Szalik dla miłośnika seriali – zrób to sam!

j

Autor: Redakcja

}

Data: 4 lutego 2021

a

Kategorie: Inne

Lubisz spędzać wieczory, oglądając swój ulubiony serial? Fabuła tak cię wciąga, że nie możesz się powstrzymać i cały sezon pochłaniasz w jedną noc? Masz ulubionego bohatera, z którym się utożsamiasz? Koniecznie musisz posiadać też gadżet, który uczyni z ciebie prawdziwego fana! Nie musisz kupować kubków czy ubrań z licencją w sklepie, zrób to sam! Za chwilę dowiesz się, jak wykonać oryginalny szalik z motywami z najchętniej oglądanych seriali.

Dlaczego szalik?

Szalik to idealne rozwiązanie dla miłośnika seriali, który chce wyróżnić się w tłumie i pokazać przynależność do konkretnego fandomu. Akcesorium to ożywi każdy outfit oraz sprawi, że nikt nie przejdzie obok ciebie obojętnie. Szalik jest na tyle uniwersalnym dodatkiem, że będzie pasował zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Szalikowi nie straszny tez żaden klimat. Zimą doskonale spełni swoją funkcję i ochroni cię przed zimnem, a latem dopełni stylizację i wprowadzi odrobinę nonszalancji do twojego wizerunku. Niepowtarzalność wyglądu zapewni ci szalik, który zrobisz samodzielnie. Z pewnością dostaniesz masę pytań, gdzie go kupiłaś.

Metody na zrobienie szalika dla miłośnika seriali

Z włóczki możesz zrobić dosłownie wszystko, sposobów na dzierganie też istnieje wiele. Ogranicza cię tylko wyobraźnia! W zależności od tego, czy posiadasz już doświadczenie z dziewiarstwem, czy chcesz dopiero rozpocząć taką przygodę, możesz dostosować sposób trudności metody do siebie. Najpopularniejsze jest robienie na drutach. Szalik możesz też wydziergać na szydełku. Ale jest także opcja dla tych którzy nie chcą inwestować w te narzędzia. Można tworzyć sploty ręcznie, wystarczą do tego palce! Tutaj dowiesz się, jak zrobić bazę, czyli szalik z wykorzystaniem każdego z trzech sposobów. W dalszej części zobaczysz, jak go spersonalizować i nadać znamiona ulubionego serialu. Pamiętaj jednak, że nasze propozycje są jedynie inspiracją, ty zdecydujesz, jaki serialowy szal wykonasz. Może zrobisz ich kilka? Do dzieła!

Zanim zaczniesz

Wiesz już, że chcesz zrobić oryginalny szalik, ale zanim przejdziesz do pracy, najpierw zaopatrz się w odpowiednie narzędzia i materiały. Pełny asortyment produktów do robótek ręcznych znajdziesz na https://zamotane.pl.

Odpal swój ulubiony serial i zaczynamy!

Szalik na drutach

Do wykonania szalika na drutach potrzebne ci będą:

  • Włóczka – dla początkujących najlepiej sprawdzi się gruba i raczej zbita nitka, lepiej będzie ci łapać oczka oraz szybciej ujrzysz efekt końcowy
  • Druty – dobierz je analogicznie do grubości włóczki
  • Nożyczki
ZOBACZ TEŻ  8 najlepszych seriali o podróżach

Pracę zacznij od nabrania włóczki na druty. Ilość oczek będzie determinowało szerokość szalika. Wyciągnij z motka kawałek nitki. Końcówkę połóż na kciuku, a nitkę wychodzącą z kłębka na palcu wskazującym tak, żeby powstała pętla. Oba druty weź do prawej dłoni i zacznij nabierać oczka. Nitkę od zewnętrznej strony kciuka przełóż nad sznurkiem na palcu wskazującym i zaciśnij na drutach. Powinno ci wyjść pierwsze oczko, tym sposobem nabieraj kolejne. Kiedy masz wystarczającą liczbę oczek, wyjmij jeden drut, na drugim powinna zostać włóczka.

Na palec wskazujący nawiń główną nitkę. Pusty drut złap prawą dłonią, następnie włóż go pod pierwsze oczko i przeciągnij przez nie nitkę. Pętelka powinna się znaleźć teraz na prawym drucie. Postępuj podobnie z resztą oczek, kiedy się skończą, zmień strony i powtarzaj czynność do uzyskania odpowiedniej długości robótki. Tak powstały oczka prawe, możesz nimi wykonać cały wzór szalika. Prostym sposobem na zakończenie pracy będzie przerabianie po dwa oczka prawe na raz. Wkładamy drut pod dwie pętelki jednocześnie i przewlekamy przez nie nitkę. Tak do momentu, aż zostanie jedno oczko na drucie. Przełóż przez nie główną nitkę i zaciśnij, nic nie powinno się teraz rozpruć.

