Serial animowany czy film – która wersja była pierwsza?

j
}

Data: 11 marca 2019

Pod koniec lat 80. i na początku 90. mieliśmy do czynienia z tendencją do produkowania filmów pełnometrażowych na podstawie seriali animowanych i odwrotnie. Przedstawiamy Wam kilka przykładów takich produkcji. Czy będziecie w stanie odgadnąć, co było pierwsze?

Maska

Jednym z bardzo popularnych bohaterów lat 90. był Stanley Ipkiss. Chociaż tak właściwie to nie do końca. Nasza postać była raczej nudnym urzędnikiem bankowym, mieszkającym ze swoim psem Milo w kawalerce. Jego życie prywatne, jak i służbowe, to pasmo niepowodzeń. Aż do dnia, kiedy znalazł on tajemniczą maskę. Po założeniu jej na twarz stawał się niezwykłym gościem nazywanym „Maska”. Dzięki niej Stan otrzymywał niezwykłe supermoce. Był silny, szybki, zwinny, mógł zmieniać ubrania, połykać dynamit, zmniejszać się – słowem stawał się postacią rodem z kreskówki. Jego przygody mogliśmy oglądać w filmie Maska, gdzie w głównego bohatera wcielił się Jim Carrey. Powstał także serial animowany o tym samym tytule. Pomiędzy tymi dwiema produkcjami mieliśmy zaledwie rok różnicy. A co było pierwsze?

myoldaddiction2
Źródło: myoldaddiction2

Inspektor Gadżet

W tym momencie pewnie wielu z Was ma w głowie muzyczkę ze słynnego intro do Inspektora Gadżeta. Głównym bohaterem zarówno pełnometrażowego filmu aktorskiego, jak i kreskówki, jest niezbyt rozgarnięty policjant, któremu wszczepiono w ciało cały zestaw gadżetów. I tak oto postać może wyciągać ręce, ma w nogach sprężyny, w kapeluszu dodatkową rękę, helikopter czy zapalniczkę, w palcu laser, a jego płaszcz jest niczym poduszka powietrzna. W pracy pomagają mu siostrzenica Penny oraz jej pies Łepek. Gdyby nie ta dwójka, inspektor pewnie już dawno poległby w walce przeciwko złowrogiemu i nikczemnemu doktorowi Klaufowi. A nasza zagadka? Cóż, w tym przypadku nie jest chyba zbyt trudna, zwłaszcza że pomiędzy jednym i drugim jest aż 16 lat różnicy! To co było pierwsze?

ytimg
Źródło: ytimg

Richie Milioner

Kojarzycie Kevina, który został sam w domu? Znaczy… Macaulaya Culkina, który się w niego wcielił? Otóż chłopak w latach 90. robił wielką karierę i w niejednym filmie mogliśmy go oglądać. Wcielił się także w postać Richiego Richa, syna milionerów, Glorii i Reggiego. Miał też słynnego psa, na którego grzbiecie zamiast łat widniały symbole dolarów. Trzeba przyznać, że dzieciak żył dostatnio. Posiadał olbrzymią willę, samochody, jachty i złote klamki u drzwi. Dodatkowo w jego dyspozycji pozostawała cała masa gadżetów i robotów oraz niezwykłych zabawek. I tylko przyjaciół mu brakowało. Taki obraz młodego panicza Richa dostajemy zarówno w filmie, jak i animacji. Tylko która produkcja pierwsza pojawiła się na ekranach?

ewedit
Źródło: ewedit

Żukosoczek (Sok z żuka)

Beetlejuice, bo tak nazywa się główny bohater animacji i filmu, to upiór, nieumarły, który nie jest zbyt lubiany ani w świecie żywych, ani w zaświatach. Jego szalone, a przy okazji przerażające pomysły, nie należą do najlepszych. Przynajmniej dla innych. Sama postać bardzo chętnie działa tak, aby jej było dobrze. Dzięki niedawno zmarłym Adamowi i Barbarze zjawa dostaje się do ich domu, gdzie nie tylko straszy nowych lokatorów, ale i postanawia poślubić córkę ich sąsiadów, Lydię. Pomiędzy obiema produkcjami jest pewna różnica. W filmie nasz przybysz z zaświatów jest zdecydowanie gorszy niż w animacji, w której pozostaje raczej przyjacielem niż wrogiem wspomnianej już Lydii. Oba tytuły dzieli z kolei tylko rok różnicy. Więc co pochodzi z 1988, a co 1989 roku?

ZOBACZ TEŻ  Dajmy Sabrinie jeszcze jedną szansę - dlaczego warto obejrzeć kolejny sezon Chilling Adventures of Sabrina

denofgeek
Źródło: denofgeek

Faceci w czerni

Jak się okazuje – w kosmosie też istnieje życie! Przejawia się ono w różnych formach. Wielu przybyszów z obcych planet jest zupełnie niegroźnych i przyjaznych nam, ludziom. Jak i wśród nas, tak i wśród kosmitów trafiają się jednak i prawdziwi złoczyńcy, chcący niszczyć i rabować. Aby Ziemia pozostała bezpieczna, potrzebni są oni – Faceci w Czerni. Najsłynniejsi z nich to oczywiście agent J i agent K. To właśnie ten duet śledzimy w kreskówce i filmie. Współpracuje z nimi oczywiście także agend Zed, pies Frank czy Robale. Co ciekawe, obie produkcje dzieli najkrótszy w naszym zestawieniu okres pomiędzy powstaniem jednego i drugiego. Wynosi on zaledwie cztery miesiące. Tylko które z nich mogliśmy obejrzeć jako pierwsze?

bustle
Źródło: bustle

Flinstonowie

Fred, jego żona Wilma oraz sąsiedzi Barney i Betty to główni bohaterowie serialu i filmu Flinstonowie. Wszyscy są jaskiniowcami żyjącymi w epoce kamienia łupanego i mieszkającymi w Bedrock. Najwyraźniej tu dinozaury i ludzie potrafią współpracować. A właściwie ci pierwsi wykorzystują drugich jako sprzęt RTV i AGD, maszyny rolnicze czy środki transportu. Ostatecznie jednak nikt nie narzeka. A Wy nie powinniście mieć problemu z odpowiedzią, co pojawiło się jako pierwsze. Produkcje dzielą bowiem aż 34 lata, a rozwiązanie wydaje się oczywiste.

blogspot
Źródło: blogspot

Różowa Pantera

Skoro było coś prostego, to teraz przejdźmy do zadania trudniejszego. W tym celu przenieść się musimy do lat 60. To właśnie wtedy powstały Różowe Pantery. W przeciwieństwie do wielu innych tytułów, o których wspomniałem, tu mamy do czynienia z dwoma zupełnie innymi scenariuszami. Film to oczywiście historia francuskiego detektywa, inspektora Clouseau. Jego zadaniem jest pilnowaniem diamentu. Przez swoje roztargnienie nie wychodzi mu to jednak najlepiej. Animowane zwierzę pojawia się tu tylko w czołówce i na napisach końcowych. W kreskówce również mamy do czynienia z naszym gapowatym policjantem, ale jej głównym bohaterem jest jednak sama Różowa Pantera, którą to inspektor stara się złapać. Między produkcjami jest sześć lat różnicy. A co było pierwsze?

movie dude
Źródło: movie-dude

Teen Wolf

Teen Wolf, czy jak kto woli Wilczek lub Nastoletni wilkołak to historia Scotta, który odkrywa, że jest wilkołakiem. Zresztą nie tylko on. Cała jego rodzina należy do likantropów. To wydarzenie sprawia, że jego życie zmienia się, a chłopak przeżywa całą masę niecodziennych przygód. Scenariusz filmu, jak i serialu animowanego, nie różnią się zbyt od siebie. Oba tytuły były też bardzo popularne w latach 80., kiedy to miały swoją premierę. Tylko kto debiutował pierwszy? Podpowiem Wam, że z pewnością nie serial z roku 2011, który również oparty jest na podstawie tej produkcji.

