W przeludnionych celach, pod okiem złośliwych strażników, bohaterowie seriali o więzieniach starają się przystosować do surowej rzeczywistości. Ale zakłady karne to nie tylko przemoc, strach i odliczanie dni do końca wyroku. To świat pełen intryg, skrywanych mrocznych przeszłości i napiętych relacji pomiędzy osadzonymi. Seriale o więzieniach cieszą się popularnością dzięki wciągającej fabule, interesującym charakterom postaci i akcji niczym z filmów sensacyjnych, trzymającej w stałym napięciu. Poznajcie najlepsze seriale o więzieniach.
Spis treści
Seriale o więzieniach – TOP 10
Orange Is the New Black
Zasady i przywileje, struktury społeczne i codzienne funkcjonowanie więzienia w Lichfield poznajemy z perspektywy Piper Chapman – skazanej na 15 miesięcy pozbawienia wolności za przemyt pieniędzy pochodzących ze sprzedaży narkotyków. Piper, ładna biała kobieta z dobrego domu, która pokornie zgłosiła się do odsiadki po otrzymaniu wezwania, na początku jest przerażona rzeczywistością, w jakiej się znalazła i czuje, że nigdy nie przystosuje się do więziennych zwyczajów. Szybko orientuje się, że aby przetrwać, będzie musiała wziąć udział w skomplikowanej rywalizacji o miejsce w więziennej hierarchii.
Opowieść prowokuje widza do moralnej analizy przedstawianych wydarzeń, co nie okazuje się proste, bo w Orange Is the New Black nie ma wyraźnie i jednoznacznie złych postaci – zamiast tego poznajemy normalne kobiety, które w pewnym momencie swojego życia popełniły tragiczne w skutkach błędy. Na szczęście, żeby nie było zbyt smutno i poważnie, w serialu pojawia się też sporo elementów humorystycznych. Ten serial o więzieniu to jedna z najchętniej oglądanych produkcji Netflixa – koniecznie przekonaj się, dlaczego.
Prison Break: Skazany na śmierć
Michael Scofield, aby ratować niesłusznie skazanego na karę śmierci brata, pozoruje przestępstwo i zostaje osadzony w tym samym zakładzie karnym. Ma genialny plan ucieczki, mapę wytatuowaną na całym ciele, a gdyby tego było mało – w przeszłości sam pomagał zaprojektować więzienie Fox River. Na tle dynamicznych wydarzeń poznajemy zasady funkcjonowania zakładu, skrzywione osobowości innych skazańców oraz brutalnych i skorumpowanych pracowników.
Twórca i producenci serialu nie spodziewali się tak szerokiego grona widzów, kiedy pracowali nad pierwszym sezonem. Mieszanka thrillera, dramatu kryminalnego i political fiction, ciekawa, wielowątkowa fabuła oraz dobrze skonstruowani bohaterowie – wszystkie te składniki okazały się przepisem na sukces.
Wentworth: Więzenie dla kobiet
Ten serial o więzieniu stanowi nową adaptację popularniej w latach 80. australijskiej produkcji Więźniarki (Prisoner). Po czterech dekadach od premiery Więźniarek zmieniło się zarówno społeczeństwo, jak i rzeczywistość panująca w zakładach karnych dla kobiet. Nie jest to przyjazne środowisko – w więzieniach panuje bezwzględna przemoc, brutalność i rywalizacja. Główna bohaterka, Bea Smith, uczy się przystosowania do nowej sytuacji, odkrywa w sobie nieznane pokłady siły, nawiązuje relacje i wciąż na nowo poszukuje powodów, dla których warto wstawać z łóżka. Z życia poza zakładem karnym niewiele jej zostało. Fabuła analizuje ciekawą ewolucję jej charakteru i sposobu postrzegania rzeczywistości. Mroczny klimat panujący w serialu, trudne tematy i więzienne potyczki trzymają w nieustannym napięciu.
Więzienie Oz
Ten serial o więzieniu, to dramat, który przedstawia trudne i pełne problemów życie skazańców przebywających w więzieniu Oswald, zakładzie o zaostrzonym rygorze nazywanym przez wszystkich Oz. Jeden z naczelników, Tim McManus, postanawia stworzyć eksperymentalny oddział, w którym panują ściśle wyznaczone zasady, a codzienność w teorii upływa gładko i spokojnie. Wierzy, że część osadzonych da się jeszcze uratować i wyprowadzić na dobrą drogę. Jednak czy grupa ludzi złożona z różnej maści złodziei, gangsterów, dilerów narkotykowych i morderców ma szansę żyć ze sobą w zgodzie i szczęściu?
Twórcy nie próbują uczynić serialu łatwo strawnym, zagłębiają widzów w zdeformowaną psychikę bohaterów, serwują liczne retrospekcje i szokują brutalnymi przypadkami zbrodni. Dzięki częstemu przełamywaniu czwartej ściany realizm wprost wyrasta z ekranu. Odważna i kontrowersyjna produkcja HBO nie jest specjalnie znana z Polsce, ale dla fanów Skazani na Shawshank i serialu The Wire powinna stanowić pozycję obowiązkową.
Kapadocja
Meksykańska produkcja HBO Latina opowiada o zmaganiach głównej bohaterki, Loreny, szczęśliwej żony i matki, skazanej za rzekome zabójstwo kochanki swojego męża. Więzienie stanowi prywatny, eksperymentalny zakład karny, w którym swoje idee wdraża dwoje liderów o odmiennych poglądach. Teresa Lagos stawia na resocjalizację i poprawę warunków więźniarek, natomiast Federico Márquez chce wykorzystać kobiety jako tanią siłę roboczą. Lorena poznaje inne osadzone i pracowników, wplątując się w fabułę pełną akcji i błyskotliwych intryg. Oprócz tego pojawiają się wątki miłosne i relacje pomiędzy bohaterkami. Wielbiciele latynoskich telenoweli będą zachwyceni.
Uwięzione
Hiszpańska produkcja przedstawia życie więźniarek i strażników zakładu Cruz del Sur. Całość akcji rozpoczyna się, kiedy naiwna i zakochana Macarena trafia do więzienia wskutek manipulacji swojego szefa. Przestępstwa finansowe to był efekt ich romansu, a sama dziewczyna z delikatnej staje się zdeterminowaną i walczącą o przetrwanie kobietą. W końcu musi dostosować się do panujących w Cruz del Sur realiów, aby przeżyć. W międzyczasie naradzają się silne więzi między nią, a innymi więźniarkami.
Długa noc
Pakistańczyk Nasir Khan zostaje głównym podejrzanym w sprawie zabójstwa młodej Andrei, mieszkanki Nowego Jorku, która od problemów uciekała w seks i używki. Jedna zła decyzja stawia Nasira w złym świetle, a jej skutki ciągną się za nim i nie widać ich końca. Kiedy staje się świadkiem i ofiarą więziennej brutalności, pod skrzydła przygarnia go Freddy, choć jego pomoc nie jest bezinteresowna. Nasir zaczyna więc przemycać narkotyki w zamian za oferowaną mu ochronę, która przyda mu się jak nigdy wcześniej.
Osadzony
W jednym z najbardziej niebezpiecznych więzień w Meksyku podobno grasuje gang, który powiązany jest z porwaniem nastolatki. Aby to sprawdzić, były żołnierz zaczyna działać pod przykrywką, by z bliska przyjrzeć się działaniom więźniów. Czy uda mu się osiągnąć cel, a może wręcz przeciwnie i to więzienie przejrzy go?
Skazana
Produkcja prosto z Polski, w której Alicja Mazur gra pierwsze skrzypce. Dzień, który miał być wyjątkowy, zamienia się w katastrofę i ciąg niepowodzeń. I z pewnością będzie dla Alicji dniem pamiętnym, niestety nie w tym pozytywnym aspekcie. Kiedy sędzina okręgowego sąd w Katowicach na własnym weselu odnajduje zwłoki byłej partnerki swojego świeżo poślubionego męża, staje się pierwszą podejrzaną. I nawet mimo braku dowodów pozbawiona zostaje immunitetu. Kobieta szybko dowiaduje się, że za murami prawo, które dotychczas znała, przestaje funkcjonować.
Bad Girls
Fikcyjny zakład karny dla kobiet, zwany Larkhall, leży w południowym Londynie. Jedna z osadzonych – Nikki Wade odsiaduje dożywocie za zabójstwo policjanta, próbującego zgwałcić jej dziewczynę. Między nią, a Helen zaczyna rodzić się uczucie, co komplikuje jednak narzeczeństwo tej drugiej z Seanem. W produkcji poruszone zostały tematy ludzkie, takie jak przyjaźnie, oddzielenie od rodzin, tęsknota i oczywiście życie więzienne, ale i tematy drażliwie takie jak gwałty, przemoc wobec kobiet, ciąże, poronienia i narkotyki.
Serial został stworzony w oparciu o angażujący research twórców na temat damskich więzień. Analizowali nie tylko inne produkcje, ale i treści naukowe. Sami również odwiedzali podobne damskie zakłady.
Dodatek: Seriale o więzieniach to nie wszystko, poznaj te filmy!
Ucieczka z Alcatraz
Wyspa Alcatraz znajduje się na Zatoce San Francisco i szczyci się jednym z najpopularniejszych więzień na świecie, choć ono zostało już dawno zamknięte. Błędy konstrukcyjne i erozja związana z działaniem słonego, morskiego powietrza przyczyniły się do tej decyzji. Film skupia się jednak na więzieniu o zaostrzonym rygorze, w którym w 1962 roku naprawdę miała miejsce robiąca wrażenie ucieczka trzech osadzonych.
Skazani na Shawshank
Film został zekranizowany w oparciu na jednym z opowiadań Stephena Kinga ze zbioru „Cztery pory roku”. Opowiada o historii niesłusznie skazanego Andy’ego, który oskarżony został o morderstwo własnej żony i jej kochanka. Więzienie Shawshank, do którego trafia, okazuje się być bezlitosne, a strażnicy nie szczędzą osadzonych. Mimo to Andy nie traci nadziei.
Podsumowanie: Seriale o więzieniach
Takie produkcje zdecydowanie oferują game wszelakich emocji. A który serial o więzieniach (lub też film) zaciekawił Cię najbardziej? Podziel się z nami swoimi typami! 🙂
Polecam też serial „Uwięzione”