Gojenie się tatuażu – jak to wygląda w praktyce?

}

Data: 8 listopada 2022

a

Kategorie: Inne

Tatuaż sam w sobie nie dość, że jest idealną opcją na ozdobienie ciała, to jeszcze pozwala zobrazować własny indywidualizm. Zazwyczaj, kiedy decydujesz się na tatuaż, czujesz taką ekscytację, że kompletnie wylatuje Ci z głowy etap gojenia. Nie należy on do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak przejście przez niego jest konieczne. Następnie możesz już cieszyć się efektami pracy tatuatora. Jak to wszystko przebiega, z czym możesz mieć do czynienia? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Ile trwa gojenie tatuażu?

Tak naprawdę nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Szacuje się, że może to trwać mniej więcej 2-3 tygodnie, a w przypadku dużych tatuaży nawet do 6 tygodni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że każdy organizm jest inny i nie wiadomo, jak poradzi sobie z tak dużą ingerencją w skórę.

Dodatkowo dochodzi kwestia tego, jak zadbasz o swój tatuaż oraz czy posłuchasz się wszystkich zaleceń. Szczególnie ważna jest pielęgnacja tatuażu oraz zalecenia dotyczące folii, którą Twój tatuaż będzie zabezpieczony tuż po wykonaniu. Należy ostrożnie zdjąć ją po 3-4 godzinach, przemyć letnią wodą oraz zastosować specjalny preparat dezynfekujący o działaniu kojącym. Jeśli tatuaż będzie narażony na czynniki zewnętrzne, folia powinna być nakładana przez kolejne 2-3 dni.

Ważne jest, aby na bieżąco obserwować wszystko, co się dzieje z tatuażem, a także ze skórą wokół niego. Przeoczenie zauważalnych zmian może skutkować negatywnym wpływem nie tylko na sam tatuaż, ale także ogólny stan Twojego zdrowia.

Etapy gojenia tatuażu

Można wyróżnić 3 istotne etapy gojenia tatuażu:

  1. Pierwszy etap to stan, kiedy skóra jest najbardziej wrażliwa – w końcu jest to jeszcze rana otwarta. Pamiętaj o tym, żeby delikatnie się z tym miejscem obchodzić i zadbać o jego dezynfekcję. Mogą pojawić się obrzęki, opuchlizna, zaczerwienienie, a także ogólne osłabienie organizmu. Nie przejmuj się, jeśli zauważysz jakieś siniaki – one też są naturalnym stanem rzeczy. Naturalnym aspektem tego etapu jest też wydzielające się osocze.
  2. Drugi etap to największa zmora dla wielu ludzi. Pojawia się swędzenie, a przecież nie można się podrapać, żeby niczego nie uszkodzić. Jeśli dostrzeżesz obecność strupków, ich również nie dotykaj. Są one po prostu jednym z elementów całego procesu gojenia. Przy świądzie może pomóc Ci specjalistyczny krem do tatuażu, którego zadaniem jest łagodzenie nieprzyjemnych efektów gojenia. 
  3. Trzeci etap, czyli moment, w którym wszystko idzie z górki. Jak strupki zaczną odpadać, zauważysz złuszczony naskórek. Nie ma w tym nic złego; zostaw wszystko tak, jak jest i cierpliwie czekaj, aż całość w 100% się zagoi.
ZOBACZ TEŻ  Premiery kinowe 2021, na które warto czekać

Wyżej opisany proces może wydawać się skomplikowany, ale uwierz, że warto przez niego przejść, żeby otrzymać jak najlepszy efekt, czyli piękny, nowy tatuaż. 

Jak jeszcze zadbać o tatuaż?

Najogólniejsza rada brzmi – słuchaj zaleceń tatuatora, stosuj się do nich. Nikt nie udzieli Ci trafniejszych rad niż doświadczony tatuator. Poza tym pamiętaj, żeby dbać o ochronę przeciwsłoneczną. Zaprzyjaźnij się z kremem, który ma filtr SPF50, żeby promienie słoneczne nie wyrządziły krzywdy Twojemu tatuażowi. 

Ważne jest, żeby nawilżać wrażliwą skórę i odżywiać ją tak, aby wspomóc ją w regeneracji. Asortyment sklepu Neba idealnie się do tego nadaje. Wszelakie produkty, które znajdziesz w ofercie, są naturalne i specjalnie dostosowane do pielęgnacji nowego tatuażu. Idealny skład sprzyjający gojeniu, a ponadto przyjemny zapach i brak ryzyka ubrudzenia ubrań dzięki szybkiemu wchłanianiu. Ochrony przeciwsłonecznej nigdy za wiele, tym bardziej, jeśli chodzi o tatuaż, więc produkty sklepu Neba obowiązkowo posiadają odpowiednie filtry.

Ostatecznie po prostu uzbrój się w cierpliwość i wyczekuj ostatecznych efektów bez żadnej szkodliwej ingerencji w trwający etap gojenia. 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *