Jane the Virgin to amerykański serial telewizyjny emitowany od 2014 do 2019 roku na kanale The CW. Serial produkcji Electus, Warner Bros, Television oraz CBS Television Studios. Ekranizacja jest luźna adaptacją wenezuelskiej telenoweli Juana la Virgen. Serial składa się z 5 sezonów i ma status zakończonego. Można obejrzeć go także na Netflixie.

Serial przedstawia losy młodej Amerykanki o wenezuelskich korzeniach, która podczas rutynowej wizyty u ginekologa zostaje sztucznie zapłodniona. Kobieta pochodzi z bardzo tradycyjnej i religijnej rodziny, w której dziewictwo zachowuje się aż do ślubu. Dziewczyna jest zaręczona ze swoim chłopakiem Michaelem, lecz to nie on ma być ojcem jej dziecka. Okazuje się, ze dawcą spermy jest Rafael Solano, żonaty mężczyzna, dawny playboy, który w wyniku choroby zapadł na bezpłodność. Jest on także dawna miłością bohaterki, która pracuje jako kelnerka w hotelu, którego jest właścicielem. Kobieta stoi przed wieloma ciężkimi decyzjami, które okażą się dla niej tymi słusznymi?

W rolach głównych występują: Gina Rodriguez, Justin Baldoni, Brett Dier, Andrea Navedo, Yael Grobglas, Ivonne Coll, Jaimie Camil, Anthony Mendez.

Serial otrzymał pozytywną opinie krytyków i telewidzów. Za główna rolę w serialu Gina Rodriguez otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu komediowym lub musicalu na 72. Ceremonii rozdania nagród. Sam serial był nominowany do Złotego Globu w kategorii „Najlepszy serial komediowy lub musical”.