Seriale tureckie – top 10 seriali na TVP VOD

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się seriale tureckie, które możemy obejrzeć nie tylko w TV, ale także na platformach streamingowych tj. VOD TVP. Oto nasz przegląd telenowel prosto z Turcji.

Więzień miłości

wiezien milosci dzis emisja ostatniego odcinka tureckiego hitu na zdjeciu hazal subasi i erkan meric
Więzień Miłości, kultura.onet.pl

Pierwszą naszą ulubioną telenowelą jest Więzień miłości. Więzień miłości to turecki serial obyczajowy emitowany w wielu krajach, w których co ciekawe miał różne zakończenia. W Polsce telenowelę tą emitowano na TVP2. Kolejną ciekawostką jest, iż Polska wyemitowała wszystkie odcinki serialu, natomiast inne kraje nie i stąd właśnie te różne zakończenia.

Serial w TVP mogliśmy oglądać przez ponad 2 lata, czyli od 19 lutego 2019 roku do 18 marca 2021.

Serial przedstawia historię Ömera (w tej roli Erkan Meriç), który bardzo kocha swoją siostrę Ayse (w tej roli Yaprak Durmaz) i zrobi dla wsztsko aby była szczęśliwa. Akcja rozpoczyna się gdy Ömer dowiaduje się, że Ayse ma nawrót choroby i zostaje jej tylko pół roku życia.

Przez przypadek Ömer w swojej firmie spotyka dziewczynę, która przyszła na rozmowę o pracę, którą Ayse bierze za dziewczynę swojego brata, a on postanawia zawrzeć z tą nowo spotkaną dziewczyną fikcyjne małżeństwo za pieniądze, które miała otrzymać Zehra (w tej roli Hazal Subasi). Zehra z początku nie chce się zgodzić na ten ślub lecz dla niej to jedyna szansa aby opłacić leczenie chorego ojca). Na domiar złego kuzynka, która kocha się w Ömerze chce zniszczyć to małżeństwo będąc przekonaną, że ten związek jest prawdziwy.

W drugim sezonie ojciec Zehry ma do córki i Ömera żal, że nie powiedzieli mu o ślubie, lecz gdy tylko dowiaduje się więcej o partnerze swojej ukochanej córki zezwala na prawdziwy ślub.

Niestety podczas wesela Ömer słyszy rozmowę Zehry z jej dawną przyjaciółką- Sabah o nim wmawia sobie,że są to słowa o tym co ostatnio się wydarzyło między nim a Zehrą, lecz dziewczyna ma na myśli przeszłość gdy nienawidziła Ömera. W złości robi wszystko by zranić świeżo poślubioną żonę i uprzykrzyć jej życie. Zehra nie jest świadoma tego, że Ömer słyszał tą rozmowę i nie wie dlaczego mąż tak podle zachowuje się wobec niej. Gdy dowiaduje się prawdy chce się rozwieść z mężem.

Pod koniec drugiego sezonu dzięki zdjęciom kontraktu jaki zawarli Ömer i Zehra, które zrobiła mściwa kuzynka Ömera-Alev, jego siostra Ayse dowiaduje się o wszystkim i jest bardzo zła na brata i bratową, że przez długi czas wszystko przed nią ukrywali. Gdyby tego było mało spokój Ayse zakłóca także dawna kochanka jej męża Nihata (w tej roli Aykut Igdeli)-Müge. Jak się potem okazuje Müge z miłości do Nihata chce zabić Ayse i córkę Asyę.

W tym sezonie pojawia się także nieznosząca Zehry babcia Ömera, Bahszende. Bahszende bardzo stara się aby doprowadzić do rozwodu swojego wnuka z jego żoną. Na szczęście jej się to nie udaje. Gdy Bahszende po udarze leży sparaliżowana w łożku to właśnie Zehra i Julide (w tej roli Tuğçe Ersoy), która przed laty przez Bahszende musiała opuścić swojego męża i dzieci zajmują się chorą.

W trzeciej serii pojawiają się w większości nowi bohaterowie,a na ekranie nie oglądamy już kochanych przez widzów Ömera i Zehry.

Akcja trzeciego sezonu toczy się 7 lat po wypadku, w którym zginęli Ömer, Zehra i Ayse. W tej serii poznajemy kuzyna Ömera-Oguza, a także jak się okazuje syna Ömera i Zehry, którego w lesie znajduje Azize i postanawia go wychowywać jak swoje dziecko. Los sprawia,że Oguz i Azize po wielu przejściach postanawiają być razem i wspólnie wychowywać małego Emira.

Telenowelę tę możemy mimo zakończenia w telewizji obejrzeć od 1 odcinka na VOD TVP.

Elif

kuirtyd elif3425x1181
Elif, etv.co.za

Drugim naszym ulubionym serialem tureckim jest Elif. Elif to również produkcja emitowana na antenie TVP od 8 maja 2017 roku. Produkcja ta jest drugim serialem obyczajowym po Więźniu miłości.

Opowiada o 6-letniej dziewczynce (tytułowej Elif), która jest zagrożona sprzedażą na spłatę długów swojego ojczyma, Veysela (w tej roli Hasan Ballıktaş). Jej matce Melek Selin Sezgin udaje się uciec od męża. Gdy Melek dowiaduje się, że jest poważnie chora postanawia zostawić swoją córkę pod opieką przyjaciółki Ayse. Ayse chcąc pomóc przyjaciółce próbuje uzyskać zgodę na opiekę nad dziewczynką od rodziny, u której pracuje utrzymując w tajemnicy to, że biologiczny ojciec Elif to najstarszy syn rodziny, u której Ayse jest pokojówką.

Elif musi od teraz mieszkać w luksusowej posiadłości wraz z nową żoną swojego ojca i ich córką, z dala od swojej ukochanej matki i całkowicie nie świadoma, że obecnie mieszka ze swoim ojcem.

W drugim sezonie dowiadujemy się o spisku jaki uknuli-żona Kenana i jej ojciec Necedet Karapinar. Spisek dotyczy tego, że próbują oni ukryć tajemnicę o tym, że to Elif jest córką Kenana. Jednak gdy w końcu przestępstwa jakich dopuściła Arzu (żona Kenana, w tej roli Cemre Melis Çınar) wraz ze swoim ojcem wychodzą na jaw wtedy Melek i Kanana łączą się znowu i matka dziewczynki upewnia się, że Kanan i Elif nie zostaną rozdzieleni.

ZOBACZ TEŻ  Filmy na podstawie seriali - Opowiedzmy tę historię inaczej

W trzecim sezonie rodzina Emiroglu boryka się z problemami finansowymi, ojciec Elif niestety ginie w pożarze, który zainicjowała Arzu. Na szczęście Elif wraz z matką przeżyją to zdarzenie.

Po śmierci Kenana rodzinny interes przejmuje brat zmarłego, Selim (w tej roli Emre Kıvılcım). Natomiast Arzu po tym jak została zwolniona z leczenia w szpitalu psychiatrycznym próbuje zemscić się na rodzinie Emiroglu. Selim trafia do więzienia gdyż próbował zastrzelić Arzu. Kobieta po przeżytym incydencie nie przestaje zagrażać rodzinie i w efekcie wraz ze swoim nowym mężem przejmuje rezydencję rodziny Emiroglu. Arzu aby sfałszować swoją śmierć i zacząć nowe życie pod innym nazwiskiem zabija Goncę, swoją powierniczkę (w tej roli Dilara Yüzer). W tym samym czasie u Selima zdiagnozowano raka i w towarzystwie żony oraz (Zeynep w tej roli Gülçin Tunçok) matki Aliye (w tej roli Aysun Güven) wyjeżdża na leczenie do Ameryki.

W czwartym sezonie serialu życie Elif na chwilę się odmienia, a wszystko to za sprawą Yusufa, nowego męża jej matki, który podczas ich przeprowadzki do nowego miasta ginie w wypadku. Niestety po tym zdarzeniu dziewczynka i jej matka ponownie zostają rozdzielone,a dziewczynka trafia do szpitala. Po powrocie ze szpitala próbuje rozpocząć nowe życie, ale zięć Macide, Tarik chce się pozbyć tytułowej bohaterki.

Na szczęście Elif na swojej drodze napotyka Reyhan, dziewczynę, która zostawiła rodzinę aby zacząć studia w Stambule. Dziewczyna postanawia chronić Elif przed rodziną. Tym czasem Melek utraciła pamięć i obecnie mieszka w pustostanie. Po wyburzeniu jej tymczasowego domu udaje się do Julide (matka Emirhana grana przez Melis Koç) gdzie zostaje m.in przez Veysela. Po wielu perypetiach Melek nareszcie odnajduje swoją córkę Elif w domu Macide i Kerema.

W piątej serii telenoweli dzieje się także sporo, ale w efekcie Melek i Elif rozpoczynają szczęśliwe życie.

Przysięga

uid 35c9d8cf18e9a8deb25b1084a954c3c71567076081664 width 318 play 0 pos 0 gs 0 height 189
Przysięga, vod.tvp.pl

Trzecie miejsce zajmuje Przysięga. Przysięga to kolejny turecki serial na antenie TVP. Jego premiera odbyła się 3 września 2019 roku. Serial ten przedstawia losy Reyhan, która urodziła się na wsi. Po śmierci matki zabrał ją do siebie jej przybrany wuj Hikmet (w tej roli Berkant Müftüler) i prosi aby dziewczyna poślubiła jego syna Emira ( w tej roli Gökberk Demirci).

Na początku dziewczyna nie chce tego robić, ale gdy dowiaduje się o chorobie wuja postanawia spełnić jego prośbę.

Emirowi, który prowadzi beztroskie życie także nie spieszy się do ślubu. Zostając do niego zmuszonym próbuje zakończyć to małżeństwo. Udając się do prawnika spotyka jego córkę, którą ten samotnie wychowuje. Po rozstaniu z matką dziewczyny, mężczyzna unika kobiet, ale do momentu, w którym poznaje Leylę.

Ciekawostką jest, że w Polsce odcinki oryginalne są pokazywane na antenie w przemontowanej wersji przez dystrybutora dzięki temu w Telewizji Polskiej odcinki serialu trwają tylko 45 minut, a nie tak jak w Turcji od 50-70 minut. Takie skrócenie odcinków sprawia, że jest ich wiecej i fani danego serialu mogą się przez długi czas cieszyć jego oglądaniem, a jeśli ktoś chce to odcinki może obejrzeć także na TVP VOD.

Wspaniałe Stulecie

wspanialestulecie
Źródło: sozcu

Serial ten miał swoją kontynuację pt. Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem, o której to napiszę później. Wspaniałe Stulecie to jeden z pierwszych seriali tureckich na antenie Telewizji Polskiej. Po raz pierwszy na antenie mogliśmy go zobaczyć 6 października 2014, zaś ostatni odcinek 12 kwietnia 2016 roku na kanałach: TVP Seriale, TVP Historia, TVP HD.

Od 13 do 22 kwietnia 2016 roku TVP1po premierze Wspaniałego Stulecia emitowała także 8-odcinkowy serial dokumentalny ukazując kulisy, zatytułowany Wspaniałe Stulecie-Tajemniczy świat. Po zakończeniu emisji tego dokumentu TVP1 potwierdziła, iż wyemituje kontynuację serialu. Emisja kontynuacji rozpoczęła się 25 kwietnia 2016 roku.

Serial Wspaniałe Stulecie przedstawiał dzieje z życia dworu osmańskiego w czasie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Natomiast jednym z ważnych wątków był a miłość sułtana do Roksolany (Hurrem). Telenowela ta była emitowana aż w 54 krajach.

Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem

uid 07f951edfb6e8d531601dbf586eaee081543916163247 width 1920 play 0 pos 0 gs 0 height 1080
Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem, vod.tvp.pl

Wspaniałe Stulecie: Sułtanka Kosem to kontynuacja telenoweli Wspaniałe Stulecie. Tym razem fabuła produkcji opowiada o życiu Kosem, która została porwana i wysłana do haremu Ahmeda I, aby już niedługo zostać jedną z najpotężniejszych kobiet w Imperium Osmańskim.

