Źródło: 1zoom

Najlepsze niemieckie seriale

To oczywiste, że najwięcej seriali, które możemy oglądać na co dzień w TV albo na różnych platformach, pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Sporo mamy też produkcji brytyjskich oraz naszych, polskich. Przyjrzymy się jednak dziś tym pochodzących zza naszej zachodniej granicy, zobaczcie, naszym zdaniem, najlepsze niemieckie seriale. Kilka z nich kojarzycie na pewno.

Niemieckie seriale? Komisarz Rex

26519 zimmerka
Źródło: 1zoom

Komisarz Rex to jedna z najbardziej znanych produkcji. Od lat możemy oglądać ją w polskiej telewizji. Serial produkcji niemiecko-austriacko-włoskiej opowiada o przygodach owczarka niemieckiego o imieniu Rex. Pracuje on w policji i pomaga w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Często ratuje życie swojemu opiekunowi i zatrzymuje przestępców. Oprócz tego potrafi też świetnie kraść kanapki innym policjantom pracującym w tym samym wydziale. Serial kręcony był od 1994 do 2014 roku. W ciągu dwudziestu lat powstało aż szesnaście sezonów. Historię o niezwykłym psie wyemitowano w 45 krajach. Od 2012 roku w Polsce kręcony jest serial na podstawie Komisarza Rexa zatytułowany Komisarz Alex.

Kobra – oddział specjalny

x720 9M2
Źródło: dmcdn

Innym serialem akcji zza naszej zachodniej granicy jest Kobra – oddział specjalny. Tu również mamy do czynienia z niemiecką policją oraz, tak jak w przypadku Komisarza Rexa, nie zabrakło też dużej dawki humoru. Fabuła serialu opowiada o drogówce patrolującej autostrady. Widzimy spektakularne pościgi, dużo kolizji, wybuchów, a nawet spraw kryminalnych. Serial debiutował w 1996 roku i kręcony jest do dziś. Gdyby ktoś chciał obejrzeć wszystkie odcinki, to ma ich przed sobą już ponad 250! Pomimo tak dużej liczby epizodów, widz nie powinien się nudzić. Kobra uchodzi za jeden z najlepszych niemieckich seriali i to nie tylko wśród samych Niemców. Dowodem tego mogą być chociażby liczne nagrody jak World Stunt Awards za najlepsze akcje w zagranicznym filmie. A gdyby ktoś od serialu wolał gry komputerowe, to na podstawie tej produkcji wyszło ich aż dziesięć.

Doktor z alpejskiej wioski

Dla tych, którzy od seriali sensacyjnych wolą te medyczno-obyczajowe oraz lubią upajać się pięknymi, górskimi widokami, Niemcy przygotowali Doktora z alpejskiej wioski. Jego akcja rozgrywa się w Tyrolu. Głównym bohaterem produkcji jest doktor Thomas Burgner. Po śmierci żony mężczyzna opuszcza Monachium i wraz z synem przenosi się do małej miejscowości Sonnenstain, by otworzyć mały gabinet lekarski. Mieszkańcy okazują się bardzo przychylni Burgnerowi i przychodzą do niego z problemami nie tylko medycznymi. Jedyna osoba, która nie lubi lekarza, to jego teść, Pankraz. W fabule produkcji znajdziemy wątki komediowe, dramatyczne i tragiczne. Ogólnie jednak Doktor z alpejskiej wioski jest ciepłym serialem rodzinnym. Kręcono go w latach 1992-1999. Powstały wówczas 92 odcinki. Od 2008 roku w Niemczech można oglądać też nową wersję serialu zatytułowaną Górski lekarz.

Medicopter 117

Jeśli komuś spodoba się niemiecka medycyna, to nasi zachodni sąsiedzi nakręcili także serial Medicopter 117. Produkcja opowiada o lekarzach i sanitariuszach pracujących w górskim pogotowiu lotniczym. Na miejsca wypadków docierają oni, rzecz jasna, helikopterem. Widz towarzyszy bohaterom podczas trudnych i niebezpiecznych akcji, ale także poznaje ich życie rodzinne i prywatne. O tym, jak ryzykowna może być praca ratownika medycznego, przekonuje nas fakt, że wielu głównych bohaterów zginęło podczas wykonywania swoich obowiązków. Sam serial kręcono w latach 1998-2007 i powstały 82 odcinki. Poza tym mamy też szansę zagrać w grę na podstawie Medicoptera, w której to wcielamy się w rolę pilota śmigłowca.