Szalik na szydełku

Do wykonania szalika tym sposobem będą potrzebne te same materiały, zmianie ulega tylko narzędzie, ponieważ zamiast drutów użyjesz szydełka.

Na palcu wskazującym i kciuku umieść włóczkę, podobnie, jak w przypadku nabierania oczek na druty i wykonaj pętelkę na szydełku. Teraz możesz przejść od zrobienia oczek łańcuszka. Końcówkę włóczki trzymaj kciukiem i palcem środkowym, a na palec wskazujący nawiń główną nitkę. Szydełkiem złap nitkę i przeciągnij ją przez pętelkę. Wyjdzie ci drugie oczko. Teraz zrób to samo, tylko w drugim oczku. Zaczyna formować się łańcuszek. Wykonaj 30 oczek oraz 3 dodatkowe, razem 33 pętelki.

Wzór szalika będzie opierał się na słupkach. Wbij szydełko w czwarte oczko, omijając trzy dodatkowe, i przeciągnij przez nie nitkę. Na szydełku powinny być trzy pętelki, przeciągnij nitkę przez dwie, a później przez kolejne dwie. Postępuj tak do końca rzędu. Zrób 3 oczka łańcuszka, odwróć robótkę i kontynuuj robienie słupków, tak jak przedtem. Ten schemat wykonuj aż do uzyskania zadowalającego cię efektu. Żeby zakończyć szalik odetnij włóczkę około 5 cm za szydełkiem i przeciągnij ją przez oczko, zaciśnij. Wystający kawałek ukryjesz za pomocą igły. Nawlecz na nią nitkę i przechodź między oczkami do momentu kiedy włóczka będzie dobrze zabezpieczona, resztę można odciąć. Gotowe!

ZOBACZ TEŻ  Najpiękniejsze filmowe śluby

Szalik na 5 palców

To chyba najprostsza metoda na dzierganie. Nie potrzebujesz nic oprócz włóczki oraz własnych palców.

Końcówkę motka połóż na prawej ręce i przytrzymaj kciukiem, żeby się nie zsuwała. Główną nitkę przełóż pod palcem wskazującym, nad środkowym, pod serdecznym i nad małym. Teraz przesuń nitkę pod mały palec, przełóż ją nad serdecznym, pod środkowym i nad wskazującym. Zrób jeszcze jedno okrążenie od początku, od palca wskazującego do małego i z powrotem. Każdy palec powinien mieć po dwie pętelki. Zaczynając od palca wskazującego, złap za dolne oczko, przeciągnij je nad górnym i odłóż je do tyłu. Kiedy na palcach zostanie tylko po jednym oczku, główną nitką opleć palce, począwszy od nałożenia jej na palec środkowy. Następnie pod palcem serdecznym, nad małym. W drugą stronę nad serdecznym, pod środkowym i nad wskazującym. Znowu masz po dwa oczka, przerabiaj je według schematu. Postępuj wedle instrukcji do momentu uzyskania satysfakcjonującej długości szalika. Żeby zakończyć pracę musisz mieć po jednym oczku na palcu. Przełóż oczko z palca wskazującego na środkowy i przełóż dolne nad górnym, zawijając je do tyłu. Dalej tak samo, aż do palca małego. Na końcu przełóż włóczkę przez ostatnią pętelkę i zaciśnij. Et voilà!

Ok, ale zastanawiasz się pewnie, co zrobić, żeby twój szalik pokazywał, że jesteś miłośnikiem seriali. Otóż mamy na to kilka pomysłów.

Kolorystyka

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby wyszyć tytuł na drutach, możesz po prostu nawiązać do serialu za pomocą kolorów. Połącz różne barwy, nawiązujące do fabuły albo wykonaj szalik podobny do tego, który nosiła twoja ulubiona bohaterka czy bohater.

Haftowany napis, logo czy nawet postać

Istnieje wiele możliwości haftu na dzianinie. Potrzebna jest do tego odpowiednia włóczka i igła dziewiarska. Najprostszym sposobem wydaje się haft krzyżykowy. Wbij igłę od lewej strony w środek oczka, następnie przekłuj się do oczka znajdującego się niżej w rzędzie obok, żeby powstał pierwszy skos. Później postępuj tak samo w drugą stronę, żeby powstał krzyżyk. Jeśli wiesz, że nie wykonasz skomplikowanego deseniu z pamięci, to wykorzystaj ten trik. Naszkicuj lub wydrukuj jakikolwiek wzór, odbij go na bibułę lub… chusteczkę higieniczną. Przyfastryguj papier do szalika, żeby się nie ruszał i zabierz się za wyszywanie. Po skończonej pracy wypruj fastrygę i pozbądź się kawałków bibuły.

Naszywki

Bardzo prostym sposobem na personalizację szalika są naszywki. Kupujesz gotowy, wybrany przez siebie model i przyszywasz go do ubrania. W internecie znajdziesz wiele naszywek z motywami z twoich ulubionych seriali.

Niech poniesie cię wyobraźnia. Powodzenia!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze