Przeklęta to amerykański serial fantasy, oparty na książce o tym samym tytule autorstwa Franka Millera oraz Toma Wheelera. Premiera tej dziesięcioodcinkowej serii miała miejsce 17 lipca 2020 roku. Netflix jeszcze oficjalnie nie ogłosił decyzji o produkcji drugiego sezonu – fani wciąż czekają na informacje w tej sprawie. Serial doskonale łączy magię i fantazję z walkami na miecze. Nie brakuje w nim akcji, jak również zatrważających scen – twórcy prezentują bitwy, magiczne pojedynki czy też ukazują armie najeźdźców plądrujące skromne wioski.

Fabuła Cursed osadzona jest w legendarnym królestwie Króla Artura i opowiada historię powstania Pani Jeziora. Serial przedstawia losy nastoletniej czarownicy o imieniu Nimue, która pomaga młodemu najemnikowi Arturowi znaleźć potężny, starożytny miecz i dostarczyć go Merlinowi. Czymś nietypowym dla arturiańskiej opowieści jest umiejscowienie silnej kobiecej postaci w samym jej centrum – Nimue wykazuje się dużą odwagą, buntuje się przeciwko okrutnemu królowi Utherowi oraz Czerwonym Paladynom.

W główną rolę wcieliła się Katherine Langford, znana z serii Trzynaście Powodów. Wśród obsady można ujrzeć także Devona Terrella oraz Gustafa Skargårda, który występował w serialu Wikingowie.

Przeklęta jest serialem idealnym dla tych, którzy są fanami serii pełnych przygód, walk i wyszukanych kostiumów. W każdym odcinku można podziwiać niezwykłe efekty specjalne – warto wspomnieć o tym, że nie umknęły one uwadze krytyków, dzięki czemu twórcy otrzymali dwie nominacje do nagród właśnie za efekty specjalne, wizualne i graficzne.