Wunschpunsch

Niemcy produkują nie tylko seriale aktorskie, ale także animowane. Wśród nich wymienić możemy choćby emitowany na antenie Fox Kids Wunschpnsch, stworzony na podstawie książki Michaela Ende pt. Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch. Opowiada on o wiedźmie Tyranii i czarnoksiężniku Zarazku mających, na zlecenie pana Złowrogusa Robala, rzucić klątwę na miasto Megalopolis. I pewnie by im się to udało, gdyby nie dwa zwierzątka – kot Maurycy i kruk Jakub, którzy za każdym razem, w ostatniej chwili, powstrzymują zły urok i ratują ludzi. Pomaga im w tym żółwica, ciocia Noe, podająca zagadki do rozwiania magii. Choć powstały zaledwie 52 odcinki, to Wunschpunch i tak został dobrze zapamiętany i jest miło wspominany. Albo to tylko urok rzucony przez magów…

Alfred Jonatan Kwak

Choć serial o przygodach dzielnego kaczorka Alfreda Jonatana Kwaka był produkcją japońsko-holenderską, to Niemcy także mieli w niej swój spory udział. Serial poruszał trudne tematy, takie jak śmierć, nietolerancja, doping, a nawet nazizm. Mimo wszystko jest to coś, co dzieci mogą oglądać i wiele z tej produkcji wyniosą. Niesie ona bowiem naukę o wielkiej wadze przyjaźni i solidarności. Niestety, polscy widzowie nie mieli okazji obejrzeć wszystkich odcinków. Z powstałych 52, telewizja wyemitowała zaledwie 19! Na szczęście wciąż można było kupić lub wypożyczyć sobie kasety VHS i poznać wszystkie przygody naszego kaczora. Warto jeszcze wspomnieć, że serial nie miał w wersji polskiej dubbingu, a jedynie lektora, w którego wcielił się Henryk Talar. Jego głos na zawsze będzie mi się kojarzył z grami RPG i właśnie Alfredem Jonatanem Kwakiem.

Dark

seriale Netflix - Dark
Źródło: Filmyfantastyczne

Na koniec najnowsza niemiecka produkcja, która nie tak dawno okazała się sporym hitem na platformie Netflix. Dark to mroczny i tajemniczy serial. Przy jego oglądaniu trzeba się mocno skupić, aby się nie pogubić. Opowiada on o sekretach czterech różnych rodzin. Losy większości postaci łączą się ze sobą. Niedaleko miasta znajduje się jaskinia, a w niej tunel zaburzający czasoprzestrzeń. I tak oto nasi bohaterowie podróżują w czasie między rokiem 1953, 1986 i 2019. Do tej pory pojawiło się dziesięć odcinków, jednak ich sukces sprawił, że już zapowiedziano kolejno sezon Dark. Zresztą zakończenie pierwszej serii pokazało, że nie mogło być inaczej.

I jeszcze ciekawostka odnośnie niemieckich produkcji. To, że nasi zachodni sąsiedzi wiele razy współpracowali z realizatorami z innych krajów przy tworzeniu animacji, pewnie wszyscy wiedzą. Możemy tu wspomnieć chociażby Pszczółkę Maję, Ach, ten Andy!, Tabalugę, W.I.T.C.H. Czarodziejki czy Przygody Kuby Guzika. Okazuje się jednak, że pomagali oni także przy polskich serialach dla młodzieży. Mieli zatem spory wpływ na powstanie Janki, Plecaka pełnego przygód, Stu minut wakacji, Tajemnicy Sagali czy Słonecznej włóczni.

A jakie są Wasze ulubione niemieckie seriale?

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.