W Polsce ta część była emitowana przez ponad 2 lata, od 25 kwietnia 2016 do 23 sierpnia 2018 roku tak jak poprzednia część na antenie TVP1. W rolę Ahmeda I wcielił się Ekin Koç, natomiast rolę Sułtanki Kosem zagrały aż dwie aktorki: Anastasia Tsilimpiou i Beren Saat dlatego, ponieważ produkcja serialu chciała aby postać Sułtanki z biegiem lat się zmieniała.

Łzy Cennet

uid a0d0f48a21d1d09e0be64bd65fcc21551535559042312 width 1920 play 0 pos 0 gs 0 height 1080
Łzy Cennet, vod.tvp.pl

Serial ten w Polsce mogliśmy oglądać na antenie TVP2 od 28 sierpnia 2018 do 18 lutego 2019, obecnie odcinki tej produkcji są dostępne na VOD TVP.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale survivalowe - top 7 produkcji

Telenowela ta jest adaptacją jednego z koreańskich seriali opowiadających o dziewczynie imieniem Cennet, którą gdy była dzieckiem porzuciła matka. Po tym zdarzeniu dziewczynką zajmuje się babcia.

Gdy Cennet kończy architekturę zatrudnia się w bardzo znanej firmie budowlanej, w której to poznaje przystojnego chłopaka Selima (w tej roli Berk Atan). Oboje odrazu łapią nić porozumienia. Niestety nie wszystko układa się tak pięknie. Na przeszkodzie stanęła młodym matka koleżanki Cennet, Arzu, która bardzo chce aby Selim został mężem jej córki.

Na pozycji numer 7 w naszym rankingu uplasował się serial Wieczna Miłość.

Wieczna Miłość

uid 9901c0ab5fba1153c6c383aa839b84c71536236013520 width 1920 play 0 pos 0 gs 0 height 1080
Wieczna Miłość, vod.tvp.pl

Serial opowiada o młodym chłopaku (w tej roli Burak Özçivit), który mieszka w robotniczej dzielnicy Stambułu. Ojciec chłopaka jest fryzjerem (w tej roli Orhan Güner), natomiast matka jest gospodynią domową.

Kemal bo tak ma na imię bohater tej telenoweli ma także rodzeństwo: starszego brata Tarika (w tej roli Rüzgar Aksoy), i młodszą siostrę Zeynep (w tej roli Hazal Filiz Küçükköse). Kolejnymi postaciami w serialu są: Nihan (Neslihan Atagül), jej brat bliźniak Ozan, którzy mieszkają z rodzicami-Önderem i Vildan. Oprócz nich pojawia się także postać aroganckiego biznesmena, który jest szaleńczo zakochany w Nihan.

Önderma problemy w firmie, a matka dziewczyny nie chce porzucić swojego bohatego statusu. Wymyśliła więc,że córka wyjdzie za mąż właśnie za Emira, lecz dziewczyna upiera się gdyż nie toleruje zachowania chłopaka.

Pewnego dnia podróżując komunikacją miejską poznaje Kemala. Już miesiąc później następuje przełom w relacji Nihan i Kemala. Na początku parę łączy tylko przyjaźń, ale po jakimś czasie owa przyjaźń przeradza się w miłość. Niestety rodzina dziewczyny nie będzie chciała zaakceptować jej wybranka przez co droga do szczęścia tej dwójki będzie nie łatwa.

Emisja w Polsce tej telenoweli miała miejsce 24 sierpnia 2018 roku na antenie TVP1, a ostatni odcinek zobaczyliśmy 2 września 2019 roku.

Marzę o Tobie

234199c021de94db2505cfcb3820.1000
Marzę o Tobie, telemagazyn.pl

W naszym rankingu „najlepsze seriale tureckie”, ósme miejsce zajmuje telenowela pt. Marzę o Tobie. Telenowela ta była emitowana w latach 2018-2019 na antenie TVP2. Serial opowiada romantyczną historię Yagmura i Melek ( w tych rolach: Berkay Hardal i Gülper Özdemir). Główną postacią męską w tym serialu jest chłopak Yagmur, który wychowywał się w domu opieki społecznej.

