Oglądasz często seriale w łóżku? Zwróć uwagę na materac!

}

Data: 14 stycznia 2020

a

Kategorie: Publikacje

Każdy przynajmniej raz oglądał serial w łóżku. Możemy mieć najwygodniejszą sofę na świecie, a jednak – to często właśnie łóżko staje się prowizorycznym kącikiem filmowym. Jaki materac sprawdzi się zarówno do oglądania, jak i spania?

Stopień twardości materaca

Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest stopień jego twardości. Osoba o wadze 50 kg potrzebuje o wiele bardziej miękkiego materaca niż osoba o wadze 100 kg. Dobór odpowiedniego stopnia twardości sprawi, że będziemy czuć się komfortowo w trakcie snu lub oglądania seriali w łóżku. Co więcej, zwrócenie uwagi na ten aspekt zmniejszy ryzyko pojawienia się bólu kręgosłupa, który będzie ułożony na odpowiednio twardym podłożu.

Na rynku spotkamy się najczęściej z czterema rodzajami twardości materacy – H1, H2, H3, H4. Symbol H jest zaczerpnięty od pierwszej litery angielskiego słowa hardness oznaczającego twardość.

  • H1 – jest materacem miękkim, polecanym dla osób, których waga nie przekracza 60 kg (ten materac jest najczęściej przeznaczony do łóżka dla dzieci),
  • H2 – jest materacem średnio miękkim, polecanym dla osób, których waga mieści się w przedziale 50-80 kg (zazwyczaj decydują się na niego kobiety),
  • H3 – jest materacem średnio twardym, polecanym dla osób, których waga mieści się w przedziale 80-100 kg (u osób o niższej wadze materac ten może powodować „cierpnięcie” nóg i ramion),
  • H4 – jest materacem twardym, polecanym dla osób, których waga wynosi powyżej 100 kg.

Strefy twardości w materacu

Materac, na którym śpimy czy oglądamy seriale, powinien zapewniać nam jak największy komfort. Nie chcemy przecież znaleźć się sytuacji, kiedy rano do pracy budzimy się z bolącym kręgosłupem lub jesteśmy niewyspani. Właśnie dlatego nowoczesne materace są podzielone strefy twardości, czyli fragmenty o większej lub mniejszej wyporności. Ciało człowieka wywiera odmienny nacisk na różne części materaca, np. pod ciężką miednicą powinno znajdować się podłoże o innej twardości niż pod lekką głową. Usprawnienie, jakim są strefy twardości, zostało zaprojektowane z myślą o tym, aby podczas wypoczynku kręgosłup znajdował się możliwie w linii prostej, czyli najzdrowszej dla ludzkiej sylwetki.

ZOBACZ TEŻ  7 legendarnych dzieł Aarona Spellinga

Im więcej stref znajduje się w materacu, tym więcej części ciała jest odpowiednio zadbanych. Kierując się troską o komfort naszego wypoczynku, powinniśmy sięgnąć po materace siedmiostrefowe, podpierające kolejno: głowę, barki, lędźwie, miednicę, biodra, kolana, stopy. Dzięki tak wszechstronnemu zatroszczeniu się o poszczególne partie ciała, w trakcie leżenia na materacu będziemy bardziej rozluźnieni, co bezpośrednio przełoży się na jakość wypoczynku. Ponadto w przypadku materaca wyposażonego w strefy twardości istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się odkształceń.

Pokrowiec na materac

Kiedy zamieniamy swoje łóżko w tymczasowe stanowisko serialomaniaka, powinniśmy się zdecydować na materac z pokrowcem. Istnieje wysokie ryzyko, że prędzej czy później na materacu pojawią się plamy od napojów albo przekąsek. Wówczas wystarczy tylko, że zdejmiemy pokrowiec z materaca i wrzucimy go do pralki.

Jeśli chcemy zagwarantować sobie jeszcze większą higienę w łóżku, możemy wybrać materac z pokrowcem z dodatkiem jonów srebra. Ten wyjątkowy składnik sprawi, że materac będzie mniej podatny na gromadzenie się na nim grzybów i bakterii. Dzięki jonom srebra pokrowiec wchłonie mniej nieprzyjemnych zapachów, co przełoży się na komfort wypoczynku.

Rodzaj sprężyn

Wysoką jakość wypoczynku można uzyskać w materacach ze sprężynami kieszeniowymi. Jak sama nazwa wskazuje, w takim rodzaju materacu sprężyny znajdują się w oddzielnych kieszeniach, a każda kieszeń reaguje osobno na nacisk ciała. Materace tego typu lepiej dopasowują się do naszej sylwetki. Jest to szczególnie ważne, gdy wybieramy materac do snu i oglądania seriali, ponieważ w takich sytuacjach często zmieniamy pozycję, w jakiej siedzimy albo leżymy.

Pamiętajmy jednak, że zbyt długie leżenie w łóżku w jednej pozycji i oglądania kilku odcinków pod rząd niezbyt korzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Nie ma nic złego w oglądaniu seriali w łóżku, ale zasada złotego środka jest tutaj wskazana… choć nie wcale nie taka prosta do zastosowania.

Artykuł sponsorowany

ZOBACZ TEŻ  Miasteczko Twin Peaks - niepokojące arcydzieło popkultury

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *