TOP 10: Najlepsze seriale o więzieniach, czyli mroczna rzeczywistość za kratkami

}

Data: 1 sierpnia 2018

W przeludnionych celach, pod okiem złośliwych strażników, bohaterowie seriali o więzieniach starają się przystosować do surowej rzeczywistości. Ale zakłady karne to nie tylko przemoc, strach i odliczanie dni do końca wyroku. To świat pełen intryg, skrywanych mrocznych przeszłości i napiętych relacji pomiędzy osadzonymi. Seriale o więzieniach cieszą się popularnością dzięki wciągającej fabule, interesującym charakterom postaci i akcji niczym z filmów sensacyjnych, trzymającej w stałym napięciu. Poznajcie najlepsze seriale o więzieniach.

Seriale o więzieniach – TOP 10

Orange Is the New Black

Seriale o więzieniach orange is the new black

źródło: Netflix, seriale o więzieniach

Zasady i przywileje, struktury społeczne i codzienne funkcjonowanie więzienia w Lichfield poznajemy z perspektywy Piper Chapman – skazanej na 15 miesięcy pozbawienia wolności za przemyt pieniędzy pochodzących ze sprzedaży narkotyków. Piper, ładna biała kobieta z dobrego domu, która pokornie zgłosiła się do odsiadki po otrzymaniu wezwania, na początku jest przerażona rzeczywistością, w jakiej się znalazła i czuje, że nigdy nie przystosuje się do więziennych zwyczajów. Szybko orientuje się, że aby przetrwać, będzie musiała wziąć udział w skomplikowanej rywalizacji o miejsce w więziennej hierarchii.

Opowieść prowokuje widza do moralnej analizy przedstawianych wydarzeń, co nie okazuje się proste, bo w Orange Is the New Black nie ma wyraźnie i jednoznacznie złych postaci – zamiast tego poznajemy normalne kobiety, które w pewnym momencie swojego życia popełniły tragiczne w skutkach błędy. Na szczęście, żeby nie było zbyt smutno i poważnie, w serialu pojawia się też sporo elementów humorystycznych. Ten serial o więzieniu to jedna z najchętniej oglądanych produkcji Netflixa – koniecznie przekonaj się, dlaczego.

Prison Break: Skazany na śmierć

Seriale o więzieniach prison break

źródło: FOX

Michael Scofield, aby ratować niesłusznie skazanego na karę śmierci brata, pozoruje przestępstwo i zostaje osadzony w tym samym zakładzie karnym. Ma genialny plan ucieczki, mapę wytatuowaną na całym ciele, a gdyby tego było mało – w przeszłości sam pomagał zaprojektować więzienie Fox River. Na tle dynamicznych wydarzeń poznajemy zasady funkcjonowania zakładu, skrzywione osobowości innych skazańców oraz brutalnych i skorumpowanych pracowników.

Twórca i producenci serialu nie spodziewali się tak szerokiego grona widzów, kiedy pracowali nad pierwszym sezonem. Mieszanka thrillera, dramatu kryminalnego i political fiction, ciekawa, wielowątkowa fabuła oraz dobrze skonstruowani bohaterowie – wszystkie te składniki okazały się przepisem na sukces.

ZOBACZ TEŻ  Najciekawsze serialowe miejsca pracy

Wentworth: Więzenie dla kobiet

wentworth

źródło: pride.com, seriale o więzieniach

Ten serial o więzieniu stanowi nową adaptację popularniej w latach 80. australijskiej produkcji Więźniarki (Prisoner). Po czterech dekadach od premiery Więźniarek zmieniło się zarówno społeczeństwo, jak i rzeczywistość panująca w zakładach karnych dla kobiet. Nie jest to przyjazne środowisko – w więzieniach panuje bezwzględna przemoc, brutalność i rywalizacja. Główna bohaterka, Bea Smith, uczy się przystosowania do nowej sytuacji, odkrywa w sobie nieznane pokłady siły, nawiązuje relacje i wciąż na nowo poszukuje powodów, dla których warto wstawać z łóżka. Z życia poza zakładem karnym niewiele jej zostało. Fabuła analizuje ciekawą ewolucję jej charakteru i sposobu postrzegania rzeczywistości. Mroczny klimat panujący w serialu, trudne tematy i więzienne potyczki trzymają w nieustannym napięciu.

Więzienie Oz

oz prison

źródło: Mental Floss, seriale o więzieniach

Ten serial o więzieniu, to dramat, który przedstawia trudne i pełne problemów życie skazańców przebywających w więzieniu Oswald, zakładzie o zaostrzonym rygorze nazywanym przez wszystkich Oz. Jeden z naczelników, Tim McManus, postanawia stworzyć eksperymentalny oddział, w którym panują ściśle wyznaczone zasady, a codzienność w teorii upływa gładko i spokojnie. Wierzy, że część osadzonych da się jeszcze uratować i wyprowadzić na dobrą drogę. Jednak czy grupa ludzi złożona z różnej maści złodziei, gangsterów, dilerów narkotykowych i morderców ma szansę żyć ze sobą w zgodzie i szczęściu?

Twórcy nie próbują uczynić serialu łatwo strawnym, zagłębiają widzów w zdeformowaną psychikę bohaterów, serwują liczne retrospekcje i szokują brutalnymi przypadkami zbrodni. Dzięki częstemu przełamywaniu czwartej ściany realizm wprost wyrasta z ekranu. Odważna i kontrowersyjna produkcja HBO nie jest specjalnie znana z Polsce, ale dla fanów Skazani na Shawshank i serialu The Wire powinna stanowić pozycję obowiązkową.

Kapadocja

Seriale o więzieniach cappadocia

źródło: HBO Latina, seriale o więzieniach

Meksykańska produkcja HBO Latina opowiada o zmaganiach głównej bohaterki, Loreny, szczęśliwej żony i matki, skazanej za rzekome zabójstwo kochanki swojego męża. Więzienie stanowi prywatny, eksperymentalny zakład karny, w którym swoje idee wdraża dwoje liderów o odmiennych poglądach. Teresa Lagos stawia na resocjalizację i poprawę warunków więźniarek, natomiast Federico Márquez chce wykorzystać kobiety jako tanią siłę roboczą. Lorena poznaje inne osadzone i pracowników, wplątując się w fabułę pełną akcji i błyskotliwych intryg. Oprócz tego pojawiają się wątki miłosne i relacje pomiędzy bohaterkami. Wielbiciele latynoskich telenoweli będą zachwyceni.

Uwięzione

uwiezione

Hiszpańska produkcja przedstawia życie więźniarek i strażników zakładu Cruz del Sur. Całość akcji rozpoczyna się, kiedy naiwna i zakochana Macarena trafia do więzienia wskutek manipulacji swojego szefa. Przestępstwa finansowe to był efekt ich romansu, a sama dziewczyna z delikatnej staje się zdeterminowaną i walczącą o przetrwanie kobietą. W końcu musi dostosować się do panujących w Cruz del Sur realiów, aby przeżyć. W międzyczasie naradzają się silne więzi między nią, a innymi więźniarkami.

ZOBACZ TEŻ  Wakacje? Nie dla serialoholika – lipcowe nowości na HBO GO i Netflixie

Długa noc

dluga noc

Pakistańczyk Nasir Khan zostaje głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa młodej Andrei, mieszkanki Nowego Jorku, która od problemów uciekała w seks i używki. Jedna zła decyzja stawia Nasira w złym świetle, a jej skutki ciągną się za nim i nie widać ich końca. Kiedy staje się świadkiem i ofiarą więziennej brutalności, pod skrzydła przygarnia go Freddy, choć jego pomoc nie jest bezinteresowna. Nasir zaczyna więc przemycać narkotyki w zamian za oferowaną mu ochronę, która przyda mu się jak nigdy wcześniej.

Osadzony

osadzony

W jednym z najbardziej niebezpiecznych więzień w Meksyku podobno grasuje gang, który powiązany jest z porwaniem nastolatki. Aby to sprawdzić, były żołnierz zaczyna działać pod przykrywką, by z bliska przyjrzeć się działaniom więźniów. Czy uda mu się osiągnąć cel, a może wręcz przeciwnie i to więzienie przejrzy go?

Skazana

skazana

Produkcja prosto z Polski, w której Alicja Mazur gra pierwsze skrzypce. Dzień, który miał być wyjątkowy, zamienia się w katastrofę i ciąg niepowodzeń. I z pewnością będzie dla Alicji dniem pamiętnym, niestety nie w tym pozytywnym aspekcie. Kiedy sędzina okręgowego sąd w Katowicach na własnym weselu odnajduje zwłoki byłej partnerki swojego świeżo poślubionego męża, staje się pierwszą podejrzaną. I nawet mimo braku dowodów pozbawiona zostaje immunitetu. Kobieta szybko dowiaduje się, że za murami prawo, które dotychczas znała, przestaje funkcjonować.

Bad Girls

bad girls

Fikcyjny zakład karny dla kobiet, zwany Larkhall, leży w południowym Londynie. Jedna z osadzonych – Nikki Wade odsiaduje dożywocie za zabójstwo policjanta, próbującego zgwałcić jej dziewczynę. Między nią, a Helen zaczyna rodzić się uczucie, co komplikuje jednak narzeczeństwo tej drugiej z Seanem. W produkcji poruszone zostały tematy ludzkie, takie jak przyjaźnie, oddzielenie od rodzin, tęsknota i oczywiście życie więzienne, ale i tematy drażliwie takie jak gwałty, przemoc wobec kobiet, ciąże, poronienia i narkotyki.

Serial został stworzony w oparciu o angażujący research twórców na temat damskich więzień. Analizowali nie tylko inne produkcje, ale i treści naukowe. Sami również odwiedzali podobne damskie zakłady.

Dodatek: Seriale o więzieniach to nie wszystko, poznaj te filmy!

Ucieczka z Alcatraz

ucieczka z alcatraz

Wyspa Alcatraz znajduje się na Zatoce San Francisco i szczyci się jednym z najpopularniejszych więzień na świecie, choć ono zostało już dawno zamknięte. Błędy konstrukcyjne i erozja związana z działaniem słonego, morskiego powietrza przyczyniły się do tej decyzji. Film skupia się jednak na więzieniu o zaostrzonym rygorze, w którym w 1962 roku naprawdę miała miejsce robiąca wrażenie ucieczka trzech osadzonych.

Skazani na Shawshank

skazani na shawshank

Film został zekranizowany w oparciu na jednym z opowiadań Stephena Kinga ze zbioru „Cztery pory roku”. Opowiada o historii niesłusznie skazanego Andy’ego, który oskarżony został o morderstwo własnej żony i jej kochanka. Więzienie Shawshank, do którego trafia, okazuje się być bezlitosne, a strażnicy nie szczędzą osadzonych. Mimo to Andy nie traci nadziei.

Podsumowanie: Seriale o więzieniach

Takie produkcje zdecydowanie oferują game wszelakich emocji. A który serial o więzieniach (lub też film) zaciekawił Cię najbardziej? Podziel się z nami swoimi typami! 🙂

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Lotos

    Polecam też serial „Uwięzione”

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.