Pewnego dnia szczęście się jednak do niego uśmiechnęło, spotkał śliczną dziewczynę o imieniu Melek. Dziewczyna przychodzi do domu opieki społecznej aby odwiedzić swoją mamę, która jest po wypadku.

Yagmur odrazu zakochuje się w dziewczynie, lecz nie ma odwagi aby się do tego przyznać. Nareszcie gdy mama Melek zostaje wypisana do domu wtedy dziewczyna proponuje chłopakowi aby dalej opiekował się jej mamą. W taki oto sposób Yagmur nadal będzie mógł widywać się ze swoją ukochaną.

Czarna Perła

black pearl
Czarna Perła

Przedostatnim tureckim serialem, który można obejrzeć na VOD TVP jest Czarna Perła. Czarna Perła to historia dwojga ludzi planujących ślub. Niestety ich życie zmienia się gdy do nadmorskiej tureckiej miejscowości, w której mieszkają sprowadza się Vural Demiroğlu (w tej roli Berk Hakman) chcący poślubić piękną Hazal, w której widzi swą zmarłą żonę.

Obecny narzeczony dziewczyny jest pewny,że ta zgodzi się na ślub z Vuralem i postanawia się zemścić. W Polsce produkcja ta była emitowana od 7 maja 2018 na antenie TVP2. Ostatni odcinek na ekranach mogliśmy zobaczyć 28 sierpnia 2018. Serial ten doczekał się również powtórek, ponownie był emitowany na TVP3 od poniedziałku do piątku o dwóch porach: 11:20 i 0:00.

Miłosne potyczki

seriale tureckie, miłosne potyczki
Miłosne potyczki, vod.tvp.pl

Ostatnim serialem jest produkcja, która na antenie TVP zastąpiła wspomniany już w tym zestawieniu serial Marzę o Tobie. Miłosne potyczki to serial emitowany w Polsce aż dwa razy. Pierwsza emisja miała miejsce 14 stycznia 2019 roku w TVP2 i trwała do 14 czerwca 2019. Zaś druga emisja rozpoczęła się 9 listopada 2020 i była pokazywana na antenie TVP3 w dni robocze.

Główne role w tej produkcji odgrywają: Hande Erçel i Burak Deniz. Akcja serialu toczy się jak zwykle w Stambule. Tym razem miejscem romansów jest międzynarodowa firma odzieżowa. Hayat Uzun(w tej roli Hande Erçel) bo tak nazywa się główna bohaterka damska w tej telenoweli pochodzi ze wsi i pod presją rodziny musi znaleźć pracę w stolicy Turcji. Niestety jeśli nie znajdzie pracy w mieście będzie musiała powrócić do rodzinnej wsi.

Na szczęście dziewczynie udaje się zaleźć pracę i nie wracać na wieś. Hayat zaczyna pracować w międzynarodowej firmie tekstylnej jako osobista asystentka Murata Sarsilmaza (Burak Deniz).

Niespodziewanie Murat zakochuje się w Hayat co budzi zazdrość jego byłej dziewczyny, która pracuje w tej samej firmie jako główna modelka. Kiedyś była moda na seriale argentyńskie tj: Zbuntowany Anioł, peruwiańskie Fiorella, tak obecnie mamy modę na seriale tureckie, w których każdy może znaleźć coś dla siebie. Lubicie tureckie telenowele czy jednak wolicie inne produkcje?

Seriale tureckie – dlaczego tak wciągają?

Seriale tureckie są bardzo popularne już od dobrych kilku lat. Pytanie, dlaczego? Skąd się wziął ich fenomen? Pisaliśmy już o tym 3 lata temu, i tak na dobrą sprawę, niewiele się w tej popularności zmieniło. Odsyłamy więc do tego wpisu.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Tryniszewska

Uwielbia seriale, a zwłaszcza starsze telenowele. Mogłaby o nich pisać i rozmawiać godzinami. Obejrzała jak dotad wszystkie filmy i seriale ulubioną aktorką, Jennifer Aniston.