ZOBACZ TEŻ  Flinstonowie powracają! Powstanie nowa animacja!

ignimgs
Źródło: ignimgs

Pogromcy duchów (Prawdziwe duchołapy)

Prawdziwym hitem lat 80., do dziś zresztą określanym mianem klasyka, stali się Pogromcy duchów. Chyba wszyscy znamy historię Venkmana, Stantza i Spenglera, którzy to otworzyli własną firmę zwalczającą wszelkie duchy i zjawy. Dołączył do nich także i Zeddemore, i tak załoga stała się kompletna. Ich działania toczyły się na terenie Nowego Yorku, gdzie żadna maszkara nie mogła czuć się bezpieczna. No może poza Slimerem, upiorem kochającym jedzenie i produkującym całą masę śluzu. Bo choć w filmie został on unieszkodliwiony, to w kreskówce stał się partnerem czterech bohaterów. Jak się okazuje, oba tytuły były bardzo silnie powiązane, gdyż jeden z nich był kontynuację drugiego. Tylko jaka była kolejność?

oktawave
Źródło: oktawave

Kacper

I na koniec wspomnijmy jeszcze jednego ducha, tym razem niezwykle przyjaznego. Kacper, bo tak mu na imię, nie ma jednak szczęścia w… życiu po życiu. Choć jest miły, uprzejmy i grzeczny, zamiast go lubić, każdy się go boi i ucieka przed nim w popłochu. W filmie nawet sam Raymond Stantz, czyli jeden z pogromców duchów, nie chce mieć z nim do czynienia. Dopiero Kathleen i jej tata James akceptują duszka i postanawiają z nim zamieszkać. W serialu animowanym to zwykle dzieci i młode zwierzęta jako pierwsze przekonują się do Kacpra i kochają go. A co do pierwszeństwa pojawiania się na ekranie? Cóż, odpowiedź jest chyba dobrze znana, ale warto ją jeszcze rozwinąć.

alphacoders
Źródło: alphacoders

Odpowiedzi

Nasze zagadki chyba nie były zbyt trudne. Ale po kolei. Otóż oczywiście jako pierwszy pojawił się film Maska, na podstawie którego stworzono animację. Z kolei Inspektor Gadżet to kreskówka przerobiona później na film aktorski. Serial Richie Rich swoją premierę miał już w 1980 roku, a dopiero lata później w tę postać mógł wcielać się Culkin. Zarówno Faceci w czerni, jak i Sok z żuka to pierwotnie filmy aktorskie. Pewnie nikt nie miał wątpliwości, że Flinstonowie, stworzeni przez studio Hanna-Barbera, to przez długie lata tylko animacja. Co ciekawe Różowa Pantera była przez jakiś czas filmem, ale animowany zwierzak z czołówki tak bardzo spodobał się publiczności, że nakręcono i o nim serial. Michael J. Fox czyli Teen Wolf oraz Will Smith i Tommy Lee Jones jako Faceci w czerni byli pierwowzorami dla postaci z kreskówek. Prawdziwe duchołapy były kontynuacją Pogromców duchów. A Kacper? Animacja swoją premierę miała już w 1952 roku. W 1995 roku stworzono o nim film, na podstawie którego powstała kolejna kreskówka! Ten duch to dopiero miał pokręconą historię.

Na zakończenie chciałbym jeszcze wspomnieć o czterech filmach, które doczekały się swojego animowanego odpowiednika, ale być może nie wszyscy je pamiętają. Były to Ace Ventura, Głupi i Głupszy, RoboCop, Rambo i Jumanji. Z kolei słynne kreskówki Dennis Rozrabiaka czy Alvin i Wiewiórki posłużyły za pomysł na scenariusz filmowy.

I jak Wam się podoba nasze zestawienie?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. ms Cello

    Udało mi się zgadnąć 7/10. Z tych seriali najlepiej wspominam Inspektora Gadżeta, kiedy jeszcze puszczali go na TVN 😉

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Piotr Markiewicz

Nerd, geek i pedagog w jednym. Dziecko lat 90. Kocha Tolkiena, Warcrafta, RPG i fantastykę. Wewnętrznie czuje się elfem.