w

Oglądasz często seriale w łóżku? Zwróć uwagę na materac!

seriale w lozku

Każdy przynajmniej raz oglądał serial w łóżku. Możemy mieć najwygodniejszą sofę na świecie, a jednak – to często właśnie łóżko staje się prowizorycznym kącikiem filmowym. Jaki materac sprawdzi się zarówno do oglądania, jak i spania?

Stopień twardości materaca

Jednym z najważniejszych parametrów materaca jest stopień jego twardości. Osoba o wadze 50 kg potrzebuje o wiele bardziej miękkiego materaca niż osoba o wadze 100 kg. Dobór odpowiedniego stopnia twardości sprawi, że będziemy czuć się komfortowo w trakcie snu lub oglądania seriali w łóżku. Co więcej, zwrócenie uwagi na ten aspekt zmniejszy ryzyko pojawienia się bólu kręgosłupa, który będzie ułożony na odpowiednio twardym podłożu.

Na rynku spotkamy się najczęściej z czterema rodzajami twardości materacy – H1, H2, H3, H4. Symbol H jest zaczerpnięty od pierwszej litery angielskiego słowa hardness oznaczającego twardość.

  • H1 – jest materacem miękkim, polecanym dla osób, których waga nie przekracza 60 kg (ten materac jest najczęściej przeznaczony do łóżka dla dzieci),
  • H2 – jest materacem średnio miękkim, polecanym dla osób, których waga mieści się w przedziale 50-80 kg (zazwyczaj decydują się na niego kobiety),
  • H3 – jest materacem średnio twardym, polecanym dla osób, których waga mieści się w przedziale 80-100 kg (u osób o niższej wadze materac ten może powodować „cierpnięcie” nóg i ramion),
  • H4 – jest materacem twardym, polecanym dla osób, których waga wynosi powyżej 100 kg.

Strefy twardości w materacu

Materac, na którym śpimy czy oglądamy seriale, powinien zapewniać nam jak największy komfort. Nie chcemy przecież znaleźć się sytuacji, kiedy rano do pracy budzimy się z bolącym kręgosłupem lub jesteśmy niewyspani. Właśnie dlatego nowoczesne materace są podzielone strefy twardości, czyli fragmenty o większej lub mniejszej wyporności. Ciało człowieka wywiera odmienny nacisk na różne części materaca, np. pod ciężką miednicą powinno znajdować się podłoże o innej twardości niż pod lekką głową. Usprawnienie, jakim są strefy twardości, zostało zaprojektowane z myślą o tym, aby podczas wypoczynku kręgosłup znajdował się możliwie w linii prostej, czyli najzdrowszej dla ludzkiej sylwetki.

Im więcej stref znajduje się w materacu, tym więcej części ciała jest odpowiednio zadbanych. Kierując się troską o komfort naszego wypoczynku, powinniśmy sięgnąć po materace siedmiostrefowe, podpierające kolejno: głowę, barki, lędźwie, miednicę, biodra, kolana, stopy. Dzięki tak wszechstronnemu zatroszczeniu się o poszczególne partie ciała, w trakcie leżenia na materacu będziemy bardziej rozluźnieni, co bezpośrednio przełoży się na jakość wypoczynku. Ponadto w przypadku materaca wyposażonego w strefy twardości istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się odkształceń.

Pokrowiec na materac

Kiedy zamieniamy swoje łóżko w tymczasowe stanowisko serialomaniaka, powinniśmy się zdecydować na materac z pokrowcem. Istnieje wysokie ryzyko, że prędzej czy później na materacu pojawią się plamy od napojów albo przekąsek. Wówczas wystarczy tylko, że zdejmiemy pokrowiec z materaca i wrzucimy go do pralki.

Jeśli chcemy zagwarantować sobie jeszcze większą higienę w łóżku, możemy wybrać materac z pokrowcem z dodatkiem jonów srebra. Ten wyjątkowy składnik sprawi, że materac będzie mniej podatny na gromadzenie się na nim grzybów i bakterii. Dzięki jonom srebra pokrowiec wchłonie mniej nieprzyjemnych zapachów, co przełoży się na komfort wypoczynku.

Rodzaj sprężyn

Wysoką jakość wypoczynku można uzyskać w materacach ze sprężynami kieszeniowymi. Jak sama nazwa wskazuje, w takim rodzaju materacu sprężyny znajdują się w oddzielnych kieszeniach, a każda kieszeń reaguje osobno na nacisk ciała. Materace tego typu lepiej dopasowują się do naszej sylwetki. Jest to szczególnie ważne, gdy wybieramy materac do snu i oglądania seriali, ponieważ w takich sytuacjach często zmieniamy pozycję, w jakiej siedzimy albo leżymy.

Pamiętajmy jednak, że zbyt długie leżenie w łóżku w jednej pozycji i oglądania kilku odcinków pod rząd niezbyt korzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Nie ma nic złego w oglądaniu seriali w łóżku, ale zasada złotego środka jest tutaj wskazana… choć nie wcale nie taka prosta do zastosowania.

Artykuł sponsorowany

Materiały partnera

Napisane przez Materiały partnera

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

spinning 104 unit 01263r

Spinning out – recenzja 1. sezonu. – Można dostać zawrotu głowy

new pope cover

Nowy papież – pierwsze wrażenia – Epicko i bosko