Jak stworzyć kino domowe wysokiej jakości? Doradzamy

}

Data: 25 sierpnia 2022

a

Kategorie: Inne

Kino domowe to bardzo ciekawe rozwiązanie, które niesie ze sobą wiele możliwości. Wspólne, rodzinne oglądanie ulubionych filmów czy kreskówek? A może mecz wspólnie z kolegami? Jednak aby cieszyć się zaletami, trzeba najpierw odpowiednio przygotować sprzęt i pomieszczenie. Jak to zrobić?

Dlaczego warto?

Zastanówmy się na początek czy warto i dlaczego stworzyć kino we własnym domu? Z całą pewnością warto. Wie o tym każdy, kto już zdecydował się na takie rozwiązanie. Zalet można wymienić tu bardzo wiele. To przede wszystkim doskonała alternatywa dla tradycyjnego kina, którą z całą pewnością docenią osoby ceniące sobie ciszę i spokój podczas oglądania ulubionego filmu. Wiele osób irytuje w tradycyjnym kinie to, że ktoś obok lub tuż za nami mlaska, jedząc popcorn, albo komentuje niby szeptem sceny z filmu. Wybierając kino domowe można w pełni się zrelaksować i cieszyć chwilą z bliskimi lub oglądać w samotności. Dodatkowo, bilety do kina wcale nie należą do najtańszych, dlatego sporo osób czasem stara się ograniczać takie wyjścia. A posiadając własne kino domowe – nie trzeba ograniczać się w żaden sposób, tylko korzystać zawsze wtedy, gdy mamy ochotę na film!

Urządzenie sali kinowej czy zorganizowanie odpowiedniego miejsca w salonie to jednak spore wyzwanie i konieczność logistycznego podejścia do tematu. Dobrze jest najpierw poczytać, jakie elementy trzeba wziąć pod uwagę.

Kino w domu, czyli od czego zacząć?

Jeśli chcemy cieszyć się “prawdziwym” kinem warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu je urządzić. Jeśli mamy możliwość, to dobrym rozwiązaniem jest przeznaczenie jednego z pomieszczeń do tego celu. Dlaczego? Najlepsze efekty osiągnąć można wtedy, gdy w takim pokoju, tak jak w kinie, będzie ciemno. Są to optymalne warunki, aby cieszyć się doskonałej jakości obrazem. Jednak gdy nie ma takich możliwości, najlepiej jest wykorzystać salon, w którym posiadamy zewnętrzne rolety.

ZOBACZ TEŻ  Co zawsze warto kupić miłośnikowi popkultury? Sprawdzone pomysły

Gdy wiemy już gdzie znajdzie się nasze kino trzeba zastanowić się nad doborem właściwego sprzętu – ekran i projektor, a także nagłośnienie. W szczególnych sytuacjach można zdecydować się po prostu na wysokiej jakości telewizor oraz zestaw nagłośnienia, jednak z całą pewnością efekt nie będzie taki sam. Jeśli jest to jedyne rozwiązanie, które możesz wziąć pod uwagę, sprawdź w tym rankingu, jaki telewizor wybrać aby spełnił Twoje wymagania w danym budżecie.

Wybór sprzętu do domowego kina

Zakładając, że mamy odpowiednie pomieszczenie trzeba podjąć ostateczną decyzję czy wybieramy telewizor czy projektor. Ten pierwszy to pewne ograniczenia, przez które nie do końca możemy czuć się jak w kinie. Projektory nie mają ograniczonego rozmiaru ekranu, wszystko zależy od ustawień, a specjalne ekrany są zdecydowanie większe niż monitor. Do tego jeśli ściana jest idealnie równa można rozważyć wykorzystanie jej jako ekranu.

Decydując się na zakup projektora łatwo zauważyć, że asortyment jest tu całkiem duży. Czym kierować się podczas wyboru, aby cieszyć się doskonałą jakością obrazu? Przede wszystkim szybko można zauważyć, że projektory dostępne są w dwóch wariantach – w technologii DLP i LCD. Zwrócić uwagę trzeba też na format. Najpopularniejsze modele oferują albo kształt zbliżony do kwadratu 4:3, albo panoramiczny 16:9.

Wśród elementów, które zawsze trzeba poddać ocenie wskazać należy też kontrast, jasność czy żywotność urządzenia. Jeśli chcesz dokładnie dowiedzieć się co oznaczają poszczególne parametry i jaki mają wpływ na komfort oglądania, to zapoznaj się z 10 poradami, które ułatwią zakup projektowa w tym poradniku.

Kino domowe to nie tylko obraz, a co z dźwiękiem?

Przygotowując własne kino domowe nie można skupiać się wyłącznie na wizji. Dźwięk jest równie ważny, a sporo osób powiedzieć może, że nawet ważniejszy. Eksperci radzą, aby dobrze rozważyć zakup dobrego systemu dźwiękowego, szczególnie, że nie jest to mały wydatek. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest jedna inwestycja, niż późniejsze poprawki. Zestaw powinien być wybierany w zależności od wielkości pomieszczenia. Przykładowo, zestawy składające się z 5 elementów – głośnik centralny, dwa głośniki przednie i dwa efektowe, umieszczane z tyłu to doskonałą propozycja do salonu, do pomieszczenia dużego, ale niekoniecznie sprawdzą się w niewielkim pokoju.

ZOBACZ TEŻ  Jak nauczyć się języka niemieckiego za pomocą seriali?

Sprawdź rodzaje głośników i popularne modele w rankingu przygotowanym przez sklep Komputronik:
https://www.komputronik.pl/informacje/jakie-glosniki/

Warto stawiać na jakość, aby podczas oglądania filmów móc cieszyć się genialnej jakości nagłośnieniem, bez szumów czy niepotrzebnego i utrudniającego oglądanie rezonansu czy innych zakłóceń.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *