seriale o więzieniach

TOP 5: Najlepsze seriale o więzieniach, czyli mroczna rzeczywistość za kratkami

1 sierpnia 2018 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg tematu

W przeludnionych celach, pod okiem złośliwych strażników, bohaterowie seriali o więzieniach starają się przystosować do surowej rzeczywistości. Ale zakłady karne to nie tylko przemoc, strach i odliczanie dni do końca wyroku. To świat pełen intryg, skrywanych mrocznych przeszłości i napiętych relacji pomiędzy osadzonymi. Seriale o więzieniach cieszą się popularnością dzięki wciągającej fabule, interesującym charakterom postaci i akcji niczym z filmów sensacyjnych, trzymającej w stałym napięciu. Poznajcie najlepsze seriale o więzieniach.

Seriale o więzieniach – TOP 5

Najpopularniejszy serial o więzieniu, czyli Orange Is the New Black

Seriale o więzieniach orange is the new black

źródło: Netflix

Zasady i przywileje, struktury społeczne i codzienne funkcjonowanie więzienia w Lichfield poznajemy z perspektywy Piper Chapman skazanej na 15 miesięcy pozbawienia wolności za przemyt pieniędzy pochodzących ze sprzedaży narkotyków. Piper, ładna biała kobieta z dobrego domu, która pokornie zgłosiła się do odsiadki po otrzymaniu wezwania, na początku jest przerażona rzeczywistością, w jakiej się znalazła i czuje, że nigdy nie przystosuje się do więziennych zwyczajów. Chce spokojnie przeczekać swój wyrok, nie narażając się nikomu i nie sprawiając kłopotów. Szybko orientuje się, że aby przetrwać, będzie musiała wziąć udział w skomplikowanej rywalizacji o miejsce w więziennej hierarchii. Twórcy produkcji wykreowali szeroki wachlarz oryginalnych osobowości, a każdą bohaterkę obdarzyli własną historią z przeszłości, którą odkrywamy w retrospekcjach.

Opowieść prowokuje widza do moralnej analizy przedstawianych wydarzeń, co nie okazuje się proste, bo w Orange Is the New Black nie ma wyraźnie i jednoznacznie złych postaci – zamiast tego poznajemy normalne kobiety, które w pewnym momencie swojego życia popełniły tragiczne w skutkach błędy. Na szczęście, żeby nie było zbyt smutno i poważnie, w serialu pojawia się też sporo elementów humorystycznych. Ten serial o więzieniu to jedna z najchętniej oglądanych produkcji Netflixa – koniecznie przekonaj się, dlaczego.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale religijne - 15 produkcji, które musisz obejrzeć

Prison Break: Skazany na śmierć

Seriale o więzieniach prison break

źródło: FOX

Michael Scofield, aby ratować niesłusznie skazanego na karę śmierci brata, pozoruje przestępstwo i zostaje osadzony w tym samym zakładzie karnym. Ma genialny plan ucieczki, mapę wytatuowaną na całym ciele, a gdyby tego było mało – w przeszłości sam pomagał zaprojektować więzienie Fox River. W trakcie trzech tygodni odsiadki musi ocalić brata, zanim ten skończy na krześle elektrycznym. Na tle dynamicznych wydarzeń poznajemy zasady funkcjonowania zakładu, skrzywione osobowości innych skazańców oraz brutalnych i skorumpowanych pracowników. Twórca i producenci serialu nie spodziewali się tak szerokiego grona widzów, kiedy pracowali nad pierwszym sezonem. Mieszanka thrillera, dramatu kryminalnego i political fiction, ciekawa, wielowątkowa fabuła oraz dobrze skonstruowani bohaterowie – wszystkie te składniki okazały się przepisem na sukces.

Wentworth: Więzenie dla kobiet

wentworth

źródło: pride.com

Ten serial o więzieniu stanowi nową adaptację popularniej w latach 80. australijskiej produkcji Więźniarki (Prisoner). Scenarzyści postanowili zachować pewne wątki i niektóre z oryginalnych postaci, a historię osadzić we współczesnych realiach. Po czterech dekadach od premiery Więźniarek zmieniło się zarówno społeczeństwo, jak i rzeczywistość panująca w zakładach karnych dla kobiet. Nie jest to przyjazne środowisko – w więzieniach panuje bezwzględna przemoc, brutalność i rywalizacja. Główna bohaterka, Bea Smith, uczy się przystosowania do nowej sytuacji, odkrywa w sobie nieznane pokłady siły, nawiązuje relacje i wciąż na nowo poszukuje powodów, dla których warto wstawać z łóżka. Z życia poza zakładem karnym niewiele jej zostało. Fabuła analizuje ciekawą ewolucję jej charakteru i sposobu postrzegania rzeczywistości. Mroczny klimat panujący w serialu, trudne tematy i więzienne potyczki trzymają w nieustannym napięciu.

Więzienie Oz

oz prison

źródło: Mental Floss

Ten serial o więzieniu, to dramat, który przedstawia trudne i pełne problemów życie skazańców przebywających w więzieniu Oswald, zakładzie o zaostrzonym rygorze nazywanym przez wszystkich Oz. Jeden z naczelników, Tim McManus, postanawia stworzyć eksperymentalny oddział, w którym panują ściśle wyznaczone zasady, a codzienność w teorii upływa gładko i spokojnie. Wierzy, że część osadzonych da się jeszcze uratować i wyprowadzić na dobrą drogę. Jednak czy grupa ludzi złożona z różnej maści złodziei, gangsterów, dilerów narkotykowych i morderców ma szansę żyć ze sobą w zgodzie i szczęściu? Twórcy nie próbują uczynić serialu łatwo strawnym, zagłębiają widzów w zdeformowaną psychikę bohaterów, serwują liczne retrospekcje i szokują brutalnymi przypadkami zbrodni. Dzięki częstemu przełamywaniu czwartej ściany realizm wprost wyrasta z ekranu. Odważna i kontrowersyjna produkcja HBO nie jest specjalnie znana z Polsce, ale dla fanów Skazani na Shawshank i serialu The Wire powinna stanowić pozycję obowiązkową.

ZOBACZ TEŻ  Seriale dla kobiet - 8 najciekawszych propozycji

Kapadocja

Seriale o więzieniach cappadocia

źródło: HBO Latina

Meksykańska produkcja HBO Latina opowiada o zmaganiach głównej bohaterki, Loreny, szczęśliwej żony i matki, skazanej za rzekome zabójstwo kochanki swojego męża. Więzienie stanowi prywatny, eksperymentalny zakład karny, w którym swoje idee wdraża dwoje liderów o odmiennych poglądach. Teresa Lagos stawia na resocjalizację i poprawę warunków więźniarek, natomiast Federico Márquez chce wykorzystać kobiety jako tanią siłę roboczą. Lorena poznaje inne osadzone i pracowników, wplątując się w fabułę pełną akcji i błyskotliwych intryg. Oprócz tego pojawiają się wątki miłosne i relacje pomiędzy bohaterkami. Wielbiciele latynoskich telenoweli będą zachwyceni.

Który serial o więzieniu zaciekawił Cię najbardziej? Podziel się z nami swoimi typami! 🙂

1 komentarz

  1. Lotos

    Polecam też serial „Uwięzione”

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Weronika Żółtowska

Domatorka, kociara, miłośniczka zielonej herbaty, mól książkowy. Zawsze nosi przy sobie sweter, notes i coś słodkiego. W serialach poszukuje ludzkich emocji i historii z życia wziętych. Gdy nikt nie patrzy, ogląda kreskówki.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram