjnej drużynie piłkarskiej Monteral Thunder. Skupia się głównie na piłkarzach, którzy dopiero stoją u progu swojej kariery. Śledzimy tu bowiem losy piłkarzy należących do grupy juniorów, czyli chłopaków w okolicach 21 roku życia. Oprócz codziennych meczy, treningów, wizyt u fizjoterapeutów czy rozmów w szatni, poznajemy też ich pierwsze miłości, zawody, rozczarowania i sukcesy. Czy zainteresuje on fanów futbolu? Mamy tu całą piłkarską otoczkę, ale to raczej produkcja skierowana do młodzieży. Choć trzeba przyznać, że zadbano o to, by fabuła nie była tu jakaś banalna, a i gra aktorska stoi na wysokim poziomie. Nic dziwnego, że ten serial piłkarski został bardzo pozytywnie odebrany na arenie międzynarodowej.

ytimg2
Źródło: YTIMG

Klub Cuervos

Klub Cuervos to serial komediowy, którego scenariusz skupiony został wokół piłki nożnej. Młode rodzeństwo, Salvador „Chava” i Isabel Iglesias, dziedziczy klub piłkarski Cuervos FC znajdujący się w fikcyjnym mieście Nuevo Toledo. Mężczyzna chciałby zrobić z niego drugi Real Madryt, dlatego inwestuje w niego spore pieniądze i sprowadza nowych graczy oraz trenerów. Jego decyzje nie są jednak zbyt przemyślane. Kobieta z kolei dużo lepiej zna się na prowadzeniu klubu, ale ponieważ to nie ona zostaje wybrana prezydentem, stara się jak może, aby przeszkodzić bratu i zająć jego miejsce.

Sporo dzieje się także wśród samych sportowców, między którymi relacje układają się w różny sposób. Trzeba przyznać, że ta meksykańska produkcja potrafi rozbawić, a jej szybka akcja i ciekawa fabuła sprawiły, że ten serial piłkarski był nawet nominowany do nagrody Emmy. Dobrze przy nim powinni bawić się zarówno fani piłki nożnej, jak i osoby niezwiązane z futbolem. Choć fakt, że przy niektórych żartach dobrze posiadać choć niewielką wiedzę piłkarską.

otakukart
Źródło: OtakuArt

Piłkarski świat

Bardzo żałuję, że na mojej liście nie mogę już umieścić serialu piłkarskiego Premier League Legends. Został on niestety zdjęty z platformy z dniem 1 kwietnia 2019 roku. A szkoda. Krótkie, półgodzinne odcinki, opowiadały bowiem w bardzo ciekawy sposób o największych legendach ligi angielskiej. Mogliśmy wiec przypomnieć sobie lub też poznać historię takich gwiazd jak David Beckham, Michael Owen, Cristiano Ronaldo, Thierry Henry, David Seaman czy Ruud Van Niestelrooy.

Dodam natomiast, że jeśli komuś mało będzie samych piłkarskich seriali, to znajdzie też sporo ciekawych filmów dokumentalnych, jak i fabularnych, związanych z piłką nożną. Poznacie tu historię Pele czy Bobby’ego Robsona. Pojawiają się też biografie współczesnych graczy jak Antoine Griezmann czy Karim Benzema. Ja osobiście jestem zachwycony Wspaniałym dniem opowiadającym o zdobyciu przez Francję Mistrzostwa Świata w 1998 roku. Właśnie wtedy zacząłem interesować się futbolem i jest to dla mnie sentymentalny powrót do przeszłości.
Netflix przygotował jeszcze więcej produkcji o piłce nożnej, więc najlepiej sprawdźcie sami, co jeszcze jest w ofercie i wybierzcie to, co najbardziej Was zainteresuje.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Piotr Markiewicz

Nerd, geek i pedagog w jednym. Dziecko lat 90. Kocha Tolkiena, Warcrafta, RPG i fantastykę. Wewnętrznie czuje się elfem.